Skocz do zawartości

[W] D9R Armored Bulldozer - Meng 1:35.


Przemek Przybulewski

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie było za nudno i warsztat nie świecił pustkami w oczekiwaniu na materiały do innych modeli, czas rozgrzebać kolejny. Inspiracja na ten konkretnie model naszła mnie nagle podczas pracy nad podstawką do PLZ05. Umiejscowiony na tamtej podstawce rów jakoś naturalnie wręcz nasunął mi myśl o pracach ziemnych. Podążając tym tokiem sięgnąłem po pudełko z D9R aby sprawdzić co chińskie małe rączki wymodziły.

Recenzje model miał bardzo dobre, czas przekonać się samemu co tkwi w ramkach.

Model chciałbym zrobić w malowaniu US, choć to nie jest jeszcze przesądzone ale malowanie IDF - ten kolor jest jakiś taki "smutny". Natomiast podstawkę będę próbował zrobić jak buldożer zasypuje lej po bombie.

 

Na razie zaczynam:

IMG_3612.JPG

 

 

I nie jest różowo. Spore szpary po wklejeniu boczków:

IMG_3613.JPG

 

 

Góra też się nie schodzi dobrze, bo zapada się o jakieś 0,5-0,7mm:

IMG_3614.JPG

 

 

Zrobiłem też zrywak i tu nie było większych problemów. Na razie jest ruchomy:

IMG_3615.JPG

IMG_3616.JPG

 

 

Dokleiłem elementy z przodu kadłuba, wszystkie są pościnane na 45 stopni i równo się schodzą. Trzeba tylko chwilę dobrze pościskać aby klej złapał. Dzięki temu mamy minimalną ilość szlifowania:

IMG_3617.JPG

IMG_3618.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, to nie tak. Mam kilka(naście) nazwijmy to "projektów", które są w różnym stopniu zaawansowania. Niektóre z rozpoczętych modeli udaje się szybko skończyć. Niektóre z nich robię na raty bo zniechęcają swoją jakością. Jeszcze inne czekają na jakieś dodatki, części. Kolejne czekają na inspirację lub podstawkę.

 

A co do czasu to chyba nauczyłem się dobrze nim gospodarować. Nie oglądam TV, nie gram więc wolny czas poświęcam na majsterkowanie, pracę w drewnie i modelarstwo.

 

Co do planów? Hmm, to oprócz rozgrzebanych ostatnio PLZ05 i D9R, chciałbym skończyć Danę bo pojawił mi się pomysł na podstawkę. I może w końcu też wezmę się za SA-2. Chciałbym zrobić coś takiego:

SA-2_Guideline_S-75_low_%20to_high_altitude_ground-to-air_missile_system_on_truck_Russia_Russian_004.jpg

Zdjęcie pobrane ze strony ArmyRecognition

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem Twojego pomysłu na SA 2
Mam nadzieję, że kiedyś uda się to zrealizować. Na razie modele sklejone leżą i czekają w pudełku.

 

Stan na wczoraj.

Skleiłem siłowniki zrywaka. Do nich trzeba było dokleić śruby wytłoczone na ramkach (na zdjęciu zostały już duże, mniejsze zużyłem):

IMG_3620.JPG

 

I po podczepieniu na sucho mamy ruchomy zrywak. Można go podnosić/opuszczać i przechylać w ograniczonym zakresie:

IMG_3621.JPG

IMG_3622.JPG

 

No i zaczęła się walka z wnętrzem. Dużo detali i drobnych części. Całkiem dobrze odlane i spasowane. jedyne co drażni, że nie ma żadnych blaszek w zestawie, które z powodzeniem mogły by zastąpić niektóre elementy:

IMG_3625.JPG

 

Skleiłem fotele i zamocowałem na sucho:

IMG_3626.JPG

 

I przymiarka do kadłuba:

IMG_3627.JPG

 

Elementy kabiny mają trochę śladów po wypychaczach, pół biedy niektóre bo zakryją je inne elementy, ale niektóre mogą być widoczne, a są tak umiejscowione, że ciężko się ich pozbyć:

IMG_3628.JPG

 

Myśląc co tu z tym fantem na chwilę przeskoczyłem do kół:

IMG_3629.JPG

 

Reasumując, na razie nie jest źle. Dużo detali to na plus ale niektóre części mają dziwnie umiejscowione wypychacze. Poza tym spasowanie ogólnie jest dobre a nawet bardzo dobre, tylko niektóre elementy nie do końca do siebie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy może tych siłowników troche nie zwaloryzować zanim złożysz resztę, mam na myśli zastąpienie samych tłoków jakimś produktem ładnie imitującym wypolerowaną stal, czy z czego to jest zrobione. Z doświadczenia wiem że trochę trudno to realistycznie pomalować.

Jeżeli dobrze pamiętam to producent zapomniał dodać przewodów to tłoków regulujących kąt lemiesza, te pomiędzy ramionami od podnoszenia (wewnętrzna strona lemiesza) były zbrojone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy może tych siłowników troche nie zwaloryzować zanim złożysz resztę, mam na myśli zastąpienie samych tłoków jakimś produktem ładnie imitującym wypolerowaną stal, czy z czego to jest zrobione. Z doświadczenia wiem że trochę trudno to realistycznie pomalować.

Jeżeli dobrze pamiętam to producent zapomniał dodać przewodów to tłoków regulujących kąt lemiesza, te pomiędzy ramionami od podnoszenia (wewnętrzna strona lemiesza) były zbrojone.

Nas siłowniki pasują igły weterynaryjne
Tłoki mają (te mniejsze) około 2,6 mm średnicy. Są takie igły w ogóle?

Ostatnio malowałem tłoki chromem Alclada na czarną błyszczącą Tamiya i wyszło super moim zdaniem. Teraz też tak planowałem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

A co do przewodów. to nie wiem jeszcze. W zestawi jest jeden długi czarny przewód i w instrukcji podają aby go pociąć na kilka różnej długości odcinków. Jest w miarę dokładny schemat podłączeń. Jakby co to będę się posiłkował zdjęciami z PrimePortal.

 

W weekend nie udało się wiele zrobić. Robiłem nową lampę do kuchni i zaskakująco szybko niedziela przy tym uciekła ale coś tam się ruszyło.

Pokleiłem wszystkie ścianki z kabiny:

IMG_3645.JPG

 

A także elementy jezdne:

IMG_3646.JPG

 

I zabrałem się za gąski:

IMG_3647.JPG

IMG_3648.JPG

 

Na sucho tak to wygląda:

IMG_3649.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, muszę przyznać, że bardzo ładnie ten zestaw wygląda od Menga. Podpatrzę sobie i zastanowię się czy też nie sprawić sobie tego modeliku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Co do tłoków-przejdź się do najbliższego weterynarza,ale takiego od krów , koni i innej nierogacizny i pytaj o igły-Mój si e uśmiechnął i wyciągnął kilka takich że aż mi się kolana ugięły
Szukałem tych igieł i wyszło mi że największe to 2.4mm a tu najmniejsze tłoki mają 2.6mm więc niewielka różnica by była. Fakt taką igłę zobaczyć to można się posr....

 

Kurczę, muszę przyznać, że bardzo ładnie ten zestaw wygląda od Menga. Podpatrzę sobie i zastanowię się czy też nie sprawić sobie tego modeliku
Model jest spasowany bardzo dobrze. Małe jakieś niedoróbki są głównie jeśli chodzi o ślady po wypychaczach ale i tak na głowę bije większość konkurencji.

 

Ostatnio średnio z czasem stoję, dodatkowo, że zapsuła nam się oprawa od świetlówki w kuchni to stwierdziliśmy z żonką, że nie będziemy kupować nowej, tylko sam coś zrobię już na LEDY. No i się zaczęło. 3 nowe lampy do kuchni, później dwie dla teściowej, następnie wymiana światła w pralni na 4 jakieś nowe lampy, teraz dłubie lampy na hol:

IMG_3660.JPGIMG_3668.JPG

 

więc modelarstwo z boku ale udało się podmalować trochę. Najpierw chromowane tłoki i klosze:

IMG_3665.JPG

 

Później kabinka na brudno biało:

IMG_3666.JPG

 

I z podmalowanymi detalami:

IMG_3667.JPG

 

Jak ktoś ma zdjęcia paneli sterowniczych itd w kabinie to poproszę.

Później pigmenty i zamykam kabinę i prawie koniec składania. Zostanie malowanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowalem siłowniki i zrywacz (dolne elementy zalane CA - czekają na szlifowanie):

IMG_3672.JPG

IMG_3673.JPG

 

 

Zmontowałem też kabinę. Co do dachu to nie mogłem się zdecydować czy robić zdejmowalny czy nie, więc na razie nie jest przyklejony:

IMG_3674.JPG

IMG_3675.JPG

IMG_3676.JPG

 

 

i potworek złożony na sucho:

IMG_3677.JPG

IMG_3678.JPG

IMG_3679.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wygląda! Jestem pod wrażeniem
Dziękuję bardzo.

 

Na tłoczyska świetnie nadają się igły do piercingu. Są różnej średnicy, można je bez problemu kupić np. na allegro.
No właśnie pisalismy o tym, że w tym wypadku średnica igieł jest za mała. Największe jakie znalazłem mają 2,4mm a tu tłoki mają od 2,6mm w górę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tłoczyska świetnie nadają się igły do piercingu. Są różnej średnicy, można je bez problemu kupić np. na allegro.
No właśnie pisalismy o tym, że w tym wypadku średnica igieł jest za mała. Największe jakie znalazłem mają 2,4mm a tu tłoki mają od 2,6mm w górę.

 

A może to?

http://exito.sklep.pl/pl/p/TRUMPETER-09947-20-cm-Brass-Pipe-Set-6/21870

http://exito.sklep.pl/pl/p/TRUMPETER-09946-20-cm-Brass-Pipe-Set-5/21869

http://exito.sklep.pl/pl/p/TRUMPETER-09945-20-cm-Brass-Pipe-Set-4/21868

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję.

Igła 3.0mm x 50mm dlugości - 8zł. Sporo tym bardziej że 50mm to na dużo nie wystarczy. Musi być jakieś tańsze rozwiązanie.

Może coś a'la antena teleskopowa od radyjka.

 

Mam jeden zestaw tych rurek (9945), bardzo fajne są, cienkoscienne. Łatwo je przeciąć nożykiem tylko są w innem kolorze. A koledze wisa chodziło, że igły się nadają bez malowania. Dają piękny lustrzany efekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję.

Igła 3.0mm x 50mm dlugości - 8zł. Sporo tym bardziej że 50mm to na dużo nie wystarczy. Musi być jakieś tańsze rozwiązanie.

Może coś a'la antena teleskopowa od radyjka.

 

Mam jeden zestaw tych rurek (9945), bardzo fajne są, cienkoscienne. Łatwo je przeciąć nożykiem tylko są w innem kolorze. A koledze wisa chodziło, że igły się nadają bez malowania. Dają piękny lustrzany efekt.

 

Aha! OK, niedoczytałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystuję też druty do dziergania w wełnie. Są różnej średnicy, stalowe, błyszczące... Znalazłem w piwnicy kilka po teściowej... Może takowych poszukaj?
Oooo, super. Dzięki za podpowiedz. Będę musiał podpytaj teściowej czy nie ma czegoś zbędnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.