Skocz do zawartości

UH-1C Gunship 1:72


Tenggeri

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Postanowiłem sbudować sobie jakiś helikopter. Będzie to mój drugi, na pierwszym uczyłem sięsklejania, był to mój pierwszy model. Teraz wybór padł na UH, zawsze podobała mi się jego sylwetka. Do budowy wykorzystam zestaw Italeri. Tani zestaw, więc nie będzie szkoda pieniędzy jeśli coś nie wyjdzie. Myślę, że przy odrobinie wkład własnego i fantazji da sięz niego wykrzesać coś ciekawego. Jako, że będzie to projekcik taki dla relaksu nie spodziewajcie się masy dodatków i waloryzacji, jeszcze nie te umiejętności. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni koledzy pomogą mi w budowie tego wiatraka i pokierują mnie na dobre tory Dość gadania teraz zdjęcia:

Pudełko:

92ff8a42ece93968.jpg

A oto co do tej pory zrobiłem

27d3eedc0dadf5e5.jpg

4dc5a9bc9b6ad38e.jpg

Teraz malowanie kokpitu i tu rodzi się problem, na jaki kolor pomalować wnętrze, bo instrukcja wskazuje na szary, a coś mi się wydaje, że lepszy będzie Olive Green.

Pomożecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz malowanie kokpitu i tu rodzi się problem, na jaki kolor pomalować wnętrze, bo instrukcja wskazuje na szary, a coś mi się wydaje, że lepszy będzie Olive Green.

Pomożecie

To zależy czy chcesz go pomalować tak jak mniej więcej wygląda oryginał tej przepięknej zasłużonej maszyny? Większość tych maszyn zawłaszcza pierwsze typy B,C,D miały wnętrze rzeczywiście koloru jasnoszarego. Instrukcja podaję MM1731 i ja bym został przy tym kolorze.

Przyjemnego składania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem te rozpory z dziurkami nie są krzywo wklejone?

Racja, są krzywo, jakoś mi to umknęło ale poprawię.

Ostach dzięki za stronkę z fotkami, które rozwiały moje wątpliwości.

Przyjemnego składania

Dzięki, właśnie zaczynam robotę, bo dopiero co wróciłem ze szkoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam. Prace z helikpterem idą narazie bardzo wolno: szkoła, po drozdze problemy z komputerem, sami wiecie.

Udało mi się dokończy wnętrze i skleic połówki kadłuba, których spasowanie pozostawia wiele do życzenia. Niesteety trzeba było uży dużo szpachli i teraz nie wygląda to za ciekawie, a zresztą sami zobaczcie.

105514388371b0b2.jpg

3fdffa57300ac096.jpg

664c864964f88f88m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo kolejny wiatrak

Kilka moich uwag : Płyta podłogowa w kabinie jest trochę za wysoko. Owszem jest tam próg ale nie aż taki wysoki. Prawdopodobnie będziesz miał problem ze spasowaniem przeszkleń więc najpierw spasuj je w miarę dokładnie ale najpierw zobacz relacje Majka z budowy Hughesa 500. Dosyć "inwazyjnymi" metodami fajnie spasował tam przednią osłonę kabiny. Ja przy tych wszystkich okienkach wiatraków stosuję już tylko tą metodę i faktycznie po odrobinie zabawy szyby wyglądają jak wtopione w resztę kadłuba. Przemyśl też miejsca w których używasz szpachli - jeśli będziesz tam musiał ryć linie podziału blachy od nowa użyj lepiej kleju CA do zalania szczeliny. W szpachli strasznie trudno dobrze wyryć prostą i nie poszarpaną linie.

To takie moje rado-uwagi na chwile obecną

Pozdrawiam i życzę powodzenia bo to pikne latadło jak mawiają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw zobacz relacje Majka z budowy Hughesa 500. Dosyć "inwazyjnymi" metodami fajnie spasował tam przednią osłonę kabiny. Ja przy tych wszystkich okienkach wiatraków stosuję już tylko tą metodę i faktycznie po odrobinie zabawy szyby wyglądają jak wtopione w resztę kadłuba

 

Piter mógłbyś zapodać jakimś linkiem do tego artykułu/opisu?? bo jakoś szukam szukam i nie mogę znaleźć... a też przymierzam sie do tego pięknego Huey-a tylko po drodze trzeba jeszce Mi-24 skończyć...

 

Tengerri - model rozwija się całkiem całkiem powodzonka !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tengerri - model rozwija się całkiem całkiem powodzonka

Dzięki napewno się przyda, bo coś czuję, że cięzko będzie.

 

Piter mógłbyś zapodać jakimś linkiem do tego artykułu/opisu??

Teżbym prosił. Szukałem w wyszukiwarce i nie znalazło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowym forumowiczem. Kleję współczesne śmigłowce i samoloty w skali 1/72. Mam pytanie dotyczące brudzenia linii łączenia blach, czyli tzw. washa. Jak powinno się to wykonywać prawidłowo? Proszę o jakiś link, bo na pewno ktoś gdzieś to dokładnie wytłumaczył i opisał. Ja używam do tego czarnej kredki, dobrze zatemperowanej, po czym przecieram wilgotną szmatką. Efekt jest niezły. Jak będę miał możliwość, to pokażę. A tak w ogóle to trzymam kciuki za tego UH-1. Śledzę postępy każdego modelarza na forum. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj po południu nawiedził mnie mały dywersant. Kiedy ja po powrocie ze szkoły przycinałem komara ten mały "Bond" dobrał się do modelu i lekko go stuningował.

09ae799e277daf49.jpg

To samo zrobił z drzwiami, ale tam już oszklenie wymieniłem, bo było proste i miało nieskomplikowany kształt. Oszklenie w dzrzwiach dorobiłem z plastiku z butelki. Chyba nie wygląda tak źle.

a99d12b7c2dd06af.jpg

cb3c6d4435a6e05d.jpg

Tak to jest kiedy warsztatu się nie odizoluje, a model zostawia razem z narzędziami. Może ktoś ma jakiś patent na te rysy na przedniej szybie?

Wczoraj korzystając z chwili wytchnienia jeszcze trochę pokleiłem sobie, narazie całośc wygląda tak:

5f25f3ab985d6f54.jpg

Do następnego odcinka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Troszkę sobie dłubnąłem ostatrnio przy modelu. Zakończyłem sklejanie, i położyłem bazowy.

Malowanie rozpocząłem od umycia modelu w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie po wyschnięciu poszedł podkład olejny z czarnego Humbrola nr 33. Robię po pancernemu, bo tak najlepiej umiem . W chwilę po położeniu podkładu popsikałem model wodą dla ochrony przed kurzem. Kiedy tego nie robiłem na podkładzie siadał kurz, który potem psuł efekt.

b8896fb38862f68d.jpg

Do maskowania oszklenia po raz pierwszy użyłem msakola Humbrola i muszę powiedziec, że pozytywnie mnie zaskoczył. Dobrze się spisuje.

Przy malowaniu miałem jeszcze jeden mały wypadek, a mianowicie zawsze po położeniu podkładu psikałem model benzyną lakową coby nie było chropowatej faktury. Wczoraj zrobiłem tak samo, patrzę a tu się farba normalnie zmywa, ciekawe czemu, nigdy mi się tak nie robiło.

 

Po odczekaniu jakichś 10 godzin położyłem kolor bazowy: Olive Drab Gunze. Poszły dwie cienkie warstwy. Następnie znowu popsikałem wodą i całoś wygląda tak:

b9fa61edc273718c.jpg

7de5282b66677d75.jpg

6ec51d3bc70ae6ee.jpg

930d2a144ba3bb7c.jpg

Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, po pomalowaniu całości farba stała się tak jakby taka sucha w dotyku, wyczywalny stał siętaki jakby proszek. Zapytanie kieruję do bardzej doświadczonych kolegów. Może tak się dziac w skutek złego rozcieńczenia farby

c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że malujesz model ciemnymi farbami, ale zadbaj o lepsze oswietlenie. Na zdjęciach nic nie widać.

Co do malowania, może za mocno rozcieńczyłeś farbe i natrysk pod złym kątem spowodował szybkie wyschnięcie farby "w locie", stąd ta sucha i lekka chropowatość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma jakiś patent na te rysy na przedniej szybie?

Przeleć szyby wodnym papierem ściernym 2000, a nastepnie wypoleruj pastą polerską począwszy od gruboziarnistej, a kończąc na drobnoziarnistej - są takie w ofercie tamiyi.

Natomiast co do ostatnich zdjeć, to tak jak kolega raptorf22 napisał - nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psikasz wodą na prawie świeży H33?? napisz coś więcej na ten temat, powiem szczerze - dość dziwna/ciekawa technika ...

 

aha - pamietasz oczywiście że stateczniki poziome na ogonie mają być czerwone ??

 

jak narazie idzie ładnie, powodzenia w dalszej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psikasz wodą na prawie świeży H33?? napisz coś więcej na ten temat, powiem szczerze - dość dziwna/ciekawa technika ...

Tak, czekam aż trochę podeschnie i psikam wodą, nie osiada tak kurz i potem nie ma pod farbą takich farfocli, które poprzyklejałyby się do farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak się wtrące, pryśnięcie wodą chyba tylko tak teoretycznie coś daje. Jak napisałeś że nie ma fafrocli po farbą, tylko że jak masz syfy na powierzchni podczas malowania to kryjąca farba utrwala je na powierzchni malowanej i dlatego brzydko wygląda. Czystość w miejscu malowania to podstawa!! Pożycz rozpylacz do kwiatów, na chwile przed malowaniem rozpyl trochę, wilgotne powietrze złapie kurz i po kłopocie. Jak pomalujesz model, to poprostu przykryj go pudełkiem i nic się nie przyklei.

Tymczasem czekam na lepsze zdjęcia i postępy w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przedświątecznie.

Nadszedł wielkiego świątecznego sprzątania czas, więc za dużo czasu na modelarstwo nie miałem, ale coś tam zrobiłem. Położyłem kalki, przemalowałem skrzydła i położyłem sidolux. Acha, jeszcze zdążyłem popsuc śmigło Było wygięte prawie do góry, taki banan się zrobił, wię chciałem je wygiąc na ciepło i zrobic imitację ugięcia łopat. No i przesadziłem z temperaturą, normalnie śmigło mi się w jednym miejscu za bardzo podgrzało i nadtopiło, na szczęś cie z daleka tak bardzo nie widac. Poprawiłem również szyby, korzystając z takiego samego hiper turbo sprzętu polerskiego pierwszej generacji jak Majek przy swoim jajeczku, nawet pomogło.

Teraz modelik wygląda tak, czas brac się za suchy pędzel.

3638e595feb8ad75.jpg

5ffa7c2ee5f7d441.jpg

9798138632b7710c.jpg

933fec6412219da7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopaty faktycznie wyglądają nienajlepiej Możesz to jeszcze poprawić, tylko nie podgrzewaj ich suszarką lub nad ogniem - lepiej włóż je na chwilę do do gorącej wody i zaraz po wyciagnięciu przeciągaj palcami wzdłuż łopat. Czynność tą powtarza się aż do uzyskania pożądanego fektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.