Skocz do zawartości

Problem z siadającym kurzem przy malowaniu


adacho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przy malowaniu aerografem non stop siada mi kurz na świeżo pomalowaną powierzchnie;/

Nie muszę mówić, że jest to irytujący i psuje pracę. Już kilkakrotnie zmywałem farbę z powodu kurzu.

 

Mimo posprzątania, odkurzenia, przewietrzenia i wytarcia wszystkich powierzchni (razem z podłogą) i po odczekaniu 20 minutowym kurz dalej siada.

 

Musi być jakiś sposób na to a także jak pozbyć się przyklejonego juz kurzu. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zawzięcie walczę z problemem kurzu.

I doszedłem do wniosku, że jednym, jedynym sposobem jest umieszczanie pomalowanych elementów pod jakimś przykryciem.

 

Widziałem niedawno, że ktoś stosuje do tego celu chlebak.

Gdy kończysz z malowaniem wkładasz elementy do chlebaka i zamykasz.Najwięcej kurzu czepia się podczas schnięcia więc taki chlebak jest super rozwiązaniem.Ja sam stosuję już różne pudełka i pojemniki w celu przykrycia i stwierdzam pełne zadowolenie.

 

Gotowe modele/dioramy warto umieszczać na szklanych regałach/szafkach z drzwiczkami bądź w tzw. akwariach ze szkła lub pleksi.

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak jednak usunąć poprzyklejany kurz? Mam identyczną sytuację / problem w przypadku Mikasy.... Drobinki kurzu osiadły na powierzchni malowanej lakierem Jak pozbyć się tego w sposób nieinwazyjny i nie naruszający powłoki lakierniczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nienaruszający się nie da, bo przyklejone drobinki "wyżłobiły" w lakierze swój kształt. Trzeba przeszlifować papierem ściernym. Koniecznie wodnym, najlepiej o gradacji p2000. Po polakierowaniu bezbarwnym nie ma różnicy w kolorze, a powierzchnia jest idealnie gładka. Metoda dobrze sprawdza się przy szlifowaniu schodków farby powstałych przy maskowaniu taśmą. Trzeba tylko uważać, żeby nie przeszlifować się na wylot. Dobrym rozwiązaniem na kurz jest też zmiana farb/sposobu malowania. Malowałem tego samego dnia pod rząd farbą Gunze C, i emalią Model Master. Stosunek przyklejonych paprochów na obydwóch powierzchniach szacuję na 1:10.

 

PS: A może po prostu nie radzę sobie z emaliami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

My w naszej modelarni przykrywamy modele szklanym akwarium (które ostatnio niechcący nadtłukłem). Coraz bardziej jednak skłaniam się ku chlebakowi z otwieraną pokrywką. Będzie to chyba wygodniejsze rozwiązanie niż ciągłe podnoszenie i opuszczanie klosza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Full Professional W weekend spróbuję coś takiego spreparować. To jednak jest dobre na czas malowania gdy przy stanowisku lakierniczym pracuje jedna osoba. Jeśli chętnych do malowania jest więcej to mokry model i tak musi być włożony gdzieś pod przykrycie do wyschnięcia, tak aby stanowisko lakiernicze było wolne dla następnego zainteresowanego. Tutaj przychodzi nam z pomocą chlebak, akwarium itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Tutaj przychodzi nam z pomocą chlebak, akwarium itp...
W przypadku pancerki, cywili a nawet samolotów 1:48 to się sprawdzi. Problem natomiast pojawia się w przypadku okrętów szczególnie 1:350, żaglowców - takie osłonki rozrastają się do sporych rozmiarów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kurz jest naprawdę irytujący. Ja pryskam wodą pomieszczenie, ale nie daje to świetnych rezultatów, bo czas schnięcia jest za długi (maluję emaliami MM). Po ostatnim modelu stwierdziłem, że przesiądę się na farby Gunze i zainwestuję w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.