Skocz do zawartości

T-34/76 ze szkoły pancernej.


Panzer

Rekomendowane odpowiedzi

T-34/76 po remoncie przeprowadzonym na początku lat 50-tych rękami robotników i inżynierów ludowej ojczyzny i wcielony do służby w Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych w Poznaniu celem szkolenia nowych zastępów pancerniaków.

q stara wieża tagilska z czerwca 1942 jeszcze bez sztabki wzmacniającej osłonę jarzma

q kadłub czołgu czelabiński z połowy 1943 ( dwa małe zawiasy )

q nowy układ bieżny z kołami produkcji krajowej - centralne smarownice

q pozostałe elementy na kadłubie wzorowane na T-34/85

48872d1db12e7cf2m.jpg

 

ec47a0bfc24d83c3m.jpg

047cbf2e38b7a662m.jpg

3fcf8a47d9077901m.jpg

d5c71f2b124a4991m.jpg

2aee46dcab059f8dm.jpg

55e2487495bafea9m.jpg

ee5e6117f209b4a1m.jpg

7b42d45e23a017e9m.jpg

3724b3ba0aae3a4fm.jpg

7bb12287aa9be4f2m.jpg

d18ebaba4f75a84em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dołaczam sie do przedmówcy - może coś bliżej na temat "dawców orgnów"? To składak, czy "only Dragon"? Duże plusy za merytoryczne podejście do tematu. "Teciak" wypucowany jak na dzień przysięgi! Brakuje tylko fragmentu czyściutkiego bruku jako podstawki :-) Mógłbys rozwinąć skrót ZIP???????? Mam troche zdjęć "tetów" z takim dziwnym ustrojstwem na tylnej płycie silnikowej :-/ Jak na razie w żadnej publikacji nie spotkałem się z wyjaśnieniem cóż by to mogło być? Kształt podobny, ale u dołu wystaje taka grubaśna rura.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model powstał na bazie Dragonów 1:35, ubłocony jest w stopniu minimalnym mam kiepski aparat i nie oddaje on istoty. Zip to zestaw obsługowy. Takie skrzynie montowały ruskie podobno od 43-go ale jest więcej znaków zapytania w tym temacie. W Polsce też to dziadostwo marginalnie montowano w latach 50-tych. Kolega, który w tamtych latach służył w naszym poznańskim pancu mówił mi,że to Zip silnika ale podobno wożono tam pełno innego dziadostwa a potem skrzynie umarły śmiercią naturalną.

Pytałem wielu innych starych pancerniaków o te skrzynie ale nic nie pamiętają aby były. Ja to ustrojstwo dałem aby było coś innego w teciaku.

Pozdrawiam.

PS. Skrzynka jest z Tamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy Dysponujesz zdjęciem lub zdjęciami orginału ?. Jeżli chodzi o model - dobra robota. Przy okazji szukam zdjęć T-34/76 z Cytadeli w czasie służby. Najbardziej interesuje mnie nr. taktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wbrew szumnym deklaracją wielu autorów, że definitywnie rozprawiają się w swoich publikacjach z "białymi plamami" w historii T-34, nadal pozostaje mnóstwo niewiadomych :-/ Odnośnie ZIP-a..... Jesienią 1943 roku na tylnych płytach "Tetów" zaczęły się pojawiac duże, kanciaste skrzynie. Można by je uznać za zwykłe skrzynie na dobytek gdyby nie fakt, że że ze skrzyni wystaje rura o grubości Ok 100-120mm. Ja widzę inne rozwiązanie. Otóz mocowane na tylnej płycie kadłuba cylindryczne wytwornice nosiły nazwę MDSz, czyli mała świeca dymna. Czyżby więc owa skrzynia była BuSz-em, czyli dużą świecą dymną? Mo to o tyle sens, że wraz z upowszechnieniem się MDSz-ów, skrzynia mogła by być zaadoptowana faktycznie do przewozu narządzi. Czekam jakby co na lepsze zdjęcia twojego teciaka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy Dysponujesz zdjęciem lub zdjęciami orginału ?. Jeżli chodzi o model - dobra robota. Przy okazji szukam zdjęć T-34/76 z Cytadeli w czasie służby. Najbardziej interesuje mnie nr. taktyczny.

 

Model to trochę konfabulacja a trochę opierałem się na relacji Pana chorążego Stanisława Guzika mojego wieloletniego kolegi ze wspólnej służby w WSOWPanc. Numeracja PODOBNO była bardzo różnoraka dwie lub trzy cyfry.

Ten teciak na cytadeli to oczywiście składanka i do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić skąd to żelastwo pochodzi. Istnieje jednak przesłanka że był on kiedyś użytkowany w naszym pancu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.