Skocz do zawartości

Panzerkampfwagen V Panther (Sd.Kfz.171) - Tacom 2134/1:35


Sebastian76

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Sebastian76 napisał:

Gąsienice poskładane. 

Miło, szybko i przyjemnie :)

IMG_5207.jpg

IMG_5209.jpg

Skoro ma się taki wzornik, to wiadomo że łatwizna 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imponująca i czytelna instrukcja. Firma warta zapamiętania. Tylko zanim zaczniesz się za blaszkowanie na 100%, zerknij czy aby warto. Czasami plastik jest na tyle dobry, że blaszki to strata czasu. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Markuz napisał:

Widzę ze zapowiada się niezłe blacharstwo. 

W mojej  ocenie warto bawić się z blaszkami efekt jest tego wart.

Nie znam tego producenta blaszek ale patrząc na instrukcję wygląda zachęcająco.

 

Obym tylko nie poległ na tym blacharstwie.

Zdecydowanie podzielam zdanie, że warto dla efektu i samych możliwości kształtowania dodać kosztem czasu elementy fototrawione.

Problem polega na moim raczej umiarkowanym doświadczeniu w tym temacie - mam nadzieję, że rzucenie się na głęboką wodę mnie tym razem nie zatopi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SFModel napisał:

Imponująca i czytelna instrukcja. Firma warta zapamiętania. Tylko zanim zaczniesz się za blaszkowanie na 100%, zerknij czy aby warto. Czasami plastik jest na tyle dobry, że blaszki to strata czasu. 

 

To prawda - instrukcja jest na prawdę spoko. 

Dzęki za kolejną podpowiedz!  Generalnie zamierzam się skupić na elementach których brakuje, a zastąpić te które będę chciał formować na kształt i podobieństwo oryginału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zyziek napisał:

Podzielisz się uwagami dot. Blach :szczerbol:

Oczywiście, że się podzielę jeśli interesuje Was opinia niedoświadczonego w temacie modelarza :)

 

22 minuty temu, zyziek napisał:

Tylko się tak wydaję na początku, jak masz odpowiednie narzędzia to pójdzie z górki 😉

Jakąś zaginarkę małą mam. Największy deficyt odczuwam w temacie kształtowania okrągłości - jak np zasobnik na wycior lufy. Co się sprawdzi?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastian76 napisał:

Co się sprawdzi?  

Ołówek lub cokolwiek innego o cylindrycznym kształcie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebastian76 napisał:

Największy deficyt odczuwam w temacie kształtowania okrągłości

Ja mam do ukształtowania zasobnik na tyle wieży w Panzer IV i też mam obawy jak to wyjdzie.  Na razie robię przy modelu inne prace i oddalam ten moment kiedy trzeba to będzie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Gregory napisał:

Ja mam do ukształtowania zasobnik na tyle wieży w Panzer IV i też mam obawy jak to wyjdzie.  Na razie robię przy modelu inne prace i oddalam ten moment kiedy trzeba to będzie zrobić.

Tez tak miałem, ale nauczyłem się, stawiać z trudnościami od razu w szranki. Bo tak siedzą w głowie i przeszkadzają. 

Trzeba robić - Nawet jak się scharzani to zdobyte doświadczenie w końcu kiedyś zaprocentuje - bez bólu nie ma sukcesu :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sebastian76 napisał:

Tez tak miałem, ale nauczyłem się, stawiać z trudnościami od razu w szranki. Bo tak siedzą w głowie i przeszkadzają. 

Trzeba robić - Nawet jak się scharzani to zdobyte doświadczenie w końcu kiedyś zaprocentuje - bez bólu nie ma sukcesu :)  

Otóż to. Czasem robiłem element na trzy razy, żeby w końcu wyglądał jak należy. Czasem trzeba było odstawić na chwilę, żeby nerwy uspokoić :) Kibicuję, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy formowaniu blaszek trzeba zachować zasadę aby nie wyginać blaszek zbyt często bo ostatecznie zawsze się złamią lub pękną.

Ja blachy wyginam za pomocą szczypiec płaskich, pincety lub zaginarki, w zależności jaki element. Do wycinania używam zwykłego skalpela, staram się odcinać elementy tak aby zostało jak najmniej łącznika lub wcale, ewentualne pozostałości usuwam papierem ściernym o gradacji około 500. Blaszki wycinam na szkle lub metalowej linijce. Musi być w miarę twarde podłoże, żeby nie zdeformować wycinanego elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Markuz na szkle czy metalu szybko tępisz ostrze,  tektura 2 mm jest wystarczająco twarda i nie tępi ostrza (taka jak na podkładkach np pod piwo)

dodtakowo można na niej lutować, Aber daje taką jako wypełniacz do blaszki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Markuz napisał:

Przy formowaniu blaszek trzeba zachować zasadę aby nie wyginać blaszek zbyt często bo ostatecznie zawsze się złamią lub pękną.

Ja blachy wyginam za pomocą szczypiec płaskich, pincety lub zaginarki, w zależności jaki element. Do wycinania używam zwykłego skalpela, staram się odcinać elementy tak aby zostało jak najmniej łącznika lub wcale, ewentualne pozostałości usuwam papierem ściernym o gradacji około 500. Blaszki wycinam na szkle lub metalowej linijce. Musi być w miarę twarde podłoże, żeby nie zdeformować wycinanego elementu.

 

Dzięki za garść protipów! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport na koniec dnia:

  • Udało się podmienić kratownice kominka (wlotu/wylotu) - nie mogę doszukać się do czego to służyło. 
  • M34 z nową lufa na swoim miejscu docelowym :) Jarzmo kulowe działa :)
  • Blaszki czyniące ślepym w postaci otworów zamków pokrywy silnika wraz z ich przesłonami - check! 

 

  

IMG_5220.jpg

IMG_5226.jpg

IMG_5227.jpg

IMG_5237.jpg

IMG_5235.jpg

IMG_5230.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.