Skocz do zawartości

Airco DH9A, KP 1/72


Sampo

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli pozwolisz, kilka uwag. Nie przejmuj się monotonią srebra. W szmatopłatach tego rodzaju całą robotę robią naciągi. Jeśli uda Ci się je ładnie porozpinać, to widzowie skupią się na tym. A nie będzie to proste. Pamiętaj, że kalki musisz położyć przed naciągami, a dziurki na naciągi wywiercić przed kalkami :), a nawet wcześniej. 

Masz tam kilka problematycznych linek, jak, np. te idące wzdłuż krawędzi natarcia, które po drodze trzeba przewlec przez zamontowane wcześniej oczka. Albo linki idące wewnątrz od górnego płata do kadłuba. Jeśli do tej pory nie nawierciłeś tam otworów, to po montażu górnego płata będzie Ci trudno. Chyba że planujesz te linki jakoś inaczej przymocowywać, albo montować tylko niektóre. 

Obserwuję z ciekawością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłem część "drobnicy", zostało śmigło, bombki pod kadłubem i zapasowe koło, ale to zostawię sobie na koniec.

 

Nim wezmę się za naciągi dodałem na kadłubie delikatne ślady eksploatacji - okopcenia za końcówkami rur i ślady pustynnego pyłu na płatach i kołach. Panel line zapuściłem tylko w lotki, linie na kadłubie są tak delikatne (albo tak zalałem je farbą), że nic w nich nie zostaje.

 

Prezentuje się to tak (przepraszam za jakość zdjęć, ale robione późnym wieczorem):

 

IMG_20231214_230055.thumb.jpg.5536eb51fa4610db73025d7af311f8e3.jpg

 

IMG_20231214_230032.thumb.jpg.bd045e24ab85bb50cb4f9661e9963578.jpg

 

A teraz pora na naciągi.

 

W dniu 8.12.2023 o 12:05, Wachmistrz napisał:

Jeśli do tej pory nie nawierciłeś tam otworów, to po montażu górnego płata będzie Ci trudno. Chyba że planujesz te linki jakoś inaczej przymocowywać, albo montować tylko niektóre. 

 

Planuję montować wszystkie naciągi, chyba że mnie to przerośnie i ostudzi zapał. Zastanawiałem się nad nawiercaniem, ale stwierdziłem, że w tej skali  trochę oszukam. Kupiłem elastyczną nić od Ammo Miga, pierwszy raz będę mieć z nią do czynienia, ale skoro jest elastyczna to planuję w przypadku naciągów po prostu "obwijać" zastrzały. Wychodziło mi to z żyłką wędkarską, to z nicią elastyczną powinno być łatwiej. Gorzej będzie z linkami sterującymi wchodzącymi bezpośrednio w płaty, tutaj mam pomysł, ale przetestuję go wcześniej gdzieś na boku, bo nie wiem jak nić od Ammo będzie się wykręcać w kontakcie z klejem AC.

 

@Wachmistrz o jakich oczkach mówisz? Mimo, iż przejrzałem sporo zdjęć to teraz zabiłeś mi ćwieka.. Zakładam, że nie chodzi o śruby rzymskie mocujące liny do zastrzałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sampo napisał:

o jakich oczkach mówisz? Mimo, iż przejrzałem sporo zdjęć to teraz zabiłeś mi ćwieka.. Zakładam, że nie chodzi o śruby rzymskie mocujące liny do zastrzałów?

 

Pozwolę sobie wtrącić się, mam nadzieję, że na temat.

Nie wiem, jakie masz doświadczenie z naciągami, być może wyważam otwarte drzwi ale przed następnym modelem (bo przy obecnym to już chyba za późno), można przeczytać poradnik autorstwa Przemysława Litewki:

https://forum.ww1aircraftmodels.com/index.php?topic=7902.0

 

Powinno tam być coś o oczkach, ale też o rurkach imitujących śruby rzymskie. Aby było zróżnicowanie, jak poniżej (oprócz oczek i śrub masz tu jeszcze otwory dla linek sterujących lotkami - to akurat replika Albatrosa D.Va):

 

albatros_dva-walkaround-071.jpg.5b451d532b1d20926e6fd565f18016a3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o oczka na górnym płacie, przez które przechodzi linka biegnąca WZDŁUŻ krawędzi natarcia płata. Popatrz na wyżej zamieszczony diagram olinowania z instrukcji WNW.  Pod dolnym płatem też jest. Zaznaczone na zielono. Oba platy mają wznios, więc linki muszą przejść przez jakieś punky pośrednie żeby to jakoś wyglądało. Ja w BE2c zrobilem oczka z drutu miedzianego.

Edytowane przez Wachmistrz
Uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o przelotki prowadzące linki napędów lotek jak na tym DH-4:

image.png.816c685ba2398e34e65f16097e06a7c0.png

https://airandspace.si.edu/collection-media/NASM-A19190051000-NASM2018-10320

 

Nie zagłębiałem się zbytnio w DH-9 (a dokładniej prawie wcale), ale możliwe, że późniejsze modele nie miał tych linek na krawędzi. Warto to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem właśnie w trakcie odpowiedzi, kiedy kolega @lord_karton wrzucił wpis:)

 

Biorąc się za DH9A pogrzebałem trochę w dostępnych zdjęciach i nie widziałem nigdzie linek idąc wzdłuż krawędzi natarcia, dlatego uwaga kolegi @Wachmistrz o oczkach zbiła mnie z tropu. Po prostu takich rozwiązań w tym samolocie nie dostrzegłem.

 

Więc posiedziałem jeszcze trochę i wg mnie ten samolot nie posiada takiego olinowania. Wstawiony schemat dotyczy DH9, a nie DH9A, a były to jednak bardzo różniące się od siebie techniczne samoloty. Nie zwracałem uwagi na ten szczegół wcześniej i cieszę się, że wywiązała się ciekawa dyskusja.

 

Dla potwierdzenia pozwolę sobie wrzucić zdjęcia oryginału z muzeum RAF w Hendon. Zdjęcia pobrane ze strony http://aircraft-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com (autor zezwala na kopiowanie zdjęć z jego strony do celów niekomercyjnych):

 

dh9a_raf_f1010_1_rafm08.thumb.jpg.93910d4746d2c142423718ea127e0ef7.jpg

 

de-Havilland-dh9a-bomber-biplane.jpg.9ebb769553f8515f62a0ca822f8e4a7a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli idę do przodu. Miałem plan, aby postawić skończony model na półkę do końca roku, ale jak to zwykle z planami bywa.. Model idzie do szuflady w stanie nieskończonym i pora wpaść w świąteczny wir przygotowań.

 

Dziękuję @zaruk za link do poradnika. W tym modelu nie będę nawiercał  płatów, taki był mój zamysł od początku, co tu dużo mówić, żeby ułatwić sobie klejenie. Sam nie wiem jak to ostatecznie wyjdzie, ale nie jest to ostatni dwupłat, więc w kolejnym spróbuję odnotować jakiś postęp własnych umiejętności.

 

Zrobiłem większość naciągów między płatami, nim wezmę się za stery kierunku położyłem kalkomanie na sterze pionowym i kadłubie, zakładając, że po olinowaniu będę mieć utrudniony dostęp do tych powierzchni.

Kalki dołączone do modelu kruszą się przy najmniejszej próbie poruszenia po dotknięciu powierzchni i na każdej nierówności. Jest oczywiście możliwość, że coś robię źle (mikro set pod, kalka w wodzie 15-20 sekund) ale mimo wszystko takiej kruchości nie doświadczyłem..

 

IMG_20231218_175737(1).thumb.jpg.bc5cd301175be96ba39f484371ff579a.jpg

 

IMG_20231218_175657(1).thumb.jpg.de9b0002b372ca2e0dc8096381832084.jpg

 

IMG_20231218_175720(1).thumb.jpg.fb4e7833a22fe2612b87ac40772d3853.jpg

 

W tym roku to by było tyle:)

 

Korzystając z okazji życzę wszystkim Forumowiczom Wesołych Świąt! Zdrowia, Szczęścia i żeby składziki z modelami się kurczyły, a nie rosły😀

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miałem już nie wyciągać przed końcem roku, ale była chwila, więc pajęczyna ukończona🙂

 

Widzę po zdjęciach, że trzeba będzie przystrzyc końcówki przy niektórych zastrzałach i zostały jeszcze naciągi sterujące lotkami.

 

Trochę drobnicy do podklejenia, karabiny za szybko wkleiłem i mi odpadły przy manewrowaniu pensetą.  I kilka elementów z drutu do samodzielnego przygotowania, bo albo nie ma zestawowych np części chłodnicy pod silnikiem, albo połamałem.. np. elementy służące do przeciągania samolotu, zamontowane pod dolnym skrzydłem (nie wiem czy mają jakąś fachową nazwę). Ale efekty to już chyba zamieszczę w galerii. Na koniec roku prezentuje się tak:

 

IMG_20231231_153725.thumb.jpg.97a5fb874b56d38696ca8652a0d657d9.jpg

 

IMG_20231231_153657.thumb.jpg.aa0f24ac78a6c3419c040bc19f328c20.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chyba skończony.. Tak to się prezentuje w bladym świetle żarówki:)

IMG_20240127_233527.thumb.jpg.02c70aee36187215e30033071f7a7a08.jpg

Jutro jeszcze popatrzę na niego ze wszystkich stron i postaram się wrzucić w najbliższych dniach galerię.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze popraw malowanie zapasowego koła (jak żyje nie widziałem takiego patentu na samolocie 🤔) i będzie b eleganckie sreberko 😉👍

Pozdr ww

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wuwumaster napisał:

To jeszcze popraw malowanie zapasowego koła (jak żyje nie widziałem takiego patentu na samolocie 🤔) i będzie b eleganckie sreberko 😉👍

Pozdr ww

 

Prędzej można by się spodziewać zapasowego śmigła...

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az przejrzałem instrukcje tego zestawu żeby złapać o co chodzi z tym kołem - i faktycznie jest zapas!

Tyle że nie na burcie tyko pod kadłubem:

Screenshot_20240128-115632.thumb.png.03eee24eda6f364cb09530687faadde2.png

Zostaje pytanie czy obecna lokalizacja koła zapasowego to Twój autorski pomysł czy może masz jakąś referencje np fotke? (osobiście mi to absolutnie nie przeszkadza, tak pytam z ciekawości)

Pozdr! ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wuwumaster Dzięki za uwagi. Podmalunki jeszcze będą, bo w świetle dziennym nie tylko na zapasowym kole znalazłem miejsca do poprawki.

Koło na burcie jest jak najbardziej potwierdzone😀 początkowo chciałem zrobić jak w instrukcji  czyli pod kadłubem, ale nie bardzo to wtedy pasuje, zapasówka prawie szorowałaby po ziemii przy lądowaniu. Znalazłem też zdjęcia gdzie zapasowe koło było montowane zamiast wyrzutnika bomb.

 

W ogóle jak zacząłem szukać dokumentacji zdjęciowej i zgłębiać temat to byłem zaskoczony ile załogi ładowały sprzętu i zapasów w maszyny. Jednak loty nad Afryką w latach 20-stych to jeszcze była przygoda i niezła operacja logistyczna. Zapasowe koło doczepione do silnika to naprawdę pikuś😄

 

Przy galerii postaram uraczyć Was krótkim rysem historycznym ukierunkowanym właśnie na takie ciekawostki i paroma zdjęciami.

Proszę o kilka dni cierpliwości🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

W jaki sposób kleiłeś naciągi? I jaka to żyłka? Czekają mnie naciągi w Potezie 25, dlatego pytam.

 

Nąciągi to nić elastyczna kupiona w lokalnej pasmanterii po 1,5 euro za szpulę (nie wiem ile metrów, ale starczy do końca życia🙂). Strzelam na oko, że grubość 0.03-0.04 mm. Taka ala Ushi. 

I zwykły superglue.

 

Kleiłem w ten sposób - końcówkę nici najpierw przyklejałem przy kadłubie, a następnie poszczególne zastrzały "obkręcałem" nicią, idąc od kadłuba do zewnątrz płata (jak zaczynałem na dole, to góra płata, dół i tak dalej). Minimalną ilość kleju aplikowałem przy łączeniu zastrzałów z płatem igłą, a następnie naciągałem nić palcami, aby trafić w to łączenie. Nie wiem, czy jasno opisuje ten proces🙂 Ważne, żeby dać nici się przykleić, mimo, iż CA łapie błyskawicznie, to tutaj warto odczekać do minuty przed każdym kolejnym krokiem (trzymając naciągniętą nić w palcach).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sampo napisał:

 

Nąciągi to nić elastyczna kupiona w lokalnej pasmanterii po 1,5 euro za szpulę (nie wiem ile metrów, ale starczy do końca życia🙂). Strzelam na oko, że grubość 0.03-0.04 mm. Taka ala Ushi. 

I zwykły superglue.

 

Kleiłem w ten sposób - końcówkę nici najpierw przyklejałem przy kadłubie, a następnie poszczególne zastrzały "obkręcałem" nicią, idąc od kadłuba do zewnątrz płata (jak zaczynałem na dole, to góra płata, dół i tak dalej). Minimalną ilość kleju aplikowałem przy łączeniu zastrzałów z płatem igłą, a następnie naciągałem nić palcami, aby trafić w to łączenie. Nie wiem, czy jasno opisuje ten proces🙂 Ważne, żeby dać nici się przykleić, mimo, iż CA łapie błyskawicznie, to tutaj warto odczekać do minuty przed każdym kolejnym krokiem (trzymając naciągniętą nić w palcach).

 

Ciekawy sposób na naciągi. Muszę wypróbować :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.