Skocz do zawartości

BF-109E-3 1:48 Eduard


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy niebieski łosz na spodzie to dobry pomysł.... Może jaśniejszy szary albo jasnobrązowy, beż? No ale to Twój model. Po nakładaniu lakierów bezbarwnych całość lekko się rozmyje i stonuje, więc to co teraz wygląda na przerysowane po werniksach może wyglądać na mdłe 😉 Generalnie to co planujesz ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RogerM napisał:

Nie wiem czy niebieski łosz na spodzie to dobry pomysł.... Może jaśniejszy szary albo jasnobrązowy, beż?

Niebieski przy moim pierwszym bfie się nawet sprawdził. Ale dzięki za sugestie, pomyślimy. Lubię ciepłe akcenty na chłodnym tle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'problem kratki' nie polega na tym, że zaakcentowane są linie nitów, czy na tym, że te akcenty są zbyt intensywne.. Bo nie rzucałoby się to tak w oczy, gdyby nie było zrobione z taką skrupulatnością i tak równomiernie, na wszystkich detalach powierzchni. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, KFS-miniatures napisał:

Bo nie rzucałoby się to tak w oczy, gdyby nie było zrobione z taką skrupulatnością i tak równomiernie, na wszystkich detalach powierzchni. 

O to, to , to. Nierównomiernie, wybiórczo, jedne elementy mniej, inne więcej, a jeszcze inne wcale. Brak powtarzalności, kontrolowany bałagan i umiejętność takiego pokazania baboli żeby wyglądały jak zaplanowane działanie wink4.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za washa. Planuję użyć tych trzech. Pisząc wcześniej "niebieski" miałem na względzie właśnie Vallejo do szarych powierzchni, on de facto jest brudno-niebieski. Od góry położę washe do ciemnoszarych powierzchni. 

Muszę przyznać, że przy pinwashu produkty Vallejo pracują nieźle, całość dała się całkiem wygodnie poprowadzić. Linie są zaznaczone. 

IMG_20231119_152646.jpg

IMG_20231119_152353.jpg

IMG_20231119_152424.jpg

IMG_20231119_152403.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash położony 

IMG_20231119_155759.jpg

IMG_20231119_155813.jpg

IMG_20231119_155832.jpg

Zdecydowałem się również puścić na ciemniejszych obszarach skrzydeł jaśniejszy kolor (w zasadzie żółty), dla nieco lepszego kontrastu

Edytowane przez kozborn
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do montażu podwozia. Przy okazji, chciałbym by jasny ziemisty pigment ładnie wniknął mi w bieżnik opony. Czy macie jakiś patent by tak to przybrudzić? Domyślam się, że z proszku sporządza się roztwór i maluje nim oponę, prawda? A potem nadmiar ścieramy? Coś jak przy washu?

IMG_20231119_202927_1.jpg

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przybrudzony pigmentem bieżnik możesz zakroplić  lub lepiej, nałożyć cienkim pędzelkiem Fixera.

Powierzchnię koła przecierasz do upragnionego efektu, w zagłębieniach pozostaje syf.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie obuty, ale już stoi na własnych nogach

IMG_20231120_134521_1.jpg

IMG_20231120_134244.jpg

Edytowane przez kozborn
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczór pod znakiem pierdółek. Detale skrzydła, fototrawione elementy steru, ostatnie drobiazgi silnika. Przy okazji, darujcie, ale przez ten czas niebawienia się w modele zapomniałem czy kalki można kłaść na farbę, czy też wpierw dajemy varnish? :)

IMG_20231120_221611.jpg

IMG_20231120_221735.jpg

IMG_20231120_222041_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kozborn napisał:

czy kalki można kłaść na farbę, czy też wpierw dajemy varnish?

 

10 godzin temu, zaruk napisał:

Doświadczeni Koledzy piszą, że można.

Tak, można ale trzeba wiedzieć jak (czy raczej z czym) bo można nabawić się srebrzenia pod kalką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KFS-miniatures napisał:

..a to akurat jest proste

 

Jak piszesz, płynu SET powinno być sporo i - jeśli dobrze zrozumiałem - na tę sporą ilość nakładamy kalkomanie.

Czy nie ma wówczas ryzyka, że SET wypłucze klej i kalki będą srebrzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zaruk napisał:

SET powinno być sporo

..sporo przy sporych powierzchni kalkomaniach. 

 

10 minut temu, zaruk napisał:

Czy nie ma wówczas ryzyka, że SET wypłucze klej i kalki będą srebrzyć?

 

to całkiem ciekawe pytanie, na które nie potrafię odpowiedzieć. Mogę jedynie domniemywać, że substancja identyfikowana w artykule jako 'prawdopodobnie skrobia' przyczepność nalepek wspomaga. Niemniej jednak to już spekulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do rozmowy. Odnośnie srebrzenia kalek, czy macie jakieś rady jak radzić sobie z położoną kalką na której pojawiło się srebrzenie?

 

Podlewać ją do oporu SOLem i dociskać?

Ponacinać ja i starać się wlać pod nią SET?

 

Macie na to jakąś sprawdzoną procedurę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dodatkowe ilości klasycznych płynów do kalkomanii nie pomagają, to w takich sytuacjach zwykle sprawę rozwiązuje 'bilmodelowa trójka'. 

 

Na marginesie - nie ma tu jakiegoś wątku poświęconego nakładaniu kalkomanii? Bo potem szukanie informacji na ten temat w relacji z budowy meserszmita w skali 1/48 będzie, że tak powiem, mało intuicyjne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki, Panowie Koledzy. Zamierzam je wykorzystać po powrocie że stolycy - pora trochę pozarabiać na leki z tytułu permanentnego stresu modelarza. Kolejna relacja pewnie w sobotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie przypomniałem sobie ze mam sidolux, spróbowałem, pociagnalem jeszcze raz ciemnoszarym washem tu i tam i nity stały się jakby wyraźniejsze... 

IMG_20231125_231116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.