Skocz do zawartości

Prośba o doradztwo w sprawie MiG-ów


MajaO

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

przecież ja nikogo nie atakuję...

Oczywiście, że nie. Otwierasz ogień w obronie własnej.

Weszłaś tu bez buty i bez agresji. Znakomicie! Ale drugi koniec tego kija jest tak samo niepotrzebny. Jeżeli szukasz informacji/pomocy i zależy Ci na porozumieniu  trzymaj się merytoryki. Nie marudź, nie tłumacz się, nie przepraszaj. To tylko rozmywa wątek konsekwentnie popychając go w złym kierunku. Ten temat trąci trollem od samego początku. Nie zarzucam Ci tego, o nie! Nie mam do tego żadnych podstaw więc a priori przyjmuję pozytywny wariant. Po prostu widziałem już kilka podobnych wątków na forach modelarskich, których celem była jedynie prowokacja. Myślę, że lepiej będzie nie upodobniać się do nich.

Jeżeli kilku forumowiczów niezależnie udzieliło Ci tej samej rady, to szanse na inną są praktycznie żadne. Przygotuj się do założenia warsztatu i załóż go. Nie wiesz jak się przygotować, zapytaj i na pewno pojawią się sugestie jak to zrobić. Uważasz, że to złe wyjście? OK, przedstaw swoje, lepsze, i uzasadnij dlaczego jest lepsze. Oczywiście poddając swoją wersję pod krytykę. Ale reaguj w konkretny sposób na merytoryczne wypowiedzi.

 

Pozwalam sobie tu na mentorski ton bo jestem dla Ciebie anonimowy i łatwo jest mnie zignorować. Ale jeśli chcesz skomunikować się z tą społecznością nie rozmywaj wątku sporem o formy przekazu, ani też pączkowaniem merytorycznych tematów, bez doprowadzenia do jakiegoś efektu tych już podjętych. W przeciwnym razie zainteresowanie szybko zniknie. W najlepszym razie.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się w całości zgodzę z przedmówcą ( a nawet przedpisarzem 😀 ). Moje odczucia są dokładnie takie same.

Ja bym cały proces poznawania się znacząco  przyspieszył zamykając ten wątek do czasu jak twórca tego wątku zacznie warsztat na forum i przynajmniej chęci pokaże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2024 o 23:13, MajaO napisał:

Jeśli chodzi o zaplecze warsztatowe, to miałabym dziadka warsztat.

A dasz radę korzystać z warsztatu Dziadka, bez jego wiedzy? Bo jak dobrze zrozumiałem, chodzi o niespodziankę:

17 godzin temu, MajaO napisał:

Gdybym wiedziała, czy dziadek miał w planach kupno dodatków, to rozjaśniłoby mi trochę sytuację. Niestety nie wiem, a jeśli go zapytam, to nabierze podejrzeń

 

Sądzę, że cała idea jest bardzo piękna, ale tak jak powiedzieli koledzy, bez ćwiczeń się nie obejdzie. Musisz, po prostu musisz zepsuć ze dwa, trzy modele żeby nabyć doświadczenia. Przy czym "zepsuć" nie oznacza, że model pójdzie do kosza, ale że będzie wyglądał poniżej Twoich oczekiwań.

Weźmy taki z pozoru banalny temat jak sklejenie dwóch połówek kadłuba. Przymierzysz, skleisz, przeszlifujesz, będzie wyglądało ok. Ale po pomalowaniu ujawnią się nierówności i ślad łączenia. Gdzie był błąd? Cóż, trzeba wiedzieć, że łączenie połówek kadłuba wymaga bardzo dokładnej inspekcji, najlepiej pod lupą. Czasem trzeba kilkukrotnego szpachlowania, szlifowania i polerowania, aby uzyskać idealne połączenie. Stosując odpowiednie materiały i narzędzia. A następnie użyć kolejnych technik i narzędzi aby odtworzyć uszkodzone w tym procesie linie podziału blach na kadłubie. A mówimy tylko o jednym z wielu typowych problemów pojawiających się w trakcie budowy. Można się z nimi oswoić i nauczyć się je rozwiązywać, dopiero po uprzednim przećwiczeniu.

Owszem, możesz założyć wątek warsztatowy, polecam. Ale nie przeceniałbym tego narzędzia. Pokażesz efekty swojej pracy i o ile nie będa tragiczne, na pewno otrzymasz pochwały w stylu: tak trzymać, jest ok, dawaj dalej. Częściowo z kurtuazji a częściowo od mniej wymagających, czy niedoświadczonych modelarzy. A jak zdarzy się ocena negatywna w stylu; "musisz poprawić, bo jest kiepsko" to łatwo taką opinię uznać za złośliwość, skoro inni chwalą.

Pomijam już fakt, że aby móc dobrze ocenić pracę w wątku warsztatowym, zdjęcia muszą być dobrej jakości co wymaga dodatkowego wysiłku, odpowiedniego (!) oświetlenia i nieco wiedzy z fotografiii. Prowadzenie sensownego i systematycznego wątku warsztatowego znacząco przedłuża prace nad modelem.

Ale jest jeszcze inna metoda aby nabrać wiedzy i oswoić się z modelarskimi technikami. Oglądaj warsztaty i kanały modelarskie na YouTube. Jest tego masa. Jesli spędzisz kilka bądź kilkanaście godzin oglądając filmy instruktażowe, to zaoszczędzisz sobie dziesiątek godzin spędzonych na mozolnym rozwiązywaniu problemów które inni dawno rozwiązali. W ten sposób można sprawić, iż nawet pierwszy model będzie cieszył oko. Oczywiście na YT jest również sporo słabych i mylących materiałów. Ale jeśli chcesz pójść tą drogą, to zapytaj, a wskażemy Ci  te najlepsze. 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie miałem zamiaru nikogo urazić i nie drażnią mnie Twoje wypowiedzi.

Pragnąłem zwrócić tylko uwagę na to, że w mojej ocenie jeżeli nie zaczniesz i nie spróbujesz to się nie dowiesz czy osiągniesz zamierzony cel 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmroczkoi wg mnie o ten brakujący konkret tu chodzi: może wystarczało napisać krótko i zwięźle: załóż temat na Warsztat, tam tylko zadawaj pytania i tam tylko będziemy odpowiadać; o tym napisał najkrócej i konkretnie @greatgonzo , cyt. "Informacje na temat poprawności zestawów do budowy modeli możesz uzyskać zadając konkretne pytanie dotyczące konkretnego zestawu/samolotu, w oddzielnym wątku, w odpowiednim dziale. Wtedy szanse na to, że czegoś się dowiesz wzrosną. Moim zdaniem najbardziej przy otwarciu warsztatu i rozpoczęciu budowy (potrzebna postawa dopytująca). Można też zapytać co jest nie tak w danym zestawie".  Ja też "pewne części" wpisów odbieram trochę negatywnie ale mam  już jakiś "staż czytelniczy" na Forum, to mnie to tak nie razi.   @MajaO faktycznie załóż warsztat dla każdego typu z podaniem producenta i numeru pudełka  (może się tak stać, że kolejne wydawane przez producenta te same typy mogą zawierać zmiany w plastikowych częściach lub dodatki, co jest czasem spotykane w tym hobby ), oraz typu samolotu, koniecznie z podaną skalą i dopiskiem na samym początku MajaO  dla szybkiego odszukania przez forumową wyszukiwarkę przez chętnych podzieleniem się wiedzą w temacie, np.MiG-17 1/48 Hobby Boss 80337 lub wspomnianym najlepszym obecnie jednym z kilku modeli MiGów, MiG-21 MF Eduarda 8231 ProfiPack . By wspomóc sklejającego model w jego decyzjach lub wskazując ewentualne rozwiązania wystarczy własna wiedza pomagającego, link lub krótka wypowiedź.  Nawet jak nie założysz warsztatu, nie zadasz pytania w innych Działach, to nic nie stoi na przeszkodzie by wysłać Tobie Wiadomość. Kto chce ten znajdzie. Czy faktycznie Autorka za często przedstawiała w swoim wątku postawę wdzięczności ? Cieszyła się. Nieczęsta postawa okazana innym słownie zamiast emotikonami. To ja Tobie @MajaOdziękuję za pokazanie, że posty na tym Forum mogą być napisane stylistycznie i poprawną polszczyzną. Ze swojej strony w miarę własnej wiedzy (choć obecnie na detalach dot. wymienionych samolotów i ich modeli w 1/48 nie muszę się znać) lub wiedzy innych a znalezionej w Internecie chętnie pomogę

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze  mam taki jeden pomysł - wprowadźmy taki mem kiedy emocje stają się zbyt gorące:

 

©Quijote_6

 

Nie strzelaj do mnie, ja tylko wskazuję cel 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by się przydało w innych tematach gdzie gromy waliły ostro i wróg stał u bram     @MajaO ci faceci pamiętający prezentowane MiGi , to bohaterowie klasyki: The Muppet Showmuppets-statler-and-waldorf-waving-the-w                                                                                                                                     więc w tym wątku gest poniższy  jest bardziej przyjacielski  YBGI2ZVVTVCXTOBAOV2W6EXJAE.jpg

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.