Skocz do zawartości

T-90 Tamiya/Miniarm - 1:35


karol 111

Rekomendowane odpowiedzi

zwróciłem uwagę na osłony wokół peryskopu kierowcy.

O co chodzi.

Otóż jest tak:

024.jpg

 

Może Miniarm się wzorował na jakimś prototypie, wersji testowej ? Tak czy siak robota pali Ci się w łapkach. Super. Może jeszcze takie linki Ci się przydadzą:

 

http://btvt.narod.ru/4/t-90_v_strou.htm

http://btvt.narod.ru/5/90/90.htm

http://armor.kiev.ua/Tanks/Modern/T90/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W relacjach naszych wschodnich sąsiadów z budowy T-90, do których linki podał mi Paweł (dzięki!) zwróciłem uwagę na osłony wokół peryskopu kierowcy.

O co chodzi.

Otóż jest tak:

024.jpg

025.jpg

 

a Miniarm zrobił tak:

 

026.jpg

027.jpg

 

czyli są jakby skrócone, ucięte, w każdym razie nie takie jakie być powinny. Byłbym przegapił ten szczegół, gdyby nie wspomniane relacje ze wschodu

Taką wersję tego elementu przy włazie kierowcy proponowano przez pewien okres na T-90 dla między innymi Indii (obecnie jest on identyczny również w eksportowej...)czyli w wersji eksportowej. T-90 FR maja ten element zamontowany w kształcie jak na górnych zdjęciach. Fakt faktem że Miniarm tez to przejaskrawił, bo aż tak "ściętych wierzchołków" trójkąta nie montowano, Przy czym sam wierzchołek bryły nie zawsze jest wykonany jako "ostry" na wielu zdjęciach ma ścięcie lub są fazowane (sam narożnik przy włazie kierowcy)... Obrys tego fragmentu "płyty czołowej-górnej" jest raczej przynależny wcześniejszym wariantom T-72 (modernizowanym...).Myślę że po prostu w okresie w którym Miniarm robił formę odlewu nie dysponowali innymi, lepszymi informacjami i przyjęli analogię do znanego im wyglądu czołgu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Istotnie, tak mocno ściętych trójkątów jak u Miniarm, to nie znalazłem.

Ani na zdjęciach wersji eksportowej, ani też na najwcześniejszych T-90.

W niektórych egzemplarzach protoplastów T-90, czyli T-72 BM, to nawet to dopancerzenie wokół peryskopu nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że kolega nadal pracuje nad modelem i niedługo ujrzymy kolejne fotki z postepów prac. Ja osobiście czekam na nie z niecierpliwością. POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace czały czas trwają.

Dosyć czasochłonne jest uwalnianie niektórych części z nadlewek i późniejsze ich szlifowanie. Dobrze, że ta żywica z której odlane są części jest dość przyjazna w obróbce, ani za twarda, ani za krucha.

Ilość roboczogodzin przy budowie tego modelu wydatnie zwiększa mi tak zwany "wkład własny", bo Miniarm wykonał naprawdę dobrą robotę, ale żeby zrobić w miarę wierny model T-90, to trzeba też dać coś od siebie. (zresztą, tak jak ptzy każdym modelu )

 

A teraz początek robót przy wieży:

 

044.jpg

045.jpg

046.jpg

047.jpg

048.jpg

049.jpg

050.jpg

051.jpg

052.jpg

053.jpg

 

054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol 111 czy mógłbyś dodać fotkę wieży od tyłu? Nie będzie mnie stać na Miniarma . A widok przyda się w przypadku budowy modelu od podstaw. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

dzięki, było i mimo, że to раннего выпуска, to obserwuję,

 

u mnie w dalszym ciągu robota przy wieży, zdjęcia dam jak już ją skończę,

tak skomplikowanej wieży, to nie ma i nie miał chyba żaden czołg,

 

P.S. a tak przy okazji ...

ZVEZDA założyła na swojej stronie forum dyskusyjne,

ostatnia widomość, to taka, że T-90 wypuści pod koniec tego roku (2010)

kto chce, to może prześledzić wątek, warunek - trzeba czytać cyrylicę albo mieć translator google

http://zvezda.org.ru/forum/viewtopic.php?f=17&t=25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba czytać cyrylicę albo mieć translator google

 

Che che ja jestem z pokolenia, które miało "ruski" w szkole. W technikum miałem 4 z rosyjskiego więc sobie bez problemu czytam "ichnie" stronki modelarskie, literaturkę itp. Translator owszem super sprawa ale czasem durnoty pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo to trwało, ale wieża, to jakby drugi model robić.

Sprawy nie ułatwia ruska mania do prowadzenia kabli od różnych szpejów na zewnątrz (tak jakby w środku nie było miejsca !!!)

Budowa zewnętrzna wieży T-90 osiągnęła już taki poziom skomplikowania, że następna modernizacja powinna wyciąć to wszystko w pień i wprowadzić jakiś monolit bo bardziej już się nie da.

Ale dość tych narzekań, które nic nie wnoszą ...

 

Najpierw tak jak obiecałem zdjęcia tyłu.

 

055.jpg

056.jpg

057.jpg

 

i wypociny aktualne

 

058.jpg

059.jpg

060.jpg

061.jpg

062.jpg

063.jpg

064.jpg

065.jpg

066.jpg

067.jpg

068.jpg

069.jpg

 

Zostały mi jeszcze km i antena no i pora go w końcu postawić na koła.

Myślę też nad malowaniem. Rozważam taki wariant:

 

070.jpg

 

To zdjęcie dedykuję tym, którzy piszą, że ktoś za bardzo ubłocił model

A teraz idę się odstresować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda! A skomplikowana architektura wieży to cały smaczek współczesnej rosyjskiej pancerki. Im bardziej pracochłonny układ w budowie, tym efektowniej wygląda później na modelu. Zobaczysz jak nałożysz wash i dasz suchy pędzel, nie będziesz mógł oczu oderwać tak te wszystkie kształty będą współgrać ze światłem. Spróbuj tylko celownik doprowadzić bardziej do pionu, na jednym ze zdjęć wygląda jakby był lekko pod kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

 

Spróbuj tylko celownik doprowadzić bardziej do pionu, na jednym ze zdjęć wygląda jakby był lekko pod kątem.

Jest minimalnie odchylony, a zdjęcie z takiego kąta jeszcze to powiększyło. To się wzięło z tego, że płaszczyzna mocowania celownika jest na pochyłości wieży, a sam element tego nie uwzględnił. Popatrzę jeszcze na zdjęcia i ocenię czy zostawić jak jest, czy ruszyć to debonderem i naprostować. Na tym etapie wolałbym ograniczyć manipulacje przy wieży do minimum.

 

Zobaczysz jak nałożysz wash i dasz suchy pędzel, nie będziesz mógł oczu oderwać tak te wszystkie kształty będą współgrać ze światłem.

Obym osiągnął taki stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

"W czasie mojej pracy w charakterze wykładowcy w akademii wojskowej przeprowadziłem pewien eksperyment związany z czołgowym kompleksem uzbrojenia kierowanego. Namówiłem do zajęcia stanowiska celowniczego czołgu (był to T-80U z takim samym kompleksem 9K1 19 jak na T-90) 15-letnią dziewczynę (córkę jednego z pracowników poligonu). Przez pięć minut wyjaśniałem jej co ma robić, potem razem załadowaliśmy do automatu ładowania bojowy pocisk 9M1 19. Po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie strzelania dziewczyna bez problemu wykryła cel oddalony o 3,5 km, odpaliła pocisk i trafiła cel. Doświadczony celowniczy potrafi bardzo precyzyjnie naprowadzić pocisk - np. trafić w luk włazu lub inne dowolne miejsce na zamówienie."

Siergiej Suworow, fragment artykułu z pancerni.net

 

I ostatnie zdjęcia przed malowaniem.

Koła miniarmu:

071.jpg

072.jpg

073.jpg

 

Jakość gąsienic jest w zasadzie dobra. W zasadzie, bo zdarzają się ogniwka felerne (deformacje, pokruszone zęby). Na 176 ogniwek, 41 miało jakieś wady co stanowi ok.24%. Dużo? Bardzo dużo! Ale trzeba przyznać, że zęby w tym typie gąsienicy są dość delikatne, do tego dochodzi sprawa magazynowania i transportu od producenta do mnie, w czasie którego mogły dodatkowo ucierpieć.

Nie jest to jakiś problem, bo wadliwe ogniwa mogę umieścić w górnym biegu gąsienicy, tam gdzie będą niewidoczne.

Ogniwa łączy się na sucho, na tzw. klik.

074.jpg

075.jpg

 

076.jpg

077.jpg

078.jpg

079.jpg

080.jpg

081.jpg

082.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.