Skocz do zawartości

Sherman M4A1(76)W Dragon+Aber 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kolejna edycja zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" w moim wykonaniu ma celu sprawdzenie po wymuszonym okresie abstynencji "czy TY jeszcze pamiętasz jak się TO robi "

 

Na ofiarę wybrałem temat mocno oklepany i banalny zarazem jakim jest model Shermana produkcji Dragona.

 

A to delikwent:

 

th_100_3106.jpg

 

Oto zawartość pudełka:

Ramki zawierające części potrzebne do budowy tyułowego pojazdu (pośród nich trochę bonusów czyli części do innych modeli Shermana):

 

th_100_3108.jpg

th_100_3109.jpg

th_100_3110.jpg

 

Blaszka z drobnymi detalami, gąsienice i linka (szpetna bo za gruba i splot byle jaki ), kalkomania dla pięciu pojazdów - cztery USA i jednego polskiego:

 

th_100_3111.jpg

 

Model w założeniu ma być spudlony i bezpretensjonalny tak więc jedyny dodatek jaki zastosowałem to lufa Abera jako ładniejsza od tej z zestawu:

 

th_100_3107.jpg

 

Mam świadomość że wszelcy "szermaniacy", "szermanofile" i "szermanoholicy" mogą kręcić nosem i wybrzydzać na modele Dragona ale ja nie będę aż tak drobiazgowy i cieszę się jak murzyn trąbką z tego co jest.

Bardziej dociekliwi i zainteresowani mogą sobie porównać dostępne zestawy i uwagi o nich tutaj:

http://www.172shermans.com/

 

A teraz do rzeczy:

Relacja nie będzie jak mniemam zbytnio rozwlekła gdyż model należy do gatunku "samoskładalnych": spasowanie części idealne, brak przeróbek i niewielka ilość ingerencji sprawia że budowa zajmuje bardzo niewiele czasu .

 

Prace zacząłem od pocienienia listew w wózkach kół nośnych:

 

th_100_3114.jpg

 

Jest to jedyna poważniejsza modyfikacja w modelu jaką przeprowadziłem - takie wyszczuplenie wygląda moim zdaniem dużo lepiej.

 

Po tym zabiegu sklejenie reszty elementów do kupy to był moment

Zrobiłem jeszcze imitację faktury odlewu (płynna szpachłowka Tamiji) na wieży i osłonie przekładni głównej oraz listwy na burtach do mocowania osłon przeciwpyłowych, "klateczki" osłon peryskopów są z drutu 0,2mm, reszta to części z zestawu:

 

 

th_100_3134.jpg

th_100_3135.jpg

th_100_3136.jpg

th_100_3137.jpg

th_100_3138.jpg

th_100_3139.jpg

th_100_3140.jpg

th_100_3141.jpg

 

Pozostaje mi jeszcze zobić kilka mało istotych poprawek i drobiazgów i można zacząć myśleć o malowaniu. Tutaj też nie przewiduję ambitnych dokonań na tym polu : ot, klasyczny styrany wyrobnik pól bitewnych, objuczony bambetlami jak wóz cygański - i to wszystko .

Coś w tym stylu:

 

th_File0096.jpg

foto.Concord

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mój brat też męczy dragonowskiego ronsonka i idzie mu to jak lego

No bo to takie "lego" - idealne dla początkuących ale i nie tylko

 

Widzę, że u Ciebie projekcik taki relaksacyjny

Dokładnie - to taka jakby"niebieska pigułka" modelarska

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

a będzie polski?

 

Raczej nie .

 

"latająca krowa" jest bardzo fajna...

 

Z pewnością, ale może dopiero następnym razem (chociaż jest to chyba jeden z lepiej obfotografowanych polskich Shermanów ). Bardziej przemawia do mnie tym razem dwukolorowy schemat USA - to tak gwoli przełamania monotonności OD. Zapewne jednak zadecyduję tzw. rzutem na taśmę czyli w ostatniej chwili

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo! Nieźle nieźle! Widzę w tym szermanie nieco szerszy podtekst ale na razie achowam dla siebie

 

Szkoda że nie zrobiłeś choć jednego otwartego włazu. To niesamowicie dodaje realizmu nawet jak w środku niczego nie ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde jakie te części są malutkie, jak wy to kleicie, jedno kropelka i wszystko zalane..... by było w moim przypadku. Ręce magika, zero delirki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadam na widowni

Z racji, że taki sam leży w szafce i się uśmiecha to wciskam się w pierwszy rząd i bacznie obserwuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Szkoda że nie zrobiłeś choć jednego otwartego włazu

Da się jeszcze zrobić

 

Ręce magika, zero delirki

 

naprawde wyszlo Ci duzo lepiej niz mi zdaje sie

 

acha no i PRO fotki milo sie to oglada

 

 

taki sam leży w szafce i się uśmiecha

 

Zachęcam - wart grzechu

 

Panie, Pan się nie pcha Ja bilety mam, o!

 

 

Widzę w tym szermanie nieco szerszy podtekst

Poniekąd

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było śmiesznie to też mam w szafie ten zestaw może założymy klub?

 

[okrzyki z widowni] CHCEMY POLAKA! CHCEMY LATAJĄCĄ KROWĘ! NIECH ŻYJE GEN. MACZEK! CHCEMY POLAKA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do Andrzeja ZRÓB POLAKA .Ja jak mam taką możliwość to robię prawię wszystkie pojazdy z pl-ką ,aktualnie mam około 10 pol. pojazdów gotowych a jeszcze kilka jest na warsztacie i w magazynie

 

 

Pozdrawiam! Pietras Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

może założymy klub?

 

Czemu by nie Np.Klub Anonimowych Szermanoholików

 

[okrzyki z widowni] CHCEMY POLAKA!...

 

Zasadniczo to temat "maczkowców" już przerabiałem : gdzieś w otchłani tego szacownego forum można znaleść moją "Rokitnę" i Cromwella.

 

viewtopic.php?t=3422&highlight=rokitna

 

viewtopic.php?t=2656&highlight=cromwell

 

Natomiast rzecz ciekawa - do tej pory nie zrobiłem żadnego pojazdu z IIwś. w barwach amerykańskich (dla scisłości coś rozgrzebane jest ale dalekie od końca ... ).

 

Ja jak mam taką możliwość to robię prawię wszystkie pojazdy z pl-ką ,aktualnie mam około 10 pol. pojazdów gotowych a jeszcze kilka jest na warsztacie i w magazynie

 

 

Z pracami malarskimi muszę poczekać do łikendu - tylko wtedy mam na to trochę czasu

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mimo Twoich narzekań na brak czasu wyrawłeś do przodu

Czasu niestety nadal mało stąd i model z gatunku "samosklejalnych" .

 

Temat lekko mnie zaskoczył

 

 

tradycyjnie trzymam kciuki.

 

Dzięki

 

Masz już wybraną jednostkę?

 

Skłaniam się ku któremuś "plamiastemu" jankesowi - chciałbym żeby choć trochę się "odcinał" od "gołego" OD.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,i rób jankesa dwu barwnego, bo jeżeli chcesz zrobić polaka ,,latajacy placek " to trzeba wydać dodatkową kase ,trzeba wymienić wózki z skośnym ramieniem takie są w M4A3,koła napedowe na pełne ,tloczone jezdne i napinającei traki na T-43 chyba wystarczy a jeszcze skrzynki takie jak miały shermany V na tyle pancerza,a jeszcze włazy okrągłe oba na wieży teraz to chyba wszystko ,sam takiego robie ,ale tak jak i u Ciebie brak czasu , a miało być prosto z pudełka to się mnie tyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

 

Wielkie dzięki Marku za bardzo cenne uwagi i spostrzeżenia :

 

rób jankesa dwu barwnego,

 

Przyznaję szczerze że od początku budowy przyświecała mi taka idea jako tzw. wariant "bezpieczniejszy" , a czemu wyjaśnię to nieco:

 

trzeba wymienić wózki z skośnym ramieniem takie są w M4A3

 

Jeśli tak to istotnie problem ...

 

koła napedowe na pełne ,tloczone jezdne i napinającei

 

Te pierwsze to mam, te drugie trzeba by podprowadzić z zestawu "Trumpetera" lub nowego "Dragona" - tak czy siak wydatek

 

traki na T-43

 

W ostateczności można założyć że całej wojny na tych samych nie objechał

 

jeszcze skrzynki takie jak miały shermany V na tyle pancerza

 

Nie problem - zostało mi z innych zestawów

 

jeszcze włazy okrągłe oba na wieży

 

Tu się nie wypowiadam - nie mam stosownej dokumentacji

Od siebie dodam że jeszcze km. na wieży to 7,62 Browning

 

Posiadam jedynie jedno zdjęcie powyższego pojazdu ukazujące go w pełniejszym ujęciu (inne koncentrują się raczej na godle i szczegółw nie widać) :

th_023.jpg

foto militaria

 

"Szęśliwie" panowie pancerniacy zasłaniają intereujące szczegóły + jakość zdjęcia jak widać

 

Sherman to trudny modelarsko temat a polskie pojazdy tego typu tym bardziej - osobiście nie dysponuję (poza Militariami i "Od Acromy do Zwycięstwa") żadną dokumentacją fotograficzną dotyczącą tego konkretnego czołgu - tu więc moja wielka prośba o coś na ten temat - jak sądzę byłaby tym zainteresowana szersza publiczność a entuzjastów "maczkowców" jak widać nie brakuje

 

A teraz kolejna odsłona dramatu:

 

Szkoda że nie zrobiłeś choć jednego otwartego włazu.

 

A więc na specjalne życzenie publiczności:

 

th_100_3152.jpg

th_100_3153.jpg

th_100_3154.jpg

th_100_3155.jpg

 

Dorobiłem jeszcze linę holowniczą - produkt "Ereki XXL".

 

Następnie pokryłem elementy metalowe Mr.Metal Primerem a całość surfaserem 1000 Gunze:

 

th_100_3158.jpg

th_100_3159.jpg

th_100_3160.jpg

th_100_3161.jpg

 

Na koniec psikłem OD Vallejo Air 043:

 

th_100_3162.jpg

th_100_3163.jpg

th_100_3164.jpg

th_100_3165.jpg

 

Jak nic nie stanie na przeszkodzie to jutro powinienem dopsikać czarne "placki" .

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kolejne arcydzieło się szykuje

Proszę mnie nie onieśmielać

 

czy kolor trochę nie za ciemny

 

Prawdę powiedziawszy mi też na taki wygląda: pierwszy raz kładłem ten kolor produkcji Vallejo , ale na pocieszenie: Gunze jest też b.podobny i ciemny podobnie Tamija. Mam nadzieję że w trakcie dalszych procesów dewastacyjnych uda się to to rozjaśnić Pocieszam się również tym że lość odcieni OD dorównuje ilości pojazdów w tym kolorze

 

W doborze farbki sugerowałem się zamieszczoną tabelą na końcu tego artykułu :

 

http://www.militarymodelling.com/news/article.asp?a=4536

 

Polecam

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

 

podobny do latającej jest KITUŚII

 

Taaa...I mam nadal ten sam problem : oprócz dwuch kiepskich fotek nic więcej

 

Ten OD to może nie jest ciemny, ale taki... zimny.

 

Nieee no zimny to on nie jest - ma lekko brązowawy odcień. Za dnia to nawet mi się spodobał (nie miałem wyjścia - musiał się podobać ) .

 

A teraz kolejna odsłona dramatu:

Czarne plamy a po wszystkim na koniec sidolux:

 

th_100_3166.jpg

th_100_3167.jpg

th_100_3168.jpg

th_100_3169.jpg

 

Rozkład plam jest oczywiście "po uważaniu"- luźna inspiracja planszą barwną z "Militariów i faktów" nr.3/2007 poświęconej Shermanom z silnikiem Continental.

 

Teraz kalki poczym żmudny proces syfienia .

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.