Skocz do zawartości

Na czym latali polscy lotnicy


Wymysł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Trochę z niechęci do modeli what-if zacząłem zbierać informacje jakimi statkami powietrznymi nie używanymi przez polskie lotnictwo wojskowe latali nasi lotnicy. Jako że trochę się tego uzbierało efekty wrzuciłem na stronę:

http://vbd.webpark.pl

Komentarze, a zwłaszcza uzupełnienia mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancastrian
???

 

Wejdź pod literę A

 

 

 

Polacy latali na Lancasterach nie Lancastrainach...

 

PS. Tak mi się spodobało, że właśnie kupiłem książkę A. Morgały

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa uznania.

Polacy latali na Lancasterach nie Lancastrainach...

Lancastery były używane przez PSP, a na tej liście są te maszyny, które nie były używane przez polskie lotnictwo, dlatego jest Lancastrian.

Latali... podczas Mostu Berlińskiego.

Podobnie jak na H.P. Halton ( przerobiony na cargo Halifax), np. Jan Maliński

Jakoś musiałem się ograniczyć, dlatego w spisie są tylko maszyny wojskowe (tzn. powstałe z myślą o wojsku lub przez wojsko używane). Halton chyba powstał do zadań cywilnych, a i Maliński chyba latał do Berlina w cywilu, dlatego go tu nie ma, ale może się mylę.

Masz może książkę Malińskiego "Samolot zakrył słońce" i mógłbyś mnie ewentualnie poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może książkę Malińskiego "Samolot zakrył słońce" i mógłbyś mnie ewentualnie poprawić?

Niestety nie, informacje czerpałem z fragmentów jego wspomnień opublikowanych przed laty w SP.

 

Maliński chyba latał do Berlina w cywilu, dlatego go tu nie ma, ale może się mylę.

 

Tak, w cywilu. W Lancashire A/C Corp, na Haltonie. Zresztą, chyba w tym czasie już wiekszość lotników PSP była zdemobilizowana i szukała sobie zajęcia w cywilu

 

Jakoś musiałem się ograniczyć, dlatego w spisie są tylko maszyny wojskowe (tzn. powstałe z myślą o wojsku lub przez wojsko używane).

 

Wiem Chciałem tylko podać przykład związku Lancastriana z Polakami a historia z blokadą Berlina była akurat pod ręką

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Bardzo ciekawy pomysł.

 

Nie wiem, czy ewentualne uzupełnienia przesyłać tutaj? Jeżeli tak to na początek dwa:

 

- North American T-6 - Katanga - 1962 - Jan Zumbach,

- de Havilland Dove - Katanga - 1962 - Jan Zumbach - to, co prawda samolot cywilny, ale w tym wypadku latał uzbrojony.

 

Źródło: Jan Zumbach "Ostatnia walka- moje życie jako lotnika, przemytnika i poszukiwacza przygód"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jest jedno zdjęcie przedstawiające kilka osób - m.in. J. Zumbacha na lotnisku Kolwesi w Katandze. W tle widać trzy Texany ( czy raczej Harvardy - tak nazywał je Zumbach ).

 

Jest też jedno zdjęcie autora na tle fragmentu dH Dove - można zobaczyć, ze samolot nosił numer rejestracyjny KA-T22 i miał malowanie typowe dla pasażerów z tamtych lat.

 

Jest też kilka zdjęć z okresu, gdy J.Zumbach pracował dla Biafry - m.in. kilka B-26, w tym samolot pilotowany przez samego autora. Nie wspominałem o nim, bo jest już na liście.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.