Skocz do zawartości

Hetzer "Chwat", 1/35, Tamiya


Krzysztof Salwiczek

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze malowanie nowym aero Mr. Surfarcerem 1200. Chyba za bardzo go rozcieńczyłem (rozcieńczalnik firmowy, 60% szpachli, 40% rozcieńczalnika).

W trakcie malowania kląłem pod nosem jak szewc. Na wszystkich krawędziach zaczęły mi się psząść jakieś nitki, takie mini-pajęczynki. Gdy po wyschnięciu zacząłem ściągać to cholerstwo miękkim pędzelkiem i przejechałem nim po płaskich powierzchniach zaczęły się pokazywać takie wykruszki, drobne grudki. Coś zrobiłem nie tak jak trzeba, pytanie co?

 

043fo0.jpg

 

044fy0.jpg

 

Na kołach to już całkowite dno, dobrze że to tyły. Tak wyglądało to przed ściąganiem pajęczynek:

 

045ix4.jpg

 

A, i jeszcze jedno. Powierzchnie są bardzo chropowate, taka tarka. Konieczne będzie delikatne przeszlifowanie. Powidzcie, co robię nie tak. A może to w miarę normalne zjawisko przy tym podkładzie (wiem, sam w to nie wierzę)?

 

EDIT Już do mnie dotarło. 25-30% szpachli, reszta rozcieńczalnika i powinno być git... Jutro poeksperymentuję na zewnętrznej stronie kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Witam po dłuugiej przerwie,

 

Mam już lufę do wczesnego Hetzera (Armoscale) można więc zabrać się za dokończnie "Chwata".

 

Lufa i żywiczna osłona jarzma założone "na sucho", nalożona pierwsza warstwa dunkelgelb na układ jezdny:

 

029oz6.jpg

 

030ng1.jpg

 

Trzeba oczywiście ponawiercać jeszcze te otwory z boków osłony jarzma.

 

Co do malowania to chcę teraz wykończyć układ jezdny, założyć pomalowane koła i po zamaskowaniu tego przykleić blachy oslon bocznych tak żeby cały kamuflaż malować już z blachami na modelu. Wszelkie inne rozwiązania mile widziane.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może po czasie, ale jakoś przeoczyłem - za mało rozcieńczyłeś surfacer! Większość musi być rozcieńczalnika i to najlepiej Leveling Thinnera! Wtedy żadna nitka się nie uplecie! Przy zwykłym surf zasycha w locie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ważne też który Thinner Bo na Leveling Thinnerze o wiele lepiej idzie niż na zwykłym.

Powodzenia z malowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny mały raport.

 

Pomalowane i założone koła i gąsienice. Można teraz to zamaskować i przykleić blachy osłon bocznych no i malować całość. Gąski wyszły trochę za beżowe ale przy brudzeniu całości też jeszcze się je przykurzy, koła może trochę też, zobaczymy.

 

Plamy kamuflażu na kołach zgodne z rzeczywistym "Chwatem". Bazuję tutaj na schemacie opracowanym kiedyś przez Marka Jaszczołta. Fantazją będzie tylko kamo na płycie górnej, reszta została przez Marka dokładnie rozrysowana.

 

Tak to obecnie wygląda:

 

031p.jpg

 

032rfn.jpg

 

033y.jpg

 

Jak zawsze komentarze mile widziane.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś ukazać zdjęcie włazów na górnej płycie? Nie wiem czy mnie wzrok myli, czy faktycznie tak jest. (co, to powiem jak zobaczę bliskie zdjęcie o które proszę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh no właśnie na nim próbowałem już się dopatrzeć, ale nie bardzo. Niemniej chodzi mi o osłonkę tylnego wizjera. Tj. czy jest ona w pozycji prostopadłej do podłoża (prawidłowo) czy może jest prostopadła do powierzchni włazu (wówczas błędnie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tylko zamaskowałem układ jezdny i wkleiłem blachy osłon bocznych i skrzynkę na błotnik. Teraz jeszcze ostatnie czyszczenie, surfacer na blachy i lufę no i można malować dalej. Kamuflaż na kołach był robiony ręcznie więc górę pomaluję tak samo.

 

034v.jpg

 

035x.jpg

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pomalowałem kolor główny aerografem. Wyszło nawet ok, coraz lepiej maluje mi się aero. Spieprzyłem tylko lufę, porobiły się zacieki które próbowałem delikatnie zeszlifować ale to nie to. Oszlifuję lufę do gołego metalu i pomaliję jeszcze raz. A potem ściagnę już to maskowanie i zabieram się za kamuflaż właściwy. Malowany będzie pędzlem, podobnie jak koła.

 

036r.jpg

 

037s.jpg

 

038w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po oszlifowaniu tej lufy, omyj ją coby odtłuścić. Bo wydaje mi się że miałeś nieumytą i farba źle siadła, albo malowałeś ze zbyt bliskiej odległości i faktycznie się zlało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa poprawiona, maskowanie zdjęte, plamy kamuflażu naszkicowane. Teraz pędzelki w dłoń i można zacząć malować.

 

039o.jpg

 

040i.jpg

 

041i.jpg

 

Wyszedł natomiast problem z osłoną tłumika. Blaszki były do zestawu Dragona i osłona jest za krótka... Zorientowałem się w momencie odsunięcia ręki gdy cyjanoakryl już zdążył złapać. Nie mam póki co pomysłu co z ty zrobić. Zostawić?

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej do malowania obwódek zastosować jakiś "pisak" wodobeszczelny??

 

Skala, a po co? Przecież malowanie pędzlem takich chaotycznych linii to naprawdę nie jest nic szczególnie trudnego. Pomijam już problem ze znalezieniem odpowiednigo koloru. Zdecydowanie pozostanę przy pędzlu, sprawdził się przy kołach to przy korpusie też damy radę

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędzel w dłoń i obowiązkowo farby vallejo i można cuda wyczyniać, żadnych smug.

Salva -> W kwestii tłumika to bym tą siatkę zdemontował bo wygląda kiepsko, w dodatku jest, o ile widzę zalana CA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slava ile Ty robisz modeli na raz ? Bo chyba coś jeszcze dłubiesz co ?

Kuba - jest jakiś patent na pozbycie się takiego CA z siatki, bo mam parę takich "kluch" u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass Mówiąc krótko to za dużo Aktualnie cztery. Forda T Ambulance i tego Hetzera jako główne zajęcie a jak chcę od nich odpocząć a mam czas na modelowanie to oczyszczam sobie po kolei żywiczne elementy Kubusia (już są pierwsze straty ale do dorobienia) i zacząłem grzebać przy ISie-2 (kombinuję czy wyciąć Tamiyowskie błotniki i czy robić nową fakturę odlewu). Uwielbiam wycinać części z ramek, jestem chyba od tego uzależniony Aha, i jest jeszcze Sherman Firefly VC którego chyb z miesiąc temu wrzuciłem do Cleanluxa po spieprzonym malowaniu i zapomniałem że się tam moczy, trzeba go w końcu wyciagnąć.

Chciałbym kończyć chociaż połowę tego co zacznę. Ale "Chwata" skończę (chyba).

 

Ta babole na osłonie to nie klej tylko farba. Przeszlifuję to jeszcze delikatnie i poprawię szpilką zalepione dziurki.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej do malowania obwódek zastosować jakiś "pisak" wodobeszczelny??

 

Skala, a po co? Przecież malowanie pędzlem takich chaotycznych linii to naprawdę nie jest nic szczególnie trudnego. Pomijam już problem ze znalezieniem odpowiednigo koloru. Zdecydowanie pozostanę przy pędzlu, sprawdził się przy kołach to przy korpusie też damy radę

 

Krzysiek

No własnie, te koła to tak sobie wyglądają, widać prześwity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś patent na pozbycie się takiego CA z siatki, bo mam parę takich "kluch" u mnie.

 

Standartowe rozwiązanie, debonder+wacik i jazda, oczywiście zmyjesz razem z farbą ale to chyba nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po długiej przerwie wróciłem do skończenia "Chwata". Póki co plamy kamuflażu malowane pędzlem.

 

042l.jpg

 

043c.jpg

 

044x.jpg

 

Trochę poprawek jeszcze będzie. Potem filtry, kalki (tym razem po filtrach bo oznaczenia malowane przez powstańców na zużyty pojazd), pigmenty i finisz.

 

Być może model trafi na taką gipsową podstawkę kupioną na Allegro:

 

045x.jpg

 

Jeżeli tak to przydałby się jakiś przyglądający się ludź.

 

Mam nadzieję że następne aktualizacje będą częstsze niż ostatnio ;o)

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.