Skocz do zawartości

Spitfire Mk.IIb Eduard 1/48


kowal76

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny dowód, że to nie aerograf maluje model a ręka użytkownika 😁 

Bardzo dobrze wygląda. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model pomalowany.  Wyszło tak jak chciałem i jestem zadowolony :). 

Użyte farby

Gunze H 72  Dark Earth RAF,  H 330 Dark Green RAF i  H 74  Sky RAF.

 

Jutro parę poprawek i można kłaść lakier pod kalki :).

 

IMG_20230716_172013.thumb.jpg.e6e4cb494c86ff01314412502bc149c6.jpg

IMG_20230716_172031.thumb.jpg.fb5625d17f99fd881cd44b55c92fcfe0.jpg

IMG_20230716_172054.thumb.jpg.a37ffabee84681b4312c02d8a305bb66.jpg

 

IMG_20230716_172134.thumb.jpg.fda13614090adc8576ae22ef76df97d7.jpg

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowany ładnie, "ale"...

Też kupiłem kiedyś słoiczek tej Dark Earth z Gunze, a potem naczytałem się w internecie jak to odcień ten został skopany; coś w stylu podmiany Interior Green tegoż samego producenta. Od tego czasu leży w szafie, nie malowałem nim. W połączeniu z Dark Green widać dopiero jak bardzo nietrafiony jest to odcień 😞 za mało brązowy i za mało nasycony wg mnie. W zestawieniu z Middle Stone na innych modelach też wygląda to "jakośtakośinaczej". Już chyba Pactra zrobiła lepszy kolor 😞

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jachud3 napisał:

Pomalowany ładnie, "ale"...

Też kupiłem kiedyś słoiczek tej Dark Earth z Gunze, a potem naczytałem się w internecie jak to odcień ten został skopany; coś w stylu podmiany Interior Green tegoż samego producenta. Od tego czasu leży w szafie, nie malowałem nim. W połączeniu z Dark Green widać dopiero jak bardzo nietrafiony jest to odcień 😞 za mało brązowy i za mało nasycony wg mnie. W zestawieniu z Middle Stone na innych modelach też wygląda to "jakośtakośinaczej". Już chyba Pactra zrobiła lepszy kolor 😞

 

 Na żywo  jest trochę ciemniejszy. Jak dojdzie wash i brudzenie może trochę będzie lepiej. Teraz już po jabłkach, nie będę raczej tego przemalowywać. Zasugerowałem się instrukcją i widać, że po raz kolejny był to błąd.

 

Zdjęcie w świetle dziennym 

 

IMG_20230716_205039.thumb.jpg.4236ee1f894e3837e7e14b0b2c655857.jpg

 

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kowal76 napisał:

Teraz już po jabłkach, nie będę raczej tego przemalowywać.

Nie trzeba przemalowywać, ja bym to przefiltrował po prostu jakąś brązową farbą, po werniksach i tak jeszcze zrobi się ciemniejsze 😉 przepraszam że dopiero teraz to piszę, nie odbierz tego jako czepialstwo - bez Dark Green nie wyglądało mi to na ten Gunzowy H72...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marskan napisał:

Ja bym nie przemalowywał. Brązowy wash załatwi pęknie sprawę. Poza tym na drugim zdjęciu, po „przemalowaniu” jest całkiem ok.

Też mi się wydaje, że to wina zdjęć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, greatgonzo napisał:

A, ok. Pytałem, bo model przedstawia taki właśnie przemalowany samolot i zaciekawiło mnie to.

Wzorowałem się na instrukcji Eduarda, a możesz coś więcej o tym przemalowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, jachud3 said:

Pomalowany ładnie, "ale"...

Też kupiłem kiedyś słoiczek tej Dark Earth z Gunze, a potem naczytałem się w internecie jak to odcień ten został skopany; coś w stylu podmiany Interior Green tegoż samego producenta. Od tego czasu leży w szafie, nie malowałem nim. W połączeniu z Dark Green widać dopiero jak bardzo nietrafiony jest to odcień 😞 za mało brązowy i za mało nasycony wg mnie. W zestawieniu z Middle Stone na innych modelach też wygląda to "jakośtakośinaczej". Już chyba Pactra zrobiła lepszy kolor 😞

 

Dlatego Gunze poprawiło ten kolor i wydało bardziej prawidłowy: Dark Earth C367.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary pas malowany był w kolorze Sky type S. Na zdjęciach robi wrażenie prawidłowej barwy, także w sumie nie wiem, bo mnie cieżko byłoby ten kolor nazwać szarością  ;).

 

Układ plam kamuflażu określony był instrukcją i realizowany przy użyciu szablonów. Instrukcja jednak nie definiowała precyzyjnie linii podziału kolorów, a tylko prezentowała ogólny rozkład. Szablony stosowane przez poszczególne wytwórnie różniły się od siebie i po samym przebiegu kamuflażu można poznać gdzie wyprodukowano samolot. O ile zna się ten przebieg , oczywiście. Twój model i pokazana wcześniej instrukcja malowania pokazują układ plam niezgodny ze standardem CBAF, gdzie produkowano wszystkie MkII. Taka sytuacja oznacza,że przemalowano cały samolot, albo wykonano miejscowe korekty. To jest okazja by odpowiednimi zabiegami malarskimi zbliżyć model do historii , co na ogół oznacza dodanie przez modelarską gawiedź, kilku listków wawrzynu do wieńca modelarskiej chwały :).

 

Ale przydałby się jakiś materiał źródłowy.

Innym wyróżnikiem jest umiejscowienie kokardy na kadłubie. Ta, w przypadku CBAF, była nieco przesunięta w stosunku do wytwórni Supermarine. Wystarczy zerknąć na dowolny Spitfire wyprodukowany w Castle Bronwich, by sprawdzić tę lokalizację.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, greatgonzo napisał:

Szary pas malowany był w kolorze Sky type S. Na zdjęciach robi wrażenie prawidłowej barwy, także w sumie nie wiem, bo mnie cieżko byłoby ten kolor nazwać szarością  ;).

 

Układ plam kamuflażu określony był instrukcją i realizowany przy użyciu szablonów. Instrukcja jednak nie definiowała precyzyjnie linii podziału kolorów, a tylko prezentowała ogólny rozkład. Szablony stosowane przez poszczególne wytwórnie różniły się od siebie i po samym przebiegu kamuflażu można poznać gdzie wyprodukowano samolot. O ile zna się ten przebieg , oczywiście. Twój model i pokazana wcześniej instrukcja malowania pokazują układ plam niezgodny ze standardem CBAF, gdzie produkowano wszystkie MkII. Taka sytuacja oznacza,że przemalowano cały samolot, albo wykonano miejscowe korekty. To jest okazja by odpowiednimi zabiegami malarskimi zbliżyć model do historii , co na ogół oznacza dodanie przez modelarską gawiedź, kilku listków wawrzynu do wieńca modelarskiej chwały :).

 

Ale przydałby się jakiś materiał źródłowy.

Innym wyróżnikiem jest umiejscowienie kokardy na kadłubie. Ta, w przypadku CBAF, była nieco przesunięta w stosunku do wytwórni Supermarine. Wystarczy zerknąć na dowolny Spitfire wyprodukowany w Castle Bronwich, by sprawdzić tę lokalizację.

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.