Skocz do zawartości

Latham 43 HB 3, Choroszy Modelbud - 1/72


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Melduję, że przyłączam się do zabawy z czymś takim:

PICT6976.JPG

Firma Choroszy Modelbud z podkrakowskiego Czernichowa zawsze miał wiele ciekawych propozycji dla miłośników polskich skrzydeł. Jedna z nich, aczkolwiek nieco starsza to żywiczna replika ciężkiej łodzi latającej Latham 43 HB 3 wykonana w podziałce 1/72 (nr kat. E02). W sporym pudełku z kolorową boczną sylwetą łodzi znajdujemy spora ilość precyzyjnych odlewów z kremowej żywicy umożliwiających budowę samej łodzi, wózka transportowego oraz gąsienicowego ciągnika używanego do przetaczania łodzi po jej wyciągnięciu na brzeg.

PICT6977.JPG

Model Lathama składa się ze 156 elementów, które producent popakował niejako tematycznie w osobne woreczki. Ułatwia to połapanie się w nich podczas montażu.

PICT6978.JPG

Połówki kadłuba zapakowano w osobne woreczki, pięknie odtworzono fakturę zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną pomimo tego, że dokumentacja dotycząca polskich Lathamów jest nadzwyczaj uboga i nie zachowały się żadne zdjęcia wnętrza.

PICT6979.JPG

PICT6980.JPG

Płaty oraz usterzenie to zawartość kolejnego woreczka. Górny płat składa się z trzech elementów, powierzchni sterowych nie wykonano jako oddzielnych i jeśli chcemy aby lotki czy stery były wychylone, musimy wykonać to we własnym zakresie. Faktura płóciennego została wykonana bardzo starannie i realistycznie, co zresztą jest charakterystyczne dla krakowskich producentów.

PICT6981.JPG

Wyposażenie kadłuba obejmuje przedziały załogi oraz zbiorników z paliwem. Zawiera takie smaczki jak zwinięte na podłodze cumy oraz kotwicę.

PICT6983.JPG

Następny woreczek to detale silników, gondol silnikowych, chłodnic i zastrzałów.

PICT6984.JPG

W kolejnym znajdujemy zastrzały zewnętrzne i ogonowe, a także mechanizmy sterowania lotkami i sterami.

PICT6985.JPG

Uzbrojenie czyli karabiny, obrotnice, magazynki i bomby to zawartość kolejnej torebki.

PICT6986.JPG

Wózek do przetaczania maszyny po lądzie składa się z 16 elementów, w tym woreczku znajdziemy ponadto pływaki boczne z zastrzałami.

PICT6982.JPG

Ostatnia torebka to składający się z 20 elementów traktor i pojedyncze ogniwkowe gąsienice, których z lenistwa nie liczyłem.

Wszystkie detale zostały wykonane bardzo precyzyjnie, nie napotkałem na jakieś niedolewki czy uszkodzenia, czasem się zdarzały niewielkie dziurki po pęcherzykach powietrza, lecz nie są to jakieś kłopotliwe usterki.PICT6987.JPG

Kalkomania umożliwia wykonanie Lathama oznaczonego 3-1 lub z godłem Eskadry Obserwacyjnej Rugia. Rysunek kalek jest dokładny nie ma przesunięć, zaś błona cienka.

PICT6988.JPG

Instrukcja montażu opracowana została w języku angielskim, składa się z czterech rysunków montażowych oraz kilku pomocniczych w przypadku bardziej skomplikowanych operacji, takich jak montaż silników. Należy ją bardzo dokładnie przestudiować, aby nie wpaść na minę podczas montażu.

PICT6989.JPG

Montaż ułatwić ma również plan generalny samolotu w skali 1/72 na arkuszu A3.

Nie jest to co prawda moja standardowa skala, ale temacik zacny. Model będzie wykonany praktycznie z pudła, możne jakieś drobne gadżety własnej produkcji. Nie będzie miał uzbrojenia, gdyż będzie w przyszłości stanowić część dioramy morskiej, a posiadane materiały źródłowe jednoznacznie wskazują, że w sytuacji jaką chcę przedstawić nie było uzbrojenia. Siłą rzeczy nie będę wykonywać wózka i ciągnika.

W konkrusie bierze udział model a nie diorama, zobaczymy co wyjdzie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, ja tu widzę że na konkurs ludzie wyciągają takie rarytasiki że głowa mała

Nie będzie miał uzbrojenia, gdyż będzie w przyszłości stanowić część dioramy morskiej

Jakbyś się wyrobił z dioramą w konkursie, to było by zacnie... Są szanse?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz zapialem pasy!

 

Bardzo ciekawa konstrukcja, na dodatek w Polskim malowaniu. Znajac Twoje poprzednie prace, juz widze lidera tematow lotniczych . Szkoda tylko, ze bedzie bez traktorka - moze chociaz lawete zrob. Z nia jeszcze ciekawiej bedzie sie prezentowal w galerii konkursowej.

 

P.S. Zycze powodzenia i milej zabawy w konkursie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zacząłem prace, ale jaszcze nie ma zdjęć, bo tylko wyciąłem i obrobiłem połówki kadłuba i statecznik poziomy i złożyłem to z sobą na taśmę i blue taca.

Jestem również po lekturze Mini Repliki, ustaliłem rzeczy następujące:

-malowanie szaro - niebieskie, ponieważ sytuacja którą pokażę na dioramie miała miejsce 26 czerwca 1926r. czyli w początkowym okresie użytkowania Lathamów,

-model z tego właśnie powodu nie będzie nie będzie miał godła tylko numery (a szkoda), pojawia się tu inny problem: na kalkach są białe, a najprawdopodobniej były innego koloru, nie wiadomo jakiego,

-malowanie wnętrza płowo - żółte również nie wiem czy to kolor czy barwa drewna.

Tak to wygląda, może macie jakieś pomysły czy sugestie, chętnie skorzystam.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kleimy:

kopia%20pict8948.jpg

Sklejone przedziały załogi,

kopia%20pict8949.jpg

Przymiarka do połówki kadłuba, zero problemów

kopia%20pict8950.jpg

Przymiarka połówek kadłuba z usterzeniem, również wszystko ok.

Obecnie jestem na etapie malowania tego wszystkiego, kolejne zdjęcia jak będzie pomalowane i zdetalowane.

Mam pytanie: czy w takich maszynach były pasy na fotelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update z działalności w ostatni weekend:

pict8956.jpg

Przedziały załogi przygotowane do wklejenia w kadłub,

pict8957.jpg,

Tablica przyrządów, radiostacja i kotwica - imitacje zegarów z resztek kalkomanii.

pict8961.jpg

Wszystko razem umieszczone w kadłubie, od siebie dodałem przewody z cienkiego drutu,

pict8966.jpg

sklejony kadłub, w górnej części szpachlowania było na prawdę niewiele....

pict8967.jpg

....ale w dolnej pojawiła się potężna szpara. Aby ja wypełnić wkleiłem w nią plastikowy pręt z ramki wyciągniętej nad ogniem, zalałem kropelką i obrobiłem.

pict8969.jpg

Potem szpachlowanie, tu na całego i dalsza obróbka. Wyszło jak na zdjęciu.

Można butować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace trwają dalej:

pict9001.jpg

Wklejone i obrobione dolne płaty i usterzenie poziome.

pict9005.jpg

Wklejone gondole silnikowe, na razie wszystko toporne i sprawiające wrażenie krzywego i koślawego, ale po obróbce powinno być ok.

Pozdrawiam Wszystkich i wesołych Świąt, pomyślności w Nowym Roku i aby farba nie miała grudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Może dlatego, że 1/48 od podstaw od dawna chodzi mi po głowie i swego czasu była na Forum mowa na ten temat.

Wojtek, ta cola wieczorem niezbyt dobrze wpływa na zasypianie, siedziałem nad gondolami do 0.30.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witojcie,

Prace idą pomału dalej, jestem na etapie przygotowywania się do malowania, obrabiam wsporniki i takie tam...

Chciałem pokazać kilka zdjęć oryginałów bo mam sporo wątpliwości co do malowania. Jak słusznie zauważył Zio to nie ma nic pewnego

Po pierwsze pojawiła się teza, że numery na dziobach były innego koloru niż biały (jasnoszare, błękitne czy może czy może żółte?) Świadczyć ma o tym inny odcień cyfr od białych pól na szachownicach. Czy na pewno?

h13.jpg

Na tym zdjęciu nie ma różnic w odcieniach, ale może się mylę?

Kolejna kwestia, że Lathamy były malowane dwoma odcieniami koloru szarobłękitnego - dolne powierzchnie miały być jaśniejsze, świadczyć ma o tym to zdjęcie:

kopia%20skanuj0002.jpg

Nie jestem do końca pewien czy rzeczywiście dolna część jest jaśniejsza od górnej, czy to nie tylko złudzenie spowodowane linią zanurzenia na dziobie (tam zawsze osadzał się brud), ponadto taki jaśniejszy odcień szarego występuje w górnych częściach kadłuba. Może jeszcze czary natury fotograficznej?

Nie mam na to pomysłu, jeżeli coś Wam wpadnie do głowy dajcie znać,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Marwaw!

 

Podoba mi sie Twoje podejscie do tematu. Twoja ambicja siega poza pudelkowe malowanie - i slusznie. Nie jestem znawca tematu, ale chcialbym Ci pomoc. Zgadzam sie, ze numery na dziobie sa niemalze tego samego koloru co biale pola na szachownicach. Ale nie wydaje mi sie zeby samolot byl malowany na jasniejszy kolor od kilu do linii wodnej. Gdyby tak bylo, to nawet na tak starej fotografii widac by bylo wyrazny podzial. Mysle, ze roznice w odcieniach spowodowalo raczej dlugotrwale przebywanie w wodzie (woda i powietrze roznie oddzialywaly na farbe - stad roznica ponizej i powyzej linii wodnej)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, a różnice w odcieniach nie wynikają z innego oświetlenia? Na pierwszym zdjęciu mam wrażenie, że przód samolotu jest bardziej doświetlony, a ogon znajduje się jakby w cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z widd'em. Ale pokusilbym sie o prysniecie jasniejszego podkladu ponizej linii wodnej (z reki, bez maskowania). Nastepnie prysnalbym po wszystkim kolorem wlasciwym. Moznaby dzieki temu uzyskac podobny efekt do tego co widac na drugim zdjeciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się również z Wami zgadzam, chciałem się tylko upewnić, dziś wiele wskazuje na to, ze Lataham będzie jednolity kolorystycznie z białymi numerami, z jasnym podkładem, niezły pomysł Marudek, pomyślę nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Panowie, klamka zapadła, Latham będzie malowany jednolitym kolorem (dobiorę jakiś w Vallejo lub Misterkita) z białymi numerami. Co do propozycji Marudka, będzie coś w tym stylu, ale zrobione metodą przecierania jaśniejszym pomalowanego już modelu. Tak nawiasem mówiąc byłaby to i tak sztuka dal sztuki, bo docelowo Latham trafi na wodę i będzie w niej dość głęboko zanurzony, może nie tak jak na zdjęciu poniżej:

h26.jpg

ale będzie. Ponieważ mam już niewiele czasu (chciałbym dostarczyć modele do dioramy pod koniec marca na Hel), raczej odpuszczę wózek i traktorek, ale postaram się zrobić załogantów i wodę dookoła.

Tym czasem kilka zdjęć z budowy:

pict9031.jpg

Wykonane od podstaw zastrzały, te z zestawu miały trochę nie taki jak trzeba kształt, poza tym obawiałem się z czasem mogą popękać,

pict9032.jpg

Sklejony górny płat,

pict9033.jpg

Wklejone boczne pływaki i górne zastrzały,

pict9036.jpg

Prądnice - trójnożne podstawy dorabiałem od podstaw,

pict9037.jpg

Przedsmak tego co mnie czeka w najbliższych dniach - wklejanie górnego płata.

Tak to na razie wygląda, dzięki za wszystkie podpowiedzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model juz teraz ladnie sie prezentuje. Dobrze, ze nie boisz sie robic od podstaw - projekt duzo dzieki temu zyskuje.

 

Ten Latham na zdjeciu to sie chyba troche podtopil? Ciekaw jestem z czego bedziesz robil wode. Jakis pomost/brzeg tez bedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podkładu użyję sprayu Tamiyi, przetestowany już w praktyce, jestem z niego bardzo zadowolony. Co do wody nie mam jeszcze koncepcji, na pewno pobawię się czarami z Vallejo. Pomostu nie będzie - akcja dioramy rozgrywać się ma na pełnym morzu. Towarzystwo Latahama jest tu:

http://www.asg.koszalin.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=168&st=0&sk=t&sd=a

Celowo dałem linka a nie zdjęcia coby nie zamulać tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.