Skocz do zawartości

T-34/85 Revell "Ostatnia Krew" 1/72


TankRed1070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Parę dni temu wspominałem, że "Zemsta Faraona" ma braciszka. Skoro i tak go robię postanowiłem podzielić się doświadczeniami. A więc do rzeczy:

 

Tematem będzie jedno z ostatnich (chyba) przypadków użycia bojowego T-34. Miejsce akcji: Bośnia, siły Serbów bośniackich (Vojska Republike Srpske). Konkretnie ma to beyć TEN czołg:

 

t-34-85_06.jpg

żródło: Srpski Oklop (http://stef124.tripod.com)

 

Za najlepiej pasująy zestaw (z uwagi na koła) uznałem Revell-a:

 

101_3148.jpg

 

Uzupełniony blachami Part-a, Eduard-a, liną Eureka i innymi akcesoriami. Wykorzystam też elementy z zestawu SU-100 Dragona.

 

Jeśli przyjżeć się dokładniej widać, że koniecznych będzie nieco przeróbek:

 

Srpski_T34.jpg

 

Koła T-55 wykorzystam z zestawu ACE.

 

A oto parę fotek z postępów prac:

 

1. Psucie kadłuba. Będą siatki, uchylona pokrywa silnika, blaszane błotniki i oczywiście otware włazy:

 

101_3249.jpg

101_3248.jpg

 

Montaż blach Eduard-a do wnętrza kadłuba. W sumie to te blachy niewiele mają wspólnego z rzeczywistością ale niech tam, przez te małe włazy i tak niewiele będzie widać:

 

101_3269.jpg

101_3273.jpg

 

I na koniec zdjecie z "Fabryki Teciaków":

 

101_3250.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Pomyślności w Nowym Roku!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

I na koniec zdjecie z "Fabryki Teciaków":

 

101_3250.jpg

 

 

Oż Ty niedobry smaka człowiekowi robisz, chyba czas będzie wrócić do tetka rzuconego w ciemny kąt w lecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TankRed1070 Z czystej ciekawości, wiesz może kiedy ta fotografia została wykonana, w jakich mniej więcej latach?? Dziękuję.

 

W latach 1992-1995. Od jakiegoś już czasu usiłuję dowiedzieć się dokładniej gdzie i kiedy zostało zrobione. Na razie bez rezultatu. T-34/85 były wykorzystywane jako ruchoma artyleria do walki z piechotą. Jako broń defensywna były używane jako wsparcie (również psychologiczne) w odpieraniu ataków chorwackich i muzułmańskich. Po kilka wozów było "przydzielonych" do obrony zagrożonych miejscowości (np. Brcko - dyżurne 4) a reszta była ruchoma przerzucana jako doraźne wsparcie. Nie była to broń jakoś specjalnie skuteczna (większość czołgów została zniszczona) ale tam walczono czym się dało wyciągając nawet czołgi z muzeów.

Jak się czegoś dowiem to dam znać.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładne cacko, mam nadzieję z tego wyjdzie. Zresztą tak jak w przypadku Twojego T 55. Co do wieży, to ten typ (wydaje mi się) był już robiony w trakcie II WŚ. Takie wozy były używane też w LWP. Tak czy inaczej robisz ulubiony przeze mnie typ maszyny i trzymam kciuki za wygraną w konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wieży, to ten typ (wydaje mi się) był już robiony w trakcie II WŚ.

Możliwe. Aż tak dokładnie nie sprawdzałem. Ale były co najmniej 2 wersje tej wieży "grzybkowej"

 

Tak czy inaczej robisz ulubiony przeze mnie typ maszyny i trzymam kciuki za wygraną w konkursie.

Łoj! To chyba w przyszłorocznym konkursie. Przy moim tempie prac dobrze będzie jak kadłub skleję przed końcem koknkursu.... Zresztą są tu znacznie ciekawsze projekty, które bardziej zasługują na wyróżnienie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wieży, to ten typ (wydaje mi się) był już robiony w trakcie II WŚ.

Możliwe. Aż tak dokładnie nie sprawdzałem. Ale były co najmniej 2 wersje tej wieży "grzybkowej"

 

Tak czy inaczej robisz ulubiony przeze mnie typ maszyny i trzymam kciuki za wygraną w konkursie.

Łoj! To chyba w przyszłorocznym konkursie. Przy moim tempie prac dobrze będzie jak kadłub skleję przed końcem koknkursu.... Zresztą są tu znacznie ciekawsze projekty, które bardziej zasługują na wyróżnienie.

 

Pozdrawiam

 

Może i są ciekawsze projekty, ale ja mówię o moim, zupełnie subiektywnym podejściu i to w kategorii mojej ulubionej "libi se nebo ne". Tak czy inaczej liczę na fajne fotki ilustrujące prace nad obydwoma modelami (ten od faraona).

 

Co do Twojej wieży, to w książce R. Michulca "T 34 Mityczna Broń", tom II, s. 462 - widnieje podpis przy schemacie: "Wieża typu "grzybkowego" produkcji Fabryki Nr 112 była składana w oparciu o dwa niemal identyczne korpusy, z których jeden ... (ten ze zdjęcia twojego wozu) ... nazwany został "kompozytowym". Obie miały właściwie identyczne wymiary i wygląd, różnił je tył korpusu wieży. Oba korpusy zaliczają się do rodziny największych wież Fabryki Nr 112, produkowanych od przełomu 1944/45".

 

Czołg z taką wieżą widziałem na fotkach z końca II WŚ, robionych gdzieś, w późniejszym NRD. Fotki były publikowane na jakiejś ruskojęzycznej stronie - za grzybka nie pamiętam gdzie. Tak czy inaczej, to i tak nie Twoja "jugosłowiańska" bajka.

Pozdrawiam JARD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JARD

Dzięki za szczegóły. Akurat drugiego tomu nie mam ale mam rzuty tej wieży z innych publikacji. Możliwe, że produkowali ten typ pod koniec wojny więc napisałem źle, że wieża "powojenna". Jak sam zauważyłeś dla projektu i tak nie ma to znaczenia ;-)

 

Fotki będą na bieżąco w miarę postępów prac a tych brak na razie z powodu innych zajeć. Może coś drgnie pod koniec tygodnia.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat, ale chyba przeoczyłeś dwa ważne detale z tyłu kadłuba. Na tylnej dolnej płycie kadłuba widać, że po środku jest dodatkowy hak. Ponadto czołg na zdjęciu ma szerokie zawiasy tylnej, otwieranej płyty, charakterystyczne dla fabryki nr.112. W Twoim modelu widać natomiast wąskie zawiasy, więc to też musisz poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
JARD - dzieęki za pamięć. Fakt: ostatnie dwa tygodnie to był prawdziwy młyn (zawodowo). Powoli wychodzę na prostą i wreszcie mogę zabrać się za modelowanie. Wkrótce ciąg dalszy.

 

Pozdrawiam!

 

No cóż, gdyby nie praca, to ciężko byłoby z modelarstwem. Przyznam, że oglądając Twoją robotę, sam nabieram coraz większej chęci na T-34. Atrakcyjnie, jak dla mnie, wyglądają polskie kaczory z pełnym pakietem ABC, przygotowane do forsowania przeszkody wodnej po dnie. Ale, zanim się do tego zabiorę, to z dużą niecierpliwością poczekam na efekty Twojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje 3 grosze dorzucam:

 

PasPIC12462.jpg

Zwróć uwagę na te uchwyty z tyłu wieży. Większość modeli (w 1:72) bałkańskich T-34/85 jakie widziałem ich niestety nie miała. To chyba była lokalna modyfikacja, wszystkie tety mają takie uchwyty.

(powyższą fotkę dostałem od Johana Lexella z Bison Decals)

 

Jestem bardzo zainteresowany Twoim projektem bo sam mam rozgrzebanego podobnego T-34, z tym że mój będzie bośniacki, z wieżą "standardową" od Revella. Jakoś w marcu powinien już być gotowy do malowania to się pochwalę.

Tymczasem trzymam kciuki, TankRedzie, jestem ciekaw w jaki sposób przerobisz tą wieżę na "grzybkową".

 

Atrakcyjnie, jak dla mnie, wyglądają polskie kaczory z pełnym pakietem ABC, przygotowane do forsowania przeszkody wodnej po dnie.

Ba ! A w Mitycznej Broni są nawet zdjęcia kaczorów (lub "grzybkowych") w trójbarwnym malowaniu - o ile mnie pamieć nie myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje 3 grosze dorzucam:

 

PasPIC12462.jpg

Zwróć uwagę na te uchwyty z tyłu wieży. Większość modeli bałkańskich T-34/85 jakie widziałem ich niestety nie miała.

 

Jestem bardzo zainteresowany Twoim projektem bo sam mam rozgrzebanego podobnego T-34, z tym że mój będzie bośniacki, z wieżą "standardową" od Revella. Jakoś w marcu powinien już być gotowy do malowania to się pochwalę.

Tymczasem trzymam kciuki, TankRedzie, jestem ciekaw w jaki sposób przerobisz tą wieżę na "grzybkową".

 

Atrakcyjnie, jak dla mnie, wyglądają polskie kaczory z pełnym pakietem ABC, przygotowane do forsowania przeszkody wodnej po dnie.

Ba ! A w Mitycznej Broni są nawet zdjęcia kaczorów (lub "grzybkowych") w trójbarwnym malowaniu - o ile mnie pamieć nie myli.

 

No to chyba źle dorzuciłeś, bo to zupełnie inny czołg, niż na zdjęciach z początku relacji. Na twoim zdjęciu czołg nie posiada środkowego, tylnego haka, zawiasy tylnej płyty kadłuba są wąskie, a nie szerokie i wieża nie posiada grzybkowych osłon wentylatorów, tylko zwykłe, zdwojone w jej tyle. Jest to zupełnie inny T-34, niż ten, jaki chce odwzorować TankRed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.