Skocz do zawartości

Pe-8 Zvezda 1:72


Marti_nez

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna chciałem zbudować ten model, ale nie było czasu... później zaczął się konkurs... i tak jakoś wyszło, że relacja będzie konkursowa .

Pe-8 (wcześniej znany jako Tb-7) to czterosilnikowy radziecki bombowiec dalekiego zasięgu. Był następcą Tb-3, wyprodukowano tylko 93 egzemplarze, łącznie z prototypami. Niestety miewał częste kłopoty techniczne, a zamiast kolejnych modyfikacji władze radzieckie postanowiły po prostu skopiować B-29, który przymusowo lądował w ZSRR. W wojsku służył 14 lat, w cywilu około 20.

Dobra, koniec gadania, teraz in-box:

P1020312.jpg

Duże, solidne pudełko zawiera kilkanaście ramek z jasnoszarego plastiku, jedną z oszkleniem, instrukcję i arkusik kalkomanii.

Ramka z oszkleniem:

P1020316.jpg

 

P1020317.jpg

 

P1020318.jpg

 

Śmigła, koła, części podwozia i ogólnie taka tam drobnica:

P1020314.jpg

Zbliżenie na załoganta,

P1020315.jpg

 

Skrzydła:

 

P1020336.jpg

P1020337.jpg

Rzut oka na powierzchnię, bardzo ładne (w moim odczuciu) linie podziału blach,

P1020335.jpg

 

Kadłub,

P1020332.jpg

P1020333.jpg

Część nosowa

P1020334.jpg

 

Uzbrojenie, w tym zbliżenia na karabiny i bombę FAB-5000

P1020325.jpg

P1020326.jpg

P1020327.jpg

 

Usterzenie, komora bombowa, części wyposażenia i reszta figurek załogi

P1020328.jpg

P1020329.jpg

P1020330.jpg

P1020331.jpg

 

Gondole silników, zbliżenie na niektóre części:

P1020324.jpg

P1020319.jpg

P1020323.jpg

 

Ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne, producent odwalił kawał dobrej, socjalistycznej roboty . Delikatne linie podzialu, dużo detali, czytelna instrukcja. Zobazcymy, jak tam ze sklejalnością, mam nadzieję, że będzie ok. Do pomocy kupiłem sobie monografię tego samolotu, TB-7/Pe-8, Wydawnictwo Militaria, nr. 274

I tak krótko na koniec. W modelu, monografii oraz w Lotnictwie nr. specjalny 7 są wzory kamuflażu samolotu nr.4 z 746. Pułku Bombowego Dalekiego Zasięgu. I każdy jest inny . No to w malowaniu będzie wolna amerykanka

 

Pozdrawiam,

marti_nez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Model zaiste zrobiony na najwyższym poziomie. Ale muszę Cię zmartwić - to już nie jest 'socjalistyczna' robota . Wręcz przeciwnie - żarłoczny kapitalizm, hehe.

A tym, że malowania tej samej maszyny w każdej publikacji wyglądają inaczej, to się nie przejmuj Ja zaufałbym monografii z Militariów, tam, o ile pamiętam, są oryginalne, rosyjskie profile barwne (acz nie dam się za to pokroić, bo nie pamiętam już).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym, że malowania tej samej maszyny w każdej publikacji wyglądają inaczej, to się nie przejmuj Ja zaufałbym monografii z Militariów, tam, o ile pamiętam, są oryginalne, rosyjskie profile barwne (acz nie dam się za to pokroić, bo nie pamiętam już).

Tak też zrobię, poza tym rozkład plam w monografii i w Lotnictwie jest mniej więcej taki sam, różnią się tylko nasyceniem barw, ale kolorki i tak będą na oko.

mniejszego nie było?

Były, ale po co się rozdrabniać? Idziemy na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz wrzucam fotki z budowy, ale co tam. Mi się nie spieszy. Skleiłem zewnętrzne silniki, czeka mnie jeszcze drobna obróbka. to samo z gondolami dla strzelców pod wewnętrznymi silnikami. Sorry za jakość zdjęć, tu się niestety spieszyłem (brak czasu )

th_P1020398.jpg

th_P1020399.jpg

th_P1020401.jpg

th_P1020404.jpg

 

Rosyjska latająca forteca

Dokłądnie . I mniej oklepany temat niż B-17 czy inne amerykańce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyrazy wsparcia . Dałem sobie spokój z silnikami, wrócę do nich za jakiś czas. Teraz katuję wnętrze, postępy na zdjęciach. Nie będę raczej go waloryzował, bo i tak mało widać. Aha, ćwiczyłem aerograf, wyszło mizernie . Może to wina farby,ale tworzą się dziwne plamy. No nic, czeka mnie dużo poprawiania, może do świąt będzie to jakoś wyglądać. No a teraz foty:

P1020414.jpg

P1020415.jpg

P1020416.jpg

P1020418.jpg

Załogant Iwan :

P1020419.jpg

P1020421.jpg

P1020422.jpg

P1020425.jpg

Dopiero teraz zauważyłem, że mam aż tyle poprawek.

Na dzisiaj koniec..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, sporo czasu mnie tu nie było, ale brak czasu daje o sobie znać . Ale na szczęście idą święta, a co za tym idzie duuuużo czasu .

Jak na razie zrobiłem kabinę pilotów. Jeden już siedzi, drugi czeka na swoją kolej. A mundury błyszczą się, bo malowane czarną semi-gloss, jeszzce zmatowieją .

th_P1020428.jpg

th_P1020429.jpg

th_P1020431.jpg

Sorry za jakość, ale o tej porze słoneczka nie ma . Następne dam przy świetle dziennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś drgnęło. Porobiłem wnętrze, popracuję tylko nad fotelami (błyszczą się) i wkleję dźwigary. Dokleję drugiego pilota, ale to chyba po zamknięciu kadłuba, jak sugeruje instrukcja. Komra bombowa doczekała się washu, mam też strzelca. Miłego oglądania .

th_P1020445.jpg

th_P1020447.jpg

th_P1020448.jpg

th_P1020450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. To już chyba ostatnie fotki przed Bożym Narodzeniem, chcę trochę wyczyścić biurko . Pomalowałem taką fajną ściankę, będzie przy okazji dźwigarem skrzydła.

P1020458.jpg

A tutaj mały problem. Po washu komoru bombowej chciałem ją trochę zmatowić, coby się brzydko nie świeciła. Ale po wyschnięciu mam takie coś:

P1020456.jpg

Co mogło być przyczyną? Źle to rozmieszałem? Lakier to Model Master Acryl 4636. Mam jeszcze połowę buteleczki i trochę głupio wyrzucać.

Aha, korzystając z okazji życzę wszystkim forumowiczom ciepłych i radosnych Świąt i... kurde, nie umiem składać życzeń... niech moc będzie z Wami .

I taka mała prośba, piszcie trochę więcej postów, bo nie chcę monologu prowadzic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zasuwasz z tą fortecą, co do komory bombowej to wydaje mi się że za grubą warstwe prysnąłeś i w zakamrkach po wyschnięciu zrobiło się mleko. Używam też bezbarwnych akryli modelmastera i z matem czasami dzieją się takie akcje.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że za grubą warstwe prysnąłeś

Możliwe, muszę jeszcze popróbować. Ale to za jakiś czas.

 

To troszkę przesadzone z tym waschem.

To znaczy za mocny? I tak muszę to zmyć Wamodem , bo się nie pozbędę tego paskudnego, bialego nalotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli werniksowałeś Pactrą matem to niewiem czy to zniknie pod wpływem sidoluxu. Ten werniks to musisz dobrze rozrobić z wodą i pod większym ciśnieniem delikatnie napylić powierzchnie tak aby tylko cieniutka warstewka siadła , a przy napylaniu najlepiej patrzeć pod światlo na malowaną powierzchnie by nakładac równomiernie i nie wracać drugi raz do tego samego miejsca. Bez natrysku to raczej za ten werniks się nie brać bo taki efekt gwarantowany.

Piszę o Pactrze matt bo tylko z tym werniksem miałem takie jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka po świętach. Ponieważ relacja popadła przez te parę dni w zapomnienie to trzeba ją trochę obudzić . Spasowałem na sucho połówki kadłuba, nie ma zbytnich szpar ani przesunięć. Zamaskowałem też niektóre części oszklenia (nie wszystko na raz, za dużo tego... ) i zmyłem malowanie komory bombowej. Macie jakieś sugestie dot. wnętrza, szczególnie jego dziobowej części? Coś dodać, coś poprawić? Bo w monografii za dużo na ten temat nie ma.

(Kurde, mało ludzi ten wątek odwiedza. Coś czuję, że zacznę robić czołg jakiś:szczerbol:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra, dokończę ten samolot . Na razie pokazuję maskowanie dwóch szybek i połówkę kadłuba w trakcie obróbek.

P1020493.jpg

P1020494.jpg

P1020495.jpg

No, szybek w tej maszynie trochę jest, ale i tak większość kadłuba będzie niewidoczna. Powoli czuję, że model zaczyna mnie przerastać. Ale może jak skleję kadłub to coś więcej się ruszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.