Skocz do zawartości

M-28 B/PT BRYZA 1:48 BILMODEL MAKERS


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w mojej kolejnej galerii.

Dzisiaj prezentuję model samolotu transportowego M-28 B/PT BRYZA . w skali 1:48

Model wykonany z zestawu żywicznego firmy BILMODEL MAKERS

Relację z budowy prowadziłem w warsztacie. Sam zestaw jest moim zdaniem bardzo dobrze przygotowany. Mamy w zestawie elementy do wyboru wykonania wersji z zamkniętym kadłubem, lub tak jak ja to zrobiłem z otwartymi drzwiami bocznymi i z otwartą klapą desantową w dolnej części kadłuba. Elementy modelu są ze sobą bardzo dobrze dopasowane. Troszeczkę pracy wymaga wyprowadzenie miejsca połączenia kadłuba ze skrzydłem i kadłuba ze statecznikiem poziomym. Jest też trochę zabawy z wklejeniem oszklenia, które jest w zestawie w formie wacu. W modelu nie robiłem wychylanych klap, lotek i innych ruchomych elementów. Postanowiłem wykonać model z elementów które otrzymujemy w zestawie, i w ten sposób sprawdzić jak ten model wyjdzie zrobiony " z pudła". Jak to wyszło oceńcie sami.

Na zakończenie bardzo dziękuję Tomaszowi Bilkiewiczowi z BILMODEL MAKERS za przyznanie mi tego modelu jako nagrody na konkursie w Koszalinie. Dodatkowo dziękuję za przekazanie mi kompletu farb do pomalowania kamuflażu w tym modelu.

Zapraszam do oglądania i komentowania.

IMG_3766.jpg

IMG_3762.jpg

IMG_3761.jpg

IMG_3754.jpg

IMG_3753.jpg

IMG_3743.jpg

IMG_3711.jpg

IMG_3710.jpg

IMG_3709.jpg

IMG_3687.jpg

IMG_3685.jpg

IMG_3662.jpg

IMG_3652.jpg

IMG_3629.jpg

IMG_3616.jpg

IMG_3614.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Grzesiu. Z bólem stwierdzam że jest to raczej Twój średni model, nie mówię że zły ale....

Ramy oszklenia są poszarpane, kołpak śmigła wydaje mi się nie oszlifowany i w tym kamo wygląda strasznie "zabawkowo", szara była by ładniejsza. Rzuć może trochę satyny i matu gdzie nie gdzie.

Linia podziału na ogonie gdzieś znika w połowie.

Widać tutaj że strasznie zależało Ci na czasie, nie ujmuje to Twojej sprawności bo model powstał w około 4tyg. jak wspominałeś w warsztacie.

Gratuluję mimo wszystko udanego modelu

 

 

 

Mam nadzieję że się nie obrazisz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model pomimo próby dociążenia na dziobie, faktycznie leci na dupkę. Ale nie jest to coś dziwnego. Na wyposażeniu tych samolotów jest taka podpórka i na lotniskach często są w ten sposób podpierane.

Przemku dziękuję za bardzo słuszną ocenę. Zdaję sobie sprawę z tego że model ma parę wad. Ale czasami tak jest , nie zawsze wszystko wychodzi idealnie. Z postrzępionymi krawędziami masz rację. Muszę spróbować to trochę poprawić. Jeśli chodzi o kamo , to cóż, taka wersja malowania jest, taką wybrałem. Zobaczysz na żywo, to wygląda troszeczkę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - model mi się podoba, niemniej podzielam uwagi Przemka - kto jak kto, ale Ty ani nie muszisz ani nie powinieneś robić modeli na czas pod imprezę. Bryza to temat wdzięczny i akurat dla fachowca takiego jak Ty, ale wiadomo jak to jest - raz zrobiony, teraz do tematu ciężko będzie wrócić - a mało kto zdecyduje się wziąć na warsztat szczegółowy model za wiele stów. A akurat ta szara z żądłami plus trochę otwarć i mechanizacji to byłby wymarzony temat.

 

Ja poprosiłbym jeszcze o kilka uwag technicznych co do farb - możesz tej odpowiedzi udzielić w warsztacie, jeśli uznasz to za bardziej wskazane:

- jaka substancja jako rozcieńczalnik?

- czy trzeba rozcieńczać przed użyciem?

- czy są różnice co do użycia rozcieńczalnika pomiędzy metalizerami a "zwykłymi" kolorami?

- czym czyściłeś aero po użyciu rzeczonych farb?

- czy są jakieś szczególne wskazania co do zastosowanych ciśnień/proporcji?

 

Serdecznie pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja poprosiłbym jeszcze o kilka uwag technicznych co do farb - możesz tej odpowiedzi udzielić w warsztacie, jeśli uznasz to za bardziej wskazane:

- jaka substancja jako rozcieńczalnik?

- czy trzeba rozcieńczać przed użyciem?

- czy są różnice co do użycia rozcieńczalnika pomiędzy metalizerami a "zwykłymi" kolorami?

- czym czyściłeś aero po użyciu rzeczonych farb?

- czy są jakieś szczególne wskazania co do zastosowanych ciśnień/proporcji?

 

Serdecznie pozdrawiam - Mikołaj

Mikołaju tymi farbami maluje się tak samo jak każdymi innymi. Jako rozcieńczalnika używałem i Gunze - Leveling Thinner i rozcieńczalnik oferowany przez producenta farb.

Metalizerów właściwie nie potrzeba rozcieńczać, bo są gotowe do malowania. Jeśli chodzi o kolor to też jest to farba gotowa do malowania bez rozcieńczania, chyba że chcemy pobawić cię w tonowanie koloru, robienie przebarwień wtedy możemy to według własnych potrzeb i upodobań rozcieńczyć. Ja malowałem, to jak i innymi farbami na ciśnieniu ok 1-1,5 bar.

Aerograf myję zawsze rozcieńczalnikiem tym którego używam do malowania.

Wracając jeszcze do kwestii, wyboru wersji samolotu. Ja miałem zestaw do wykonania M-28 B/PT. Wersja szara - morska jest z innymi dodatkami w innym zestawie. Z tego co wiem producent przygotowuje lub już oferuje całą gamę wersji Bryzy do wykonania.

A tak jako anegdotkę to powiem tak. Jak zaczynam robić nowy model, żona pyta,- jak będzie malowany? Jak powiem że będzie szary, to słyszę krótko lecz stanowczo- Brzydal będzie

Pozdrawiam. Dziękuję za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żonie akurat ten bardzo się podoba. Zwłaszcza po tym jak podobny lata jej bardzo często nad głową. W Powidzu przecież takie mają. A nad moim miastem akurat kręgi robią.

W Łasku oczywiście będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży plus za czysto zrobiony kolejny model z szachownicami.

 

Minusy za brak wielu istotnych napisów eksploatacyjnych i piktogramów (oraz nazwy typu statu powietrznego!), co w modelu tej skali powinno być.

Srebrzą się kalki z oznaczeniem typu silnika.

Rury wydechowe powinny być skierowane o wiele bardziej do dołu.

Przednie szyby powinny się rozszerzać ku bocznym, u Ciebie są za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.