Skocz do zawartości

Santos Dumont Demoiselle 20 1/48 od podstaw


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Tytułem wstępu: Demoiselle - "Ważka" - dzięki udostępnieniu planów przez projektanta Alberto Santos Dumont`a samolot ten stał się bardzo popularny. Uznawany jest za jeden z pierwszych samolotów ultralekkich. Projekt pochodzi z 1909 roku i rzeczywiście waga większości tych samolotów nie przekraczała 140 kg. Demoiselle posiadał oryginalnie bardzo ciekawy sposób sterowania: pilot kręcił kołem do przodu lub do tyłu - co powodowało skręt w prawo lub w lewo, regulacja wysokości odbywała się poprzez przesuwanie drążka. W celu przechylenia samolotu pilot wychylał się i dzięki temu, że za jego plecami - w kurtkach wszywano specjalną kieszeń do której wsuwano pręt, który łączył się z cięgłami skrzydeł. Do regulacji silnika służyła nakładka na but pilota połączona linką z gaźnikiem . Używano wielu różnych silników modyfikowano konstrukcję. W moim modelu przedstawiłem silnik Dutheil & Chalmers ,35KM. Do produkcji tych samolotów używano bambusa płótna i innych bardziej konwencjonalnych materiałów.

 

O modelu:

To mój pierwszy 100% skrecz. Muszę przyznać, że zabawy miałem dużo. Z efektów jestem raczej umiarkowanie zadowolony. Widzę, że jeszcze daleka droga przede mną, jeśli chciałbym coś porządnie wyglądającego wyskreczować. Mimo wszystko jestem zadowolony z faktu, że udało mi się sprawę doprowadzić do końca. Mimo wieeeeelu niedoskonałości cieszę się, że ma to latadełko na półce.

Wszelkie komentarze mile widziane!

SantosDumontDemoiselle2_zps516de7eb.jpg

SantosDumontDemoiselle3_zps0f27d379.jpg

SantosDumontDemoiselle1_zps6ed05e65.jpg

Zdjęcie z pilotem tylko żeby pokazać wielkość.

SantosDumontDemoiselle5_zps7a95f9a9.jpg

SantosDumontDemoiselle4_zps5ff1ddc9.jpg

I na jednolitym tle:

SantosDumontDemoiselle8_zps0b1c3cf2.jpg

SantosDumontDemoiselle6_zpsec647bd4.jpg

SantosDumontDemoiselle9_zps7fb58720.jpg

SantosDumontDemoiselle10_zps92a7621b.jpg

SantosDumontDemoiselle11_zpsb0622bc1.jpg

SantosDumontDemoiselle7_zps323b4d2d.jpg

SantosDumontDemoiselle20_zps61d4fa54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł, dobra realizacja. Bez wątpienia sporo problemów planistyczno-realizatorskich. Uznanie za scratcha. A ponieważ sam o tym piszesz, to nie będzie to poczytane za złe - w istocie kilka rzeczy bez większego wysiłku pewnie można było zrobić precyzyniej np szwy na krawędziach natarcia. Ale nie zmienia to dobrego wrażenia jakie robi ten model, zarówno wykonaniem jak i niepowtarzalnością.

Jaki teraz plan - może coś z naszych pionierów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Szwy faktycznie wyszły kiepsko a zdjęcia jeszcze uwypukliły, muszę poprawić...

Jaki teraz plan - może coś z naszych pionierów?

Teraz będzie Gotha G.V. Ale jakiś skrecz chyba jeszcze w przyszłości będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.