Skocz do zawartości

Temat techniczny - szablony, kalki, dostępność modeli


Lucas HS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 358
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie te uszczelki ;-)

Chodzi o uszczelkę za zbiorniczkiem farby. O tą uszczelkę, która musi ściśle przylegać do iglicy z każdej strony, by farba nie lała się do tyłu, na spust i rękę Maskol nie da tu rady, bo iglica musi płynnie przesuwać się po uszczelce, trzymając jednak szczelność. Maskol jest dobry do uszczelniania gwintu dyszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja już powoli sklejam tutkę, nawet w farbkę już się zaopatrzyłem 220 H Jak będę miał chwile wrzucę jakieś fotki..a co z kalkami??

 

Pozdrawiam

Spokojna głowa, kalki będą już niedługo Wczoraj dotarły do mnie czyste arkusze. Pierwsze próbne wydruki pokazały, że kolor jest jednak za ciemny więc muszę go rozjaśnić. Muszę też popracować na techniką cięcia arkuszy na mniejsze i samym drukowaniem. Bardzo ważna jest czystość arkuszy - jakiekolwiek zabrudzenia powodują nierównomierny rozkład atramentu i psują kolorystykę. Dam znać jak wydruki będą zdatne do użycia.

 

Pozdrawiam.

 

Edit:

 

No więc mała relacja co w próbnych wydrukach "piszczy"

Wydruk na papierze kalkowym wychodzi jednak inaczej niż na papierze fotograficznym. O różnicy w kolorystyce już wspominałem ale jest jeszcze coś co nie daje mi spokoju.

 

Kolor nie jest niestety jednolity - widać to zwłaszcza na większych płaszczyznach. Nie wiem jak to nazwać - pojawiają się ciemniejsze i jaśniejsze plamki. Im ciemniejszy kolor czerwieni tym bardziej rzuca się to w oczy.

 

Prawa mała szachownica wydrukowana w kolorze, który byłby do przyjęcia gdyby nie ten efekt. W rzeczywistości plamki są dość dobrze widoczne, zwłaszcza dla bystrzejszego oka.

 

Środkowa duża szachownica - kolor rozjaśniony i efekt osłabiony na tyle, że (jak dla mnie) nie rzuca się tak w oczy - trzeba się uważniej przyjrzeć. W tym przypadku należało by położyć dość cienką warstwę farbki Gunze H86/Humbroll 220 aby kolorki na modelu współgrały.

 

Lewa duża wydrukowana w kolorze Lucasowym (czysta czerwień bez domieszek) efekt trudniejszy do zauważenia niż poprzednio ale za to czerwony jest jaśniejszy i wpadający w tonację żółtawą względem tego co powinnon być. W tym przypadku należało by dobrać eksperymentalnie własną mieszankę farbki czerwonej aby kolorki na modelu współgrały.

 

Poniżej fotka z próbnego wydruku. Litery "RZECZ" w napisie Rzeczpospolita są najjasniejsze (Lucasowe) a pozostałe ciemniejsze.

 

IMG_5699_kor.JPG

 

Co o tym myślicie ? Który wariant kolorystyki wybrać ostatecznie ?

Czekam na sugestie.

 

Jeszcze jedna uwaga - kalki te mogą niektórym sprawić większe problemy niż tradycyjne. To ze względuna to, że cała powierzchnia jest pokryta folią. Przez to nie ma miejsca gdzie można by chwycić pincetą sam podkład, chwyta się także folia z nadrukiem. Dlatego należy szczególnie uważać podczas nakładania takiej kalkomani.

 

Pozdrawiam,

Sławko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejsze jest by kolorek współgrał z H220. Drobne niuanse kolorystyczne wyłapie może jakiś ultra wyczulony malarz . A poza tym zastanawia mnie bardziej to, czy z czasem kolorek farby, tudzież kolorek kalki nie zmieni zabarwienia. Co do spraw technicznych, myślę, że ta drobna przypadłość kalki nie stanowi większego problemu. Po odpowiednim docięciu nie powinno być chyba kłopotu z nakładaniem. Jednakże w takim wypadku sugerowałbym umieszczenie jakiegoś testowego nadruku, tak by nakładający mógł przed nałożeniem właściwej kalki wykonać małą próbę na kawałku plastiku

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po serii różnych prób i eksperymentów udało mi się w końcu wydrukować kalkomanie

 

IMG_5702_kor.JPG

 

Kolorek czerwony ostatecznie wybrałem tak by pasował do Gunze H.86 / Humbrola 220 pod warunkiem, że nie zostanie pomalowana zbyt gruba warstwa tych farbek. To ten kolor ze środkowej szachownicy z poprzedniego mojego postu. Kropeczki są niezauważalne, nawet wyszło lepiej niż poprzednio.

Okazało się, że kluczem do sukcesu jest zachowanie najwyższej czystości arkusza - czyli niedotykanie go palcami ani niczym innym i nieczyszczenie odcisków palców. Najlepszy rezultat uzyskałem drukując na czyściutkim, wyjętym prosto z opakowania arkuszu.

Tak więc połowa pracy za mną teraz to trzeba jeszcze zabezpieczyć warstewką przeźroczystego lakieru by przy nakładaniu nadruk się nie rozpłynął i można przystąpić do dystrybucji

Jeśli komuś z list bardzo się spieszy i czuje się na siłach do samodzielnego zabezpieczenia lakierem kalek to mogę wysłać taką kalkę nielakierowaną.

Trudno powiedzieć kiedy uda mi się zdobyć odpowiedni lakier bo w zeszłym tygodniu nie było w żadnym odwiedzanym przeze mnie sklepie.

Ale to tylko kwestia czasu, prędzej czy później będę go miał

Brakujące maski dla wszystkich z listy rezerwowej są już wycięte i niebawem powinny do mnie dotrzeć.

Jeśli chcecie możecie już zacząć wpłaty - po dane do przelewu zapraszam na PW. Cennik dla wszystkich zapisanych na listy jest taki sam jak na stronie 11. Jeśli ktoś z list rezygnuje z zakupów proszę o taką informację - będzie mi łatwiej zapanować nad dystrybucją.

 

Edit:

Po prawej stronie każdego arkusika umieściłem element kontrolny do sprawdzenia jak taka kalka się nakłada oraz by móc porównać kolor tej próbki z kolorem namalowanym farbką.

 

Pozdrawiam,

Sławko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na allegro. Wpisz tu-154m. O dziwo jak ostatnio patrzyłem dla wyników tu-154 pojawiają się ceny z kosmosu, ale dla tu-154m już są na poziomie przyzwoitym (ok. 50-55 zł).

 

Możesz też umówić się z którymś ze sklepów internetowych, coby Ci zarezerwowali modelik. Mi się udało na tej zasadzie kupić w model-hit za 47,70. Jeśli uprawiam kryptoreklamę to proszę o wybaczenie, ale to jeno z chęci pomocy poszukiwaczowi

 

Powodzenia i nie trać zapału w tropieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby z zabezpieczoną lakierem revella kalkomanią dały mi nie do końca zrozumiałe wyniki.

Przy moczeniu w wodzie nadruk nie został w żaden sposób naruszony - lakier świetnie zadziałał jako ochrona.

Przy nakładaniu użyłem preparatu Microscale set co spowodowało, że kalkomania bardzo się pomarszczyła.

Pozostawiona bez ingerencji na jednej powierzchni nie rozprostowała się nawet po kilku godzinach pozostawiając pęcherzyki powietrza pod kalkomanią

Na tej samej powierzchni położyłem także drugą próbkę kalki ale delikatnie wycisnąłem nadmiar płynu spod niej. Dzięki temu pęcherzyków się pozbyłem - kalkomania leży równiutko ale jej powierzchnia sprawia wrażenie bardziej chropowatej niż przed położeniem.

Dziś spróbuję jeszcze z kilkoma próbkami kalki na innej powierzchni - być może powierzchnia której użyłem była nieodpowiednia.

Na wszelki wypadek zamówiłem już polecany specjalnie to tej kalkomanii preparat Microscale Liquid Decal Film z którym nie powinno być takich problemów.

Może to jednak opóźnić zakończenie prac zabezpieczających kalkomanie o kolejnych kilka dni - mam nadzieję, że mi to wybaczycie.

Proszę jeszcze o trochę cierpliwości - staram się prace doprowadzić do szczęśliwego końca pomimo wszelkich przeciwności na jakie napotykam.

W ramach rekompensaty za tak długie oczekiwanie pracuję nad rysunkową instrukcją do kalkomanii

 

Pozdrawiam,

Sławko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem najlepsze rezultaty przy nakładaniu dała kalkomania pokryta samym preparatem Microscale liquid decal film. Kalkomania bardzo ładnie się położyła na powierzchnię kontrolną - żadnych pomarszczeń ani srebrzeń.

Jednak przy nakładaniu pędzelkiem nadruk potrafi się gdzie nie gdzie delikatnie rozmyć.

Jeszcze muszę pokombinować czym ten preparat rozcieńczyć by dało się go nakładać aerografem - to powinno zapobiec rozmywaniu druku.

Jak dobrze pójdzie to jutro zaczynam malowanie

 

Przygotowałem dodatkowo rysunkową pomoc do prac przy modelu:

 

Tu-154_Instrukcja_str1_1.jpg

Tu-154_Instrukcja_str2_1.jpg

Tu-154_Instrukcja_str3_3.jpg

Kalki%201kpl_s4l_detale_600DPI_66x47_kol_de0019_instrukcja_2.jpg

 

Na rysunkach sylwetek samolotu dodam jeszcze numerki detali i będę mógł wam je udostępnić razem z kalkomanią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

preparat rozcieńcza się ropzuszczalnikiem do produktów celulozowych w proporcjach 1:1 i nanosi aero

Dzięki za podpowiedź

Taką samą opinię znalazłem już wcześniej w necie co świadczy o tym, że to tak ma działać.

Niestety obecnie nie posiadam takiego rozcieńczalnika.

Z ciekawości zacząłem więc testować te co mam pod ręką.

Revell do olejnych odpada (lakier zrobił się matowy), MM do akryli (mieszanka się zważyła), Gunze do akryli też nie za bardzo (atrament wyszedł matowy a czysta powierzchnia kalki błyszcząca).

Najlepsze rezultaty spośród posiadanych specyfików osiągnąłem z rozcieńczalnikiem Tamiyi - Lacquer Thinner takim w pojemniczku 250ml z żółtą nakrętką (item 87077-500).

Kilka kompletów już pomalowałem, jak dobrze wyschną to powtórzę dla pewności na jednej kalce test nakładania i jak będzie dobrze to mogę malować resztę i rozpoczynać dystrybucję

 

Edit:

Test nakładania zakończony pomyślnie.

Kalkomania nie marszczy się nadmiernie pod wpływem Microscale Set'a a po wyschnięciu leży równiutko Nadruk jest nieczuły na wodę - nic się nie rozmywa podczas moczenia.

 

Jedyny skutek uboczny jest taki, że powierzchnia kalkomanii jest ostatecznie półmatowa. Wynikło to ze sposobu rozcieńczenia i nałożenia przy pomocy aero preparatu zabezpieczającego. Pomimo to kolor jest taki sam jak na kalkomanii pomalowanej pędzelkiem. Mam nadzieję, że nie będzie to zbytnim utrudnieniem przy budowie tutki zwłaszcza, że najczęściej i tak cały model pokrywa się jakimś lakierem zabezpieczającym całość.

 

Jeśli taki "produkt" wam odpowiada to mogę rozpocząć dystrybucję.

 

Mam kilka niepełnowartościowych kompletów (błędy w druku, śmietki przyplątane podczas malowania). Tak sobie pomyślałem, że dla chętnych mógłbym wybrać takie dwie kalkomanie zamiast jednej zamówionej ale tak by można było z nich wyciąć komplet pełnowartościowych detali na model. To co by zostało mogło by takiej osobie posłużyć do eksperymentów lub jako zapas. Jeśli ktoś tak zechce to proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3...2...1... Start

Najlepszym specyfikiem do rozcieńczania okazał się jednak Mr. Color Thinner. Dzisiejszy zakup i próby zakończone pełnym sukcesem pozwalają mi rozpocząć lakierowanie wszystkich wydrukowanych kalkomanii.

Trochę to może potrwać ze względu na ograniczenia czasowe i sporą ilość arkuszy

Niemniej jednak pierwsze egzemplarze "seryjne" powinny być jutro już gotowe do pakowania i wysyłki.

Nie wiem jak szybko się uporam ze wszystkimi ale będę się starał jak najszybciej.

Chętni, którzy jeszcze tego nie zrobili mogą już zacząć wpłacać pieniążki i przesyłać adresy do wysyłki.

Instrukcję najwygodniej było by mi przesłać w postaci elektronicznej - jeszcze muszę ją dokończyć.

 

PS.

W przypadku mojego aero (wygląda jak EW-770) najlepiej nakładał się lakier rozcieńczony w proporcji około 1:1,4 (1,4 rozcieńczalnika).

 

Pozdrawiam,

Sławko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.