Jump to content

[Wrzesień '39] Wz 29 URSUS 1:35


radett
 Share

Recommended Posts

Właśnie po 25 latach przerwy w działalności modelarskiej postanowiłem sobie przypomnieć „jak to się robi”. Ponieważ zawsze lubiłem okres kampanii wrześniowej, a za moich modelarskich czasów takich modeli było jak na lekarstwo, „pod nóż” poszedł więc sprzęt z tego okresu. Dotychczas wprawdzie robiłem modele w skali 1:72 a i to głównie samoloty ale zawsze marzyłem o zrobieniu modeli sprzętu pancernego. Z racji wieku (wzrok już nie ten i rączki się z lekka trzęsą - hehe) postanowiłem powracać do tej pasji ale w skali 1:35. Uważam że w takiej skali zrobienie dioramy jest chyba najbardziej efektywne (wystarczająco duże – aby było widać sporo szczegółów i „prawdziwość” poszczególnych elementów, a zarazem na tyle małe aby można sobie było pozwolić na pewne uproszczenia nie psujące ogólnego wrażenia). Dodatkowym plusem jest fakt, że model 1:35 (i diorama) do niego zajmują stosunkowo niewiele miejsca i w związku z tym jest pewna łatwość ekspozycji i przechowania (co jest bardzo ważne mając na karku współmałżonkę – hehe). Zawsze podobał mi się samochód pancerny wz 29 Ursus. Ponieważ modelu plastikowego żadna z firm nie pokusiła się zrobić a model z vacu mnie nie podnieca (stosunkowo mała dokładność wykonania), postanowiłem sobie zrobić do kolekcji model kombinowany 1:35 tzn z tego co dotychczas często używałem do wykonywania modeli mianowicie z kartonu oraz dodatków z innych materiałów. Wykoncypowałem że model w skali 35 będzie w postaci łatwiejszej na początek tzn z uchylonym jedynie włazem na wieży. Większego braciszka zamierzam zrobić już bardziej pootwieranego.

zgromadziłem fotki pojazdu i do roboty

Oparłem się na pomniejszonym opracowaniu GPM-u. Niestety nie jest ono bez dość widocznych nieścisłości w stosunku do prawdziwego pojazdu. Są to na początek:

- model lansuje wersję z osią podwieszoną pod piórami tylnego resora. Takie rozwiązanie jest co prawda zgodne z rysunkiem przekroju zamieszczonym w zeszycie TbiU, ale samochód ciężarowy URSUS A na podwoziu którego budowano samochód wz.29 miał belkę osi tylnej umocowaną nad piórami resora i w ten sposób należy wykonać ten element. (Ten sam błąd jest w przypadku modelu URSUS-a A z GPM-u).

- Kształty pokryw silnika, wizjerów kierowców także są zbyt „pozaokrąglane”.

- Podstawowy minus -- to BRAK NITÓW

 

Wieża wykonana jest w zasadzie poprawnie i jest dość dokładna jeśli chodzi o kształt. W moim przypadku odbyło się jedynie na jednym próbnym sklejeniu prototypu wieży. Niestety nieprawidłowo są zaznaczone szczeliny obserwacyjne. Na podstawie zdjęć stwierdziłem, że rozmieszczone były one w troszkę innych miejscach niż sugeruje GPM. Ponadto doliczyłem się ich 8 sztuk podczas gdy w opisie budowy pojazdu (TBiU) zaznaczono że ma ich być 11 (a model GPM-u posiada 12). Jednym słowem bądź człowieku mądry i pisz wiersze.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Temat fajny wyprzedziłeś mnie ze swoim wz29 ja czekam na przesyłkę jeszcze tak organizacyjnie to zaraz dostaniesz pewnie op... za wklejanie linków od modów u nas na forum wklejamy zdjęcia jak to zrobić jest w poradniku temat zWZ29 popieram będę tu zaglądał i kibicował proponuje zakup ostatniej monografii o wz29 i wz34 jeżeli jeszcze nie masz

Link to comment
Share on other sites

Skorzystaj w fotosiku z opcji: Pobierz pozostałe kody.

Jeżeli fotka nie przekracza wymiarów 800 x 600 pikseli, pokazuj ją w całości, jeżeli jest większa, korzystaj z opcji Miniaturka (otworzy się w pełnym wymiarze):

 

711c9b0c94a2fd5cm.jpg

Link to comment
Share on other sites

czy to jest papierowe czy plastikowe bo ja nie widzę.

Radett przenieś ten wątek do Projektu Grupowego [wrzesień 1939]

tu :http://modelwork.pl/viewforum.php?f=122

 

Super pomysł, masz nową monografię ?

Link to comment
Share on other sites

z tymi fotkami to faktycznie jakoś kiepsko wychodzi ale to moje pierwsze tutaj i stąd takie kłopoty. Jak dojdę do wprawy to powinno byc ok. Swoją drogą to trochę za bardzo skomplikowanie się tu zamieszcza foty np w porównaniu do forum odkrywcy. Na fotosiku były kody pozostałe ale jakos nie chciały się odpalić więc załączyłem takie linki jak wyżej.

Wieże są papierowe tzn ta szara jest robiona od podstaw przeze mnie na podstawie rzutów oojazdu p. Jońcy w książce "Pojazdy WP 1939" i wstepnie pomalowana"podkładem". Ta biała jest zrobiona na podstawie pomniejszonej siatki ursusa z GPM-u. i troche maźnieta farbką aby zobaczyć mniej więcej jaka będzie faktura powierzchni po pomalowaniu.

Najnowszej monografii niestety nie mam, opieram się jedynie na zeszycie TBiU, wspomnianej wyżej książce i zebranych dotąd fotkach.

Szlag mnie trafia z niektórymi elementami bo strasznie drobne są. (np zawiasy - to mój koszmar). Ponieważ model jest do dioramki to podwozie mi odpada - będzie symboliczne, tzn nie widoczne dla oglądacza.

Mam też kłopot z kołami. Początkowo myślałem że skoro to ursus to wystarczy wziąć koła od modelu ciężarówki z f-my S-MODEL ale one sa jakoś mało podobne do tych na fotografiach. Musiałem więc spróbować zrobic je od nowa tzn wykorzystałem oponę z S-MODEL-a i środek zrobiłem nowy - fotka ale nie jestem zadowolony z efektu.

A teraz pytanie na poziomie blondynki: a jak się przenosi wątek ????????

Link to comment
Share on other sites

Kleiłem ten typ pojazdu z Małego Modelarza był to mój pierwszy model pojazdu, wyszedł jako tako karton dawał znać że wycinanka jest już stara dzisiaj leży na półce pomalowany i czeka do remontu.

Link to comment
Share on other sites

Fotosik ma jakiś problem z pokazaniem dużej fotki (kolejny raz).

Co do tego modelu, to jeżeli jest to ta żywica co dzisiaj widziałem, to ... nie jest to żadna rewelacja, a do tego ta cena !!

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję że wyjdzie ten karton dość przyzwoicie...... Co do podwozia to początkowo ambicja podpowiadała aby zrobic jak najwierniej ale nieubłaganie płynący czas zmusza mnie do przyspieszenia prac aby zdążyć do września (tym bardziej że czekają jeszcze na realizację inne projekty). Tym samym podwozie będzie uproszczone. Jak juz pisałem wcześniej model będzie na dioramce więc tylko widoczne z zewnątrz elementy podwozia będą odwzorowywać oryginał ( resory przednie, przednia oś, ew. resory tylnie). Pojazd będzie prawdopodobnie troszkę wkopany w piaszczystą drogę więc przez to również pole widoczności szczegółów podwozia będzie zawężone.

Nie jestem zadowolony z reflektoru (użyłem pierwszej wersji reflektoru od pf621) ale będę musiał go zmienić. Na fotkach reflektor wydaje się mniejszy niż na standartowej ciężarówce. Zastanawiam tez się jak zrobić km (tzn te chodzi konkretnie o 3 pierścienie na lufie, bo jak próbowałem odlać na podstawie km od tks to efekty były niezadowalające)

Odzielnym problemem jest podnośnik. Na zdjęciach ursusa jest on słano widoczny(mało szczegółów) Czy macie wiedzę gdzie takie podnosniki były jeszce używane?

 

 

Mam nadzieję że po pomalowaniu nie będzie kichy.

Link to comment
Share on other sites

z powodu słuzbowego wyjechania robota stoi.

No i czytając wątek o żywicznym ursusku zauważyłem że mam byka - nie uwzględniłem wgłębień w przednich błotnikach (dotąd brałem je za wynik pogięcia w trakcie walk i eksploatacji- na co wskazywały posiadanr przeze mnie fotki) umożliwiających otwieranie pokryw bocznych silnika. Swoją drogą dziwne to rozwiązanie skoro sama pokrywa i tak ma ścięty róg. Takie wgłębienie chyba też ograniczało pionowy ruch kół na wybojach? Tak czy owak muszę i to jakoś rozwiązać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.