Skocz do zawartości

MIG 17PF / LIM 6M SMER 1/48 jakie barwy?


zbychm

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli przymierzam się do LIMa jak w tytule. Myślałem o schemacie malowania egzemplarza o czerwonym numerze burtowym 418 i tu zaczynają się schody…

Po pierwsze według zebranych informacji to powinien być 6 bis a nie 6M.

Po drugie schemat malowania zamieszczony w instrukcji SMERa w górnej części pokazuje dwubarwny kamuflaż a legenda wskazuje na trójbarwny.

Jedyne zdjęcie jakie znalazłem przedstawiające 418-tkę jest niestety cz-b.

Jeżeli ktoś może potwierdzić poprawność malowania i/lub posiada zdjęcia, bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na google'ach (grafika) jak wpisze się frazęLim-6M pojawia się czarno - białe zdjęcie Lim-6M z n/b 418. T jest to zdjęcie które mam w swoim archiwum w kolorze. Z tego co pamiętam jest to w przybliżeniu piasek + brązowy(czekolada) Jeżeli uda mi się to znaleźć zeskanuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, badzo dziękuję za chęć pomocy wczoraj pożyczyłem na trochę kredki od córki i pokolorowałem instrukcję od smera. Faktycznie jest to dwubarwny kamuflaż ciemnozielony H116 (Vallejo 95) oraz piaskowy H94 (Vallejo 119). Pomyliłem się zieleń o której pisałem to nie element kamuflazu lecz kolor, który występuje na spodzie w elementach których szczerze mówiąc nie znam i nie umiem nazwać (element okrągły oraz prostokątny, w tej kolejności w lini wzdłużnej tuż obok płetwy ogonowej) w modelu występują jako elementy przeźroczyste pawdopodobnie do pomalowania od strony wewnętrznej

 

Jeżeli ktoś znajdzie w czeluściach swoich zbiorów fotki 418, bardzo proszę o PW lub zamieszczenie

 

RAV - w tej sytuacji wychodzi, że od początku jest błąd merytoryczny i 418-tka to „bis” a nie "M", chyba, że była modernizacja. Właściwie jestem laikiem i mimo fascynacji nie znam dokładnie szczegółów tych stalowych ptaków. Na: lotnictwo.net.pl/.../3763-polskie_lotnictwo_w_okresie_prl-6.html znalazłem zdanie : „Najważniejszym z Limów szóstek był 6bis. Do tej wersji przerabiano wcześniejsze modele m.in. Lim-5M, Lim-5P, Lim-6. Były też wersje rozwojowe Lim-6M, Lim-6R, Lim-6MR.

i R serii 4, 5 i 6 do jednostek wojskowych…”

 

Jedyna fotka 418 w kolorze jaką znalazłem:

1867e4f741ddd7d2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff udało mi się znaleźć to o czym dyskutujemy.

 

Pan Marek Toporowicz zamieszczał w magazynie Model Fan ciekawą serię malowań sprzętu uzywanego w czasach PRL-u.

 

Jedna z tablic przedstawia naszego Lim-6M n/b 418.

 

lim6m1.th.jpg lim6m2.th.jpg

 

Wszystkie tablice publikowane w Model fanie są dostępne na stronie internetowej pana Toporowicza

 

PS. Co sie w ogóle stało z Model fanem - od XII 2009 przestał sie ukazywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, serdeczne dziękuję wspaniała pomoc

Widzę swoją drogą, że to ciekawa historia LIMa numer 1J 04-18.

Cytując publikacje trafił do Piły do 51 PLMSZ w dniu 8.04.1963 roku jako "bis" pokazany przez KRYSTKA i następnie po remoncie/modernizacji dokończył żywota jako "M" którą mam zamiar strugać i oszpecić farbą dzięki tablicą zamieszczonym przez flynavy, jeszcze raz wielkie dzięki

Może ktoś zna historię tego egzemplarza? Tak sobie myślę, że jak przetrwam boje z tą sztuką może pomyślę o "bisie" także 418tym, tym azem w trójbarwnym?

 

Pan Marek Toporowicz pisze o przebudowie w 1971 roku LIM 5P na wzór LIM 6bis tworząc LIM 6M, ale według TBiU 117 (podpis pod tablicą Pana Kowalskiego) oraz informacji które znalazłem w sieci pierwotnie 1J 04-18 był "bisem" a nie "5P"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli coś komuś potrzeba to mogę zeskanować bo ja mam je z Model Fan'a (powyrywane kartki - chyba wszystkie

 

flynawy jeśli mógłbyś mi zrobić skany tych planszy i przesłać na meila będę ogromnie wdzięczny

 

Z góry bardzo CI dziękuję

 

meila podam Ci na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli juz rozmawiamy to MiG-17PF/Lim-6M to przypomniało mi się że w Muzeum marynarki Wojennej stał kiedyś łacialy Lim-5P (Mig-17PF) z numerem 926 - póżniej został on wymieniony przez Lim-6bis. Ma może ktoś jakieś fotki tego 926.

 

Dodatkowe pytanie - czy ten Lim-6M wystawiony w Siemirowicach kiedykolwiek latał w barwach 7plm-b MW. Jezeli tak to może ktos uraczy nas jakąś fotke z czasów lotnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten.

 

Tylko nurtuje mnie pytanie czy tak rzeczywiście był pomalowany w trakcie słuzby w 7 plm-b MW. Muzeum MW ma tendencje do zmiany malowań vide Mi-4ME (dziwny ocień zieleni i lipny n/b).

 

Patrząc na ciekawe malowania Lim-6bis z Siemirowic mam wrażenie, że jednostki tam stacjonujące nie doczekały się bogatych opracowań. To co ujrzało "szersze wody" to najczęsciej fotografie ze skladowiska w Mierzęcicach.

 

Wielka szkoda.

 

Info dla sympatyków lotnictwa morskiego - nad Gdynią ćwiczy formacja 2XMi14PŁ, 1XW-3RM, 1XSH-2G. Pewnie w poniedziałek podczas oficjalnego pożegnania adm. Karwety bedzie przelot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sierpuchowie stoją dwa Limy- jeden na osiedlu, drugi wewnątrz:

 

http://www.airplane-pictures.net/image.php?p=35491

 

sądzę, że oba latały w 7 pułku. Znikąd ich tam nie przywlekli. Obecnie 101 jest nieco inaczej pomalowany, dość wirtualnie rzekłbym.

 

A nie lepiej skusić się na Lim-6MR? Razwiedczik i do tego w oryginalnym malowaniu:

http://www.airplane-pictures.net/image82580.html

 

Przelot będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to przejrzałem moje archiwum i znalazłem ciekawostkę na temat "926" z Muzeum MW.

 

Według Biblioteczki SP nr 25 "926" jest jednym z oryginalnych MiG-17PF dostawy radzieckiej (czyli to nie jest lim). Użytkowany w lotnictwie MW do 1982 po czym przekazany do muzeum jako dar Dowództwa MW.

 

Przeglądając OdeB naszego lotnictwa MW oprócz Lim-5/6 natknąłem sie na dwa MiG-17. To pewnie jeden z tych.

 

Mam nadzieję, że Kolega Zbychm nie obrazi się , ze mu temat trochę off-topic'ujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania dotyczące "oszklenia", może mnie ktoś oświecić co to za elementy przedstawione są na zdjęciu?

 

 

872315f2b91bba0fm.jpg

 

pod szybą okrągłą (1) jest w zestawie coś jakby zawór z sugestią malowania "gunmetal"

 

Drugie pytanie dotyczy osłony kabiny, zastanawiam się jaki powinna mieć kolor? Lekko żółtawa (egzemplarz w trakcie służby) czy przeźroczysty? Nie wiem, czy żółtawy kolor na zdjęciach to tylko „starość” czy dochodzi także barwienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrągła- nigdy przezroczysty. Anteny radiokompasów malowane były następująco- właśnie lekko brązowe(naturalny kolor tworzywa co sugeruje świeżo wyprodukowany egzemplarz, po remoncie, czy wymianie anteny), a w trakcie eksploatacji malowano je ogólnie dostępną farbą stosowaną do anten, czyli zieloną bezołowiową (patrz MiGi-21 wszelkiej maści).

Prostokątna antena, czyli MRP-48 albo MRP-56 podlegała tenu samemu procesowi.

 

Jeśli pomalujesz obie na zielono, będzie to najbliższe prawdy.

Kabina zawsze przezroczysta. Za żółtawą technik dostałby wciry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.