Skocz do zawartości

S-3 Viking ERTL 1/48 - relacja z budowy


jajen

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie zabralem sie za budowe S-3 Viking ERTL 1/48. Zgromadzenie calego prezentowanego tu zestawu zajelo mi prawie rok. Budowa pewnie zajmie niewiele mniej bo z czasem coraz gorzej. Bede sie staral sukcesywnie przedstawiac tu zdjecia z budowy. Najpierw pudlo i jego zawartosc:

 

1-1.jpg

 

2-1.jpg

 

3-1.jpg

 

4-1.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

 

Do modelu mam dodatkowe kalki, ale nie wiem jeszcze czy z nich skrzystam, najpewniej zdecyduje sie na oryginalne kalki boxowe:

 

7.jpg

 

 

Przy budowie modelu wykorzystam maski i blaszki Eduarda oraz kokpit True Detail, który kupilem swego czasu na allegro. W tym miejscu dziekuje koledze pilex7, ktory odlal dla mnie zupelnie nieodplatnie brakujacy element kokpitu

 

8.jpg

 

Zaczety kokpit:

 

9.jpg

 

Model bedzie w wersji ze zlozonymi skrzydlami i ogonem. Wykorzystam do tego zestaw zywiczny Paragon Designs:

 

10.jpg

 

11.jpg

 

 

Tyle informacji wstepnych. Pora na pierwsze efekty pracy. Oto kokpit, nawet jestem zadowolony z tego jak wyszedl, chociaz juz widze , ze beda duze problemy z wpasowaniem go w kadlub bo prawie nic nie pasuje. Ale narazie kilka zdjec kokpitu:

 

14.jpg

 

15.jpg

 

16.jpg

 

A teraz troche zdjec oryginalnego kokpitu vikinga. Tak dla porownania

 

1a.jpg

 

1b.jpg

 

Barwy mojego kokpitu sa troche jasniejsze niz w oryginale. Jest to zabieg celowy ze wzgledu na mocno przyciemniana oslone kokpitu. Ciemny kokpit przy tak ciemnym oszkleniu nie bylby w ogole widoczny. Obawiam sie , ze w praktyce i tak nic nie bedzie widac przez tak ciemna szybke. Ale zobaczymy. Chyba, ze z kolegow orientuje sie czy mozliwe jest kupienie przezroczystej oslony do tego modelu?

 

Na chwile obecna to tyle.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Juz powinny byc zdjecia (dalem zbyt duze i przepustowosc mojego lacza nie dala rady).

 

Co do tloczenie to nie bardzo chyba bym potrafil. Natomiast ta oslona z hannants to faktycznie jakas taka nieciekawa mi sie wydaje. Musze sie zastanowic czy ja kupic czy poprzestac na oryginalnej, ale szkoda zeby model stracil na niewidocznym kokpicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak jak myslalem wpasowanie kokpitu w kadlub to istny koszmar. Nic nie pasowalo. Trzeba bylo zrobic niezla demolke zeby to jako tako wpasowac. Przy tym stalo mi sie nieszczescie bo rozlecial sie przedni panel zywiczny. Wlasciwie mozna by go bylo posklejac, ale mialem rowniez blachy do kokpitu z zestawu eduarda i to je ostatecznie wykorzystalem (mniej wymyslne ale bardziej realistyczne moim zdaniem, co i tak nie ma znaczenia przy takiej ciemnej oslonie). Sam kadlub kleil sie tez nierewelacyjnie. Bedzie potrzeba naprawde sporo szpachli. W ogole albo ja wychodze z wprawy, albo ten model to slabo spasowany twor. Jak z tego widac start niezbyt udany

 

21.jpg

 

22.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.jpg

 

27.jpg

 

Kola tylne malowane przy pomocy masek eduarda, kola przednie przy pomocy wlasnych

 

28.jpg

PS

Zdecydowalem sie jednak zamowic przezroczysta kabine do tego modelu. Przy okazji zamowilem tez kalki , ktore najbardziej mi odpowiadaja.

 

30.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedenastka Humbrola, pomijając to że nie lubię malować Humbrolami, to świetna farbka.

 

A model przecudny!

 

Humbrola 11 zalecają używac w zupełnym zaciemnieniu, malowac nią miejsca niewidoczne, lub odrobinę widoczne oraz częsci tak małe, że wad tej farbki nie widac. H11 ostatnio bałem się użyc na MiGa15 - a chciałem nią malowac model, skutecznie zostałem jednak od tego odciągnięty. Dobra bo tania, do detali, nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze postepy

 

41.jpg

 

42.jpg

 

Pomalowana spodnia czesc skrzydel

 

45.jpg

 

Przy okazji czy dysponuje ktos zdjeciami vikinaga w tej wersji malowania?

 

44.jpg

 

Na tym zdjeciu oslona radaru jest w barwach takich jak gora vikinga (szara), natomiast w instrukcji do kalek (skan instrukcji wczesniej) jest biala. Nie mam jeszcze kalek (ok 3 tyg czekania), ale z tego scanu widac ze radar ma byc bialy. Jak to jest w koncu? Zabralem sie juz za malowanie i wole sie upewnic.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajmy że podczas eksploatacji niektore części w samolotach zostają przejęte z innych egzemplarzy...nie dbając koniecznie o kolor dla przykładu można zauważyć na wielu fotografiach z Tomcatem...jak niektóre osłony paneli dostępu czy inne elementy są montowane z innych egzemplarzy innego koloru...podczas rejsu nawet nie maluje sie potem tego...pod kolor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozwijającej się produkcji widać, że ze zdrowiem już lepiej.

Jak zwykle z przyjemnością ogląda się Twoje prace. Chłopaki mają rację co do tych różnych odcieni paneli/elementów na jednym samolocie. Czasem to nie tylko kolory kamuflażu czy napisów są odmienne, ale nawet oznaczenia przynależności państwowej mogą być różnej wielkości, co ciekawie wygląda.

 

Pozdrawiam,

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie nieszczescie. Zdechl moj kompresor lodowkowy. Sprezarka przestala tloczyc powietrze. Brzeczy jak zawsze ale nie tloczy. Stoje przed wyborem szukania nowej sprezarki albo kupna kompresora. Od zawsze tylko uzywalem kopresora lodowkowego. Czy kompresory modelarskie sa glosne (bo lodowkowy to cisza idealna)? W ogole teraz nie wiem co kupic i musze zawiesic prace nad modelem :(. Moze ktos mi cos poleci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor radome jest zbyt wpadajacy w piaskowy. Ewentualnie zastanowie sie nad lekka domieszka radome do bialego. Wtedy powinna wyjsc taka niewielka roznica kolorow, jak wynika ze zdjec oryginalow.

 

Oto ostatni etap jaki udalo mi sie zrobic przed awaria sprezarki. Farba to gunze C white gloss.

 

 

46.jpg

 

47.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.