Skocz do zawartości

Italeri Sdkfz 234/2 Puma 1:35


mic43

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Po 10 letniej przerwie powracam do modelarstwa. Kiedyś, jako chłopiec sklejałem sporo modeli w skali 1/72, teraz postanowiłem wrócić do dawnego hobby - tym razem trochę poważniej:) Kiedyś nie było niestety internetu i dostępu do wiedzy tak jak teraz, więc mam nadzieję, że moje modele będą lepszej jakości:)

Na początek postanowiłem skleić model Pumy od Italeri - kiedyś ta firma robiła całkiem niezłe modele. Niestety widzę sporo niedokładności, no ale co zrobić.

Pudełko:

 

Brak zdjęć!!!

 

Fotki tego co udało mi się zrobić:

 

Brak zdjęć!!!

 

No i teraz spróbowałem też malowania, niestety z marnym skutkiem. Na szczęście malowałem na próbę i tego nie będzie widać:

 

Brak zdjęć!!!

Farbę (Model master, akrylowa) rozcieńczyłem dodając odrobinę rozcieńczalnika Wamodu - jednak efekt jest bardzo słaby - czy to normalne? Czemu farba nie kryje? Czy próbować na to nanieść kolejną warstwę? ile trzeba czekać? Czy lepiej nanosić farbę tak, żeby prześwitywała (jak teraz) czy lepiej na bieżącą lać więcej farby żeby "załatać" całą powierzchnię?

Pozdrawiam wszystkich:)[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farbę (Model master, akrylowa) rozcieńczyłem dodając odrobinę rozcieńczalnika Wamodu

Akryle lepiej rozcieńczaj wodą lub wódką.

- jednak efekt jest bardzo słaby - czy to normalne?

Początki zawsze są trudne

Czemu farba nie kryje? Czy próbować na to nanieść kolejną warstwę?

Jedna warstwa zasadniczo nigdy nie powinna kryć w stu procentach. Ogólna zasada malowania pędzlem - dużo cienkich warstw.

ile trzeba czekać?

Różnie. Dla spokoju sumienia, żeby mieć pewność, że nowa warstwa nie zniszczy poprzedniej to dla akryli tak koło 4 godzin. Choć w praktyce to ja tam malowałem po kilkunastu minutach suszenia suszarką...

Czy lepiej nanosić farbę tak, żeby prześwitywała (jak teraz) czy lepiej na bieżącą lać więcej farby żeby "załatać" całą powierzchnię?

Jak wyżej. Nigdy zasadniczo nie staraj się "pokolorować" modelu jedną warstwą. Grunt, żeby pierwsza warstwa była w miarę równomiernie nałożona. Pełne krycie uzyskasz w następnych warstwach - a w ilu? To już zależy od farby, koloru, umiejętności itd.

 

Oczywiście trzeba też zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, poprzez jego oczyszczenie i odtłuszczenie w ciepłej kąpieli z mydłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do pędzla lepsze są olejne. Ja uzywam Humbrola - zero zacieków, umiem już pomalować pędzlem, tak jak aero 2-3 cienkie warstewki rozcieńczonej farby. Akryle chyba lepsze do aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do pędzla lepsze są olejne. Ja uzywam Humbrola - zero zacieków, umiem już pomalować pędzlem, tak jak aero 2-3 cienkie warstewki rozcieńczonej farby. Akryle chyba lepsze do aero.

 

Hmm czyli moje akryle się raczej nie nadają? Heh:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepsze tylko kto co woli. Ja maluję akrylami i aero i pędzlem, emalie to dobre w odcieniach typu biały i inne jasne ale o tym jest specjalny dział na forum. Nadają się tylko nie rozcieńczaj ich tym wamodem, model master nie jest mega gęsty, ja bym na Twoim miejscu próbował od razu kilku cieńkich ale nie rozcieńczonych warstw farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mic43 a ja ciekawy jestem czy nie miałeś żadnych problemów jeśli chodzi o spasowanie części jak na razie bo ja kiedyś ten model miałem u siebie na warsztacie i przyznam szczerze że tak zwalonego modelu to nigdy nie widziałem. Kompletnie do siebie nie pasowało wiele rzeczy. Kadłub , działo, wieża do kadłuba no nic a nic normalnie model sie nadawał tylko do wysadzenia petardą. Nie sądzę żeby cała seria była tak zwalona ale napisz czy nie miałeś też podobnych problemów że ci nie pasowały części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac narazie jeszcze wiele nie skleilem, a juz bylo wiele niedokladnosci... srednio pasuje wnetrze pojazdu do kadluba, bylo troche problemow z mechanizmem jezdnym, ale narazie jakos dalo rade. zobaczymy co bedzie dalej ale to co piszesz wyglada srednio:( nie chcialbym sie zniechecic juz przy pierwszym modelu. No nic moze jakos da rade. Kolejny model na pewno nie bedzie od Italeri...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko. Czym ścierać nadmiar kleju, który pozostał na modelu? Czy to w ogóle wykonalne, bo mam wrażenie, że klej z którego korzystam topi plastik i przy próbie starcia powstają nierówności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podjąłem próbę pomalowania wnętrza pojazdu, zgodnie z instrukcją na kolor biały. Użyłem farby akrylowej model master. Niestety efekt po trzech warstwach jest gorzej niż zły - farba w ogóle nie kryje. Równie dobrze mógłbym malować sokiem z pomarańczy:( Farba była dokładnie wymieszana, między warstwami parę godzin przerwy. Nic to nie daje:/

 

Brak zdjęć!!!

9. Na forum Modelwork.pl użytkownicy w postach wstawiają widoczne zdjęcia (o maksymalnym rozmiarze w poziomie 1024 pikseli) lub miniatury do zdjęć umieszczonych na stronach komercyjnych lub prywatnych. Fotografie nie spełniające tego wymogu, mogą być usunięte z forum bez ostrzeżenia.

 

 

Proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Wymieszaj dokładnie.

2.Maluj metoda ciapek już zasychającą farbą.

3.Nie rozcieńczaj.

 

Nie rozcieńczałem farby:) I chyba mieszałem dokładnie:) Czyli mam czekać aż farba przyschnie mi na pędzlu i "ciapkować"? Chyba zaczynam żałować zakupu akryli:/ Jeśli to tak dalej pójdzie to nie wiem co dalej:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pędzla stanowczo polecam Vallejo Model Color, n/t MM i jego bieli się nie wypowiem bo nie używałem.Nie zapomnij o opóźniaczu do farby i miękkim włosiu pędzla.Zbyt sztywny po prostu Ci zabiera powłokę farby.

I chyba mieszałem dokładnie:)

tego, to musisz być PEWIEN - zwłaszcza przy pędzlu(a szczególnie bieli)

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaje się, to nie ma sensu. Zero krycia. Białe akryle się do niczego nie nadają, nie wiem po co w ogóle się to sprzedaje. Powinno być jakieś ostrzeżenie przed kupnem, że można zdrowie i nerwy stracić.

 

Pytanie. Czemu gdy rozcieńczam farby wodą, podczas malowania powstają maleńkie bąbelki? Czy to niebezpieczne dla wyglądu modelu? Jeśli tak to jak tego uniknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wygląda jak pomalowane jedną warstwą. Zastosuj lepiej jakiś jasnoszary podkład pod białą farbę-łatwiej bedzie to pokryć z pedzla albo pokryj kilkoma warstwami farby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.