Teraz jest Śr wrz 20 2017, 5:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Autor Wiadomość
 Tytuł: "Jesienna herbatka" Italeri 1:72
PostNapisane: Pt wrz 01 2017, 14:22 

Klasa 5 - Dioramy
Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego
Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Witam

Spróbuję i ja swoich sił w nowym konkursie, tym razem w dziale dioram. Moja skromna diorama będzie przedstawiać odpoczynek obsługi działa 25 funtowego po skończonym ostrzale w trakcie drugiej bitwy pod El-Alamein, która miała miejsce na przełomie października i listopada 1942 roku. Jako podstawę do wykonania dioramy posłuży mi zestaw od Italeri w skali 1:72 w skład którego wchodzi model działa, ciągnika Morris oraz siedem figurek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model, na pierwszy rzut oka, prezentuje się całkiem porządnie, chodź będzie wymagał trochę pracy. Może uda mi się zacząć prace nad dioramą w ten weekend, chociaż bardziej prawdopodobne że z pracami ruszę w poniedziałek.

Tytuł: Re: "Jesienna herbatka" Italeri 1:72
PostNapisane: Pt wrz 01 2017, 14:53 

Bardzo jestem ciekaw, jak to będzie się prezentować.

Spitfire Mk.IXc 1:48 Eduard (The Longest Day)
Jak-3 (Yak-3, ЯК-3) 1:48 Zvezda
Spitfire Mk.Vb 1:48 Airfix - rewitalizacja "złomu"

"Bo wolność krzyżami się mierzy..."

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=248&t=59306

PostNapisane: Pt wrz 01 2017, 16:39 

Ja również ciekawy końcowej prezentacji

PostNapisane: N wrz 03 2017, 17:28 

Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie :D
Na razie zdjęcie paru dodatków, które w założeniu mają mi pomóc w wykonaniu dioramy

Obrazek

Dziś też ruszyły pierwsze prace nad modelem, na pierwszy rzut poszła rama od Morrisa. Póki co, jedynie wyciąłem kilka elementów i je oczyściłem.
Bliższe spojrzenie na wypraski ukazuje takie oto przeszkody:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Będzie trochę zabawy z usuwaniem tych śladów, gdyż są na większości elementów. Dodatkowo postanowiłem utrudnić sobie życie i spróbuję ukazać wnętrze jaszcza. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności będę musiał "otworzyć" drzwiczki w tym elemencie.

Obrazek

PostNapisane: Śr wrz 06 2017, 10:26 

Prace rozpocząłem od złożenia ciężarówki Morrisa, a dokładniej jej ramy i układu napędowego.

Obrazek

Mimo że każdej części trzeba poświęcić trochę czasu na odpowiednie oczyszczenie, to wszystko składa się bez większych problemów.
W założeniu Morris miał być prosto z pudła, ale skoro ma odwzorowany chociaż trochę silnik, to wpadłem na głupi pomysł, aby go pokazać, co wiąże się z "delikatnym" pocięciem modelu. Co z tego wyjdzie, zobaczymy, przed cięciem wygląda tak:

Obrazek

PostNapisane: Śr wrz 06 2017, 10:36 

Super zestaw, super temat. Takie lubię.
No bo ile można te same teciaki i panzery robić??? Jest przecież tyle ciekawych pojazdów, jak choćby ten...no tak tylko trzeba przy nich się trochę wysilić, dorobić cos samemu itd...
Czekam na postępy:)

PostNapisane: Cz wrz 07 2017, 19:31 

Też lubię warsztaty modeli nietypowych pojazdów, a jak dla mnie to brytyjskie ciężarówki po prostu mają w sobie to coś.
Budowa powoli posuwa się do przodu. Całkowicie złożyłem podwozie Morrisa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać rozwierconą za pomocą ostrego skalpela rurę wydechową. Zabieg trwał krótko i myślę że miniaturę trochę na tym zyska. Na powyższych zdjęciach widać też złożony silnik. Najpierw wyciąłem go razem z podłogą, podkleiłem kawałkiem poliestyrenu i dokleiłem do dolnego elementu zamocowanego do ramy. Zamierzam ukazać komorę silnika otwartą, postaram się ją wraz z silnikiem trochę zwaloryzować, ale to później. Na razie wygląda to tak:

Obrazek

Muszę zastanowić się co zrobić z przodem pojazdu. W rzeczywistości wygląda tak:

Obrazek

A w modelu tak:

Obrazek

Mam do wyboru, albo zostawić jak jest, albo poprawić. Czym dłużej o tym myślę, to tym bardziej skłaniam się do przeróbki.
Póki co model składa się dobrze, ale trochę problemów sprawił mi punkt 3 w instrukcji:

Obrazek

Instrukcja modelu podaje aby dokleić baki paliwa (chyba tym są te skrzynki) do ramy a potem całość do podłogi. Tutaj troche zmieniłem kolejność. baki najpierw same dokleję do podłogi a potem dopiero wkleję ramę.

Obrazek

Ponad godzinę też składałem elementy tylnego zderzaka wraz z prowadnicami od wyciągarki. Według instrukcji nic mi nie pasowało. Dopiero udało się wszystko skleić według zdjęć znalezionych w internecie. Element nr 32 musiałem obrócić do góry nogami a nr 17 wkleić zwrócony o 90 stopni do góry. Teraz ma nadzieję że jest dobrze.

PostNapisane: Pt wrz 15 2017, 12:10 

Witam. Przyszedł czas na kolejną aktualizację. Mimo że w tym tygodniu prace nad modelem znacznie zwolniły, to jednak jakieś postępy są.

Po dokładnym przejrzeniu różnych zdjęć brytyjskich Morrisów, zauważyłem że pojazd z powyższego zdjęcia to jednak trochę inny model. Na szczęście nie zacząłem przerabiać modelu, jednak brak pośpiechu tu mi znacznie pomógł.

Co do samego modelu, to większe elementy są już na miejscu lub wycięte, przygotowane do malowania.

Obrazek

Na praktycznie wszystkich dużych elementach znajdują się ślady po wypychaczach. Część udało się zeszlifować, inne trzeba było szpachlować. Po przyłożeniu podłogi do sklejonej budy, okazało się że z przodu powstaje spora szpara. Zasłoniłem ją kawałkami poliestyrenu, który ma imitować tablicę przyrządów. Oprócz tego, wszystko ładnie pasuje.

Chcąc ukazać silnik, z jego osłony wyciąłem maskę.

Obrazek

Całość oczywiście wymaga jeszcze wyszlifowania. Dodatkowo postaram się wymienić na blaszkę grill. Planuję też zwaloryzować przedni zderzak, komorę silnika oraz wnętrze.

A na koniec fotka Morrisa złożonego na sucho

Obrazek

PostNapisane: Pt wrz 15 2017, 14:27 

Brytyjskie ciężarówki faktycznie mają "to coś", podobnie jak brytyjskie czołgi tzn niemiłosierną niezgrabność i brzydotę (zgrabny Cromwell czy Crusader to chyba wypadki przy pracy). Widzisz taki pojazd i fascynuje Cię jak coś tak brzydkiego mogło powstać na deskach, te pojazdy zwracają uwagę na wystawach. Mam nadzieję, ze drzwi będą także otwarte bo mają ciekawy wygląd.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pn wrz 18 2017, 23:20 

Oczywiście, przynajmniej jedne drzwi będą otwarte. Otwarty zostawię także górny właz.

Ostatnio przy modelu wpadłem na genialny pomysł, aby odrobinę ulepszyć zestawowy zderzak, który jeszcze niedawno wyglądał tak:

Obrazek

Po dwóch sesjach przy modelu prezentuje się tak:

Obrazek

I założony na "sucho" na ramę:

Obrazek
Obrazek

Zestawowy zderzak trochę pocieniłem i dodałem do niego paseczki poliestyrenu, w ten sposób płaskownik przerobiłem na ceownik. Dodatkowo górną rurkę zastąpiłem igłą oraz przerobiłem jej podpory.Mam nadzieję, że końcowy efekt wart był czasu poświęconego na jego przeróbkę.

Dodatkowo trochę przerobiłem fotele. Nie chciałem zostawić ich płaskich, więc okleiłem je folią aluminiową, która ma imitować ich obicie.

Obrazek

Zobaczymy jak to będzie wyglądać po malowaniu.

PostNapisane: Wt wrz 19 2017, 8:03 

Fajny patent z tą folią.

Warsztat 1:72:
Bedford QLR - IBG, BT-42 - UM, Otter LRC - IBG, Ostwind - Maco, LandWasserSchlepper - Dragon, Dicker Max - Trumpeter

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=249&t=59302&p=864784#p864784

REGULAMIN FORUM