Skocz do zawartości

Jagdpanzer IV/70(A) Hobby Boss 80133 1/35


Jamat

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na kolejny warsztat, tym razem trafia na tapet najpiękniejszy jagdpanzer IV. Model jest przepakiem już nie istniejącego starego Tristara co widać po detalach, które są lekko rozmyte.

Oczywiście zakupiłem kilka dodatków do modelu jak i figurki, choć nie jestem pewien czy wszystkie trafią na winietkę. 

nLsXRO5.jpg

 

BrlTv5z.jpg

 

GNUTvko.jpg

 

psEhG6O.jpg

 

Miniaturkę wykonam w malowaniu jak na zdjęciach poniżej, oczywiście w wersji zanim pojazd został zniszczony. Niszczyciel ten brał udział w operacji Konrad II na Węgrzech gdzie w styczniu 45 oberwał.

(zdjęcia zamieszczone tylko do dyskusji, źródło internet)

UsW1i6z.jpg

 

7hesJCz.jpg

 

Jak na razie skleiłem kółka.

Jkq06sL.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2023 o 19:07, Merten napisał:

A ja się dalej będę czepiał.

Producenci już się połapali i dają w końcu na pudełku i w instrukcji poprawną nazwę pojazdu, ale "Jagdpanzer IV/70" grasuje dalej... Ehhh!

 

Jak by to nie było dla mnie zawsze to będzie niszczyciel.

 

Wracając do modelu skończyłem zawieszenie zaś zamiast pudełkowych amortyzatorów przykleiłem żywiczne zamienniki od Bitskrieg.

3Gr81ga.jpg

Następnie przyszła pora na przymiarkę gąsek, trzeba było tylko lekko zeszlifować zęby koła napędowego żeby wszystko pasowało.

OYV8LyK.jpg

Przykleiłem paski polistyrenu aby zniwelować różnice poziomów.  Na górnej części dolnej płyty pancernej dodałem ślady po cięciu palnikiem, może i efekt jest przesadzony ale jak tak lubię.

Pod względem spawów to co dał producent zryłem i wykonałem własne przy pomocy green stuffu i epoxy putty od tamki (pół na pół). Zwłaszcza że Tristar zapomniał wiele spawów wykonać a tak wszystkie są takie same.

HnDPfkZ.jpg

 

g7igIc6.jpg

 

6Sqf2cV.jpg

 

VZsprXR.jpg

Kolejny etap będzie zabawa z błotnikami.

dECq6uD.jpg

 

Na razie.

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Błotniki sobie pocynuj, będą srebrne a nie złote :D jak nie używałeś polecam topnik Aber AF-20
jak się poleje da się idealnie rozprowadzić cynę, dodatkowo pomaga że nie trzeba usuwać nadmiaru cyny wystarczy dodać kroplę i rozprowadzić.
20190822_195138.thumb.jpg.07a37ca5aac82dd00a4cd6ebb81cace5.jpg

Błotnik z Pz III też był "złoty" 😉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Greif napisał:

Błotniki sobie pocynuj, będą srebrne a nie złote :D jak nie używałeś polecam topnik Aber AF-20
jak się poleje da się idealnie rozprowadzić cynę, dodatkowo pomaga że nie trzeba usuwać nadmiaru cyny wystarczy dodać kroplę i rozprowadzić.
20190822_195138.thumb.jpg.07a37ca5aac82dd00a4cd6ebb81cace5.jpg

Błotnik z Pz III też był "złoty" 😉

To już zegarmistrzostwo 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Greif napisał:

Błotniki sobie pocynuj, będą srebrne a nie złote :D jak nie używałeś polecam topnik Aber AF-20
jak się poleje da się idealnie rozprowadzić cynę, dodatkowo pomaga że nie trzeba usuwać nadmiaru cyny wystarczy dodać kroplę i rozprowadzić.

 

Piękna koronkowa robota, co do abera zawsze go używam. Tylko czy cynowanie wszystkiego na całej długości to nie lekka przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak się przetrzesz ze "zdrapkami" masz srebrny a nie "gold" a cynowanie całości zajmuje 30 sek.
W przypadku błotnika nie zapominaj że tam jeszcze trzeba śruby dolutować do mocowań poszczególnych sekcji poszycia.
Dla mnie było łatwiej pobielić cyną niż potem smarkać punktowo a jak dasz za dużo cyny potem trzeba to i tak rozprowadzić a tak, cynuję śruby na blaszce, cynuję poszycie, potem wystraczy położyć śrubkę z odrobiną płynu i podgrzać siada sama, no ale co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Błotniki złożone, prawie wszystko zlutowałem oprócz  śrub, które skleiłem na CA. Voyager dołączył stalowe sprężyny, które dość marnie wyglądały i słabo współpracowały. Dlatego wymieniłem na własno ręcznie wykonane z drucika miedzianego - chyba 0,15mm.

SbYtsNa.jpg

 

tgX29o2.jpg

 

Q3ynxxz.jpg

 

qAuSUtB.jpg

Dodatkowo dzisiaj do mnie dotarła owa książeczka.

9yNE57R.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czas na kolejną aktualizację. W otwory na kołki pozycjonujące elementów wyposażenia powklejałem kawałki pręcików a następnie je ściąłem. Zaś pręty przytrzymujące zapasowe koła jezdne zastąpiłem metalowymi prętami.  

cyRoowy.jpg

Kazamatę posklejałem z kilku elementów podklejając od wewnątrz paskami polistyrenu dla wzmocnienia konstrukcji. Mikro dłutem usunąłem spawy...

6ohbMh6.jpg

jak też je stworzyłem od zera na tylnej płycie nadbudówki, bo producent jakoś tak zapomniał.  

vNt9Wij.jpg

 

eU0mhID.jpg

Jeżeli model jest upstrzony wieloma delikatnymi elementami i podczas malowania/brudzenia nie chcę się go uszkodzić, to najlepiej przymocować miniaturkę do jakiegoś postumentu przy pomocy śruby. Następna sprawa jako że plastikowe błotniki zamieniłem na blaszkę, musiałem kilka pasków polistyrenu podkleić w miejsca mocowania owych błotników. Przy okazji przymierzania nadbudówki z resztą modelu wyszło na jaw mała szpara pomiędzy ścianą kazamaty a płytą nadsilnikową, którą zakleiłem kawałkiem plastiku.

JWqOI51.jpg

 

r5lDeeq.jpg

Oprócz dodania własnych spawów postanowiłem dodać fakturę na powierzchni płyt pancernych. Wiem że to mało realne na niemieckich pojazdach, ale jestem z tych co stawiają efekciarstwo nad realizm.

mRg3G3W.jpg

 

N7qmpG4.jpg

 

QQEeEyF.jpg

I ostatni element na dziś czyli lufa. Dopiero jak przymierzałem elementy armaty zauważyłem że coś jest nie tak, lufa była zbyt krótka. Wszystko tylko dlatego, że przez nieuwagę kupiłem fifkę dla modelu od Taimyi, w którym lufa jest mocowana na stałe w jarzmię, zaś w tym przypadku wchodzi znacznie głębiej i jest przyklejana do korpusu armaty. Poradziłem sobie z tym odcinając tylną część plastikowej lufy i przykleiłem do metalowej, dla pewności łączenia dokleiłem tamiyowski polistyrenowy papier (0,13mm).

DcLHM7r.jpg

 

Dl9a3bY.jpg

Na razie przymiarka na sucho.

AY5l0dQ.jpg

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejna mała aktualizacja, tutaj trochę przerobiłem wycior.

L4KmLdo.jpg

Wcześniej pisałem, że wystarczy lekko podszlifować wieńce kół napędowych, żeby gąsienice pasowały. Cóż kilka pękniętych ogniw wyprowadziło mnie z tego błędu, więc wydrukowałem nowe ze strony Cults, które nie tylko lepiej pasują, 

5eImpQ1.jpg

ale także lepiej wyglądają.

aLBSRqQ.jpg

Czas na pierwszą figurkę od Dragona z główką od Horneta. Przy obróbce koncentrowałem się tylko na górze pacynki bo i tak z włazu będzie niewiele wystawać. Malowane farbami Vallejo choć następne będą już pomalowane dedykowanym zestawem do splitterarnmunster od Ak.

V1noBZN.jpg

 

3ArgYCR.jpg

 

3bVc3Ve.jpg

Reszta rodziny.

70F2hw4.jpg

Port na karabin maszynowy zostawię otwarty wraz z Mg-42 z druku 3D.

6O4jOU3.jpg

Tristar zapomniał na kazamacie odtworzyć śrub mocujących dach do reszty dlatego też wywierciłem otwory, w które powkładałem pręciki tak aby lekko były zagłębione. 

hCspyjo.jpg

 

BEeTxBf.jpg

 

emGM5fE.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konstrukcji tego konkretnie pojazdu nie znam się, ale mogę stwierdzić, że pałąk słuchawek jest zdecydowanie za duży i aż bije to po oczach. Gdybyś to poprawiał, to jeśli chcesz mogę zmierzyć jego wymiary, bo posiadam sprawne oryginalne słuchawki tego typu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PiterATS napisał:

Na konstrukcji tego konkretnie pojazdu nie znam się, ale mogę stwierdzić, że pałąk słuchawek jest zdecydowanie za duży i aż bije to po oczach. Gdybyś to poprawiał, to jeśli chcesz mogę zmierzyć jego wymiary, bo posiadam sprawne oryginalne słuchawki tego typu.

Dzięki, są za duże ale zostanę przy zestawowych, byłoby zbyt duże ryzyko że coś uszkodzę przy usuwaniu ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

 

Witam po krótkiej przerwie, podczas której pomalowałem model. Na początku zamaskowałem figurkę a następnie użyłem mojego ulubionego podkładu Gunze 1500 black.

OXgBrhe.jpg

Plamy kamuflażu malowałem od ręki a jak odkurz bywał zbyt intensywny to poprawiałem poprzednim kolorem.  

fMZgjqZ.jpg

 

IzlHf7B.jpg

 

5JJ07WA.jpg

 

0LrLrco.jpg

Zastosowane kolorki.

23NSTFy.jpg

Najtrudniejszym i nużącym etapem malowania był gdy trzeba było psiknąć kropki, ze względu na mój aerograf, który nie chciał współpracować. Dość często zamiast plamki wychodził mi zaciek i trzeba było zamalowywać kleksa i ponawiać operację. Ale jakoś dałem radę co widać poniżej.

2OTCWTl.jpg

 

GMHNBRM.jpg

 

ubEk1C3.jpg

Do tego konkretnego modelu nie ma na rynku odpowiednich kalkomanii (albo ja o takich nic nie wiem), więc numery wykonałem własnoręcznie. Na zdjęciach widać, że zostały namalowane pędzlem przez załogę i są niechlujne. Co postarałem się odwzorować na masce. Balkenkreuze zaś wygrzebałem ze złomu modelarskiego, chyba od Dragona.

SmJzJ2x.jpg

 

0LbBCE6.jpg

Po ściągnięciu masek zrobiłem odpowiednie korekty przy użyciu pędzla.

iMQopod.jpg

 

loq8G1u.jpg

Siatki pomalowane...

BESO6n0.jpg

... jak i koła.

gy9ZArv.jpg

Jak dobrze się przyjrzeć to widać że koło napędowe jest z drukarki 3D, mogłem lekko przetrzeć papierem ściernym. Ale cóż widać to dopiero jak przystawi się oko kilka centymetrów od części, więc zostanie jak jest. 

EmJhH0Y.jpg

 

Następny etap będą obicia i wash, a to w następnej aktualizacji.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Powoli ale systematycznie zbliżamy się do skończenia modelu. Dzisiaj na tapet trafiają obicia. Klasycznie farbę akrylową naniosłem przy użyciu gąbki i poprawiałem gdzie nie gdzie pędzelkiem. Tam gdzie nie wyszło mi, obicia namaczałem w wodzie i delikatnie usuwałem wykałaczką. Następnie nanosiłem na wykonane uszkodzenia farbę olejną i delikatnie ją rozcierałem white spiritem, tak jak Night Shift wykonuje w swoich filmikach na You Tube.

p44B4Kw.jpg

 

qNi018U.jpg

 

ahnHMLV.jpg

 

X3ddZN1.jpg

 

nkJaUEe.jpg

 

sUQser6.jpg

 

IbdkHTj.jpg

KGSEgv5.jpg

 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 15.08.2023 o 23:23, Greif napisał:

Błotniki sobie pocynuj, będą srebrne a nie złote :D jak nie używałeś polecam topnik Aber AF-20
jak się poleje da się idealnie rozprowadzić cynę, dodatkowo pomaga że nie trzeba usuwać nadmiaru cyny wystarczy dodać kroplę i rozprowadzić.
20190822_195138.thumb.jpg.07a37ca5aac82dd00a4cd6ebb81cace5.jpg

Błotnik z Pz III też był "złoty" 😉

Taki topnik jaki oferuje ABER można wykonać samemu rozpuszczając zwykły topnik ze sklepu w denaturacie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 18:10, Jamat napisał:

 tak jak Night Shift wykonuje w swoich filmikach na You Tube.

Bardzo dobrze Ci wyszło zrobienie obić - bardzo w stylu NS. Narzędzia też bardzo mi się podobają. 

 

Najgorzej rzeczywiście plamki - dużo odprysków i nitek.  Nie wiem jaki masz aerograf - u mnie pomaga zdjęcie osłony z igły wtedy nie robią się takie farfocle. 

 

Próbowałbym też robić je mocna rozcieńczoną farbą - Tamiya laquer thinner z żółtą nakrętką na minimalnym ciśnieniu.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.