Skocz do zawartości

Steyr 1500 A Bus - TP Model - 1/72


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Odpoczywając ( o i ile można nazwać to odpoczynkiem) od modelu "Garbusa" z MV postanowiłem wygrzebać ze swojej przepastnej szafy model Steyr-a 1500. Jedyne co można powiedzieć pozytywnego na temat firmy TP to to, że produkuje ciekawe modele, natomiast ich jakość niestety pozostawia wiele do życzenia. No cóż zobaczymy co z tergo wyjdzie.

W książce " Steyr 1500A in detail" można m.in. znaleźć kilkanaście zdjęć interesującego mnie model np.

 

Snap4.jpg

 

W pudełku natomiast znajdziemy takie oto cuda

 

DSC_0247a.jpg

 

Piersze próby postanowiłem zrobić pokrywając część modelu Mr.Resinem z Mr.Hobby, żeby zobaczyć jak się zachowa nierówna powierzchnia odlewu. . Niestety konieczne będą zmiany w "budzie i to dość poważne. Jakie to się możecie domyślić oglądając poniższe fotki

 

DSC_0196a.jpg

DSC_0194a.jpg

 

Dalsza relacja wkrótce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kolega widać uwielbia hardkory

Jeszcze nie widziałem warsztatu modelu tej firmy.

Jedyne co od nich mam to jakieś żywiczne pierdołki.

 

Co to za ciapki na dachu?

 

Ciapki są od Producenta więc nie znam ich dokładnego pochodzenia

Co do hardkorów to i owszem lubię wyzwania. Może powiem tak: tego typu "śmieci" relaksują i kręcą mnie bardziej niż modele robione prosto z pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór przyniósł trochę zmian. Doprowadziłe, przedni zderzak do stanu ... powiedzmy używalności i zająłem się prawą stroną budy. Oto efekty

 

DSC_0264.jpg

 

Chciałem również zrobić coś z kołami jednak średnio to wychodzi i mam dylemat czy zastosować koła od Opla z Rodena czy zostawić oryginały z modelu. Różnica polega na podziale felgi. Oryginalny Steyr ma podział na 6 pół ( co widać na zdjęciu) natomiast koła od Opla osiem :( Co wybrać ?

 

Snap1.jpg

DSC_0265.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaliło mnie ujęcie przedniej oslony. Nie myślałeś wykonać jej z blaszki? To tylko płaskowniki.

 

Wiedziałem, że nie będzie się podobało więc w myśl starej zasady "Mówisz i masz" jest już nowa nowa osłona

 

DSC_0267.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem, że mi się nie podoba. Po prostu wydawało mi się, że z blaszki można by uzyskać coś subtelniejszego. Sam kiedyś męczyłem się z Uralem 375D próbujac pocienić osłonę chłodnicy (zamiast wszystko usunąć i wkleić blaszki).

Za bardzo nie przejmój się moimi uwagami bo nie skończysz modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem, że mi się nie podoba. Po prostu wydawało mi się, że z blaszki można by uzyskać coś subtelniejszego. Sam kiedyś męczyłem się z Uralem 375D próbujac pocienić osłonę chłodnicy (zamiast wszystko usunąć i wkleić blaszki).

Za bardzo nie przejmój się moimi uwagami bo nie skończysz modelu

 

Mnie też się do końca nie podobało to co wyszło z żywicy więc Twoja uwaga mnie tylko zmobilizowała do poprawy, a co za tym idzie dodatkowo wymusi na mnie wymianę żaluzji w przedniej osłonie chłodnicy ( czego miałem nie robić, ale teraz wszystko widać jak na dłoni). Wsztępna przymiarka prawej strony wygląda tak

 

DSC_0268.jpg

 

... a tak powinno być finalnie

 

Snap2.jpg

 

Zastanawiam się tylko z czego zrobię środkową część żaluzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace posuwają się powolutku do przodu. Owoc dzisiejszego wieczornego dłubania można zobaczyć na poniższych fotkach.

 

3a.jpg

2a.jpg

 

... i jeszcze dopasowana i wklejona tablica rozdzielcza

 

DSC_0138.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wosiek podziwiam Cię za rzeźbienie w mydle. Weź go może psiknij surfacerem albo innym podkładem kontrolnie po całości, bo delikwent wygląda jakby go pies przeżuł. Powierzchnia odlewu wygląda jak... ruski odlew na czołgu właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Weź go może psiknij surfacerem albo innym podkładem kontrolnie po całości, bo delikwent wygląda jakby go pies przeżuł. Powierzchnia odlewu wygląda jak... ruski odlew na czołgu właśnie.

 

Surfacer oczywiście będzie, ale potem. Teraz to go po prostu szkoda, bo i tak cały by musiał być zdarty, żeby wszystko wyprostować. Można to zobaczyć na pierwszych fotkach, gdzie kontrolnie nałożyłem trochę Mr.Resina, a później jakoś on "dziwnym trafem znika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli posuwają się do przodu. Buda prawie gotowa

Co nowego?

1. Wycięte drzwi ( jak nie trudno się domyślić będą w poz.otwartej)

2. Powstawiane żaluzje z siatki na masce i osłonie chłodnicy

3. Dorobione wnętrze drzwi ( częściowo)

4. Przerobiony tył ( wzbogacony - nowe lampy,tabl.rej.,zawiasy)

5. Generalnie skorygowane i mocno pocienione krzywizny "kadłuba"

 

Oto fotki

 

Obraz012.jpg

Obraz007.jpg

Obraz008.jpg

Obraz009.jpg

Obraz010.jpg

Obraz011.jpg

 

c.d.n. wlrótce

 

pozdrawiam

 

P.S.

No i jak się Wam podoba w porównaniu ze wstępem do prac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem parę elementów (klamki, wykończenia drzwi od wewnątrz, łopata) i prowizowycznie założyłem drzwi i przednią osłonę, żeby zobaczyć jak się wszystko w "kupie" prezentuje ( proszę nie patrzeć na niestaranność zamontowania !!!)

 

Obraz00714.jpg

Obraz00711.jpg

Obraz00712.jpg

Obraz00713.jpg

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a czy te białe paski, naklejone w miejscach "łączeń blach" nie są za szerokie w stosunku do oryginału?

 

 

Słuszna uwaga choć Ich szerokość trochę jest wyolbrzymiona na zdjęciach ( cień, ostry kontrast, wyoblenie itd) Ich rzeczywista szerokość to ok. 0,4 mm, ale przemyślę jeszcze ich wymianę na cieńsze elementy za wyjątkiem tych nad oknami, które wg oryginalnego zdjęcia powinny być dobre

 

Snap16.jpg

 

...... Noc sprzyja przemyśleniom i oto pojawia się nowa wersja z pocienionymi łączeniami blach. Teraz musi to dobrze wyschnąć i jutro ( a w zasadzie dzisiaj) szlifnie się naklejone paski

 

Obraz027.jpg

Obraz025.jpg

Obraz026.jpg

 

c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W końcu dotarły do mnie zamówione elementy ( blaszka na płytę podłogi i koła) więc będzie można przystąpić do dalszych prac.

 

DSC_0198.jpg

 

Na zdjęcich poniżej macie dla porównania koła oferowane przez TP Model i T&T. Różnice pozostawię bez komentarza

 

 

DSC_0202.jpg

DSC_0199.jpg

DSC_0200.jpg

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli się rozkręcają. Zaczynamy od tylnych siedzeń. Jak widać na oryginalnym zdjęciu konieczne było podpiłowanie oparcia.

 

DSC_0207a.jpg

 

Czas na "uszczelnienie podwozia. Wszelkie zabiegi korekty "budy" typu profilowanie, wycinanie, pocieniane sprawiło, że powstały dość pokażne ubytki przy łączeniu podwozia z nadwoziem

 

DSC_0203.jpg

 

Dodatkowo należało wykonać podwyższenie podłogi. Do tego posłużył kawałek płytki plastikowej służącej jednocześnie jako szablon dla blaszki.

 

DSC_0206.jpg

 

Wszystko złożone

 

DSC_0208.jpg

DSC_0209.jpg

DSC_0214a.jpg

 

Teraz wygląda to tak:

 

DSC_0210a.jpg

DSC_0211.jpg

 

Żeby nie było, że prace się ślimaczą postanowiłem Wam pokazać zaczątki postawki na której model się znajdzie

 

DSC_0213.jpg

DSC_0212.jpg

 

I to by było tyle na dzisiaj. c.d.n.

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Fajnie, że będzie scenka

Będą jacyś faszyści?

 

Będzie trochę niemiaszków. W zamyśle ok 10-15

 

Fajna kompozycja. Ruiny to gotowiec, czy własny twór?

 

Powiedzmy pół na pół. Adaptuję do potrzeb dioramy jakieś stare wypraski vacu. Trochę je waloryzuję i przerabiam dodając elementy.

 

 

Hmm...jakieś sanitariuszki dajmy na to?

 

Kobitek chyba nie będzie :(

 

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbew pozorom trochę się zmieniło. Posklejałem nadwozie w jedną całość i pomalowałem primerami (szry,czarny i biały). Czekam na wyschnięcie i biorę się za malowanko. Kamo prawdopodobnie zrobię trójbawne, ale to jeszcze nie jest przesądzone.

 

DSC_0214b.jpg

 

c.d.n. wkrótce

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.