Skocz do zawartości

BF-109E-3 1:48 Eduard


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

@jachud3dzięki! Czyli jak dobrze rozumiem w szczelinę pakuję de facto przyciętą krawędź (a nie płaszczyznę)? Trzeba będzie spróbować! 

 

Tymczasem jestem po przymiarkach skrzydła. Spasowanie idealne. Stwierdzam że po położeniu czarnego podkładu szpachla się broni, nie ma może powodów to fanfar, ale do wstydu też nie. Sorki za jakość fotki, chyba obiektyw wariuje od nadmiaru świata i czerni... 

 

Na dziś to tyle, jutro mam nadzieję na otrzymanie przesyłki z porcją nowych farb. W planach lekkie stestowanie błękitu na spodnią stronę (na razie tylko okolice silnika, pora kończyć ten obszar) i rdzy na rury wydechowe. 

IMG_20231106_223518.jpg

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kozborn napisał:

Stwierdzam że po położeniu czarnego podkładu szpachla się broni

No chyba nie. Spójrz na zdjęcie jeszcze raz. Ja stąd widzę krechę. Zalej to cyjanoakrylem i zeszlifuj raz jeszcze, ślad zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jachud3, @RogerM i inni fani CA - dzięki, zrobiłem zgodnie ze wskazówkami i efekt jest lepszy (będzie widać na fotach). Generalnie miałem dziś nieco więcej czasu, jutro wyjeżdżam na kilka dni, przyszły farby, więc to wszystko złożyło się na to, że chciałem ciutkę nadgonić. Rezultaty poniżej. Złożyłem skrzydła. I choć już trochę w życiu złożyłem i pomalowałem modeli (tak a la Ela Kruk - coś tam-coś tam), to dopiero dziś przyszło mi nieco bardziej świadomie pobawić się aerografem. Starałem się nakładać mgiełka po mgiełce i - może nie widać tego dobrze - ale kolor AK Air Series RLM65 całkiem fajnie pracuje z czarnym podkładem (tu nie udziwniam, po prostu czarny mat AK RC), udało mi się osiągnąć delikatny marmurek. Sądzę, że przy postshadingu będzie jeszcze lepiej. 

IMG_20231107_164231.jpg

IMG_20231107_164327.jpg

IMG_20231107_164350.jpg

IMG_20231107_164439.jpg

IMG_20231107_164509.jpg

IMG_20231107_164523.jpg

IMG_20231107_164538.jpg

IMG_20231107_164607.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze możesz pobawić się RLM-em 65 w ten sposób, że go rozjaśnisz i też bardzo dobrze rozcieńczoną farbą pryśniesz wybrane panele, wzierniki, środki większych przestrzeni itp... Pamiętaj, że łosz i kolejne warstwy bezbarwnego (jeśli to nie czysty mat) zawsze nieco przyciemnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RogerMplanowałem podobnie - delikatny biały filtr tu i ówdzie. To nie wyszłoby w zasadzie to samo jak to co proponujesz? On mi sie i tak wydaje dość jasny, sądzę że to kwestia światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kozborn napisał:

@zaruk Ty już chyba gdzieś pisałeś, że modelarstwo to bardzo, stresujące hobby, nie? 

 

Pewnie pisałem, nadal zresztą tak uważam. Może nie "bardzo", ale stresujące jeśli o mnie chodzi.

Na obecnym etapie wtopy są immanentną częścią mojego modelarstwa.

Natomiast pewną pociechą jest fakt, że większość z nich można odkręcić.

Wymaga to dodatkowego czasu i wystawia na próbę cierpliwość, ale zawsze to coś.

Spróbuj spojrzeć na to z tej perspektywy :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybka dostała skrzela. Niestety rdzę mam w glossie, więc świeci sieć jak psu jajca, ale z czasem wejdzie na to matowy lakier... Nie cierpię jak w modelu coś się błyszczy (no chyba, że owiewka). BTW wyjątkowo upierdliwa część montażu: pchanie do środka każdej z rur po kolei, nie mówiąc o konieczności ostrego szlifowania ostatniej - niestety nie działało hasło, że jak się popieści to się zmieści - postrzegam jako niepotrzebną komplikację że strony producenta. 

IMG_20231107_214922_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 20:54, kozborn napisał:

@RogerMCzyli w pewnym sensie szpachlujesz cyjanoakrylem, skądinąd uchodzącyn za niezłą alternatywę do zwykłej szpachli.

 

Przy okazji mam pytanie odnośnie nanoszenia lakieru aerografem. Nigdy tego nie robiłem - używałem/używam po prostu lakierów w sprayu. Jaki lakier nadaje się do aerografu, czy trzeba go jakoś rozcieńczać? Mam stracha przed zapchaniem/zalakierowaniem dyszy :)

Ja maluję Mr. Surfacerem Gunze, np. 1200, tylko trzeba dobrze rozcieńczyć (używam Leveling Thinnera Gunze), nic się nie zapycha.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RogerM napisał:

tylko trzeba dobrze rozcieńczyć

Jakieś przybliżone proporcje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kozborn napisał:

Jakieś przybliżone proporcje? 

Bardzo, bardzo, bardzo mocno rozcieńczona, Gunze tak mają, nie potrafię podać proporcji, metoda prób i błędów. Ja dolewam po prostu LT do aero aż efekt mnie zadowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kozborn napisał:

Jakieś przybliżone proporcje? 

 

Maluję gunziakami, więc się wypowiem. W zasadzie rzadko rozcieńczam mniej, niż 1:2 (farba:MLT), najchętniej 1:3. Maluję cienkimi, szybko wysychającymi warstwami. Nic się nie zapycha, mniejsza szansa na przyklejenie się farfocla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zaruk napisał:

W zasadzie rzadko rozcieńczam mniej, niż 1:2 (farba:MLT), najchętniej 1:3. 

Ok, tylko że mi chodzi o proporcje rozcieńczania lakieru. Te same? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zaruk napisał:

 

Pewnie pisałem, nadal zresztą tak uważam. Może nie "bardzo", ale stresujące jeśli o mnie chodzi.

Na obecnym etapie wtopy są immanentną częścią mojego modelarstwa.

Natomiast pewną pociechą jest fakt, że większość z nich można odkręcić.

Wymaga to dodatkowego czasu i wystawia na próbę cierpliwość, ale zawsze to coś.

Spróbuj spojrzeć na to z tej perspektywy :)

 Zawsze można na skydiving się przerzucić. Albo skialpinizm.

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o matt, satin varnish. Ludzie dają TO przez aero, ja po prostu szprejuję? A też bym chciał. :) myślę o osobnym tanim aero do tego celu. Tylko jakie radzicie proporcje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kozborn napisał:

Chodzi mi o matt, satin varnish. Ludzie dają TO przez aero, ja po prostu szprejuję? A też bym chciał. :) myślę o osobnym tanim aero do tego celu. Tylko jakie radzicie proporcje? 

Ja mam jeden do wszystkiego. Procona Ileśtam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kozborn napisał:

Ok, tylko że mi chodzi o proporcje rozcieńczania lakieru. Te same? 

 

Pytałeś o lakier, pisałem o lakierze. Farby rozcieńczam podobnie lub bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuję się powoli do kładzenia koloru bazowego. Niech nie zmyli Was co widzicie - nie zamierzam Bfa jakoś strasznie ciorać. Marzy mi się bardzo delikatny, ale w miarę porządny weathering. Trochę oprysków i to niemal wyłącznie przy liniach podziału. Nie licząc lewej nasady skrzydła oraz - symbolicznie - przy krawędziach natarcia. Chcę to zrobić metodą na lakier do włosów. Podobno najlepsze efekty są przy akrylach. Moje AK RC (kolor bazowy) to akrylowe lakiery, więc ufam, że nie będzie katastrofy. 

IMG_20231111_092014_1.jpg

IMG_20231111_091927_1.jpg

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kozborn napisał:

Chcę to zrobić metodą na lakier do włosów. Podobno najlepsze efekty są przy akrylach. Moje AK RC (kolor bazowy) to akrylowe lakiery, więc ufam, że nie będzie katastrofy.

 

Żeby jej zapobiec, ja bym najpierw poćwiczył próbując różnych narzędzi do zdrapek.

Nie mam zresztą pewności, czy jest to najlepsza metoda do wykonywania obić w samolotach zwłaszcza, że - jak piszesz - maja one być symboliczne. Może ktoś z bardziej doświadczonych w tej materii kolegów się wypowie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zaruk napisał:

 

Żeby jej zapobiec, ja bym najpierw poćwiczył próbując różnych narzędzi do zdrapek

 

Zastosowałem ją przy dauntlessie i byłem zadowolony. Inna rzecz, że na pewnym etapie przesadziłem i musiałem powtarzać... Tutaj zamierzam zwilżyć powierzchnię wodą na cienkim pędzelku i zdrapać farbę czubkiem wykałaczki. Żadnych większych obić. Ale oczywiście wszystkie porady Kolegów będą most welcome. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio próbowałem robić odpryski... Maskolem nakładanym gąbką. Całkiem fajny i prosty do uzyskania efekt, przy dobrze rozcieńczonej farbie nakładanej na maskolowane sreberko nie ma żadnych problemów ze zdjęciem.

Lakierem do włosów można zrobić sobie dużo kuku, bo masz mniejszą kontrolę przy zdzieraniu farby.

Tak wyszło na dzbanku w 72:

received_490893662953595.thumb.jpeg.ab2017b3b0ed6a56751fcec0b4bea8a9.jpeg

 

received_508975884066827.thumb.jpeg.af36a82580e05f87bacd1a745fe166c6.jpeg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.