Jump to content

Problem z siadającym kurzem przy malowaniu


Recommended Posts

Witam

Przy malowaniu aerografem non stop siada mi kurz na świeżo pomalowaną powierzchnie;/

Nie muszę mówić, że jest to irytujący i psuje pracę. Już kilkakrotnie zmywałem farbę z powodu kurzu.

 

Mimo posprzątania, odkurzenia, przewietrzenia i wytarcia wszystkich powierzchni (razem z podłogą) i po odczekaniu 20 minutowym kurz dalej siada.

 

Musi być jakiś sposób na to a także jak pozbyć się przyklejonego juz kurzu. Proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Ja również zawzięcie walczę z problemem kurzu.

I doszedłem do wniosku, że jednym, jedynym sposobem jest umieszczanie pomalowanych elementów pod jakimś przykryciem.

 

Widziałem niedawno, że ktoś stosuje do tego celu chlebak.

Gdy kończysz z malowaniem wkładasz elementy do chlebaka i zamykasz.Najwięcej kurzu czepia się podczas schnięcia więc taki chlebak jest super rozwiązaniem.Ja sam stosuję już różne pudełka i pojemniki w celu przykrycia i stwierdzam pełne zadowolenie.

 

Gotowe modele/dioramy warto umieszczać na szklanych regałach/szafkach z drzwiczkami bądź w tzw. akwariach ze szkła lub pleksi.

 

p.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Jak jednak usunąć poprzyklejany kurz? Mam identyczną sytuację / problem w przypadku Mikasy.... Drobinki kurzu osiadły na powierzchni malowanej lakierem Jak pozbyć się tego w sposób nieinwazyjny i nie naruszający powłoki lakierniczej ?

Link to comment
Share on other sites

W nienaruszający się nie da, bo przyklejone drobinki "wyżłobiły" w lakierze swój kształt. Trzeba przeszlifować papierem ściernym. Koniecznie wodnym, najlepiej o gradacji p2000. Po polakierowaniu bezbarwnym nie ma różnicy w kolorze, a powierzchnia jest idealnie gładka. Metoda dobrze sprawdza się przy szlifowaniu schodków farby powstałych przy maskowaniu taśmą. Trzeba tylko uważać, żeby nie przeszlifować się na wylot. Dobrym rozwiązaniem na kurz jest też zmiana farb/sposobu malowania. Malowałem tego samego dnia pod rząd farbą Gunze C, i emalią Model Master. Stosunek przyklejonych paprochów na obydwóch powierzchniach szacuję na 1:10.

 

PS: A może po prostu nie radzę sobie z emaliami...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

My w naszej modelarni przykrywamy modele szklanym akwarium (które ostatnio niechcący nadtłukłem). Coraz bardziej jednak skłaniam się ku chlebakowi z otwieraną pokrywką. Będzie to chyba wygodniejsze rozwiązanie niż ciągłe podnoszenie i opuszczanie klosza...

Link to comment
Share on other sites

Chlebak, karton po butach, akwarium - tanie środki zaradcze.

Panowie, trzeba sobie sprawić profesjonalną komorę lakierniczą, taką jaką ja mam:

 

DSC00424.jpg

 

Do tego jest jeszcze kurtyna z folii.

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Full Professional W weekend spróbuję coś takiego spreparować. To jednak jest dobre na czas malowania gdy przy stanowisku lakierniczym pracuje jedna osoba. Jeśli chętnych do malowania jest więcej to mokry model i tak musi być włożony gdzieś pod przykrycie do wyschnięcia, tak aby stanowisko lakiernicze było wolne dla następnego zainteresowanego. Tutaj przychodzi nam z pomocą chlebak, akwarium itp...

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator
Tutaj przychodzi nam z pomocą chlebak, akwarium itp...
W przypadku pancerki, cywili a nawet samolotów 1:48 to się sprawdzi. Problem natomiast pojawia się w przypadku okrętów szczególnie 1:350, żaglowców - takie osłonki rozrastają się do sporych rozmiarów
Link to comment
Share on other sites

Do malowania małych a nawet tych większych ale płaskich elementów używam pudełka po pizzy a do większych elementów mam duży karton o wym ok 90x40x15cm, obydwa przykrywam wieczkami po malowaniu i mam problem z głowy z kurzem

Link to comment
Share on other sites

Oj kurz jest naprawdę irytujący. Ja pryskam wodą pomieszczenie, ale nie daje to świetnych rezultatów, bo czas schnięcia jest za długi (maluję emaliami MM). Po ostatnim modelu stwierdziłem, że przesiądę się na farby Gunze i zainwestuję w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.