Jump to content

Techniki Weathering'u

reggy
 Share

Recommended Posts

Weathering to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego proces wietrzenia skał - w modelarstwie oznacza tyle, co czynności nadające pojazdom wygląd zużytych, zakurzonych, zabłoconych, poobijanych, wyblakniętych, spalonych, okopconych itp. itd.

W tym wątku będziemy zamieszczać cząstkowe poradniki odnośnie różnych technik (innych niż wash, opisany oddzielnie w innym wątku) weatheringu.

Póki co nic tu nie piszcie

• Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Błoto z minimalnej ilości piasku(wręcz kurz) i pigmentów

Dobieram sobie kolorystycznie, nanoszę pedzelkiem na sucho( od najjasniejszego, po najciemniejszy)

Ilość w "zagłębieniah" -zależne od własnych potrzeb-mozna to skorygowac juz na gotowym modelu

DSCF9943.jpg

Póżniej delikatnie "mieszam" kolorki

DSCF9941.jpg

DSCF9939.jpg

Po tych czynnosciach wypadałoby zatrzymać kolor, sam fixer jest dobry, ale zmywa kurz i zaciemnia/przekłamuje kolory wyjściowe

By to zniwelować

DSCF9946.jpg

wpierw zapuszczam Thinner(także MIG)- nie rozmywa grudek(jak to czyni fixer)

Jeszcze na tym etapie zdejmuje sobie naddatki i wyglada to tak:

DSCF9947.jpg

Oczywiście po zmoczeniu całej powierzchni nie przejmuje się że czarno, po wyschnieciu jasnieje( przyśpieszam susząc suszarka do włosów-wziętą w jasyr nota bene od...-SAMICY!)

Jesli chcemy, by pigmenty zostały zafiksowane a nie rozciapciane pędzlem, przy wpuzczaniu Fixera-nie daajemy wyschnąć thinnerowi,a w tym momencie zmniejszamy cisnienie w aero do minimum i delikatnie psikaweczką pokrywamy całą masę fixerem-thinner zatrzyma nam ja na miejscu a fixer spowoduje "trwałe" zatrzymanie, a przy aero nie "rozciapcia" nam wypracowanej ziemi.

• 4 weeks later...

Może i głupie pytanie ale co to jest ten fixer jak to po polsku nazwać i jakie są zamienniki??

PS> Ciekawi mnie ta technika, lecz nie miałęm nigdy styczności z brudzingiem gdyż skljam trucki, maży mi się model ciężarówki takiej naruszonej przez czas.

to jest ten fixer

Po tych czynnosciach wypadałoby zatrzymać kolor, sam fixer jest dobry, ale zmywa kurz i zaciemnia/przekłamuje kolory wyjściowe

Cloner16 wash,jak sama nazwa wskazuje stosuje se jak wash.

Pigment g met - jesli nie stosowałeś, możesz zrobic przedwstep, przed kupnem i zetrzeć grafitu z ołówka.

Fajnie sie tym nabłyszcza koła nośne,zeby gasienic, lufy karabinów -jak?

na palucha i wetrzyj w ranty kanty itd...

Koledzy, o fixerze napisałem powyżej,zamiennika nie znam.

Zamiennikiem fiixera sa fiksatywy malarskie do utrwalania pasteli

jednak z mojego doswiadczenia wynika ze sa silniejsze i bardzije inwazyjne w dzialaniu....

polecam orginalny MIGowy, robi sie po nim z pigmentow beton.

A powiedzcie jak zrobić aby błotko wyglądało jak mokre, a nie wyschnięte ?

Polakierować lakierem błyszczącym, albo używać takiego miłego wynalazku jakim jest produkt Mig w postaci żywicy akrylowej.

• 4 weeks later...

A jak mam pigmenty to z jakim płynem zmieszać (nie fixer itp.)chodzi o to żeby pigment nanosić w postaci płynu .Zmieszać z rozpuszczalnikiem .I czy takie coś może zastąpić w pewnym sensie oleje np.taki płyn rdzawy można robić z niego np.rdzawe zacieki .A i czy takie pigmenty się nadaj http://www.allegro.pl/item480019359_zestaw_9_pigmentow_do_weatheringu.html

• 2 weeks later...

Ja wcieram palcem na koniec, jak już wszystko jest zrobione, np. okopcenia lufy: nabieram skruszony rysik na palce i okręcam lufę wokół palców. Nie zabezpieczam niczym, bo trzyma się bez tego