Skocz do zawartości

Jagdpanzer IV/70(A) Hobby Boss 80133 1/35


Jamat

Rekomendowane odpowiedzi

Hełmy powinny być zielone, w kolorze takim jak masz skrzynki na taśmy MG, chyba że to garnki jakichś soldatów z Luftwaffe. Wtedy szary kolor pasuje jak najbardziej.

Druga sprawa, że nie powinno być na nich kalek.  Historia tego Jagdpanzera  zaczyna się w roku 1944, natomiast  kalki z barwami narodowymi wycofano rozkazem już w 1940r.  Dłużej ostały się tylko kalki z insygniami określającymi rodzaj wojsk (Heer, LW, KM), ale i one zniknęły w sumie do połowy wojny. Tak więc hełmy w sumie do poprawki, a to nie będzie raczej trudne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, kalkomanie się zdarzały w 2 połowie wojny, bo wtedy też jeszcze używano wcześniejszych modeli hełmów. Ale były to już sytuacje spotykane rzadziej, jak częściej. Tak wiem- czepiam się, ale myślę trochę jak rekonstruktor historyczny, czyli staramy się odtwarzać regułę a nie wyjątek, chyba że na ten wyjątek mamy mocne kwity w postaci materiałów źródłowych :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie a więc po kolei:

-Nie jestem mistrzem aerografu, malowałem tak jak kolega WPR przedstawił z tylko małą różnicą w postaci rozcieńczalnika od Mr.Hobby. Chciałbym jednak zaznaczyć, że makro aparatu wyciąga takie rzeczy, a jak ogląda się model własnymi oczami z tych 30-40cm, to już wygląda trochę inaczej.

-Co do hełmów to jeszcze się zastanowię co z nimi zrobić. Wszakże niemieckie magazyny pod koniec wojny były opróżniane ze wszystkiego co tam było. Więc mogło się coś takiego przydarzyć, ale wiem że to naciągana teoria.       

 

A wracając do modelu dostał trochę błota. Starałem się żeby pojazd był ubłocony, a jednocześnie nie zakrywając szczegółów  podwozia, co nawet mi wyszło. Na sam początek pracy zacząłem od akrylowej pasty Wildera już nieprodukowanej (smuteczek znacznie lepiej mi z nią współpracuje niż z produktami od Ak), którą rozsmarowałem w miejscach gdzie błoto naturalnie by się zbierało. Następnie mokrym pędzlem roztarłem tworząc łagodne przejścia.  To tylko była baza pod dalsze zabiegi, przy których wykorzystałem siuwaksy Ak Interactive zaczynając od najjaśniejszych kolorów Eartch, poprzez Dark  Mud, a kończąc na Fresh Mud.  Specyfiki oczywiście blendowałem  cały czas White Spirit, tworząc zarówno łagodne przejścia kolorów, nieregularne plamy jak i zacieki.  Pracę zwieńczyłem na koniec strzepywaniem z pędzla (jak to brzmi) rozprysków błota, jak jakieś plamy mi się nie spodobały, usuwałem je delikatnie pędzlem zwilżonym w rozcieńczalniku. 

 

Dobra to tyle na dzisiaj miłego oglądania i dziękuje za wszystkie rady z góry.

5JHN3Da.jpeg

 

y2yJsaq.jpeg

 

mCXzPck.jpeg

 

JKI63rS.jpeg

 

mFVuBMc.jpeg

  • Like 21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, patrykd napisał:

Dlaczego pod błotnikami nie zblendowałeś i jest ostre przejście?

Bo i tak tego nie widać po założeniu gąsek, zwłaszcza jak model jeszcze stanie na dioramie.

 

12 godzin temu, WPR napisał:

Bardzo fajny efekt błota osiągnąłeś. 

 

W dniu 28.01.2024 o 17:40, robertmodelarz napisał:

Jest bardzo dobrze!!!!

 

W dniu 28.01.2024 o 17:30, panDespota napisał:

Podoba mi się. Bardzo fajnie i przede wszystkim spójnie kolorystycznie jak dla mnie. 

Podziękował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, praca nad modelem posuwa się powoli ale koniec już widać za rogiem.  W dzisiejszej aktualizacji doszły gąsienice, koła i zarzuciłem ,,pakę,, klamotami. Jak widać hełm przemalowałem z szarego na zielony i także postanowiłem nie montować liny holowniczej ze względu na trudność realistycznego ułożenia bez obrywania fototrawionych elementów.  Gąski najpierw pomalowałem ciemno brązowym kolorkiem a następnie elementy, które  stykały się z kołami przejechałem miękkim ołówkiem. Zaś grzebienie stykające się z gruntem pomalowałem metalikiem.  Brudzenie było takie same jak w przypadku kadłuba, najpierw akrylowa pasta blendowana wodą a na to olejne siuwaksy. Ze względu na dość szybkie wysychanie pasty pracowałem na krótkich odcinkach gąsienic, jednocześnie starałem się nie pozaklejać ruchomych elementów, co by później przeszkadzało w zakładaniu na model a może nawet  uszkodziło dość kruche gąski 3d. Na koniec wrzuciłem na model bambetle z kilkoma szmatami, robionymi przy użyciu mieszanki green stuff i magic sculpt.

 

TRTPm24.jpeg

 

bE7M81z.jpeg

 

lDpcbbD.jpeg

 

AwVNsbM.jpeg

 

ck99jlx.jpeg

 

jvxEbiS.jpeg

 

6JIFmuU.jpeg

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, patrykd napisał:

Ładnie ale trochę za cukierkowo i kompozycja przesycona. Kolor skrzynek amunicyjnych ni jak ma sie do mg rzeczywistości. 

Taki styl :) , weź pod uwagę że podstawka dojdzie, a to zawsze inaczej niż sam czołg,  czasem trzeba podkoloryzować to i tamto, liczy się całość roboty w tym przypadku, smoka nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba jak na zimowe warunki.

Co do skrzynek wiadomo najbezpieczniej dunkelgelb, ale zielone chyba też się trafiały. A na początku produkcji nawet były z aluminium a jak wiadomo tego nie pomalujesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Evildead napisał:

Gąsienice odwrotnie , ale pewnie świadomie, zdarzało się , choć na fotach akurat takiego z tak założonymi nie znalazłem :)

 Cholercia ale walnąłem babola, a co gorsza gąski są podklejone, więc nie ma szans na odwrócenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jamat napisał:

 Cholercia ale walnąłem babola, a co gorsza gąski są podklejone, więc nie ma szans na odwrócenie

Ale babol 😉 Po co się przyznawałeś, wszyscy by myśleli, że tak ma być 😉 Ładnie wyszło 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Evildead napisał:

Gąsienice odwrotnie , ale pewnie świadomie, zdarzało się , choć na fotach akurat takiego z tak założonymi nie znalazłem :)

Może jednak są takie fotki gdzie widać odwrotnie założone traki ,  na 9  zdjęciu oryginalnych pojazdów widać chyba taką sytuacje gdzie lewa gąsienica jest odwrotnie założona

6 godzin temu, Jamat napisał:

 Cholercia ale walnąłem babola, a co gorsza gąski są podklejone, więc nie ma szans na odwrócenie

These Build Logs are journals that modellers ...

track-link

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2024 o 18:57, produdi napisał:

Mnie się bardzo podoba jak na zimowe warunki.

Co do skrzynek wiadomo najbezpieczniej dunkelgelb, ale zielone chyba też się trafiały. A na początku produkcji nawet były z aluminium a jak wiadomo tego nie pomalujesz :D

Owszem, pomalujesz. Skrzynki aluminiowe również malowano :)
https://www.mp44.nl/equipment/patronenkasten.htm
http://www.oldmilitaria.pl/archives-1/mg3442-ammunition-box-patronenkasten-1
https://www.lux-military-antiques.com/en/p/german-mg3442-ammo-carry-case-.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od punktu widzenia, dla mnie ten kolor jest ok :) Producentów skrzynek i samych odcieni Feldgraua było tyle, że można książkę pisać.
Tu dla przykładu dość zbliżony kolor:
overzicht_127317.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolejne dwie figurki czołgistów pomalowane, zostały jeszcze dwóch piechociarzy. Klasycznie pacynki malowane farbami Vallejo i Ak, zaś brudzone siuwaksami Ak.  

39FIUVM.jpeg

 

Ut3WRPT.jpeg

 

TPr2Ee8.jpeg

 

Qzzux1a.jpeg

 

obpJHJn.jpeg

 

Do pojazdu dokleiłem boczne siatki. Natomiast co do zdjęć poprzednie były zbyt  nasycone, teraz pobawiłem się programem i wyszło bardziej realistycznie. Choć kolorki są przekłamane, a może to wina mojego monitora.

HObjnv5.jpeg

 

n1ZynxN.jpeg

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.