Skocz do zawartości

Sdkfz 251/3 ausf B ZVEZDA 1/35 (i zvezdoludki) mój debiut :]


mae

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

To mój drugi post na tym forum, ale pierwszy model, który pragnę Wam pokazać. Jest to także mój pierwszy model po wielu wielu latach, pierwszy w epoce internetu oraz pierwszy, który robiłem mając większą wiedzę na temat chemii modelarskiej :] Do modelarstwa wróciłem przypadkiem, model który robię nie miał być robiony przeze mnie. Zaczynałem go mając kilka lipnych chińskich pędzelków, kleik i kilka farbek. Sporo się od tego czasu zmieniło, tak mnie wciągnęło, że i w aero zainwestowałem :] Model ten malowany był (jest) pędzlem, mordęga jaką było mazianie go przekonała mnie do areo i teraz już wiem, że było warto. Kolejnym gigantycznym odkryciem był sidolux Mieszanie przy malowaniu farb olejnych z lakierami akrylowymi ułatwia życie znacząco. Model jest już na ukończeniu, ale zakładam wątek warsztatowy, ponieważ jak już go skończę, będę robił podstawkę (może mini dioramkę), więc przydadzą się wszelkie uwagi. Modelu nie warto oceniać pod względem merytoryki, wyrób Zvezdy to jakieś pomieszanie wersji i nie próbowałem tego zmieniać. Moim celem było zrobienie fajnego modelu i przekonanie się, czy jeszcze mam w miarę pewną rękę. Model generalnie z pudła, dodałem antenki i skrajniki RBmodel, przerobiłem sam rejestracje na kształt trapezu (ciężko było wpisać prostokątne kalki zvezdy w trapezowate rejestracje xD). Popracowałem również nad tłumikiem, karabinek ma dziurkę, broń paski... coś tam jeszcze pewnie zrobiłem, ale nie pamiętam w tej chwili :] Po raz pierwszy również malowałem twarze ludzików olejami artystycznymi i przyznaję, że to świetny patent.

 

Do rzeczy:

 

IMG_0118.JPG

 

 

IMG_0119.JPG

 

Zvezdoludek :]

 

IMG_0120.JPG

 

IMG_0122.JPG

 

IMG_0124.JPG

 

IMG_0135.JPG

 

IMG_0142.JPG

 

Z lampą.

 

IMG_0145.JPG

 

IMG_0149.JPG

 

IMG_0156.JPG

 

IMG_0158.JPG

 

IMG_0159.JPG

 

 

Statysta oficer, który będzie stał gdzieś obok wozu:

 

IMG_0160.JPG

 

IMG_0161.JPG

 

IMG_0162.JPG

 

IMG_0163.JPG

 

IMG_0166.JPG

 

IMG_0167.JPG

 

IMG_0169.JPG

 

 

IMG_0170.JPG

 

Niektóre elementy są założone jeszcze na sucho, inne wymagają lakieru matowego, a model brudzenia. Docelowo ma być przykurzony (bez ciężkiego błota). Testowałem też akcenty zieleni na pancerzu.

 

Sam model Zvezdy skleja się sympatycznie, szkoda tylko tych przesunięć form :/ Gąsienice to masakra, każde ogniwko ostro trzeba obrobić, ale po męczarni udało mi się zrobić je ruchome. Kadłub składa się z wielu części, które trzeba kilka razy przymierzyć zanim się sklei. Ludzie narzekają, że jest on niespasowany prawidłowo, ale da się go dopasować, trzeba to robić uważnie. Model polecam, jest dużo zabawy.

 

W międzyczasie robię sobie TKS z nkm (hybrydę RPM i Mirage), jak będę miał czas, postaram się coś pstryknąć.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witaj!

Duże dla Ciebie!! Świetny model, Bardzo ładnie pomalowana figurka " stastysty" .

Mam tylko jedno pytanko: skala 1/72 czy 1/35?

 

Pzdr... przemek298

 

 

P.S

Jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego fajnie, tylko dlaczego w warsztacie??? To nie galeria tylko warsztat, do pokazywania skończonych modeli masz galerie...

 

A co do moedelu.. OK, tylko błota lub kurzu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego fajnie, tylko dlaczego w warsztacie??? To nie galeria tylko warsztat, do pokazywania skończonych modeli masz galerie...

 

A co do moedelu.. OK, tylko błota lub kurzu brak.

 

 

Wcześniej napisałem:

 

Model jest już na ukończeniu, ale zakładam wątek warsztatowy, ponieważ jak już go skończę, będę robił podstawkę (może mini dioramkę), więc przydadzą się wszelkie uwagi.

 

oraz

 

Niektóre elementy są założone jeszcze na sucho, inne wymagają lakieru matowego, a model brudzenia. Docelowo ma być przykurzony (bez ciężkiego błota). Testowałem też akcenty zieleni na pancerzu.

 

 

Myślę, że to wszystko wyjaśnia ;] Model skończony nie jest, jeszcze troszkę pracy nad nim zostało. Jak widać brakuje też dużej anteny, która będzie w pełni rozwinięta. Pokazałem jedynie aktualny stan prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to w takim razie cofam to co napisałem. Model wygląda na niemalże skończony, dlatego dałem się przyłapać .

 

Brzudz brudz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, modelik wygląda zbyt monotonnie pod względem malowania, aczkolwiek jest czystko sklejony Przy następnym popróbuj więcej zabawy z washem jako lekkiego syfku w zakamarkach, suchym pędzlem w celu rozjaśnień krawędzi, jak masz aero to i preshading. Co do obić to takie miejscami nierealistyczne... ale nie jest źle

Ogólnie modelik sympatyczny.

 

Co do figurek to się nie wypowiem bo sam mam z nimi problemy ale przydał by się im wash w celu lekkiego cieniowania. No to tyle z mojej strony.

 

Powodzenia z TKSem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obić też jestem średnio zadowolony, ale wykonywałem je po raz pierwszy, więc jakoś je przeżyję :] Figurki wash miały, suchy pędzel również, ale faktycznie starałem się to robić bardzo delikatnie, bałem się przesadzić i nie jest bardzo wyrazisty. Radiowiec w środku ma te cienie ostrzejsze, ale niestety ciężko go dobrze na zdjęciu złapać :/

 

Swoją drogą w trakcie rozbudowy mojego na początku zerowego warsztatu zauważyłem sympatyczny sklep:

 

http://www.system24.com.pl/

 

mają tam uchwyt do wiertełek dużo tańszy od tego oferowanego w sklepach modelarskich (a jest identyczny). Również popularny zestaw wiertełek kosztuje połowę mniej o_O Warto się rozglądać po sieci :]

 

Zastanawiam się jak dokleić antenę do uchwytu przy kadłubie. Dla niezorientowanych link:

 

http://www.hsgalleries.com/gallery04/sdkfz2513ac_1.htm

 

Antena jest na tyle duża, że z pewnością wiele razy jak nie ja, to ktoś inny o nią zaczepi i coś się stanie :/ Uchwyt anteny (gdzie się ona chowała) jak widać dokleiłem na sztywno. Chciałbym dokleić antenę tak, żeby w miejscu klejenia było w miarę dobre spoiwo, które jednak puści w trakcie silniejszego kontaktu z anteną (tak żeby nie wyrwać całego mocowania w razie czego). Myślałem, żeby zamontować ją używając Wamodoskiego lemona, który niby nie narusza plastiku. Z moich testów wynika, że ten plastik jak najbardziej narusza o_O Mimo wszystko spróbuję dokleić tą antenę (jak już będzie gotowa) tym lemonem, z tym, że będę kleił farbę do farby (tak, żeby klej nie miał nawet możliwości ruszyć plastiku). Myślicie, że to da zamierzony efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

użyj kleju CA, np kropelki - odrobiny - mozna łatwo rozdzielić elementy. Przed przyklejeniem, powierzchnie klejone mozna pomalować - to dodatkowo osłabi klejenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Modelik bardzo przyjemny i fajny.

Mam tylko taką małą uwagę (zboczenie rekonstrukcyjne ;-) )

Raportówka oficera powinna zwisać poniżej pasa głównego zaczepiona o niego na szlufkach, natomiast kabura powinna być odrobinę wyżej (szlufki na niemieckich kaburach nie są przyszywane równo z końcem kabury lecz 2-3cm od krawędzi przez co góra kabury wystaje nieco nad pas główny)

Sam na rekonstrukcjach noszę te rzeczy więc znam to z autopsji ;-)

Może i pierdoły, ale odkąd zacząłem "modelarstwo" 1:1 to jakoś zwracam uwagę na takie rzeczy.

I nie wiem czy to wina oświetlenia, ale kolor munduru radiooperatora troszkę do mnie nie przemawia.

Ale to wszystko tylko szczegóły - ogólnie bardzo ładny model.

 

Pozdrawiam!

 

Gudi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Żeby nie było, że nic się nie dzieje :]

 

IMG_0086.JPG

 

IMG_0087.JPG

 

IMG_0093.JPG

 

IMG_0096.JPG

 

 

IMG_0103.JPG

 

Niestety ostatnio pogoda jaka jest każdy wie, więc musiałem robić przy beznadziejnym świetle :/

 

Wszystko już poklejone, tylko duża antena jeszcze na plastelinkę do zdjęcia. Zacząłem powolutku go brudzić, na razie przednią maskę. To moje pierwsze zabawy z pastelami, jeszcze nie wiem jak się do podwozia zabrać. Chyba spróbuję na czymś rozpylić pastele z aerka i zobaczę jak to wyjdzie. Mam nadzieję, że komuś moje wypociny się spodobają :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pierwsze kroki w kierunku podstawki/dioramki. Wylałem gips, w którym mam zamiar wyrzeźbić bruk. Podstawka ma ukazywać zniszczoną ulicę, ruiny jakiegoś domku (budynek powinien spotęgować wrażenie jakie robi duża antena). Tak wygląda dostępna przestrzeń:

 

IMG_0117.JPG

 

Wstępnie zakurzyłem podwozie

 

IMG_0120.JPG

 

Moim kolejnym pomysłem jest wykorzystanie modelu, jaki zrobiłem będąc dzieckiem, a który walał się po kątach i nie był do niczego przydatny. Na drugim planie mam zamiar wrzucić wrak spalonego Renault UE Model kleiłem po pomalowaniu, więc jak wrzuciłem go do cleanluxa pięknie się rozleciał :] Postaram się go wpisać w ruiny budynku tak, jakby budynek w części się na niego zwalił.

 

IMG_0124.JPG

 

Tak z grubsza wygląda inbox mojej renówki Troszkę części jest jeszcze w kąpieli, muszę je doczyścić z farby :/

 

Nie wiem jeszcze jaki budynek dam na podstawkę, chyba coś wymyślę sam i wyleję z gipsu, chociaż zastanawiałem się nad kupnem arkad TM Diorama :] A może znacie jakąś stronę gdzie byłyby blueprinty budynków w skali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem na gips :] Zrobiłem prostą formę z polistyrenu, wylałem gips i ściana wygląda tak:

 

IMG_0129.JPG

 

Będzie to podstawa do dalszej rzeźby, pewnie jeszcze z jedną ściankę dorobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze starcie z gipsem mam za sobą, oto efekty:

 

IMG_0131.JPG

 

IMG_0138.JPG

 

Ogólna koncepcja:

 

IMG_0148.JPG

 

IMG_0150.JPG

 

IMG_0152.JPG

 

Renówkę powoli oblaszkowuję, żeby blachy później odpowiednio pogiąć. Zrobiłem też otwór w miejscu żaluzji, żeby wlepić tam odpowiednio zniszczone żaluzje. Chciałbym go lepiej rozwalić, ale plastik jest masakrycznie gruby, a wnętrza i tak nie ma :P Będzie to przysypana podpalona tankietka.

 

To mój pierwszy gipsowy domek, jak mi idzie oceńcie sami. Oczywiście dalej będę w nim rzeźbił, brak cegiełek i innych smaczków, zamierzam też dorobić(dokleić) coś na kształt parapetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna część bitwy z budynkiem :]

 

IMG_0169.JPG

 

IMG_0171.JPG

 

IMG_0177.JPG

 

 

IMG_0181.JPG

 

Front prysnąłem podkładem Tamyii, chciałbym jakoś "zaimpregnować" powłokę tego gipsu,żeby mi później farba nie schodziła. Macie jakiś patent na malowanie gipsu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję za opinie, cieszę się, że komuś moja praca się podoba :] Te kartoniki zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym od użytkownika filipst. Jest to jego własna produkcja, kartoniki raczej nie są wierną kopią tego co faktycznie było używane, ale co tam :]

 

Zacząłem robić ulicę:

 

IMG_0245.JPG

 

IMG_0251.JPG

 

 

IMG_0253.JPG

 

Płytki to tekturka, krawężniki to polistyren. Jak to wszystko ułożę, to poleję troszkę gipsem żeby zrobić fakturę i wypełnić pewne luki :] Domek również jest ustawiony w pozycji docelowej. Chodnik jak widać nie jest idealnie prosty, tak samo będzie z brukiem na ulicy. Nie chciałem żeby moja ulica wyglądała jak z kupnych wydmuszek, w Łodzi nadal są uliczki naprawdę krzywe, więc pewnie i w tamtych czasach nie było to niczym nadzwyczajnym

 

Aha, scenka będzie się działa w Stalingradzie :] Jedna osoba podpowiedziała mi, że właśnie tam sporo Rumuńskich tankietek zostało zniszczonych, więc moja renówka będzie w barwach Rumunii (w kolorze khakim) :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.