Skocz do zawartości

[HUMVEE] - dyskusja ogólna o HMMWV/Humvee/Hummer


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

Koła to takie jak do Dumvee czyli Super Swamper, czy jakoś tak. Silnik, to jakaś modyfikacja własna, bądź jakiś nieznany zestaw. Na pewno nie jest to CMK (komin, inny kształt jednego ze zbiorniczków).

 

P.S.

Poprawiłem błąd w nazwie kół.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wielkie dzięki. Z tego co wyczytałem, takie koła mają niektóre wresje Dumvee, głównie amerykańskie.

A także czasem M1114 w Iraku i Afganistanie. Aczkolwiek na innych Dumvee, niż amerykańskie, takich kółek nie widziałem (choć przy tej ilości zdjęć jakiś wyjątek mógł mi umknąć).

 

Ten silnik to faktycznie jakaś modyfikacja, jak pisał Maciek, ale tylko kosmetyczna - sam silnik i chłodnica to CMK, ale tutaj zamiast rurki łączącej chłodnicę z blokiem silnika (tak jest w zestawie CMK) jest wysoki chwyt powietrza (nie komin, Panowie ) Miałem średnią przyjemność pracować z tym zestawem (w polskim M1026) - bardzo mocno go porozcinałem i powycinałem. Nie polecam kupować go do modeli Humvee innych niż z Tamiyi - wbrew pozorom różnice w wymiarach/kształcie/proporcjach są znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam kupować go do modeli Humvee innych niż z Tamiyi - wbrew pozorom różnice w wymiarach/kształcie/proporcjach są znaczne

Właśnie do Tamiyi nie pasuje. Do Italeri i Academy pasuje wielkością i przy dobrym wycięciu klocków wlewowych i założeniu, że nasz egzemplarz nie jest skrzywiony, pasuje dobrze. Natomiast do Tamiyi jest za wąski. Mam ten silnik i przymierzałem do hummerów wszystkich trzech producentów.

Inną sprawą jest to, że po zamontowaniu silnika nie zamkniemy maski, ale montując silnik chyba właśnie o to chodzi, aby jej nie zamykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Królestwo za taki zestaw w jedynej słusznej skali 1:35...

 

Tak z innej beczki:

parking przed Castoramą w Bagdadzie (tanio były płyty pancerne):

th_img_29_27557_3.jpg

A w Tesco z kolei była promocja wody mineralnej (prosto z lodówki):

th_img_29_27557_0.jpg

Zdjęcia wyszperane przez BaldPumę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie część z Was słyszała, ale Terry Ashley zakończył prowadzenie strony PMMS Szkoda, bo to była jedna z moich ulubionych stron modelarskich, zawsze tam szukałem najpierw wiadomości o nowościach. Szkoda tym bardziej, że było tam sporo inboxów i recenzji zestawów związanych z Humvee, a teraz pod adresem strony jest jakieś g... No i cała kupa linków z mojego spisu poszła się... A z tego co Ashley pisał miała pozostać w dotychczasowej postaci, tylko bez aktualizowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, jak poprawnie nazywa się ta wersja Humvee? Z wyciągarką, tylnym zderzakiem, kołem zapasowym? Dla mnie to jest dostosowany M1038, ale nie wiem, czy mam rację. Posiada metalowy dach i obrotnicę. Samochód armii chilijskiej.

 

chilijski30.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiuniek - zwróć uwagę, że Chilijczycy używają dwóch trochę podobnych wersji - takiej jak na Twoim zdjęciu, i takiego Dumvee:

chilijski39.jpg

Obie wersje mają taki sam metalowy dach z obrotnicą i pałąk C z zastrzałem. Dlatego robiąc tego Chilijskiego M1038 możesz podpatrywać zdjęcia Dumvee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem...Występują również różne malowania, od całych zielonych, poprzez kamo, aż do piaskowych. Na razie chcę zrobic ten pojazd z pierwszej fotki, M1038. Metalowy dach, "szmaciane" drzwi, no i MG3...Raczej rzadko spotykana wersja. Być może produkowana tylko dla Chile, lub dostosowywana już w Chile - ale tego jeszcze nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kiedy? bo za ile to mniej wiecej wiadomo

Nie kiedy tylko czy jeszcze kiedyś, ten model był w katalogu w 2003 roku jak nie wcześniej, więc nadzieję można mieć ale tylko na wznowienie.

Pozdrawiam

 

Nie będzie ---->>> zaoszczędze

 

"samsezrobie" będzie jeszcze oszczędniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio przeglądając wykaz natknąłem się tam no coś takiego:

32. ESCI – 5032 – M998 Ambulance

 

Budowana wersja:

Dziwny rysunek na pudełku, bo ani to M996 HMMWV Mini-Ambulance, ani M1035 HMMWV Soft-Top Ambulance. I rzeczywiście części do budowy przedziału transportowego to dzika i wolna twórczość projektanta nie ujarzmiona żadnymi planami pojazdu rzeczywistego... Zestaw już nie produkowany.

W necie znalazłem też coś takiego.

 

M996 AMBULANCE TRUCK

 

The M996 ambulance truck has an expandable top to increase the litter capacity from two to four.

fig2-9.gif

 

M997 AMBULANCE TRUCK

 

The M997 ambulance truck has a four-litter capacity. It is equipped with Air Conditioning for patient comfort.

fig2-10.gif

 

Czyli chyba jednak producent nie wymyślił tego z kosmosu. Może jakaś nutka prawdy w tym jest.

 

Może jest to tak, że zmienia się dach na płaski z tego, i jest mniejsza przestrzeń, ale dolna część ta sama

m996-line001.jpg

Przynajmniej tak wnioskuję.

m996.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda seryjny M996 HMMWV Mini-Ambulance:

m996.jpg

Jak widać - różni się trochę od sylwetki z rysunku wklejonego przez Ciebie, Konrad. I nigdy nie udało mi się znaleźć zdjęcia odpowiadającego tej sylwetce. Nadal obstaję przy swoim - model ESCI jest dziwny. Ale biorąc pod uwagę sylwetkę - możliwe, że ESCI opracowywało swój model na podstawie jakiegoś prototypu wersji M996. Albo (co by mnie nie dziwiło) na podstawie... tej właśnie sylwetki. Sprawdziłem ten zestaw 5032 organoleptycznie - to na pewno nie jest znany ze zdjęć M996. A tym sylwetkom do końca bym nie wierzył.

 

Z innej beczki - jeden z niewielu modeli, dla którego byłbym skłonny zdradzić Humvee - MTVR (Medium Tactical Vehicle Replacement):

MTVR.jpg

Prawdopodobnie wypuści to kiedyś Trumpeter. Więcej tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The M996 ambulance truck has an expandable top to increase the litter capacity from two to four.

Ja wnioskuję z tego. Czyli jakiś elastyczny - mobilny dach, który daje możliwość zwiększenia pojemności z 2 do 4 noszy? Być może jest tak jak mówisz. Może tak miało być prototypowo, ale do służby weszła wersja zwiększona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie były początkowe plany co do M996. Może faktycznie miała mieć możliwość zwiększenia miejsc na nosze do 4. Ale jako ambulans dla 4 noszy powstała wersja M997 Maxi-Ambulance, M996 Mini-Ambulance, czyli wersja dla 2 noszy powstała w postaci takiej jak na zdjęciu w moim poście powyżej i jest używana w znacznie mniejszej ilości niż M997.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

AAAAAA

 

Srata tata, mogli się bardziej postarać, aczkolwiek kaleczki jedwabiste

ProdImgs%5CPROD01854.jpg

KIT01161.jpg

KIT01162.jpg

KIT01163.jpg

KIT01164.jpg

KIT01165.jpg

KIT01166.jpg

No i trochę jednak poszli na łatwiznę, kur.. a miało być tak fajnie

Dziwnie wygląda jednak wyciągarka i osłona. W schematach malowania dali prawidłową... Jeśli to wersja ostateczna to jest parę błędów, np. stare lusterka, fotele, koła, zderzak itd.

Czyli raczej przepak Revella?

I tak jestem pewien, że kupię go Nawet TP-XX zmienili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powietrze z pompowanego od jakiegoś czasu balona uszło z żałosnym jękiem, w dodatku zalatując stęchlizną... Ten model to jednak kicha, poszli po najmniejszej linii oporu Nadzieja była, ale właśnie tego się spodziewałem - "nowa" ramka to elementy ze starego Revella I nie ratują tego modelu nawet polskie kalki. Schemat malowania "Polish Army 2005" w zestawieniu z tymi starymi elementami w pudle to jakaś kpina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to kalki są jedyną zaletą tego modelu. Zdecydowanie bardziej opłaca się zacząć z modelem IED od Academy, mamy przynajmniej wyciągarkę i osłonę oraz nowe lusterka. Nie ukrywam, że trochę się rozczarowałem, chociaż z drugiej strony można było to przewidzieć. Żałosne dla mnie są jednak schematy malowań, nowa osłona, nowy bieżnik, inne lusterka, a w modelu tego brak. Pominę już, jak można wymyślać model M1097A2 polskiej wersji bez tylnego zderzaka. Przejrzałem zdjęcia i akurat jest tam egzemplarz z tym nr rejestracyjnym, więc o odwzorowaniu lepiej nic nie mówić.

Chociaż z drugiej strony męczę się w tym momencie z modelem Academy. Jak się chce, to można naprawdę dużo wyciągnąć z przeciętnych zestawów. W sumie koła i tak trzeba by było kupić nowe, mamy kalki, zderzak tak jak w innych modelach, fotele to samo, no i osłona, ale to też nie jest niemożliwe do dorobienia. Poczekamy, zobaczymy cenę i się okaże czy można próbować z tego modelu coś wyciągnąć, czy lepiej sięgać po coś innego.

 

Ciekawostka, Italeri podaje, że trzeba malować Humbrolem 149(ich 1764). Mam tą farbę i chyba się pokuszę o porównanie jej z H102.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.