Skocz do zawartości

TKS-D 1:35


Jarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W dużym skrócie chciałbym przedstawić kolejne etapy budowy tego "mininiszczyciela czołgów"

 

Oryginał:

dad31c2b4c67b913m.jpg

 

Bryła kadłyba:

53645313ccbf2a2fm.jpg6236c0b089025394m.jpg677bcfd503bab3b8m.jpg

 

Planowane wnętrze:

1fd81768bf6b2170m.jpgd427269b700a344fm.jpg

 

Pasowanie wnętrza:

15d7c43916cf6afdm.jpg8109b0a711e21b28m.jpgbf154ac7ccdf46c8m.jpg

 

Kadłub z wnętrzem po wyjściu z lakierni:

2b9ba3f1f474b596m.jpgeb939889caa0f7fam.jpg61de7a254c93b1fem.jpg928659afb3891aabm.jpg

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jarku ale szpanujesz :P :P :P Przecież wiesz, kto był pierwszy z TKS-D ;)...

tutaj wszystkim zainteresowanym linki do znacznie bardziej rozbudowanego i inżynierskiego wątku.

Jarku model zarówno na pwm jak tu wygląda klasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala zapytaj w PZInżu :P Jarekk chyba robił je z ramek ale głowy nie daję, mogło mi się coś pomieszać. Tak właśnie oglądam Twój Jarku model i powiem Ci, że jak się go obejrzy dokładnie to pikny jest !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nitów i śrub to studiowałem literaturowe i internetowe rozwiązania, szukałem ich plusów i minusów, aby wypracować złoty środek.

 

1. Jednakowa odległość pomiędzy śrubami - ręcznie się nie do - kupiłem wzornik firmy Voyager, który na krawędzi miał grzebień do takich otworów o różnych rozstawach.

2. Kupiłem wiertła 0,3-0,4 do wykonania otworów.

3. Nity i śruby próbowałem ciągnąć z ramek, ale wychodzą bardzo nierówne. Kupuję firmowe kształtowniki w sklepie modelarskim wałki lub śruby 0,3 lub 0,4 mm.

4. Łby śrub zaokrąglam papierem ściernym na gąbce, następnie docinam 5 mm kawałki.

5. Do wklejania nitów używam bardzo rzadkiego kleju Tamiyi. Wkładam nit do lekko namoczonego od tyłu otworu a następnie zalewam go solidniej.

 

Ot i cały mój przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cen nie mogę już znaleźć, ale:

 

1. Wzornik-grzebień to VOYAGER TE027A i B - kupiłem tanio na alegro, ale chyba obecnie zniknął z oferty sklepów i alegro (po 15-20 PLN ?).

2. Płynny-klej to Tamiya Extra Thin Cement - (15-20 zł ?)

3. Pręty i śruby od PLASTRUCT - w sklepie kupić można na sztuki, (pręt 25 cm – 3 zł ?).

4. Wiertła 0,3 lub 0,4 na allegro do 10 zł za komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jarku mam pytanie, czy wnętrze TKS nie powinno być jakieś jaśniejsze a nie zielone? Nie chodzi tu o biały ale najjaśniejszy kolor z kamuflażu, w Twoim wypadku jest to piaskowy. Na forum w Walkaround gdzieś są zdjęcia tankietki i wnętrze jest właśnie pomalowane na najjaśniejszy kolor z kamuflażu. Po za tym na razie fajnie się zapowiada. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I. W książce "Dywizjon Rozpoznawczy 10 Brygady Kawalerii" E.P. Nowaka na stronie nr 105 jest zdjęcie TKS-D na którym widać częściowo wnętrze pojazdu. Wyraźnie widać, że jest ono dużo ciemniejsze od piaskowego koloru kamuflażu. Kolor brązowy odpada, zatem można przypuszczać, że jest ono koloru zielonego.

II. W ksiazce "Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego" A. Jońca, R. Szubański, J. Tarczyński - Pan Adam Jońca na stronie nr 201 namalował rzuty C2P z wnętrzem koloru zielonego (zapewe opierając się na analizie dostępnych fotografii ciągnika).

Według mnie można zatem założyć, że wnętrze TKS-D, tak jak i ciągnika C2P na bazie którego pojazd ten został zbudowany było koloru zielonego. No przynajmniej części pojazdów, bo trudno zakładać, że wszystkie pojazdy malowano identycznie ;).

Jarekk budujesz świetny model Tak trzymaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wypowiem się w sprawie malowania wnętrza TKS-D - chciałbym zaprezentować informacje jakie znalazłem w literaturze dotyczące malowań wrześniowego sprzętu.

1. Cytowana w literaturze Instrukcja malowania pojazdów … podaje, że pojazdy pancerne gruntowane były na początku minią, następnie farbą ochronną ?? i dopiero wtedy nakładano kamuflaż. Istnieją różne stanowiska co do farby ochronnej ?? Czy to farba zielona z kamo? czy inna, może samochodowo-armatnia? Kłania się tu pytanie, jak malowano skrzynie samochodów ciężarowych pokrytych kamuflażem? Czy z fabryki wychodziły tylko z "zielenią ochronną" a dopiero później malowano kamuflaż , ale tylko na zewnątrz skrzyni??

 

2. W książce Modelarska Kolorystyka wyd. 1992, autorzy podają za p. Krzysztofem Wagnerem;

- malowanie samochodów i dział polowych Humbrol H155,

- malowanie pojazdów pancernych, oliwkowo-zielony H86, szaropiaskowy H110, ciemnobrązowy H170.

 

3. Znalazłem niedawno na forum Odkrywcy stwierdzenie p. A. Jońcy, że malowanie wnętrza w C2P na zielono w książce "Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego" przedstawił trochę na wyczucie, bez mocnych dowodów.

 

Jeżeli chodzi o sprawę wnętrza TKS-D, pomalowałem je na zielono troszkę na wyczucie i troszkę na logikę. Wybierając kolor zielony opierałem się na zdjęciu z MiF nr 33. Kolor piaskowy i zielony jest czasami na zdjęciach czarno-białych bardzo trudny do rozróżnienia (MiF nr 33 str. 40 pierwsze zdjęcie u góry) jednak na zdjęciu poniżej kolor wnętrza jest ciemniejszy niż piaskowy.

dca94f00670cf7c1m.jpg

 

Wnętrza TKS-ów były zdecydowanie malowane na piaskowo, ale znawcy nie do końca są przekonanie jak malowano C2P. Zdjęcia rozbitych i porzuconych ciągników nie dają jednoznacznej odpowiedzi (czasami wydaje się, że wnętrza są ciemniejsze niż kolor piaskowy). Wybierając kolor zielony miałem jednak wątpliwości, czy to zieleń ochronna, czy z kamo?

Intuicja każe mi wybierać zieleń ochronną i tak wybrałem

Tak więc zgadzam się w całości z wypowiedzą SebaG-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace powoli, ale posuwają się do przodu/końca?

 

Postawiłem wreszcie wóz na kołach.

Nie jestem do końca przekonany, czy na ostatniej parze kół był bandaż gumowy?

Obecnie będę skupiał się na wykończeniu wnętrza.

 

79c9be5911a68faa.jpg

e4644c33709ff0df.jpg

a265b08e21dc3d05.jpg

c5df813557f155e2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.