Skocz do zawartości

Fairey Gannet AS. 4, Trumpeter 1/72


Erolek

Rekomendowane odpowiedzi

Pokraka pod postacią Walrusa ukończona - czas rozpocząć następny projekt, póki mnie wena twórcza nie opuściła.

 

Pozostaję w klimacie Koszmarki Lotnicwa Marynarki produkcji brytyjskiej - tym razem Fairey Gannet AS. 4. Model Trumpetera - inbox do obejrzenia TUTAJ

 

Próbując docelowo przerzucić się na skalę 1/48 - staram się systematycznie wykończyć zapasy w 1/72. Kilka potworków jeszcze mam w zanadrzu.

 

Tym razem chciałbym popełnić Ganneta, który jest na ekspozycji w Luftwaffenmuseum Berlin-Gatow. Spróbuję odtworzyć stan z 2009r., kiedy to odwiedziłem owo muzeum (z tego co wiem obecnie samolot jest odmalowany i stoi z rozłożonymi skrzydłami):

 

Berlin.jpghttp://

 

Biorąc pod uwagę moją historię z Walrusem - nie gwarantuję ekspresowego tempa prac, więc ewentualnych kibiców proszę o cierpliwość.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś na warsztat bodaj najbrzydszy samolot wyprodukowany kiedykolwiek ;) Swoją drogą, bardzo ciekawie rozwiązany napęd.

 

Samolot z muzeum w Berlinie rzeczywiście ma odnowione malowanie. Mam trochę zdjęć z zeszłego roku, jak jesteś zainteresowany daj znać na pw.

 

p6120471.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ofertę, ale spróbuję go zrobić w wersji wypłowiałej. Trochę chcę to potraktować jako wprawkę malarską. Poza tym złożone skrzydło wygląda dość ciekawie.

 

Co do urody samolotu - po Walrusie nawet śmigłowiec Sikorsky HRS-2 wydaje się piękny, więc tu nie będę marudził, ale czego się spodziewać po samolocie poetycko nazwanym Fairey Głuptak.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak nie będzie Stanraera ?

Chociaż ten Głuptak ze skrzydłami złożonymi w literę Z też ciekawy... Masz jakiś mechamizm składania skrzydeł w zestawie, czy będzie robota od podstaw? Ciekawym, jak przydymisz oszklenie owiewki ;)

No nic, powodzenia życzę, zwłaszcza że pomysł wykonania modelu egzemplarza muzealnego jest naprawdę niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z ciekawszych dziwolągów, fajnie go będzie oglądać bo rzadko podejmowany temat revell też go wypuścił o ostatnim czasie i zdaje się to być dużo lepszą bazą do budowy modelu, ale rozumiem że trumpek bo akurat był w magazynku?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat spadł na drugą stronę, czas więc coś pokazać w warsztacie.

 

Nadeszła paczuszka z a2zeemodels.co.uk z żywiczną konwersją komory bombowej. Jakoś po Walrusie mam lekką awersję do budowania wsztystkiego od zera, więc poszedłem na lekkie skróty.

 

1s.jpg

2s.jpg

W środku komora, nowe drzwi i lakoniczna instrukcja. Odlew zrobiony całkiem przyzwoicie. Bez fajerwerków, ale jestem zadowolony.

 

Usunąłem drzwi z wyprasek i wziąłem się za kokpit. Pasy tradycyjnie z taśmy Tamiyi. Nie wiem, czemu się babrałem w szczgóły, skoro i tak tego prawie nie będzie widać, a w dodatku szyby będą matowe. Pzyzwyczajenie.

 

Z jakiegoś powodu Trumpeter w większości samolotów Royal Navy sugeruje kokpit na szaro-niebieski. To samo było w Sea Fury, podczas gdy te kokpity są po prostu czarne. Ja uzyłem Tamiyę XF-69 Nato Black jako bazę.

3s.jpg

4s.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat spadł na drugą stronę,

No właśnie , wreszcie jakieś njusy Z tymi kokpitami to pewne? Wydawało mi się, że tam jakaś czarno-szaro-niebieska farba była, ale może zanadto zasugerowałem się kiepskiej jakości zdjęciami z sieci... Jak ci się widzi ten model na razie? Spasowanie przyjemne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przykładowe zdjęcia wszystkich trzech kokpitów:

Front-cockpit_001.jpg

Centre-cockpit_001.jpg

Rear-cockpit_002.jpg

 

Mam tego dużo więcej i wszędzie jest czarny. Różnice tylko w kolorach foteli i zagłówków.

 

Póki co - jak to Trumpeter. Dużo części i nieźle spasowane, ale to dopiero początek.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję, niedawno miałem okazję oglądać tego Ganneta na żywca. Trochę zdjęć jest tu:

[...]

 

Dzięki, ale masz go na zdjęciach już po remoncie i z rozłożonymi skrzydłami. Ja będę próbował zrobić go w tej wersji, w jakiej widziałem go w 2009.

 

Kontynuacja prac. Kadłub zamknięty, drzwi do komory bombowej uzunięte i żywica wpasowana:

 

5s.jpg

6s.jpg

 

Słowo ostrzeżenia dla ewentualnych następców. Żywica jest bardzo średnio dopasowana. Wymaga dużo szlifowania i cięcia, a i tak ciężko sensownie to wpasować. Rozpieściły mnie elementy z Quickboosta. Do finalnego wpasowania w kadłub użyłem dwuskładnikowej szpachlówki samochodowej, bo zwykła do polistyrenu źle się trzyma żywicy.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że kibicuję, bo podoba mi się ta maszyna a i Walrus był zacny, więc spodziewam się warsztatu na wysokim poziomie.

Ganneta w Gatov rzeczywiście oglądałem w lutym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejna odsłona. Tym razem prace spod znaku cięcia i szpachlowania. Producent akurat prrzewidział otwarte, to co chcę zrobić zamknięte (klapy) i na odwrót (skrzydła, komora). Wiem też dlaczego Trumpeter sugeruje zamontowanie radaru w pozycji wysuniętej. Model jest tak ciężki na ogon, że musiałem wepchać 40g ołowiu w nos (więcej się nie udało upchnąć), a i tak nie jestem pewien, czy dalej nie będzie mu zadek ciążył.

 

7s.jpg

8s.jpg

 

Wyżłobiłem też stopnie, które w moim egzemplarzu są otwarte:

9s.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Żona zabiera mi aparat na tydzień, więc wypadałoby coś wrzucić.

 

Zmatowiłem i zżółkłem pleksiglasowe owiewki. Użyłem satynowego lakieru (mieszanka gloss+matt) i odrobinka Tamiyi X-24 clear yellow dla nadania lekko żółtego odcienia. Malowałem od wewnąrz.

 

10s.jpg

 

Skrzydła powiercone i drobnica symulująca mechanizm składania już na miejscu. Na razie na BluTack, żeby się dało rozmontować do malowania.

 

13s.jpg

12s.jpg

11s.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Coś tam się robiło w międzyczasie. Nie za dużo. Ot tak, żeby się nie przemęczać:

 

Surfacer, po raz czwarty urwany hak...

 

14s.jpg

 

Chyba powinienem się za sponsoringiem Tamiyi rozejrzeć, biorąc pod uwagę zużywanee ilości ich tasmy maskującej.

 

Farby to mieszanka - na spód biały, sky Grey i symbolicznie Sky. Na górę Dark Sea Grey i trochę Nato Black.

 

15s.jpg

 

Postawiłem go próbnie na goleniach podwozia i niestety dalej leci mocno na ogon. Czyli upychanie tony ołowiu nic nie dało. Szkoda - bedę musiał go przykleić do podstawki.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio trochę weny, więc kilka razy przysiadłem do pokraka.

 

Dorobiłem potrzebne kalkomanie z numerami bocznymi:

16s.jpg

 

Później punktowo lakier błyszczący, na to kalki, na to znowu błyszczący, a póżniej zaczęła się zabawa w psucie tego, co pomalowałem wcześniej.

Do przebarwień użyłem tej samiej mieszanki, co na malowanie spodu (Sky grey/White/Sky) ale z dodatkiem lakieru bezbarwnego, żeby łatwiej kontrolować efekt wypłowienia. Wyszlo jak wyszło. Teraz błyszczący po całości pod wash i zacieki.

 

17s.jpg

18s.jpg

 

Do zobaczenia w następnym odcinku.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że same przebarwienia tak urozmaicą bryłę modelu. Dobry pomysł i dobre wykonanie!

Czy opisywałeś może już na forum, jak robisz kalki? Chętnie bym się zapoznał z twoją metodą...

Szkoda, że tyle ciężarów nadal go nie ratuje przed opieraniem się na ogonie... Pozdro, LordD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda robienia kalek jest prosta jak drut:

 

Wsadam paier do drukarki, drukuje wzor, odcinam kawalek z arkusza i psikam bezbarwnym lakierem. Po wyschnieciu wycinam potrzebny element i nakladam jak normalna kalke.

 

Uzywam takiego zestawu: http://www.supercaldecals.com/

 

Minusy to - mozna drukowac albo na bialym papierze, albo na przezroczystym. Na bialym - trzeba wzor dokladnie wyciac, wiec jakies skomplikowane ksztalty odpadaja, a na przezroczystym - wszelkie jasne kolory sa transparentne.

 

Kalkomania wychodzi tez dosc gruba (mniej wiecej jak zestawowe Academy).

 

Zabawa nie jest najtansza, bo zestaw, ktory mam (5 arkusikow A5 i puszka lakieru) kosztowal 29.90 EUR.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że się całkiem sprawnie (jak na moje standardy) uwinę z tym projektem - o ile w ostatniej chwili czegoś znowu nie urwę, albo mi się leń nie włączy.

 

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że to już chyba ostatni wpis warsztatowy.

 

Ale do rzeczy:

 

Podwozie wklejone i lekki wash olejny po całości:

19s.jpg

 

Drobnica, która będzie wklejona na sam koniec. Wydechy pociągniete Alcladem "Jet Exhaust" i "Steel" dla zróżnicowania odcieni i odrobina czarnego pigmenu, żeby zmatowić i przyciemnić wnętrze:

20s.jpg

 

Zacząłem robić zacieki, bo jak się przyjrzeć zdjęciom muzealnym, to więcej tego, niż na wojennej pancerce. Kupiłem taki wynalazek firmy "AK Interactive". Ot- mocno rozcienczona emalia:

21s.jpg

 

Ruszyłem z pracami przy podstawce. Jeszcze będzie pigmentowane, kolorowane i trawa sadzona, więc póki co wygląda mocno komiksowo:

22s.jpg

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.