Skocz do zawartości

Panzerkampfwagen V Panther (Sd.Kfz.171) - Tacom 2134/1:35


Sebastian76

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Równolegle do kolegi @halset chciałbym zachęcić Was do towarzyszenia mi przy pracy nad Pantera G (wczesna wersja). 

Będzie wdzięczny za każdą inicjatywę, pomoc, sugestię w zakresie historycznym, produkcyjnym czy też modelarskim. 

Myślę o wykonaniu konkretnego pojazdu który stanie się historyczną namiastką oryginału ( jeśli tylko umiejętności w pełnym zakresie na to pozwolą). Nie wybrałem jeszcze konkretnego czołlgu - Być może moglibyście mi w tym pomóc. :)

Z racji, iż model ma już naniesiony zimmerit (moim zdaniem fantastyczny) to wiem już, że nie chce zasłaniać dolnej części kadłuba schurzen-ami - zresztą Pantera bez nich zawsze podbałla mi się bardziej :)  .

 

No wiec czas zaczynać. Mam nadzieję, że będziecie zaglądać.

Pozdrowienia ! 

IMG_5108.jpg

IMG_5110.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś gdzieś napisał, ten czołg i kilka innych pojazdów tworzą Drugowojenne Zoo. A ja w sumie lubię chodzić do zoo. Zwłaszcza takiego. Będę obserwował i może sam też coś podłapię. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zyziek napisał:

Ha! Też mam ten sam modelik, niestety w kolejce :x malowanie w moim przypadku front Zachodni styczeń lub luty 1945 :)

U mnie też leżał prawie dwa lata na półce:) Został nagrodzony za cierpliwość - trafił na warsztat :) 

Malowanie - szukam inspiracji konkretnego czołgu, którego będę w stanie ogarnąć w kontekście malowania (skil) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, iż dzisiejszy dzień upłynął mi na poszukiwaniu w internatach i publikacjach (jakimi dysponuję) inspiracji i historycznego wzoru dla mojego modelu (niestety jeszcze bez decyzji) to udało mi się warsztatowe sprawy popchnąć nieco do przodu. :) 

 

IMG_5154.jpg

IMG_5156.jpg

IMG_5158.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno km w jarzmie kulistym tu do wyboru Master  GM-35-027 lub Aber 35L-098. Nie wiem jakie jeszcze walory chciałbyś uwydatnić, uchwyty do osprzętu będą lepsze z druku 3D. Blaszki ujdą ale są bardzo pracochłonne 😳 Pytanie czy fartuchy będziesz zakładał? 

PS. No i zapomniałbym o lufie 😉

 

Aber 35L-300

Edytowane przez zyziek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracochłonności się nie boje - nigdzie nie gonię, a zależy mi na historycznym wyglądzie. Jedyne z czym mam wątpliwość czy byłbym w stanie ogarnąć formowanie wszystkiego co ma okrągłości i łuki - no ale z drugiej strony trzeba się uczyć i rozwijać.

Jeśli chodzi o druk to jakiej firmy się trzymać ? - W dodatkach dopiero zbieram doświadczenie. 

Z detali: 

Na pewno zmieniam gąsienice - Zamówione Panzerwerk Design - Miałem okazję je już ogarniać przy moim poprzednim modelu (Stug III) i są wg mnie obłędne także biorę w ciemno do Pantery.

Co do reszty to na pewno chciałbym, aby model nie był "fabryczny" - wiec błotniki, pojemnik na wycior lufy, tylne zasobniki chciałbym mieć blaszkowe, aby móc je nieco zmęczyć :).

Szczególnie jeśli zdecyduje się na odwzorowanie tej z załączonego zdjęcia z 12 SS. :)

Lufa na pewno wjedzie od Abera 

 

Bez nazwy-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zyziek napisał:

 Dzięki :). Zastanawiam się też nad rozwiązaniem kompleksowym: 

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.V-PANTHER-Ausf.A-Early-Production-Full-Detail-Set-for-Takom-Kit.html

Nie znam tylko firmy i czy można zaufać jakości :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastian76 napisał:

 Dzięki :). Zastanawiam się też nad rozwiązaniem kompleksowym: 

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.V-PANTHER-Ausf.A-Early-Production-Full-Detail-Set-for-Takom-Kit.html

Nie znam tylko firmy i czy można zaufać jakości :) 

W Twoim modelu to ten zestaw:

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.V-PANTHER-Ausf.G-Early-Production-Full-Detail-Set-for-Takom-Kit.html

 

Ten który wkleiłeś jest do A 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Jak spadać to z wysokiej drabiny.

Będę próbował wykonać model  Pz.Kpfw. V Ausf. G, numer taktyczny 135, numer seryjny - Fgst.Nr.120404, wyprodukowany przez MAN`a z 1 Batalionu, 12 Dywizji SS "pociech Adolfa" (1./SS -Pz.Rgt.12). Zdobyty w rejonie Bretteville-l'Orgueilleuse.
Dowódca czołgu Untersturmführer Karl-Willi Dietrich. Czołg został uszkodzony podczas bitwy, w nocy z 8 na 9 czerwca. Następnie czołg został dostarczony do Wielkiej Brytanii na poligon Bovington (Dorset), gdzie został użyty do przetestowania jego opancerzenia na stanowisku balistycznym. czerwiec 1944

 

Od razu pierwsze pytanie - Numery na wieży  - Czarne czy czerwone ? 

397157322.jpg

671701435.jpg

761192038.jpg

star-decals-48B1005-panther-tank-04.jpg

a10ef89058d4f477.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, meser262 napisał:

Na kolorowanki nawet nie zwracaj uwagi.

 

Tak jest :) 

22 minuty temu, meser262 napisał:

Do poprawy - 

Odwrotnie mają założone  w Kubince. Sowiety zawsze byli, są i będą dziadostwem.

Cholera - Prosty błąd (nieuwaga, rozkojarzenie - nie wiem) - Dziękuję za czujność ! 

 

25 minut temu, meser262 napisał:

Podpatruję dalej.

jestem  zobowiązany!

 

Pozdrawiam!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobny update. 

Wydechy: 

Na szczęście w zestawie były dodatkowe odlewane osłony - dorobiłem widoczne w oryginale poprzeczki wewnątrz rur.

Niestety nie wiem jaka była ich funkcja - być może to po prostu zwykłe wzmocnienie.

Wjechały peryskopy i osłona kulowego jarzma karabinu.

Zaszpachlowałem otwory (pod górne osłony wydechów), które wcześniej radośnie wywierciłem zanim zdecydowałem się na budowę Pantery 135.  :)))

IMG_5174.jpg

Zrzut ekranu (84).png

IMG_5177.jpg

Edytowane przez Sebastian76
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebastian76 napisał:

...dorobiłem widoczne w oryginale poprzeczki wewnątrz rur.

Niestety nie wiem jaka była ich funkcja - być może to po prostu zwykłe wzmocnienie.

Podobno miało to uniemożliwić wrzucanie do wydechu granatów typu "Filipinka".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły gąsienice. 

Moim zdaniem produkt najwyższe jakości.

Zdecydowałem się na ich zastosowanie z dwóch powodów:

- Wygląd bliski oryginałowi, 

- Naturalne, grawitacyjne zachowanie - co znacznie upraszcza odwzorowanie prawdziwych pojazdów.

- Oszczędność czasu - dużo szybszy montaż niż zestawu kitowego,

Zamieszczam kilka zdjęć porównawczych z gąsienicą z pudła.

 

P.S - Dla jasności, nie jestem ambasadorem marki Panzerwork Design :) - Chwalę bowiem uważam, że należy promować fajne produkty - Zwłaszcza, że nasze polskie.

 

IMG_5196.jpg

IMG_5198.jpg

IMG_5199.jpg

IMG_5200.jpg

IMG_5202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest różnica w detalu i to ogromna. Sam myślę,czy zvezdowskich ausf d early track nie zamienić w przyszłości na inne. Ale znalazłem kacapa na jutubie,co z każdej gąski ogniwa robisz z dwóch części wycinając element w środku,który ogółem ruch blokował i  gąski sztywne a tak zrobił spoko,że zrobił z zestawowych ruchome. Ale czesci 2x strony gąsek to 296 części naliczyłem. Trexy nawet czy friule i inne to koszta 130zl wzwyż to tyle co obecnie model-kto co lubi. Powiem,wylegarnia pantier🤣. Przez chwile myślałem,po wysokosci pudła,że to interior jakiś🤣

Edytowane przez MayonesEXG7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MayonesEXG7 napisał:

Jest różnica w detalu i to ogromna. Sam myślę,czy zvezdowskich ausf d early track nie zamienić w przyszłości na inne. Ale znalazłem kacapa na jutubie,co z każdej gąski ogniwa robisz z dwóch części wycinając element w środku,który ogółem ruch blokował i  gąski sztywne a tak zrobił spoko,że zrobił z zestawowych ruchome. Ale czesci 2x strony gąsek to 296 części naliczyłem. Trexy nawet czy friule i inne to koszta 130zl wzwyż to tyle co obecnie model-kto co lubi. Powiem,wylegarnia pantier🤣. Przez chwile myślałem,po wysokosci pudła,że to interior jakiś🤣

 :) To prawda - "okociło" :). Zdawałem sobie sprawę, że pantery to w modelarskim świecie "za każdym rogiem", ale jakoś nie mogłem sobie odmówić - Bardzo lubie bryłę i proporcje tego czołgu  wiec decyzja zapadała - i tak przeleżał 1,5 roku na półce.

 

Ja raczej nie idę w ilości. Założenie mam takie, aby uczyć się maksymalnego odwzorowania oryginału - więc  jestem w stanie zawsze  ten budżet do każdego modelu powiększyć. 

Detale sprawiają mi chyba największą radochę.    

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.