Skocz do zawartości

PZL - 130 Orlik 1/48


jacek g.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przedstawiam Wam mój model orlika w 1/48. Pracę nad tym modelem zakończyłem ponad 3 lata temu. Model jest wykonany całkowicie od podstaw. Składa się z 957 elementów. Czas budowy ok.10-11 miesięcy.

 

 

b82b5851bb6e7022.jpg

852054ff43f43a27.jpg

77eec0b3c9553c49.jpg

5867afc558a47b6b.jpg

653b54483510b28b.jpg

7c576ab61a352b09.jpg

cb7f4d1c5ad4cb97.jpg

39d333c01fe5354b.jpg

87065c5ab071196f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za słowa uznania. Faktycznie, sylwetka tego samolotu jest piękna i fajnie się prezętuje na tle innych modeli w mojej gablotce. Zbudowałem ten model, bo niemogłem się doczekać aż która firma wypuści taki modelik w żywicy lub plastiku i to w mojej ulubionej skali czyli 48 (a jak narazie to nic na to nie wskazuje), więc cóż było robić...

 

Pytacie o zdjęcia z budowy. No cóż, trochę Was zmartwię ponieważ kiedy to budowałem nie dysponowałem jeszcze odpowiednim aparatem (cyfrówką), a szkoda, bo byłoby do pokazania troche ciekawych rzeczy. Ale nie wszystko stracone, w moich planach przewija się budowa TS-11

Iskra też od podstaw w 1/48. Wszystko jednak zależy od wolnego czasu którego niestety nie mam zawiele.

 

Co do samej technologii i użytych materiałów to pokrótce wyjaśniam:

KADŁUB- po wykonaniu bryły odbiłem w silikonie na dwie połówki. Formy posłużyły do wykonania modelu właściwego, cienka tkanina przesycana żywicą (laminat), po wyschnięciu wyjmujemu i mamy ,,skorupy" obu połówek. Podobnie jak w plastiku.

SKRZYDŁA- technologia wykonywania identyczna co kadłub.

STATECZNIKI- to płytki plastikowe przycięte i wypiłowane do odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Podobnie jak płetwa ogonowa.

Po sklejeniu tego wszystkiego mamy już bryłę płatowca.

KOŁPAK śmigła - to wytoczony do odpowiedniego kształtu plastikowy wałek.

KABINY ZAŁOGI- tablice przyrządów składają się z 3 części 1 czarny podkład 2 przeźroczysta folia (imitacja szkiełek przyrządów) 3 tablica właściwa. Najpierw składamy 1 z 3 i wydrapujemy lub malujemy imitacje cyfr lub tego co jest na danym wskaźniku. Potem między te dwa elementy podklejamy przeźroczystą folie i sklejamy w całość - tablica gotowa. Panele boczne wykonane z różnorodnego ,,plastikowego złomu", podobnie jak fotele i cała reszta.

LIMUZYNA kabiny - wytłoczona na kopycie z folii 0,3 mm i osadzona na wcześniej zrobianej plastikowej ramie.

PODWOZIE przednie/główne- koła wytoczone z plastikowych walców. Golenie to igły od strzykawki odpowiednio dobrane i ,,uzbrojone" w wzmocnienia i opaski podtrzymujące przewody i kable. Amortyzatory wytoczone z plastiku

KOLEKTORY spalin - wyrzeźbione ze szpachlówki samochodowej.

Oraz cała masa innych drobnych detali to tzw. modelarski złom (plastiki, druciki różnej średnicy, blaszki alu. mosiężne, itp. itd.

MALOWANIE - opracowane na podstawie orginalnych próbek farb którymi malują prawdziwe samoloty. Ja użyłem mieszanki farb humbrol numerów i proporcji w tej chwili nie pamiętam, ale mam to gdzieś spisane.

 

Budując ten model korzystałem z planów które sporządziłem na podstawie rysunków poglądowych z zeszytu TBiU i setek zdjęć które zrabiłem na którymś z pokazów w Radomiu.

 

I to chyba tyle. Jeżeli będziecie mieć jeszcze jakieś pytania co do modelu, to piszcie postaram się odpowiedzieć.

 

Pozdrawiam Jacek G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, na zdjęciach koła wydają się troche przygrube. Ale w rzeczywistości są ok. Wkońcu robiłem ich wg planów wspomaganych dokumentacją zdjęciową.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Zaglądam często wstecz do galerii. I TAKI ładny "orlik"znalazłem.

Gdyby był bardziej realistycznie pomalowany(mam na mysli slady esploatacji) to by był jak przawdziwy. Jestem pod wrazeniem Twoich ogromnych umiejetności modelarski . GRATULACJE

Napisz proszę jak się robi takie ładne limuzynki. Mam ochotę taką zrobić.

Z kopytem sobie poradze, ale co potem??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem ten model, bo niemogłem się doczekać aż która firma wypuści taki modelik w żywicy lub plastiku i to w mojej ulubionej skali czyli 48

 

Przy takich umiejetnosciach powinienes sam to rozwazyc.

Modelik = ambrozja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no... Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracy... Piękny model z pięknie odwzorowanym wnętrzem kabiny. Szkoda trochę, ze nie pokusiłeś się o otwarcie kilku luków eksploatacyjnych tego modelu. Ale co tam kawał doskonałej roboty! Podziwiam i napatrzeć się nie mogę.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Łoo matko, aż sobie kawę z wrażenia na klawiaturę wylałem. Sam właśnie koncertowo sp********em Orlika z silnikiem tłokowym w 1:72 (vacu) więc na razie jestem do tego samolociku zrażony, ale twoje wykonanie powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dawno nie odwiedzałem galerii, a tu proszę..., ktoś jeszcze wydobył ten temat z głębi galerii na pierwszą stronę.

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i słowa uznania!

 

Ci z Was którzy brali udział w różnych krajowych konkursach czy wystawach modelarskich, napewno mieli okazję zobaczyć ten model na żywo.

Model ten wystawiałem na:

X Jubileuszowym Kieleckim Konkursie Modelarskim

VIII Ogólnopolskim Konkursie modeli kartonowych i plastikowych w Radomiu

IV Ogólnopolskiej wystawie modeli kartonowych i plastikowych w Lublinie

II Ogólnopolskiej wystawie modeli redukcyjnych w Radzyniu Podlaskim

IV Międzynarodowym Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu

XI Ogólnopolskim konkursie - wystawie w Kraśniku

oroz na wystawach modelarskich w Starachowicach, Ostrowcu św. i Ćmielowie.

II Lubelskie Spotkania Modelarskie były ostatnią imprezą w której wystawiłem orlika, kończąc tym samym jego wojaże po zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przepraszam za reanimacje starego tematu, ale sprawa jest ciekawa. Otóż wyszedł specjalny numer Aeroplanu z CD poświęcony Orlikowi, w którym między innymi zaprezentowano ten model. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.