Skocz do zawartości

Ride the lightning 1:72


zloty

Rekomendowane odpowiedzi

O istnieniu samolotu wiedzialem ale zrobionego modelu jeszcze nie. Ladnie wyszlo.

Dziękuję

Złoty - podpowiedz nad czym pracujesz

Ciekawość zżera

ruski samolocik ze śmigłem ciągnący i pchającym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 10 years later...

Ten ruski  ze śmigłem pchającym i ciągnącym to  SAM-13. Mam ten model od Mikromir. Bardzo fajny, czeka na swoją kolej. Zazdroszczę Ci Tego Myrsky II.  Nigdzie nie można dorwać zestawu. Pocieszeniem jest to, że producent zapewniał mnie, że w 2027 wznowią tłoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisałbyś coś pokrótce o samej maszynie, co to takiego (filo-i ontogeneza). Sama nazwa Myrsky obiła mię się o uszy, ale na tym koniec. A z własnej ciekawości, dlaczego zrobiłeś go Ty?

 

A model bardzo ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zrobiłem go bo nie udało mi się znaleźć tego zestawu mimo przekopania całego internetu.  Ale na pytanie odpowiem cytując informacje z www.mojehobby.pl:

 

VL Myrsky (fin. Sztorm) był fińskim myśliwcem, zaprojektowanym przez Aircraft Factory. Pierwszy prototyp VL Myrsky oblatano 23 grudnia 1941r. i okazał się w pełni funkcjonalny, ale zbyt ciężki. Po pewnych modyfikacjach, wkrótce powstały trzy nowe prototypy. Loty i badania wykazały pewne problemy z wytrzymałością konstrukcji podczas testów prędkości. Wszystkie trzy prototypy zostały zniszczone podczas lotów testowych. Dwóch pilotów zginęło, a jeden został poważnie ranny. Produkcja seryjna rozpoczęła się po niemieckiej dostawie Messerschmitta Bf-109 w 1943 roku. Seryjnie produkowano samoloty oznaczone jako Myrsky II-powstało 47 egzemplarzy. Myrsky III zostały zamówione wiosną 1943, ale żaden nie został zbudowany. Dziesięć Myrsky stracono w wypadkach między 1943-1947. Użytkowanie maszyny zakończyło się w maju 1947, a ostatni lot odbył się w lutym 1948 roku. Dane techniczne: długość: 8,35m, rozpiętość skrzydeł: 11m, wysokość: 3m, prędkość maksymalna: 535km/h, prędkość wznoszenia: 15m/s, zasięg maksymalny: 500km, pułap maksymalny 9500m, uzbrojenie: stałe- 4 karabiny maszynowe LKK/42 kal.12,7mm, podwieszane-do 200 kg bomb.

 

Edytowane przez YP-37
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło że po 10latach od powstania model się "broni" i podoba na forum.

Cytując Obłoka, kilka słów o maszynie;

"Zaprojektowany w zakładach Valtion lentokonetehdas w Helsinkach ze względu na spodziewany brak możliwości zakupu sprzętu w czasie wojny. Prototyp zamówiono 20.12.1940 r., a oblatano 23.12.1941 r. z amerykańskim 1115 – konnym silnikiem Pratt & Whitney R – 1830 S3C3 – G Twin Wasp. Kolejne próby prototypu, a następnie 3 modernizowanych stopniowo egzemplarzy przedprodukcyjnych doprowadziły do podjęcia latem 1944 r. produkcji seryjnej. Dla samolotów seryjnych wykorzystano złożoną przez Niemców w styczniu 1942 roku ofertę sprzedaży zdobytych we Francji silników Twin Wasp (używanych m.in. w samolotach Curtiss Hawk – 75). Według niektórych źródeł do budowy serii wykorzystano również licencyjne silniki tego typu zbudowane w Szwecji. Całkowita produkcja wyniosła 51 egzemplarzy – prototyp, 3 sztuki przedseryjnych Myrsky I (MY-2 do MY-4) i 47 sztuk seryjnych Myrsky II. Podpisana w marcu 1944 r. umowa na budowę zmodernizowanej serii Myrsky III nie doszła do skutku ze względu na stworzoną przez Niemców możliwość zakupu Bf – 109 G.
Model przedstawia samolot VL MYRSKY (burza) II, 18 egzemplarz seryjny, należący do HLeLv 26, baza Joroinen, koniec września 1944 r. Biała błyskawica na osłonie silnika to znak 2.Lentue/TLeLv 12, w której poprzednio służyła maszyna. Samolot został ukończony w sierpniu 1944 r. i przekazany do 2.Lentue/TLeLv 12 (Tiedustelulentolaivue – Dywizjonu Rozpoznania Taktycznego) gdzie obok zadań typowo myśliwskich wykorzystywano go do szkolenia w kierowaniu ogniem artylerii i bombardowania z lotu nurkowego. Po zawieszeniu broni w tzw. wojnie kontynuacyjnej, 5 września 1944 r. przeniesiony na lotnisko Joroinen do składu HLeLv 26 (Hävittäjälentolaivue – Dywizjon Myśliwski). Po wejściu w życie rozejmu z 19 września, realizując warunki umowy rozejmowej z ZSRR, na maszynie tej wykonywano loty patrolowe i rozpoznawcze przeciwko oddziałom niemieckim w Laponii w rejonie Joroinen – Kemi (w ramach działań tzw. wojny lapońskiej). W październiku i listopadzie latali na nim m.in.: porucznik (luutnantti) Schultze Berndt i kapral (alikersantti) Halmekytö – nie napotkano samolotów niemieckich. W dniu 4 grudnia 1944 r., w związku z przejściem na etaty pokojowe, samolot został przeznaczony do konserwacji. Rozebrany prawdopodobnie latem 1947 r. ze względu na znaczny stopień zużycia konstrukcji mieszanej i sklejkowo – płóciennego pokrycia w fińskich warunkach pogodowych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.