Skocz do zawartości

Błąkający się BMD-2, zima 2014, gdzieś na południowym wsch.


TomB(raider)

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Na wstępie chciałem przeprosić osoby, które śledziły mój wątek dot. T-62 z Afganistanu. Ponieważ chciałbym żeby T-62 był ładnie zdetalowany, zamówiłem do niego blaszki z E.T. Model. Sklep nie miał ich na stanie, ale wyświetlał informację, że co 2-3 tygodnie ma dostawy, wiec zamówiłem je w dniu 30.09. Aktualnie jest 16.11 i blaszek nadal nie ma, a przesyłka z tego sklepu idzie ok 1,5 tygodnia. Przy optymistycznych założeniach można oczekiwać, że blaszki dotarłyby na koniec listopada, tak więc miałbym trochę ponad 3 tygodnie na montaż i malowanie, a że zakładałem, że malował będę cały grudzień, to doszedłem do wniosku, że nie mam szans na dokończenie go w terminie zakończenia konkursu. Stąd powziąłem decyzję, że zamienię obiekt konkursowy, który będzie prawie prosto z pudła. Padło na BMD-2 z Panda Hobby.

BMD-2 powstał jako szybka modyfikacja BMD-1 po doświadczeniach z Afganistanu. Okazało się, że wprowadzony w 1981 roku w Afganistanie bojowy wóz piechoty BMP-2, gdzie głównym uzbrojeniem jest armata automatyczna 30 mm 2A42, radził sobie znacznie lepiej niż wozy uzbrojone w armaty 2A28 (BMP-1, BMD-1). Nowa wieża umożliwia zamontowanie wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113 Konkurs. Ciekawostką jest, że BMD-2 jest, tak jak i BMD-1 może być desantowany z lecącego samolotu, podwozie jest wtedy złożone i wygląda on jakby przysiadł, a załoga jest desantowana w środku, razem z BMD-2 (w BMD-1 załoga skakała oddzielnie) (jeżeli coś pokręciłem, to proszę o poprawkę )

Ja chciałbym zbudować model w malowaniu pudełkowym BMD-2, jest to wóz o nr 735 z 137 Gwardyjskiego Regimentu Powietrzno-Desantowego. W sieci można znaleźć kilka zdjęć tego wozu z ćwiczeń z października 2011 roku, natomiast w marcu 2014, czyli zimą, 137 Gwardyjski Regiment wg oficjalnego stanowiska władz Rosji zgubił się gdzieś na południowym wschodzie. Podejrzewam brak map i nie działający system GLONASS.

 

To teraz zapraszam do in-box'a:

 

IMG_5874_zpskmqz5irl.jpg

 

IMG_5875_zpsq0injmec.jpg

 

IMG_5879_zps1oqbewvd.jpg

 

IMG_5880_zpsnkbgle7t.jpg

 

IMG_5881_zpsxeaocnll.jpg

 

IMG_5882_zpskm6pu3pj.jpg

 

IMG_5883_zps8ueoxtm4.jpg

 

Malowania do wyboru to:

 

A) wóz nr 735 - 137 Gwardyjski Regiment Powietrzno-Desantowy

B) wóz nr 702 -

C) wóz nr 355 - pradopodobnie wóz w malowaniu bratniej wizyty w Gruzji w 2008

D) ukraiński wóz, zdobyty przez separatystów z Donbasu.

 

Słów kilka o modelu. Części w ramkach wyglądają ładnie, detal też wydaje się śliczny. Problem pojawia się przy wycinaniu części. Plastik jest twardawy i bardzo kruchy. Ciężko jest właściwie ustawić wahacze, ponieważ ścięcia na trzpieniach mocujących nie pasują do otworów i praktycznie wahacz można ustawić dowolnie. W instrukcji znajdziemy błędnie oznaczone części i czeka nas drobiazgowe studiowanie ramek w celu odnalezienia właściwej części po kształcie. Ot i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :-)

To kilka zbliżeń dla pokazania detali w zrobionych przez Panda Hobby.

 

Łopata, widać troszkę kiepsko odlana.

IMG_5887_zpsz8kib5og.jpg

 

IMG_5888_zpstxhgrinb.jpg

 

IMG_5889_zps3xznh3b6.jpg

 

IMG_5890_zps1rta8prb.jpg

 

IMG_5891_zpsdsmbohna.jpg

 

Na wahaczu ślady po łączeniu z formą są już obrobione, niestety nadal je widać. Taki plastik.

IMG_5892_zpswig6tlah.jpg

 

IMG_5893_zpsld3bmzdh.jpg

 

Wizjery jak widać mają nadlewki.

IMG_5894_zps3s6z0nmb.jpg

 

Koła to droga przez mękę. Ciężko wyciąć tak, żeby nie naruszyć zarysu, potem ciężko obrobić. Do tego koła nie wchodzą od razy na wahacze, trzeba obrabiać trzpień. Do tego możecie zauważyć pęknięcie korony na kole napędowym. Zewnętrzna część tego koła składa się z dwóch części, przy próbie wciśnięcia korony na miejsce niestety pękła, trzeba znów obrobić. Za to połówki kadłuba jak na razie pasują praktycznie idealnie.

IMG_5895_zpsnwblyono.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam Kamil, mam nadzieję, że sprostam. :-)

Taki raporcik na szybko. Praca nad kołami była wyczerpująca, ale kolejne części składają się całkiem fajnie.

Stan modelu na dziś:

 

07D36F92-9A18-42EC-967C-D95432BF21CC_zpswsefinar.jpg

 

8F67E2F7-397C-4601-9D3B-2CD292AD7424_zpsjhhfaziw.jpg

 

Sorki, fotki na szybko, komóreczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że są specjaliści co sklejają koła i gąsienice, i potem malują, i świetnie im to wychodzi. W moim BMD-2 koła się zdejmują, tak więc będą malowane oddzielnie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piecu.

 

Słów kilka o pracach. Gąsienice to wyrób MasterClub. Pierwszy raz pracowałem z produktem tej firmy, do tej pory składałem tylko Friule. No i mam mieszane uczucia. Friule to dla mnie robota na dwa całe wieczory, siadam sobie przed telewizorkiem i powoli sobie składam, na luzie, bez napinki, czasem trzeba coś oczyścić, ale generalnie drut załatwia wszystko. W MasterClub gąsienice łączy się na żywiczne (?) piny. I tu jest problem. Piny się łamią, zniekształcają, gubią. Pierwszą gąsienice składałem trzy wieczory, gdzie poległo mnóstwo pinów, kilka ogniw odpadło przez wady. Miałem ich dosyć. Drugą gąsienicę złożyłem w 1,2 wieczora. Zmieniłem lekko technikę składania i poszło zdecydowanie lepiej. I dlatego mam mieszane uczucia jak zaopiniować tą firmę. Z jednej strony bardziej problematyczny montaż, sporo nadlewek i innych wad, które jednak daje się usunąć. Z drugiej strony brak widoku drutu, który prześladuje we Friulach. Ostatecznie - ujdą. :-)

 

Fotki z ostatniej nocy, sorki z komórki.

 

7FEEA0AE-1235-452E-AABA-96BB5FF42775_zpsoyteecjs.jpg

 

EC058766-57D7-40B6-A75E-FBEBDBACD78C_zpsbsvc0swk.jpg

 

043C5479-714A-4338-9584-733E0D6499C0_zpshz1qenhg.jpg

 

B30D7917-CAB6-4517-BD50-A7E27730A2D3_zpslbdpexoa.jpg

 

4D4A7822-61A9-4B27-BD82-15211391BFF4_zpsuuglgq69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mi niestety nie udało się skończyć. Ostatnie miałem dość intensywne w pracy i do domu przychodziłem tak zmęczony, że nie miałem siły na modelowanie.

Aktualnie model wygląda tak:

 

IMG_5904_zpsi3a8kfic.jpg

 

IMG_5905_zpssrgcajnn.jpg

 

IMG_5906_zpsfbp3fju5.jpg

 

IMG_5907_zpsuqk2jql8.jpg

 

IMG_5908_zpsi6kit2h2.jpg

 

IMG_5909_zpsnpcla6ga.jpg

 

IMG_5913_zpsl3slw9cu.jpg

 

IMG_5914_zpsatfmywsp.jpg

 

IMG_5915_zpskdnbziyh.jpg

 

IMG_5916_zpscnfjmxql.jpg

 

IMG_5917_zpsozzl5gbf.jpg

 

IMG_5918_zps3mifomoi.jpg

 

Zostało w sumie niewiele, pomalować wizjery i zamknąć pudło, dokleić wieszaki na wieży, jeszcze kilka spawów i pójdzie do malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.