Skocz do zawartości

PZL M-28 Bryza Bis 1/48 od podstaw


SAAB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 224
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie mam zdjęcia mego autorstwa ale po wprowadzeniu w dowolną wyszukiwarkę SP-DDA znajdziesz wiele i jeszcze z napisem SKYTRUCK.

Państwowe to już dawno nie są .

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD

Ponownie będę zanudzał .

Postanowiłem zabrać się za właściwa wersję jak w temacie Bryza Bis.

Małymi kroczkami dokańczam elementy brył , które powstały wcześniej .

Zacząłem od dorobienia osłony anteny radaru pod kadłubem , tak aby uzyskać konforemny kształt.

Wymaga ona jeszcze drobnych korekt , głównie zdjęcia bo z planami jest jak jest.

Element ten występuje w kilku wersjach samolotu ;Bryza 1 R , Bryza Bis , M-28 Skytruck Straży Granicznej .

 

dsc02297tj.jpg

 

dsc02296y.jpg

 

No i tu pojawił się silnik PZL-10S miałem tylko podstawową bryłę wstępnie przygotowaną .

Ten silnik jest na wielu samolotach w naszym lotnictwie oraz w państwach byłego CCCP.

Nasze samoloty na tym silniku to Bryza Bis 5-łopat , Bryza 1TD 5 łopat , 0206 i 0205 5 łopat ,

Ekolog 0404 3 łopaty , 1017( Atlantycka ) 3 łopaty , i parę innych.

 

dsc02419bt.jpg

 

Ten silnik ma parę fajnych detali i postanowiłem je odwzorować .

We wlocie powietrza widać łopatki pierwszego stopnia sprężarki z prądo-rozrusznikiem

Tak samo dysza wylotowa jest w tym typie bardzo specyficzna dzieli się na dwa kanały ,ten element

wymagał małego oszustwa oszukującego oko , zadecydowały względy technologiczne dalszego

reprodukowania tego elementu , jak i jego pasowanie w otworze gondoli silnika.

Pokazuję prosty sposób na wykonanie szybkie tarczy z imitacją łopatek turbiny,

Jak i narzędzia do tego użyteczne. Materiał to HIPS 0,75 .

Kołek z żywicy służy jako element mocujący cienki krążek 5mm śr. Mocujemy go do kołka na śladową ilość CA Akaby ponownie go odzyskać i nie połamać .

 

dsc02438cb.jpg

 

dsc02439o.jpg

 

dsc02442t.jpg

 

dsc02443o.jpg

 

dsc02447cu.jpg

 

Teraz dysz – otwór w gondoli to około 7mm a więc potrzebna jest rurka cienkościenna 7x0,25 takiej nie miałem ale za to mam pręty z żywicy a to genialny materiał do toczenia .

Wiertło 6,5 mm to dało mi otwór w wałku i przetoczenie go 6,85mm po to aby po pomalowaniu gotowego elementu łatwo go umieścić na odpowiedniej głębokości.

Potem z tej samej żywicy wciąłem płaskownik 6,85x1 mm i wkleiłem po wstępnym obrobieniu w rurkę dalej dociąłem kąt zgodny z opływem gondoli lekko wstający .

Dalej czary mary frezikami i wkleiłem od dołu imitację łopatek turbiny.

 

dsc02432d.jpg

 

dsc02449t.jpg

 

dsc02448u.jpg

 

dsc02454i.jpg

 

dsc02428a.jpg

 

dsc02435g.jpg

 

Pozostał silnik i jego podziały , wloty , zawiasy , nity ,śruby itd.

Gotowe jeszcze na srebrno do zdjęcia i do silikonu bo nie ma co dwa razy robić tego samego , mały kłopot jest tylko z wyjmowaniem z formy bo prototyp posiada wiele wgłębień idących na spotkanie to znaczy że element ma tendencję do zatrzaskiwania się w formie co powoduje szybsze niszczenie się formy o 60% nie lubię ponownie obrabiać źle odlanych elementów .

 

dsc02458ar.jpg

 

dsc02469qy.jpg

 

dsc02470ue.jpg

 

dsc02471o.jpg

 

dsc02472b.jpg

 

Zapomniałem o nowym nosie do Bis-a i SG tak to tez już powoli powstaje tu przydała się stara forma

Powycinałem w niej miejsca z nadmiarem na dalszą obróbkę bo nie lubię szpachlować .

Szpachla , liliputy i inne wynalazki są mało stabilne nie ma jak materiał jednorodny.

 

dsc02427w.jpg

 

I ekolog

 

dsc02424x.jpg

 

dsc02423d.jpg

 

No i kalkomania jakaś by sie przydała do tylu wersji

 

dsc01974f.jpg

 

CDN

 

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby się wyprodukować te kalki w wersji 1/72?

 

Teoretycznie jest to możliwe , tylko wiele z nich nie pasuje do Broplanu

Pan Janusz model robił w 1992 a wtedy jedyne rysunki to z Modelarza z lat 80-tych.

Chyba że .......... . Z sita idzie minimum 150-200 arkuszy ,

na niej jest 16 kolorów + 2 .Na ALPS nie będę robił za delikatne i kolor to raster i trafienie to też sztuka tu kolory są wg RAL i FS na podstawie Farb Fabrycznych .

Nie wiem czy taka ilość Broplanów się znalazła u kolekcjonerów ,

Napewno jak tylko będzie wolne miejsce na arkuszu i kolory zgodne to jakieś uzupełnienia sie pojawią

Tylko w poczekalni w tzw Szafie jest wiele tematów do ukończenia leżały 12 lat i kiedyś wypadało by doprowadzić do finału jak M-28 1/48.

Tam czeka parę naszych 48 prawie gotowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że może być problem z ułożeniem kolorowych pasów. Ale mnie interesuje głównie ten "z 304 Dywizjonu", więc jeśli tylko obrys stateczników pionowych nie jest wybitnie skopany w Broplanie, to powinno pasować.

 

Nie jesteś osamotniony w swoich poszukiwaniach , zawsze można zrobić nowe stateczniki takie dedykowane do planów i kalkomani , małe żywiczne uzupełnienie do modelu Vacu .

Co do reszty proponowanych malowań to wiele z nich doczekało się swojej realizacji .

Są fajne uzupełnienia z Silesia Model Club . Teraz czytam Łysy pisze że ktoś ma nowe kalki do AN-2 ale też tylko w 1/48 .

 

Panowie K...wie skoro jest materiał w postaci pliku to jak czytacie dajcie 1/72 to popularny model od kilku firm !

 

Rav coraz więcej modeli będzie powstawać w 1/48 pamiętaj że wy macie jeszcze dobre oczy i w 72 możecie się realizować ,

Dla mnie jest wygodniejsza 48 zawsze większa , a i jak coć odfrunie z warsztatu na podłogę to łatwiej znaleźć.

 

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz

 

PS.

 

RAV

Kubicowe malowania gdzieś widziałem przeleciały mi przed oczami , jak znajdę to podeśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w poczekalni w tzw Szafie jest wiele tematów do ukończenia leżały 12 lat i kiedyś wypadało by doprowadzić do finału jak M-28 1/48.

Tam czeka parę naszych 48 prawie gotowych .

 

Tomku przestań katować kolegów tylko pokaż fotkę to co w "poczekalni"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ponownie obecny tylko na chwilkę ,

Panowie nie wiem czy to nie zakończy się linczem.

Co tam , tylko najpierw do apteki bo w domu grypa , jak dojadę do pracowni to podeślę co nieco.

Przestroga dla ćwiczących silikony nie wolno pomylić katalizatorów .

Po 72h mycie elementów ,TO LUBIĘ , i na nowo.

Mnie też się nie udaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Jacku.G uzupełniałem regularnie statystykę na Twoich tematach z Orlikiem 1/48 i ponownie z Mig-29 jestem pod wielkim wrażeniem Twoich modeli , PIĘKNE.

Witam wszystkich pozostałych co mnie zachęcali i tych co odwiedzają ten temat piszą i tylko podglądają .

Na pewno będę korzystał z Twojej pomocy przy kończeniu Orlika , Ty masz go już za sobą . Postaram się być godnym naśladowcą , tysiące pytań może jakieś doczekają się odpowiedzi .

Dzisiaj łatwiej mi będzie pokończyć zaczęte tematy . Niektóre modele może trzeba będzie zacząć od nowa , pokazało się wiele nowych publikacji i zdjęć . Nowe kontakty i umiejętności , o materiałach nie wspomnę . Tak co roku coś nowego , lepszego , nie zawsze taniego ale jak ma to przełożenie na jakość i czas potrzebny aby ją osiągnąć to koszty czasami nie są najważniejsze . Szkoda że doba ma tylko 24h . Dzisiaj robisz KLIK i masz wszystko-prawie wszystko pod ręką . Czasami trzeba się przejechać gdzieś na lotnisko i zobaczyć dotknąć , inaczej się nie da.

To zaczynam rozpakowywać SZAFĘ

 

dsc02383ba.jpg

 

dsc02384d.jpg

 

dsc02385cw.jpg

 

dsc02386t.jpg

 

dsc02388di.jpg

 

dsc02390hn.jpg

 

dsc02391zo.jpg

 

dsc02392w.jpg

 

dsc02393nz.jpg

 

dsc02394o.jpg

 

dsc02395o.jpg

 

dsc02396v.jpg

 

dsc02397m.jpg

 

dsc02399p.jpg

 

dsc02400jf.jpg

 

dsc02401h.jpg

 

dsc02402tb.jpg

 

dsc02403a.jpg

 

dsc02404k.jpg

 

"Modele" na zdjęciach są wszystkie 1/48 jest jeszcze kilka 72 ale one na osobną odsłonę , ale do poloników już co nie co będzie w 48 , dodąć trzeba modele Panów Marka , Wojtka , Krzyśka , Tomka i Ardpolka , Janusza i wszystkich którzy mają asy w rąkawach .

 

Miłej nocy

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy podobne cele do realizacji, z tym że Ty masz pierwszy etap za sobą jak widzę. Ja dopiero będę się zmagał z tą materią.

W najbliższych planach zastanawiałem się nad dwoma konstrukcjami PZL-130 ORLIK TC-II i I-22 IRYDA, wybrałem narazie pierwszy projekt. Ale z powodu znacznie ograniczonego czasu prace warsztatowe będę mógł rozpocząć gdzieś koło marca.

Jeśli chodzi o orlika tego co już mam, to wprawdzie posiadam "gumowe" odbitki kadłuba i płatów ale są bez lini podziału blach i innych elementów. Pozatym w kadłubie jest parę niedociągnieć. Było to spowodowane niewystarczającą dokumętacją jaką posiadałem w tamtym okresie. Tak więc formy do niczego się nie nadadzą i będę tworzył wszystko cołkowicie od podstaw.

Tak jak piszesz z upływem czasu przybyło wiele publikacji, zdjęć. Odwiedziło się kilka lotnisk, muzeum, zdobyło się to co potrzebne, poznało się dziesiątki technik czy technologii wykonywania.

Tak więc z wykonaniem modelu od strony technicznej myślę że nie będę miał większych problemów, gorzej z czasem. Ale najważniejsze nie poddawać się.

 

Pozdrawiam

Jacek G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam po przerwie to już miesiąc

Nowe elementy ; silnik PZL-10S znalazł swoje miejsce na skrzydle do Bryzy-1R , dodatkowo śmigło

trójłopatowe , kadłub zmodyfikowany do potrzeb malowania Bryza 1-R 1017.

Dziękuję za okazaną pomoc przy tworzeniu dokumentacji fotograficznej i merytorycznej .

 

dsc02599o.jpg

 

dsc02602nl.jpg

 

dsc02603i.jpg

 

dsc02604hu.jpg

 

dsc02605p.jpg

 

dsc02606dw.jpg

 

dsc02608wk.jpg

 

dsc02613d.jpg

 

dsc02616m.jpg

 

dsc02622go.jpg

 

dsc02623i.jpg

 

Za szablonu posłużyły mi rysunki z poglądowym rozmieszczeniem kolorów opracowane przez zaprzyjaźnioną ekipę z Siemirowic .

Rysunki przed wycięciem poddałem korekcie , mianowicie linie podziału kolorów poprawiłem markerem około 1mm po to aby mieć zapas koloru na malowanej powierzchni .

Szablon /maskę wycinałem po zewnętrzu linii aby powiększyć pole koloru , mam wtedy pewność , że następny kolor zakryje wolne pole .

 

dsc02630s.jpg

 

dsc02638w.jpg

 

dsc02641q.jpg

 

Spostrzeżenie ogólne - malowanie natryskiem wymaga bardzo szczegółowego przygotowania planu i kolejności malowania / maskowania , malowanie aerografem to nieustanne maskowanie , trwa ono czasami wiele godzin . Sama czynność natrysku trwa chwilkę . Farbki mają swoją specyfikę czas schnięcia , gęstość , lepkość , itd. Te zmienne wpływają na czas wykonania modelu. Tak wiem modelarstwo to nie wyścigi ale czasami czasu brakuje .

 

dsc02678k.jpg

 

dsc02680rb.jpg

 

dsc02692y.jpg

 

dsc02698bz.jpg

 

dsc02700e.jpg

 

dsc02702ye.jpg

 

dsc02703l.jpg

 

dsc02704o.jpg

 

dsc02705f.jpg

 

dsc02713yr.jpg

 

dsc02715ld.jpg

 

dsc02725l.jpg

 

dsc02726sn.jpg

 

dsc02728.jpg

 

dsc02729yp.jpg

 

dsc02730x.jpg

 

Kalkomanie naklejane są za pomocą Wamodu .

Zapraszam

Z poważaniem Tomasz Bilkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.