Skocz do zawartości

Mig-21 RF Fujimi 1:72


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu latach firma Fujimi wznowiła swoją serię Migów-21. Jest to chyba najlepszy model "żelazka" w skali 1:72, pomimo pewnych błędów wymiarowych (wg dostępnych mi źródeł to za długi o 2mm kadłub, za wysoki statecznik pionowy, źle umiejscowione komory głównego podwozia).

Jednak w porównaniu do produkcji KP oraz produktów zza wschodniej granicy jest to produkt mający swoją klasę - delikatne wgłębne linie podziału, dobre zdetalowanie (są wreszcie normalnie wyglądające wnęki podwozia, porządne podwozie i uzbrojenie), porządnie wykonane części bez nadlewek, jam skurczowych, przesunięć formy.

Słowem produkt wart według mnie swojej ceny -ok. 50 zł w sklepach modelarskich. Trzeba tylko uważać aby nie kupić po "promocyjnych" cenach na Allegro, gdyż tam jeszcze występuje jako biały kruk, niedostępny w sklepach i cena min. 70 zł.

 

Ja postanowiłem sprawić sobie wersje rozpoznawczą, Mig-21RF. Wita nas tu bardzo ładne pudełko z egipskim rozpoznawczym Migiem:

 

p1.jpg

 

a w środku znajdujemy szare wypraski z dobrze wykonanymi (tak jak już wspominałem) elementami:

 

p2.jpg

p3.jpg

p4.jpg

p5.jpg

p6.jpg

 

W zestawie znajduje się fotograficzny zasobnik rozpoznawczy:

p7.jpg

 

Jest też jedna wypraska z przezroczystego tworzywa - zawiera dzieloną owiewkę, tablicę przyrządów, reflektory - osłona kabiny nie jest może zbyt subtelna (jeśli chodzi o jej grubość) ale nie jest też całkiem zła - do wykonania samolotu w wersji z otwartą kabiną powinna wystarczyć. Można też za parę złotych zastąpić ją kabiną vacu z Pavli.

 

W pudełku znajduje się całkiem sporej jakości arkusz z kalkami, zawierający znaki rozpoznawcze, nr taktyczne, napisy eksploatacyjne i naklejki na tablicę przyrządów i panele boczne. Niestety polskie szachownice mają białe pola kremowo-żółte.

 

p11.jpg

 

Instrukcja jest czytelna, nie powinna nam sprawić problemów przy montażu. Zawiera cztery schematy malowania:

- polski Mig-21R z 32PLRT z Sochaczewa (nb 1125)

- radziecki Mig-21RF (nb 45)

- egipski Mig-21RF w malowaniu kamuflażowym

- egipski Mig-21MF w malowaniu kamuflażowym

 

p12.jpg

p13.jpg

 

Póki co moje plany wydawnicze dotyczą wykonania tego modelu w takiej konfiguracji:

 

0728422.jpg

 

W związku z tym przygotowane są następujące dodatki:

 

1) Z kalek po Migu-21UM wykorzystam godło 2 eskadry 32 pułku:

p14.jpg

 

2) Wanna kokpitu zostanie zastąpiona przez żywiczną z Pavli:

p16.jpg

 

3) Fotel KM-1 odlewem z białego metalu wzbogaconego blaszkami:

p15.jpg

 

4) No i oczywiście zasobnik rozpoznawczy typu D (wyrób żywiczny polskiej firmy Panda Model)

 

p9.jpg

p10.jpg

 

Należy jeszcze dodać, że w modelu nie ma zasobników ECM-RWR na końcach skrzydeł, które trzeba będzie samodzielnie wykonać:

 

PICT0609.jpg

 

A dla porównania parę zdjęć Miga-21R z Condora:

 

PICT0001.JPG

PICT0002.JPG

PICT0003.JPG

PICT0004.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się zgadza - bisa zrobię z zestawu Zvezdy... kiedyś zdaje się, że na Modelworku przedstawiałem inboxa zvezdovego bisa... (albo miałem taki zamiar - w każdym razie na pewno jest przeze mnie opracowany i zamieszczony tu:

http://www.modelarstwo.koszalin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=3)

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Póki co moje plany wydawnicze dotyczą wykonania tego modelu w takiej konfiguracji:

 

0728422.jpg

OOoo widzę, że moje klimaty.

Tyle że ja preferuję większą skalę - 1:48.

Tak przy okazji, wiem, że eRa nie dostanę w tej skali (1:48) i tu pytanie: z jakiego z dostępnych zestawów najlepiej przerabiać Miga do tej wersji??

 

Pozdrawiam

Markuz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w skali 1:48 najlepszy byłby Mig-21 MF z Academy. Przy czym (ponieważ jest to coś pomiędzy MF, a bis) trzeba by przerobić trochę statecznik i grzbiet. Ja kiedyś nabyłem na Allegro żywiczny zestaw do konwersji, ale firmy która go produkuje nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy będziesz skracał kadłub czy zostawiasz jak leci??

... a czy w skali 1:72 bedzie to bardzo widoczne, czy tylko dla samej satysfakcji ze bardziej zblizony do oryginalu?

ponieważ jest to coś pomiędzy MF, a bis

...... widzialem (znam) ten zestaw, MiG-21MF Academy ma statecznik jak MF bis ma dalej przesuniety "garb" siagajac az do zasobnika spadochronu hamujacego.....

MF MF

bis bis

Zacny samolot wiec kazdy jego model w galerii bedzie cieszyl oko, wielu ludzi bylo blisko zwiazanych z tym typem wszystkimi jego wersjami.

Za starych dobrych czasow, jak "eRka" leciala na rozpoznanie to po wyladowaniu w Goleniowie, uzupelnieniu paliwa i starcie stawiano w gotowosc bojowa jedena z par dyzurnych na wybrzezu. To tak poza tematem modelarstwa. Pozdrawiam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy będziesz skracał kadłub czy zostawiasz jak leci??

... a czy w skali 1:72 bedzie to bardzo widoczne, czy tylko dla samej satysfakcji ze bardziej zblizony do oryginalu?

Wg różnych planów 5-6 mm w miejscu rozłączania kadłuba (część ogonowa jest za długa). Chęci zależą tylko i wyłącznie od budującego, satysfakcja również...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalajace "Micojan" to swiadczy o profesjonalnym podejsciu do zagadnienia.

 

Nie mniej profesjonalni od tych co pisza np. Mikoyan, czy np. Sukhoi, nie przesadzajmy.

Condor z jakims, dziwnym uporem stosuje te pisownie na swoich MiG-ach.(Choc widzialem ich modele z napisem Mikoyan )

Moze Ukraincy tak tlumacza cyrylice na nasze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w temacie Miga-21R w Polsce... Jakiś czas temu widziałem zdjęcia "eRa" z paszczą rekina. Małe paszcze rekinów były też wymalowane na zapasowych zbiornikach paliwa.

Jeśli ktoś posiada takowe zdjęcia to byłbym wdzięczny...

 

Fajnie by taki model wyglądał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam tylko eRy z paszczami na zasobnikach rozpoznawczych. Może nie zdjęcie ale na stronach Muzeum lotnictwa w Krakowie można znaleźć sylwetki barwne Marka Radomskiego i właśnie miga-21 R

MIKOJAN_MiG.21R_94R1423_1423_Polska.jpg

 

A mam pytanie do sokol w jakim zestawie od UM można znaleźć godło 2 eskadry? I jeżeli kupiłeś żywiczny zasobnik D, to czy ten w zestawie jest zły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobniki do Miga-21R w wersji D i R oraz osłony anten znajdujące się na końcówkach skrzydeł produkuje Pavla wraz z osłoną kabiny i można kupić za jedyne 12 zł.

http://www.ksmodel.pl/index.php?cPath=7_8_19_27

Doskonała literatura na temat Sochaczewskich Migów to:

,,32 Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego,,-wydawnictwa Rossagraph.

Aeroplan nr.4/97 oraz Aeroplan nr.5/6 z 2001 roku z płytą CD.

Pozdrawiam.

Krystek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niewarto kupować produktu Pavli, gdyż nowszy wypusk to kopie zasobników znajdujących sie zestawie Condora Mig-21 R. Ponad to można się naciąć i kupić wcześniejsze zasobniki Pavli które sa zdecydowanie złę /za duże ,szerokie etc/.

Wraz z kupnem Condor a otrzymacie dobry kadłub / też kopia ale dobrego starego KP/

 

EM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobniki pasują idealnie do planów 4+. Czy wydawnictwo dało ciała??Nie wiem, raczej uważani są za solidnych.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie dodatków do eRa, jeżeli ktoś chce kupić kokpit to najbardziej pasującym jest ten od wersji PFM (np Pavli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6 mm w miejscu rozłączania kadłuba

mowimy o skali 1:72 az taka roznica?

 

Mikoyan, czy np. Sukhoi

.....nie mniej jednak sa to poprawne uzyte/napisane nazwy, mozna miec tylko zastrzezenie do osoby uzywajacej takich nazw na krajowym forum......

I nie zasmiecajmy juz tego In Box'a. Pozdrawiam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6 mm w miejscu rozłączania kadłuba

mowimy o skali 1:72 az taka roznica?

Wg różnych planów. Najlepiej byłoby rozciąć kadłub jak do demontażu silnika, obciąć nadmiar z części ogonowej a potem skleić ponownie. Jedynym problemem zostaje garb. Wymagałby grubszej ingerencji celem usunięcia uskoku. Mam ten model w magazynie od jakiś 10 lat (mówię o bisie), przykładałem go do przeróżnych planów od polskich przez czeskie po rosyjskie. Wszędzie wymiar był podobny oraz zgadzało się miejsce cięcia (najkorzystniejsze). Wiadomo, że pozostałe dwudziestki jedynki z Fujimi mają podobne kadłuby (lub wręcz takie same jak bis). Przez to wymagają większych przeróbek. Przypomniałem sobie jeszcze dwa szczegóły odnośnie modelu Fujimi. Stateczniki poziome - chyba lepiej zastąpić jakimś klonem KP. Druga sprawa to lotki - w modelu Fujimi mają lekko skopany kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.