Skocz do zawartości

Renault R-35 w Wojsku Polskim - wrzesień 1939


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że we wrześniu 1939 było używanych około 50 pojazdów R-35 w Wojsku Polskim. Natomiast mam problem jak wyglądało ich malowanie.

 

Na okładce modelu RPMu czołg jest w w takim kamuflażu:

5196_0.jpg

 

Poza tym słyszałem, że wozy te były pomalowane w całości na ciemnozielony kolor. Ale to informacja ustna, nie poparta danymi faktograficznymi.

Czy ktoś ma może jakieś informacje o tym jak naprawdę te czołgi były pomalowane w kampanii wrześniowej? Byłbym bardzo wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że we wrześniu 1939 było używanych około 50 pojazdów R-35 w Wojsku Polskim. Natomiast mam problem jak wyglądało ich malowanie.

W Tankomaster'ze 2000-03 jest artykuł o badaniach polskiego zdobycznego R-35 ("Polskij plennik").

Zdjęcia są czarno-białe, ale widać na nich zarysy kamuflażu.

Z grubsza biorąc przypomina ten z pudełka - tzn dwukolorowy z zaznaczoną granica kolorów.

Ale nie podejmę się wróżyć, jakie to były kolory.

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi mi jeszcze jedno pytanie: jaki typ wieży był używany w czołgach wrześniowych

 

Z otworami obserwacyjnymi. Co do malowania, to schemat z pudełka jest w miarę prawidłowy. Występowały na ogół trzy schematy malowania. Trójbarwny z czarnymi obwódkami i trójbarwny bez obwódek, a także dwubarwny. Parę zdjęć polskich R-35 (ten pierwszy zdobyty przez Sowietów):

 

Polish_R_35_captured_by_Soviet_1939.jpg

Polish_R_35_on_Romanian_border_1939.jpg

 

Więcej zdjęć i szczegółów zobacz tu:

http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=10992&sid=9056ef11021e5e73a7d01b4012a4315c

 

To Ci powinno wszystko wyjaśnić na temat malowania i ogólnego wyglądu polskich R-35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Tak sobie pomyślałem jeszcze - to "zielone malowanie" może jest wynikiem połączenia faktu, że wozy przyjechały w malowaniu francuskim z późniejszymi ustnymi "przekłamaniami". A ja właśnie się dowiedziałem, że w armii francuskiej było stosowane również malowanie zielono-zielone, czyli ciemny zielony znany jako "French Artillery Green" i jasno oliwkowy. Plamy były dzielone czarną linią. Może to jest przyczyna informacji o zielonych polskich Renaultach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja by się tym zdjęciem "jednokolorowym" nie sugerował. Jest tak kiepskiej jakości, że można na jego podstawie udowodnić istnienie kilka różnych kamuflaży.

 

Drugie zdjęcie Whiteeagle-a i Twoje z "możliwym" kamo A i D ( to ten sam czołg) przedstawiają ten sam czołg - 50971. Istnieje jeszcze czwarte zdjęcie tego czołgu - z bębnem z kablem na przedniej płycie.. Ma on raczej zielono-brązowy kamuflaż z czarną linią, dlatego czasami wychodzi na zdjęciach jako zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokol - tu masz R35 z książki, którą poleca Jarekk. Adam Jońca zrobił kawał dobrej roboty, jest jeszcze kilka fot, a na PW dodatek ;) Kolory są znacznie bliższe oryginałom niż te z okładki albumu, jest tam nazwisko rysownika ?

IMG_8005.jpg

IMG_8006.jpg

IMG_8007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz daliście mi do myślenia...

 

Mimo wszystko sporo w sprawie tych naszych Renówek z 1939 roku jest niewiadomych. Wiadomo, krótki okres użytkowania i wojenny czas nie sprzyjał robieniu dokumentacji.

 

Według tego co się zorientowałem to chyba R-35 poszły do boju z francuskimi malowaniami - a że dostawa była zbieraniną wozów już wykorzystywanych przez Francuzów to malowania mogły być różne.

 

Tak chwilowo wyglądają moje przemyślenia.

 

Po powrocie z listopadowego wyjazdu poczytam sobie jeszcze dodatek z PW

 

W każdym razie dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.