Skocz do zawartości

Żar tropików USS Helena 1942.


zloty

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 4 - Okręty i statki

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

 

 

-"Wyspy, którym nadano nazwę od imienia króla Salomona, wkroczyły do świadomości Europy i Ameryki –jak się wydaje-dzięki utworom Londona i poczęły się kojarzyć w umysłach euroamerykańskich z wilgotnym upałem,kokosami,lianami,jadowitymi wężami,rekinami i trudnym do wyobrażenia ludożerstwem. Faktem jest, że zostały odkryte przez Don Alvaro Mandana,który na dwóch okrętach wyruszył w listopadzie 1567 roku z Callao w Peru.

Akurat w pierwszy dzień świąt Wielkanocy dotarli do Maliaity i położonej u jej południowego brzegu niewielkiej wysepki, którą ochrzcili Florida.Nastepnie popłynęli na południe, mając na prawym trawersie stożkową wulkaniczną wysepkę Savo,która-jak pisał przywódca(Pedro de Ortega) tej lokalnej ekspedycji-jest”wysoka,okrągła,zawiera wiele jedzenia, mączastych bulw,miodu,korzeni i swiń.Posrodku jest wulkan”.Dużą podłużną wyspę położoną na południe od Floridy i Malaity ochrzcili Guadalcanal,od nazwy rodzinnego miasta Pedro de Ortegi,które leży niedaleko Walencji.

 

 

GUADALNCANAL

prince-william-duchess-kate-guadalcanal-island-jetsetters-01.jpeg

 

Przygotowania Japończyków zbiegły się z akcjami Amerykanów-11 i 12 listopada transportowce osłaniane przez zespół kontradmirała Turnera przewoził na wyspę nowe siły. Wiceadmirał Halsey,przewidując poważne walki, skierował w pobliże archipelagu dwa potężne pancerniki najnowszego typu-„Washington” i „South Dakota”,a 24okręty podwodne miały czatować na przeciwnika w akwenach przylegających do Wysp Salomona.

W bezpośredniej bliskości Guadalcanalu wieczorem 12 listopada znajdował się zespól kontradmirała D.J.Callaghana –flagowy ciężki krążownik „San Francisco”, ciężki krążownik „Portland” oraz 3 lekkie krążowniki ;”Atalanta”, „Helena”,i „Juneau”.-"

 

fragment pochodzi z książki Z.Flisowskiego "Na wodach Guadalcanalu"

 

 

USS HELENA

0405040.jpg

 

 

Oraz mała bohaterka moich zmagań w sezonie letnim,piękna Helena

helci7.jpg

helci2.jpg

Trochę żywicy jeszcze w workach.

helcia4.jpg

I blachy

helcia3.jpg

Jak zdążę to będzie mój rekord w 700tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak jeszcze dasz warsztat w pojazdach wojskowych i dioramach... to się załamię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karambolis8

Coś wymyśle,dotychczasowe moje okręty wszystkie siedzą na wodzie.

@taltos1

Postawiłem na gunze navy blue i tamijunie field blue.Będę je mocno rozjaśniał i rozlewał sobie do słoiczków oryginały są za ciemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-"Dwa wydarzenia pochłaniały tego dnia uwagę załogi krążownika „San Francisco”;inwazja floty atlantyckiej w Afryce Północnej i pech, jakiego miał krążownik podczas japońskiego nalotu. Dotąd „San Francisco” nie mógł narzekać na brak szczęścia. Podczas nalotu na Peral Harbour,gdzie inne okręty zmieniały się w dymiące wulkany, gdy pancerniki szły jeden za drugim na dno,krążownik „San Francisco „pozbawiony możliwości poruszania się, stojący opodal w doku, wyszedł ze straszliwego japońskiego nalotu…z rozbitym reflektorem i paroma zadraśnięciami załogi-"

fragment pochodzi z książki Z.Flisowskiego "Na wodach Guadalcanalu"

 

Frisco w akcji

Heavy_cruiser_USS_San_Francisco_CA-38__fires_main_guns_during_U.S._Navy_raid_on_Wake_Island_October_1943..jpg

 

A tymczasem zaciągnąłem surfem żebym widział co robię.

Pojawił się świetnie wykonany odlew firny z Legnicy.

 

 

helcia1a.jpg

 

 

helcia1.jpg

 

helcia2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, lubię ten okręt to jest znakomicie zaprojektowany. Gładki pokład, hangar na kwadratowej rufie.Nowoczesna sylwetka. Bede ogladał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą mocą to bym nie przesadzał, dopiero popryskalem surfem nawiercłem kilka iluminatorów i oszlifowalem burty.

Uspokoje Cie Forest, zamierzam wyrobić sie w terminie konkursu.Sprawa jest o tyle ulatwiona z żywicznym modelem gdyż jak widać na zdjęciach nadbudowki i masa szczegółów jest zintegrowana z kadłubem.Maskowanie i malowanie będzie upierdliwe, ale i tak jestem dobry miesiąc do przodu.

Aha,destrojer ma oblaszkowane już wszystkie nadbudowki.Jest szansa na drugi kwartał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się uspokojony

Aha,destrojer ma oblaszkowane już wszystkie nadbudowki.Jest szansa na drugi kwartał.

Czekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin Rogoza,@karambolis8

Chodziło mi o grubość warstwy farby.

@Sleepwalker

Na tym zdjęciu ja widzę prostokąty opancerzenia.

http://www.navsource.org/archives/04/050/0405002.jpg

Po kolorze wyszło tak:

exp4.jpg

 

exp3.jpg

 

exp2.jpg

 

exp1.jpg

 

Jak mnie Sleepwalker przekona ze jest inaczej,to chętnie zmyje burtę.Teraz innym kolorem polowałbym te brązowe pasy.Jakimś jasnym żeby były bardziej na wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie podziału pancerza w calosci namalowałem.Biale prostokąty na srodkowym odcinku pocieniowalem.(za wzór wziąłem schemat USS Nashville).

Cały zabieg miał na celu stworzyć wrażenie że burta nie jest płaska.

Na ostatnich zdjęciach widać że coś na tej burcie się dzieje.Zastanawiam się jednak czy to zostawić. Późniejsze starzenia powierzchni może przykryć wszystko.

 

Pominąłem zaspawane iluminatory nie mam pomysłu jak je zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-"Nagle, nie wiadomo skąd ,wokół Amatsukaze zaczęły padać pociski. Pomyślałem, że może okręt widmo odżył i staną do swej ostatniej walki. Kilka pocisków nas trafiło.

-Artylerzyści,nie przerywać ani na sekundę!-ryknąłem

-Dobić go!

Najwyraźniej ja też byłem upojony walką Nasze działa pompowały pociski w nieprzyjacielski okręt-mój trzeci błąd.

W rzeczywistości umierający San Francisco nie strzelał. Przez ogłuszający ryk dział przedarł się piskliwy okrzyk. Chorąży Shigeru Iwata krzyczał do mnie z punktu obserwacyjnego tuż nad pomostem:

-Komandorze, drugi krążownik strzela do nas.70 stopni z lewej burty.

-"Obróciłem głowę w tamtym kierunku i zobaczyłem kolejny krążownik wroga. Zamurowało mnie,lecz w końcu wrzasnąłem

-Zgasić reflektor, wstrzymać ogień ,postawić zasłonę dymną!

Niw skończyłem wydawać rozkazu, kiedy trzecia salwa wrogiego okrętu, później zidentyfikowanego jako Helena, dosięgła Amatsukaze.Dwa pociski wylądowały bardzo blisko. Zgarbiłem się i złapałem relingu. Podmuch był tak silny, że prawie wyrzucił mnie z pomostu. Rozległy się ogłuszające detonacje. Stanąłem niepewien na nogach, lecz przez kilka sekund miałem kompletne zaćmienie umysłu. Następnie pomacałem się po ciele, ale nie odnalazłem żadnych ran.

Rozglądając się, ujrzałem z ulgą, że wszyscy moi oficerowie stojący w pobliżu ,żyją. Co z innymi? Zobaczyłem zwisającego nad dalmierzem Iwatę z twarzą ku ziemi.

-Iwata,Iwata-krzyknąłem-Co z wami?

Nie poruszył się. Miał zakrwawioną głowę. Odłamek szrapnela przebił mu czaszkę, zabijając na miejscu.

Pocisk eksplodował w centrali kierowania ogniem, bezpośrednio nad stanowiskiem obserwacyjnym Iwaty.

-Shimizu!Shimizu!-krzyknąłem do rury głosowej Co u was?

Brak odpowiedzi.

-Radiooperator! Meldować-krzyknąłem do drugiej rury.

Odpowiedział mi także grobowa cisza.-"

 

"Dowódca Niszczyciela"

Tameichi Hara

 

Pomalowałem burty i pokłady.

Tak jak myślałem,poprzednie malowanki zniknęły.Teraz podział blach widać tylko pod światło,w tej skali jest ok,ale następnym razem dam większą ilość warstw farby,żeby "schodek" był lepiej widoczny.

Pociągnąłem też Blue Deckiem.Teraz mozolne zaklejanie pokładu.

 

helbur.jpg

 

helbur2.jpg

 

helbur3.jpg

 

I takie blaszki dla urozmaicenie malowanek.

 

pomost2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jeszcze nie rozjaśnić pokładu.Jakiś taki brudny mi się wydaje.Kolory dobieram na oko i chyba deck blue ma byc ciemniejszy niż navy blue.Widziałem ze ludzie robię strasznie jasne pokłady,jakoś mi się to nie widzi.

Jenak jak dojdzie cała zabudowa to cieniowanie pewnie trochę zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.