Jump to content

T-34/76 ze szkoły pancernej.


Panzer
 Share

Recommended Posts

T-34/76 po remoncie przeprowadzonym na początku lat 50-tych rękami robotników i inżynierów ludowej ojczyzny i wcielony do służby w Oficerskiej Szkole Wojsk Pancernych w Poznaniu celem szkolenia nowych zastępów pancerniaków.

q stara wieża tagilska z czerwca 1942 jeszcze bez sztabki wzmacniającej osłonę jarzma

q kadłub czołgu czelabiński z połowy 1943 ( dwa małe zawiasy )

q nowy układ bieżny z kołami produkcji krajowej - centralne smarownice

q pozostałe elementy na kadłubie wzorowane na T-34/85

48872d1db12e7cf2m.jpg

 

ec47a0bfc24d83c3m.jpg

047cbf2e38b7a662m.jpg

3fcf8a47d9077901m.jpg

d5c71f2b124a4991m.jpg

2aee46dcab059f8dm.jpg

55e2487495bafea9m.jpg

ee5e6117f209b4a1m.jpg

7b42d45e23a017e9m.jpg

3724b3ba0aae3a4fm.jpg

7bb12287aa9be4f2m.jpg

d18ebaba4f75a84em.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Dołaczam sie do przedmówcy - może coś bliżej na temat "dawców orgnów"? To składak, czy "only Dragon"? Duże plusy za merytoryczne podejście do tematu. "Teciak" wypucowany jak na dzień przysięgi! Brakuje tylko fragmentu czyściutkiego bruku jako podstawki :-) Mógłbys rozwinąć skrót ZIP???????? Mam troche zdjęć "tetów" z takim dziwnym ustrojstwem na tylnej płycie silnikowej :-/ Jak na razie w żadnej publikacji nie spotkałem się z wyjaśnieniem cóż by to mogło być? Kształt podobny, ale u dołu wystaje taka grubaśna rura.....

Link to comment
Share on other sites

Model powstał na bazie Dragonów 1:35, ubłocony jest w stopniu minimalnym mam kiepski aparat i nie oddaje on istoty. Zip to zestaw obsługowy. Takie skrzynie montowały ruskie podobno od 43-go ale jest więcej znaków zapytania w tym temacie. W Polsce też to dziadostwo marginalnie montowano w latach 50-tych. Kolega, który w tamtych latach służył w naszym poznańskim pancu mówił mi,że to Zip silnika ale podobno wożono tam pełno innego dziadostwa a potem skrzynie umarły śmiercią naturalną.

Pytałem wielu innych starych pancerniaków o te skrzynie ale nic nie pamiętają aby były. Ja to ustrojstwo dałem aby było coś innego w teciaku.

Pozdrawiam.

PS. Skrzynka jest z Tamki.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, czy Dysponujesz zdjęciem lub zdjęciami orginału ?. Jeżli chodzi o model - dobra robota. Przy okazji szukam zdjęć T-34/76 z Cytadeli w czasie służby. Najbardziej interesuje mnie nr. taktyczny.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Wbrew szumnym deklaracją wielu autorów, że definitywnie rozprawiają się w swoich publikacjach z "białymi plamami" w historii T-34, nadal pozostaje mnóstwo niewiadomych :-/ Odnośnie ZIP-a..... Jesienią 1943 roku na tylnych płytach "Tetów" zaczęły się pojawiac duże, kanciaste skrzynie. Można by je uznać za zwykłe skrzynie na dobytek gdyby nie fakt, że że ze skrzyni wystaje rura o grubości Ok 100-120mm. Ja widzę inne rozwiązanie. Otóz mocowane na tylnej płycie kadłuba cylindryczne wytwornice nosiły nazwę MDSz, czyli mała świeca dymna. Czyżby więc owa skrzynia była BuSz-em, czyli dużą świecą dymną? Mo to o tyle sens, że wraz z upowszechnieniem się MDSz-ów, skrzynia mogła by być zaadoptowana faktycznie do przewozu narządzi. Czekam jakby co na lepsze zdjęcia twojego teciaka!

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, czy Dysponujesz zdjęciem lub zdjęciami orginału ?. Jeżli chodzi o model - dobra robota. Przy okazji szukam zdjęć T-34/76 z Cytadeli w czasie służby. Najbardziej interesuje mnie nr. taktyczny.

 

Model to trochę konfabulacja a trochę opierałem się na relacji Pana chorążego Stanisława Guzika mojego wieloletniego kolegi ze wspólnej służby w WSOWPanc. Numeracja PODOBNO była bardzo różnoraka dwie lub trzy cyfry.

Ten teciak na cytadeli to oczywiście składanka i do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić skąd to żelastwo pochodzi. Istnieje jednak przesłanka że był on kiedyś użytkowany w naszym pancu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.