Skocz do zawartości

Sherman ppor. Wiatrowskiego 1/72


Andrzej_LK

Rekomendowane odpowiedzi

w uszach przez całe wakacje brzmiało mi zawołanie Temira "zróbmy sobie czołg". zajrzałem do szafy i wyciągnąłem jedno z pudełek. od dłuższego czasu zauważam na półce brak jakiegoś polskiego Shermana i postanowiłem to nadrobić. model będzie przedstawiał Shermana Mk IIA (M4A1(76)W) ppor. Tadeusza Wiatrowskiego ze szwadronu dowodzenia 1.Pułku Pancernego dywizji gen. Maczka. czołg znany jest jako "Latająca Krowa" ze względu na takowe zwierzę wymalowane na burtach (swoją drogą ciekawy motyw zdobniczy na czołgu).

oto box:

fb2f2e993c730f69m.jpg

oto in-box:

9560d6a2ec07aad6m.jpg

oto out-box:

4ff8c70064595190m.jpg

1327771772460943m.jpg

f04d9fa40976085dm.jpg

73a138af994e5703m.jpg

i jeszcze Browning. na potrzeby kilku najbliższych modeli zakupiłem zestaw żywicy Extratechu z karabinami Browning. po ogledzinach okazało się, że Dragon zrobił lepszy karabin z tworzywa niż Extratech z żywicy. wystarczyło tylko przeszczepić Extratechowe blaszki:

79530292cab1405em.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

dziękuję za zainteresowanie i uwagi, krowę pokażę na końcu jak przyjdzie czas na kalkomanie. model już prawie sklejony a zabawa dla mnie dopiero się zaczyna bo malowanie to dla mnie zawsze wielka przygoda... powoli czas na surfowanie, jak tylko znajdę chwilę. Adrian, wieża poprawiona. może być?

a8545481ed833022m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w tym wypadku model to nie sztuka - sztuka to malowanie. zresztą jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia... Adrian, a taką pupcię byś zaakceptował?

9e1c58477f19b355m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny pojeździk Andrzeju. (BTW: piękny in-boxik!!!). Świetnie wyszłu osłony reflektorów z metalu. Ale w sumie masz rację: więcej w malowania aniżeli klejenia. Ten róż to mam nadzieję od lampy bo inaczej Czarek Cie zamorduje że od niego zgapiasz....

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

figurki kupiłem 6 - 7 lat temu w Jadarze, w czasach, kiedy w wielkich pudłach były wyroby typu noname. producent nieznany, prawdopodobnie to byli Amerykanie lub Brytyjczycy ale jak ulał pasują na Maczkowców. a już się Zbyszku zastanawiałem, co porabiasz? na różowe Shermany jest teraz moda ale mój będzie raczej zielony (chociaż musze jeszcze uważnie się przyjrzeć fotografiom - a nuż był różowy? pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

mały update, jak zawsze praca idzie wolniej niż by się chciało... model dostał kolorek bazowy, trochę cieni, warstwę sido i kalkomanie na górze kadłuba (dół czeka na obróbkę). pojawiła się także rzeczona krowa czekam na bambetle, które mają dojechać z t'n't ponoć lada dzień. nie wiem, gdzie mam umieścić PL i wiewióra bo posłuchałem Chińczyków któzy przewidzieli na tylnej płycie stelaże na zapasowe kawałki gąsienicy (chyba). fotki mówią, że Maczkowcy tych stelaży nie używali a PL i wiewiór były po bokach tylnej płyty. odklejenie stelaży nie wchodzi w grę już niestety... jak z tego wybrnąć? wiem, że były czołgi bez tych oznaczeń ale chciałbym je gdzieś umieścić. tylko gdzie?

sher11base.jpg

sher12.jpg

sher13cow.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci w detalach wyszedł (po spojrzeniu na tę ostatnią fotkę). Ładna i naturalnie wyglądająca faktura na wieży.

A może jakieś fotki (podobnych wozów) z serii "od Acromy do Zwyciężcy" by Cię poratowały? Jeśli tak, odezwij się na priw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PLek i wiewiór, totalny random. Malowano bezpośrednio na kadłubie ( pomiędzy zaczepami na dodatkowe ogniwa ), na zasobnikach z Shermana V które niekiedy były wożone na półkach na graty lub najczęściej na skrzynkach po amunicji które na wielu polskich wozach były dospawane do zaczepów na zapasowe ogniwa.

Najlepiej znaleźć zdjęcie "Krowy" na którym będzie widać kawałek tyłu. Swoją drogą wiele polskich IIa miało z tyłu wieży przyczepiony zasobnik z Shermana V, choć nie mam pojęcia jak był zamocowany... Sprawdzić na zdjęciu, jeśli są skrzynki amunicyjne, najpewniej na nich były oznaczenia + ewentualnie romb na skrzynce z Vtki ( tej podłużnej na półce ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci się Mućka zazieleniła

Jedna uwaga.

Andrzej mocno będziesz błocił podwozie (wózki)?

Bo na środkowym z prawej strony masz ślad po wypychaczu (i zgaduję, że takie same ślady są na dwóch wózkach z lewej strony). Przed malowaniem one są prawie nie widoczne.... W życiu bym ich u Ciebie nie zauważył gdybym wcześniej nie spędził trochę czasu na doprowadzeniu ich do ładu u siebie (oczywiście też już po pomazianiu wózków farbą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wsparcie fotograficzne i porady. niestety nie znam zdjęcia Krasuli od tyłu (a ktoś zna?) w każdym razie poszperałem w fotkach i znalazłem zdjęcie takiego samego Shermana który ma skrzynki przymocowane do zaczepów, jak to Kubo pisałeś:

boxes.jpg

(J.Ledwoch Polskie Shermany, Militaria 192, s. 39 - Sherman M4A1 (76)W)

zdecydowałem, że zadek Krówki zrobię analogiczny. tylko z czego? sięgnąłem do szafy i plątał się tam zestaw Extratechu do waloryzacji Browningów - skrzynki jak znalazł (dosłownie).

boxes2.jpg

moża to małe naciągnięcie historii ale trudno. Rafał, oczywiscie, że zauważyłem te paskudne ślady, mi to bardziej wygląda na błąd w formie niż wypychacz ale to nieistotne. trochę podmaskuję na etapie kurzenia, mam nadzieję, że nie będzie się za bardzo rzucało w oczy. a jak Ty sobie z tym poradziłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, oczywiscie, że zauważyłem te paskudne ślady, mi to bardziej wygląda na błąd w formie niż wypychacz ale to nieistotne. trochę podmaskuję na etapie kurzenia, mam nadzieję, że nie będzie się za bardzo rzucało w oczy. a jak Ty sobie z tym poradziłeś?

 

Heh, ja je zobaczyłem dopiero po pomalowaniu

Z centralnej części wózka udało mi się je usunąć, natomiast te ślady na bocznych ściankach (tych pod kątem) najspokojniej w świecie olałem jako zbyt pracochłonne/mało widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Juliusz skrzynki od M2 będą za małe. Niestety zostaje tylko scrath, takich skrzynek o ile wiem nikt nie produkuje.

Możesz ew dodać trapezowatą skrzynkę z Shermana V i położyć ją na tej półce między uchwytami na zapasowe ogniwa. Same uchwyty polecam zrobić de novo, ew przeszczepić z Esci/Italeri bo to serwuje Dragon to wybitny kasztan.

Co do wózków Dragona - niestety pojawia się na nich taki "schodek", chyba od Shermana V ( pierwsza ingerencja w formę - dodatkowy komplet kół napędowych ). Chyba jedynym ratunkiem jest pokrycie całego korpusu wózka Surfecerem, przy okazji nada mu się delikatną fakturę odlewanej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.