Skocz do zawartości

[11.11] Zamek w Czchowie / Scratch build / 1:35


Michalw

Rekomendowane odpowiedzi

Nie odbieram tego jako czepianie się (ten budynek jest z XVIII w.) . Fajnie że wyjaśniłeś mi to i owo, postaram się zmniejszyć okna,ale za dużo nie dam rady. A jak myślisz, jakie mogło być pokrycie dachu ? Dachówka ? Jeżeli tak to karpiówka czy mnich-mniszka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Figurki są w skali. Otwory okienne były małe. A co do figurek to jak je kupiłem i otworzyłem opakowanie, popatrzyłem na twarze tych rycerzyków to.... no cóż Italeri chyba nie powinno się brać za robienie "ludków". Twarze wyglądały jakby ktoś kartofla odlał w plastiku .

Tu się muszę zgodzić, ostatnio oglądam figurynki i powiem szczerze, że twarze degeneratów i debili. Część naszych producentów popełnia ten błąd, albo jakieś opoje z opuchniętymi twarzami po "nalewce na kościach", albo jak by dostał łopatą lub wypadł jak był mały przez okno na twarz. Tragedia. Jedynie chyba Mantis trzyma się jakoś z twarzami swoich figurek.

Ta brama chyba będzie trochę wyższa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prawie skończone najwyższe piętro (trzeba jeszcze trochę szlifu na otwory okienne). I zabrałem się za robienie bram do budynku. W sumie to wszystko zajęło mi to jakieś 4 godz i 6 kubków herbaty . Teraz będę brał się za drzwi do najwyższego piętra.

zoooo005-1.jpg

zoooo004.jpg

zoooo006-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abd4ceffec292148med.jpg

Mam zastrzeżenia co do kształtu dachu. Wiem że nie ma żadnego źródła które by dokładnie wskazywało jak on wyglądał ale skoro posiłkujesz się makietą z muzeum, warto by odwzorowywać ją we wszystkim. A więc tak jak już wcześniej zaznaczyłem długość dachu (pomiędzy czerwonymi liniami) u Ciebie jest mniejsza a niżeli w makiecie. Poza tym kąty na dachu też się nie zgadzają. Może lepiej to będzie wyglądać jak całość pokryjesz ale to nadal nie będzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem i masz rację. Dziś zabiorę się za poprawkę dachu i otworów na drzwi do ost. piętra ( bo też sam zauważyłem że walnąłem babola ). A teraz pytanie do wszystkich. Szukam, szukam i znaleźć nie mogę. Jak był montowany do podstawy budynku most zwodzony. Od góry jak wiadomo szły łańcuchy a na dole jak to wyglądało. Jakaś ruchoma belka czy co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie w okolicy Łodzi znalazł byś zamek z mostem zwodzonym

 

Pewnie nigdzie. To w końcu Łódź, tu są tylko stare fabryki po Poznańskim i innych chłopkach co chcieli się dorobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo pare sposobow. Najbardziej popularny to tzw. piwot - czyli bardziej po polsku, byla to os przepuszczona przez konstrukcje przesla, jej skrajne krawedzie osadzano tak jak na rysunku:

453e6c0d4e25e4d8.jpg

 

Na tej fotce widac bardziej wyrafinowana metode mocowania osi.

93587a9619959eb6.jpg

 

Pozniej, niekiedy stosowano hi-tech wynalazek zwany zawiasem:

1c4f1a9d81b75faf.jpg

 

Kiedys pytales o sposob wykonania ceglanego muru - tu jest ladnie pokazane jak to zrobic: http://www.youtube.com/watch?v=oN_BwPEIJoY#t=3m28s Efekt calkiem realistyczny.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w Malborku też tak jest i ogólnie był to najpopularniejszy sposób mocowania to taki wykonam. Tak na razie wygląda most zwodzony, jeszcze brakuje uchwytów na łańcuchy, no i ich samych oczywiście

 

Góra mostu.

zoooo001-1.jpg

 

No i dół mostu.

zoooo002-1.jpg

 

P.S.

PKD4GA może wiesz też jakie dachówki były stosowane w tamtych czasach, bo np. na Malborku jest Mnich-Mniszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PKD4GA może wiesz też jakie dachówki były stosowane w tamtych czasach, bo np. na Malborku jest Mnich-Mniszka.
- napisz maila do muzeum w Tarnowie, opisz co robisz itd. Prowadzili badania i wiedza najwiecej na temat obiektu, mysle ze Ci pomoga - udziela rzeczowych informacji. Temat dachow to temat rzeka, dachowki ceramiczne to tylko jedna z mozliwosci, stosowano tez inne rozwiazania.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak poradził mi PKG4GA i napisałem do nich, oto odp.:

 

-"Szanowny Panie dokumentacja z badań zamku w Czchowie to setki rysunków, kilkanaście tomów sprawozdań itd. Nie mam w tej chwili na tyle wolnego czasu aby pracować dla Pana, może się Pan oprzeć na publikacjach. Co do pokrycia dachu na wykopaliskach nie znaleźliśmy ani jednej dachówki to oznacza wg mnie że dach był gontowy, pozdrawiam Andrzej Szpunar "-

 

Nie wiem tylko czemu Pan Andrzej napisał że miałby dla mnie pracować. Sądzę że nie stać by mnie było na takiego doradcę w sprawie budowy makiety . Reasumując, będę musiał kłaść deseczki na dach. Wreszcie coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Budowa dachu trwa. Tyle ile się naprzeklinałem tworząc wzór to już chyba wszyscy w bloku mają mnie dość. Może nie jest on idealnie odwzorowany, ale tak już zostaje. Nie mam już sił do niego. Oczywiście to co jest na zdjęciu zostanie pokryte raz jeszcze a dopiero potem pójdzie gont. Co do samej budowli to została powiększona brama, co zaś za tym idzie cała kondygnacja dostała kolejne 9 cm. Drzwi wylądowały już na swoich miejscach i czekają na obłożenie w koło cegłami. Rycerz prawie skończony, wreszcie dostał chorągiew...jak go już ukończę to prześlę foty.

HPIM3822.jpg

HPIM3823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem fragment drogi od razu za mostem zwodzonym. Wylałem do formy gips i dodałem małych kamyczków. Drogę jeszcze czeka szlif.

HPIM3826.jpg

 

A to urządzenie do dociskania kamyczków w gipsie, czas jego wykonania 48 sek.

 

HPIM3827.jpg

 

Pomalowałem też bramę wjazdową.

 

HPIM3828.jpg

 

Myślicie że taki łańcuch może być, czy jest za mały?

 

HPIM3829.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.