Skocz do zawartości

Zerstorer Z-43 Trumpeter 1:350


LuckyStrike

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu tygodniach jak nie miesiącach zmagań z samym sobą, przeglądania tysięcy ofert w internecie, w poszukiwaniu modelu który nadawałby się na mój pierwszy okręt, podjąłem decyzję podyktowaną tylko i wyłącznie nagłym impulsem i walorami estetycznymi i skusiłem się na Zerstorer Z-43 Trumpeter'a. 

W mojej "długiej karierze" modelarskiej( za sobą mam "aż" trzy czołgi) będzie to pierwszy model okrętu za jaki się biorę. Moje doświadczenie w tym temacie ogranicza się wyłącznie do oglądania filmów na You Tube i podziwiania jak koledzy po fachu tworzą morskie dzieła sztuki. Jak ta moja pierwsza morska przygoda się skończy czas pokaże... Czy uda się szczęśliwie zawinąć do portu pod nazwą "ukończony model"? Mam szczerą nadzieję. Tymczasem, jak na warsztat przystało zwracam się z pierwszym pytaniem. Jako, że lubię czytać o tym co sklejam czy macie do polecenia jakąś sensowną publikację na temat tej klasy okrętów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufki i blaszki masz ?

 

tu masz warsztat do przejrzenia :

 

 

1 godzinę temu, LuckyStrike napisał:

Jako, że lubię czytać o tym co sklejam czy macie do polecenia jakąś sensowną publikację na temat tej klasy okrętów?

 

nie wiem po jakiemu czytasz więc tak zbiorczo na szybko....    :szczerbol:

 

po naszemu  :

p1.thumb.jpg.b4b6de768fe0bacb7c4e1ed4527da388.jpg

 

po angielsku  :

a1.thumb.jpg.83f27685a41d8a1c3b2b99059e4eb4ef.jpg

 

po niemiecku  :

g2.thumb.jpg.643f8751aac323ddfc085a9b1fad92e7.jpg

 

po rusku  :

r1.jpg.df52bf203ef368f7c55b2c2127c4e06a.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M.A.V.Dziękuję za polecone książki. Co do blaszek to w zestawie Trumpetera są już relingi. Luf nie mam, a jakie warto? Te poniżej by się nadały? Pytam bo one są do zerstorer typu A a ten moj Z-43 to już typ B jeżeli dobrze kombinuję:

https://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-luf-do-niemieckiego-niszczyciela-typu-Narvik-1936A-150mm-x-5-37mm-x-8-37mm-M42-x-10-20mm-x-18.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.A.V. napisał:

Lufy kupione. Pytanie, przepraszam jeżeli głupie, czy można do tego dokupić jakiś drewniany pokład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokład jest mały i to tylko mostek więc możesz śmiało olać - prawie nie będzie go widać....

z drugiej strony możesz kupić żeby przekonać się organoleptycznie jak wyglądają takie produkty i jak się je klei by zdobyć doświadczenie na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje utknąłem już na samym początku montażu. Na załączonym zdjęciu z instrukcji jest polecenie żeby wywiercić dwa otwory. Natomiast niezbyt precyzyjnie jest pokazane gdzie. Macie jakieś sugestie? Wolę zapytać niż zgadywać, potem poprawiać i szpachlować😃 Dodatkowo jest dopiska Option ze znakiem zapytania. Nie wiem czy rozumieć to jako coś opcjonalnego co można ale nie trzeba robić. Dodaję również zdjęcie z obu stron elementu plastikowego.

IMG20231207131605.jpg

IMG20231207131921.jpg

IMG20231207131858.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, LuckyStrike napisał:

Jak się okazuje utknąłem już na samym początku montażu. Na załączonym zdjęciu z instrukcji jest polecenie żeby wywiercić dwa otwory. Natomiast niezbyt precyzyjnie jest pokazane gdzie. Macie jakieś sugestie? Wolę zapytać niż zgadywać, potem poprawiać i szpachlować😃 Dodatkowo jest dopiska Option ze znakiem zapytania. Nie wiem czy rozumieć to jako coś opcjonalnego co można ale nie trzeba robić.

 

sprawa jest wyjaśniona na następnej stronie instrukcji...

 

dziury robisz opcjonalnie w zależności co montujesz...

przykładowo te na śródokręciu robisz tylko wtedy gdy montujesz element G9 (i wymiar tego elementu wyznacza miejsce zrobienia otworu).

Natomiast jak montujesz element G19 to nie robisz otworu :

Z43.jpg.aefc9539fd0cb852b0f6d76fbd57ca51.jpg

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zaczynając pierwszą wieżyczkę zastanawiam się czy nie porwałem się z motyką na słońce. O matko ale to są drobne elementy😳. I tu mam zagwozdkę, czy element PE-25 ma służyć jako podstawka dla H11? I jak ma się mieć element PE-24 do H11. Jeżeli dobrze rozumiem z dalszej części instrukcji PE-24 ma być umiejscowiony prostopadle do H11 i tworzyć taką obramówkę?

IMG_20231217_220456.jpg

IMG_20231217_220252.jpg

IMG_20231217_221506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A25 to podstawka pod tratwę mocowana symetrycznie z boków wieży. A24 to symetryczna poręcz trzymająca ją przy ścianie. Podrzucam fotkę Z39 znalezioną w google.... Bodajże portal z fotkami HD histomil czy jakoś tak.  Ta wieża bez lufy ma dwie tratwy jak twoje. Jesteś obserwowany Kolego WspUłmodelarzu także TEN...

WNGER_59-48_skc36_Z39_stern_pic.thumb.jpg.e98283d273fa2bc9906f29f9d15ae0e0.jpg

Edytowane przez Lipa
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Święta, święta i powrót do warsztatu. Dalej walczę z artylerią. Tym razem przeciwlotniczą. I tu pytanie czy zaznaczony element fototrawiony PE ma zastąpić ten z plastiku czy ma być z nim połączony? Z instrukcji wynika, że połączony ale co to w efekcie ma dać wizualnie. Czy sam element fototrawiony nie byłby bardziej w skali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 5.01.2024 o 12:01, LuckyStrike napisał:

 Dalej walczę z artylerią. 

 

I jak - zatopiła Cię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
8 godzin temu, socjo1 napisał:

 

I jak - zatopiła Cię?

O jej, dużo czasu to zajmuje do tego nie zdawałem sobie sprawy wcześniej jak małe są te elementy fototrawione w skali 1:350. Przecież do wyginania tego i klejenia to trzeba mikroskopu. 😳🤯. Dodatkowo nie mam zaginarki do elementów fototrawionych. Nie wiem nawet czy do tak małych rzeczy zaginarka się nadaje. Więc biorąc pod uwagę powyższs i mało czasu na hobby w ciągu dnia jak zbuduję ten model do końca 2024 to będzie cud. Poza tym mam jeszcze w trakcie składania Bradley'a który wysunął się na pierwszy plan.

Edytowane przez LuckyStrike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, LuckyStrike napisał:

O jej, dużo czasu to zajmuje do tego nie zdawałem sobie sprawy wcześniej jak małe są te elementy fototrawione w skali 1:350. Przecież do wyginania tego i klejenia to trzeba mikroskopu. 😳🤯. Dodatkowo nie mam zaginarki do elementów fototrawionych. Nie wiem nawet czy do tak małych rzeczy zaginarka się nadaje. Więc biorąc pod uwagę powyższs i mało czasu na hobby w ciągu dnia jak zbuduję ten model do końca 2024 to będzie cud. Poza tym mam jeszcze w trakcie składania Bradley'a który wysunął się na pierwszy plan.

 

Czyli niemal zatopiła. Ale trzymam kciuki, żeby jednak nie! Pamiętaj, jak mawiali starożytni Rosjanie: PER ASPERA AD ASTRA.

 

44 minuty temu, LuckyStrike napisał:

 Przecież do wyginania tego i klejenia to trzeba mikroskopu. 😳🤯. Dodatkowo nie mam zaginarki do elementów fototrawionych. Nie wiem nawet czy do tak małych rzeczy zaginarka się nadaje. 

 

Mikroskop to nie, ale miałem okres, w którym sięgałem dość często po lupę nagłowną. 

Zaginarka - jak najbardziej się nadaje. Ja najczęściej korzystam z małej polskiej zaginarki Rafharta. Ma dość długie i wąskie zęby, co pomaga np. przy gięciu schodów. W porównaniu z kosztem, który już poniosłeś na model i dodatki - to nie jest jakaś zawrotna suma. 

Poza tym przydatne są również krótkie, metalowe linijki, cążki z dłuższymi, prostymi "dziobami" oraz pęsety.

Jak pisałem wcześniej - mam nadzieję, że wypłyniesz na szersze wody - powodzenia!

Michał

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, socjo1 napisał:

 

Czyli niemal zatopiła. Ale trzymam kciuki, żeby jednak nie! Pamiętaj, jak mawiali starożytni Rosjanie: PER ASPERA AD ASTRA.

 

 

Mikroskop to nie, ale miałem okres, w którym sięgałem dość często po lupę nagłowną. 

Zaginarka - jak najbardziej się nadaje. Ja najczęściej korzystam z małej zaginarki Rafharta. Ma dość długie i wąskie zęby, co pomaga np. przy gięciu schodów. W porównaniu z kosztem, który już poniosłeś na model i dodatki - to nie jest jakaś zawrotna suma. 

Poza tym przydatne są również krótkie, metalowe linijki, cążki z dłuższymi, prostymi "dziobami" oraz pęsety.

Jak pisałem wcześniej - mam nadzieję, że wypłyniesz na szersze wody - powodzenia!

Dzięki za podpowiedź ze sprzętem. Nie poddaje się i planuję skończyć ten model. Zastanawiam się natomiast (ale to już za późno) czy nie lepiej było pierwszy model robić z pudła jakiś od tamki bez blach żadnych bo to wyższa szkoła jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.