Skocz do zawartości

JAS39 Gripen (reanimacja) / revell 1:72


ememes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Co się odwlecze, to... wiadomo model zacząłem budować dobrych kilka lat temu (z zestawu revell'a, który wtedy był nowością), a teraz, z Waszą pomocą i poradami, chcialbym go dokończyć

Narazie model jest w opłakanym stanie, ale mimo wszystko, jestem dobrej myśli.

 

becae77ef1ad7c38m.jpg

 

Pierwszy etap - odtworzenie kabiny, niestety oryginalne części zaginęły :/

Wszystkie uwagi i komentarze mile widziane, pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda na dziś na g.4.20

4a99020fa0ee84aemed.jpg

 

i w tym momencie pojawia się pierwszy problem...tablica przyrządów... niby nic skomplikowanego, 3 duże wyświetlacze, ale może ktoś z Was ma prosty sposób żeby to wyglądalo w miarę atrakcyjnie?? W ostateczności nakleję kalkomanię ale wolalbym coś efektowniejszego :]

W międzyczasie zajmę się produkcją fotela Martin Baker mk10 (chyba, że mam złe informacje??), zobaczymy co mi z tego wyjdzie...

Nie kupuje żywicy ani blaszek bo zbieram na kompresor :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostego sposobu chyba nie ma. Skoro nie masz oryginalnych części i musisz sam wszystko robić, to nie pozostaje nic innego jak wrzucić zdjęcie tablicy przyrządów Gripena na monitor i tak długo dłubać aż będziesz zadowolony z efektu.

Ja bym to zrobił w ten sposób że wyciąłbym najpierw obrys tablicy, następnie przyciąłbym trzy kwadraty i nakleił je w miejscach gdzie są monitory. Potem to już tylko kosmetyka, czyli domalowanie lub doklejenie przycisków, itd. Ja bym tak to zrobił, ale są tu prawdziwi mistrzowie, więc pewnie doradzą Ci coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty dzisiejszych zmagań z plastikiem raczej mizerne... ale systematycznie zbliżam się do ukończenia kabiny pilota

Zrobiłem fotel (kolory dalekie od oryginału...), drążek, dodałem do wanny boczne panele i pedały

9ca99e4b401b9116med.jpg

b8ad573946b10a95med.jpg

pozostaje tablica przyrządów (tu w najprostszej wersji, jeśli nic nie wymyślę to tak zostanie), celownik przezierny (albo HUD chyba tak się to nazywa??) i podszybie

3acb22c31b4a143amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tablicami to nie można po prostu ich wydrukować na dobrym kredowym cienkim papierze?

Tak zrobię, dzięki za podpowiedź tyle że dobrą drukarke mam w pracy, a narazie jeszcze z miesiąc zostaje w domu (L-4)

pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do MiGa-15 drukowałem na domowej plujce i zwykłym papierze. Powiem Tobie, że wyszło bardzo fajnie. Zważywszy też fakt, że HobbyBoss dały płaską pustą deskę do modelu. Trzeba było więc to naprawić i z efektu jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja domowa atramentówka naprawde nie da rady, nie mam nowego kartridża tylko robie dolewki no i jednak małe bo male ale są przesunięcia (nie da się idealnie skalibrować :/ ) także chyba poproszę kogoś w pracy żeby mi druknął i podrzucił, a jeszcze takie pytanko, może banalne, ale jakim klejem najlepiej połączyć plastik i karton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakim klejem najlepiej połączyć plastik i karton?

Jesli chcesz przykleic kawalek plaskiego papierka do plaskiego plastiku (np. deska przyrzadow), to wystarczy np. rozrzedzony Wikol, albo jakis klej uniwersalny. Jesli papierek jest cienki to prawdopodobnie wystarczy jakis kleik biurowy, rozcienczony woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucas SH, erkamo dzięki!

mikro postęp dziś, czyli HUD / a jeszcze tak mi się skojarzyło, wiecie dlaczego Robin Hood?

a1aec34d6c75c7fbmed.jpg

(bo mało jadł) wiem, wiem...stare, ale zawsze mnie śmieszy

Koledzy pomóżcie, bo na fotkach którymi dysponuję, nie widać podszybia, może ma ktoś dobre zdjątko tego elementu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ememes

Nie znalazłem dobrego zdjęcia podszybia, bo sama szyba sama strasznie reflektuje i nie widać samej części której szukasz. Ale z tego co zauważyłem podszybie jest płaskie, a CMK w moim modelu dobrze odwzorowało tą część.

IMG_2751.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to to to zaraz biorę się za robotę :]

A Ty dwumiejscową wersję robisz? Takie mam jeszcze pytanie, na jaki kolor malujesz wloty powietrza od wewnątrz?

Observer > no jakiś kawałek płyty by było miło, tym bardziej, że dużo fajnych podwieszeń jest w tym zestawie, szkoda zostawić :|

 

pzdr, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni update przed weekendem (kolejny drobny krok naprzód)

najpierw wyglądało to tak:

981e585d9cddd44fmed.jpg

 

później luźna przymiarka:

2997e0f60c046e24med.jpg

 

a docelowo ma wyglądać mniej więcej tak:

3a94799e3837a324med.jpg

 

czyli jest szansa, że w poniedziałek zamknę kadłub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, ale to podszybie chyba nie powinno schodzić aż tak nisko w dół. Chyba że tylko spadło przy robieniu zdjęć

C odo wlotów różnie może być. Raz wydają się być pomalowane pod kolor kamuflażu, raz widziałem na krańce wewnętrznych części wlotów pod kolor kamo a potem na czarno. Ty i tak chyba wewnątrz na czarno musisz pomalować, żeby zaimitować cień. Także kawalątek przy modelu proponuję jak kamuflaż a w głąb na czarno. Ale niech się inni wypowiedzą.

 

Ok, lecę na pobranie krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, tak sobie oglądam to co udało Ci się zrobić do tej pory i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba sposób w jaki próbujesz odtworzyć kokpit. Natomiast patrzę sobie na ten fotel i myśle, że mógłbyś spędzić nad tym elementem jeszcze parę minut (szczególnie, że zmajstrowałeś bardzo dobrą baze - lepszą niż ta oryginalna). A teraz o co chodzi...właściwie nie wiadomo . Dobra, wnioskuję że pasy zrobiłeś z taśmy maskującej. Ok bardzo dobry pomysł. Wydają się być jednak nieco za szerokie na to maleństwo (tzn. fragment na zagłówku ew. bym zostawił). Dodałbym do nich jeszcze klamry (nie wiem jak to nazwać). Rączkę do katapulty(między nogami) można zrobić z bardzo cienkiego drucika. Aha, to co mi jednak najbardziej nie pasuje to te kolory.(No chyba, że nie chcesz wydawać kasy na dodatkowe farbki, które ostatnimi czasy wydają mi się nietanie). Koniec gadania, oto zdjęcie

MK10_big.jpg

Być może już to widziałeś, ale nie wiem. Zrób z tymi uwagami co chcesz. Życzę powodzenia w dalszych zmaganiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że pomoże dodanie pasów (odpowiedniej szerokości ) na poziomym siedzisku fotela, oraz dodanie cięgna katapulty i ewentualne pomalowanie na lepsze kolory. Fajnie by było jakbyś pomalował po dwa czarne, prostokątne panele na bocznych... panelach Przemyślałem to podszybie i może znalazłeś już lepszy sposób, ale ono nie powinno schodzić pod powierzchnię modela tak wcześnie. Może wytnij większą dziurę i wtedy w ten sposób? A jak nie, to sklej ze sobą 2, 3 kawałeczki polistyrenu i wyszlifuj takie podszybie, który przychodziłoby na plastikową część. Ja dziś popracowałem nieco z moim gryfem, mam tu straszną masakrę, pełno moich błędów w powierzchni na modelu

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie materiały, uwagi i komentarze, PKD4GA > super walkaround

patrzę sobie na ten fotel i myśle, że mógłbyś spędzić nad tym elementem jeszcze parę minut

Mnie też męczył ten fotel, ale dopiero jak napisaleś to siadłem i poprawiłem tzn. wydaje mi się, że jest lepiej, pasy są cieńsze, uchwyt od katapulty napewno będzie, kolor siedziska i oparcia dałem jednakowy, chociaż chyba powinny byc 2 kolory, nad klamrami też pomyślę

feb53fa2e48b9e4fmed.jpg

 

Przemyślałem to podszybie i może znalazłeś już lepszy sposób, ale ono nie powinno schodzić pod powierzchnię modela tak wcześnie

w tej pierwszej fotce wrzuciłem podszybie luzem, bardziej żeby zobaczyć czy ten 'kanty' będą pasowac z tablicą przyrządów, a w ogóle to chciałem ją zrobić równo z kadłubem, no no może 0,5mm niżej, i wyszło mi tak:

b0817d47c8070e74med.jpg

czekam na opinie ;)

 

a tak wygląda całość (narazie na sucho, jeszcze można wprowadzać poprawki)

71c9ac4907047a6cmed.jpg

 

Myślałem też nad drukowaniem tablicy przyrządów na papierze kredowym (wg sugestii kolegi Halsey'a), ale po przemyśleniu (poczytaniu kilku innych warsztatów) spróbuję ją wydrukowac jako kalkomanię, przy okazji zrobię boczne panele, no i będę miał wolną rękę z wyborem malowania całego samolotu :]

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.