Skocz do zawartości

[PG] Tankowiec Dniestr pr.1559V ( Okonek- 1/700 )


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 276
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Czesc.

Postanowilem podlubac troche przy nadbudowce. Sposob jej wykonania dlugo nie dawal mi spokoju i szczerze mowiac robiac jeden jej element nie jestem jeszcze pewien sposobu wykonania drugiego. Na pierwszy ogien poszedl jej pierwszy stopien zaznaczony na fotce:

 

9d5863bed83cff7a.jpg

 

Bryle wykonalem ze sklejonych 4-ech plytek 0,75 i okleilem je 0,25-ka aby uzyskac gladkie sciany. Po oszlifowaniu przymiarka do kadluba

 

48f86a407d4a2025.jpg

06144303979c2cd4.jpg

9566b4867a34447c.jpg

03f8f64249a317f3.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tak, Tornado ma rację przednie krawędzie zaokrąglone, choć zastanawiałbym się czy cała przednia ściana nie jest leciutko zaokrąglona tak jak góra

 

na zdjęciu, które wkleiłeś zwróć jeszcze uwagę na pierwsze wejście na tym poziomie, lewa "framuga" wejścia nie pokrywa się z prawą (lepiej widać to na fotce od drugiej burty) to by sugerowało, że nadbudówka powinna mieć od dziobu leciutkie wcięcia do pierwszych "drzwi" (jest węższa)

 

czekamy na więcej

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na zdjęciu, które wkleiłeś zwróć jeszcze uwagę na pierwsze wejście na tym poziomie, lewa "framuga" wejścia nie pokrywa się z prawą (lepiej widać to na fotce od drugiej burty) to by sugerowało, że nadbudówka powinna mieć od dziobu leciutkie wcięcia do pierwszych "drzwi" (jest węższa)

 

To drzwi tez mam robic ? .............

Ty to kurna potrafisz analizowac fotki .... fiu, fiu...... zreszta widac w Twojej relacji. No wlasnie mialem pokazac te zaokraglenia ale teraz musze to jeszcze troche przerobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest super a skala jest kosmiczna. Niewiem czy uda tobie sie tak odwzorowac ten tankowiec ale mysle, ze po czesci uda sie tobie trzymam kciuki i zycze powodzonka w budowie okretu

 

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem po wykonaniu zadania

Zaokraglilem i wykonalem uskoki w przedniej czesci. Przybyla tez nisza na lewej burcie. Powinna miec ksztalt litery T ale w tej skali Ta z przodu natomiast jest za plytka ale postaram sie to jakos wycieniowac po malowaniu aby nadac jej glebie. Tylnej niszy po drugiej stronie nie bedzie bo widzialem tam tylko zwykle drzwi. Proporcjonalnie to i tak wszystko do bani. Bez planow to mozna sobie tylko gdybac

 

698d10c5cd0a9f5c.jpg

93aa0e9b714da264.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcjonalnie to i tak wszystko do bani. Bez planow to mozna sobie tylko gdybac

nic nie do bani, jak na tak skromne materiały i brak planów idzie Tobie bardzo dobrze

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna patrząc na ilość "rzeczy do zrobienia" to idzesz jak przeciąg

 

 

Jeszcze okonku takie pytanie. Czy te 0.25 to polistyren?? A jeśl tak to czy to jest na tyle giętkie, że da się to zrolować w rurę o średnicy + - 100 mm ?:roll:

 

 

Ps.Może to dziwnie zabrzmi, ale niedługo także zaczynam budowę pływadła Pomożecie mi, co?

 

 

 

 

Pozdrawiam,

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te 0.25 to polistyren?? A jeśl tak to czy to jest na tyle giętkie, że da się to zrolować w rurę o średnicy + - 100 mm ?:roll:

 

Tak to polistyren. Nie bardzo rozumiem to pytanie. +-100 mm Przeciez to 10 cm Po przejechaniu materialem po ostrzu nozyczek aby nadac mu gietkosc zrolowalem rurke o srednicy 5-7 mm ( tak na oko )

 

Czas na model. Dzisiaj idziemy o pietro wyzej:

 

e6577ac71a463f99.jpg

 

Po odrysowaniu ksztaltu od pokladu rufowego powstaly dwa poklady nadbudowki:

 

14c8e55986ab9605.jpg

 

Tutaj pierwszy na pierwszym segmencie jeszcze w starej wersji wykonania:

 

d608eacdf53df9dc.jpg

 

Teraz 4x0,75 jako kolejne pietro:

 

7f1c281327cc8b49.jpg

 

A na nim kolejny poklad oraz calosc na pokladzie:

 

6a058383c02f3587.jpg

455d4d3a35102e74.jpg

 

Poklady beda wykonane od nowa bo nie jestem do konca pewien ich zgodnosci z pokladem glownym na rufie a to niestety bedzie wazne w dalszych pracach

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki okonku za rozwianie moich wątpliwości

 

Widać, że bardzo się przykładasz do każdego projektu... Tak trzymać

 

 

Pozdrawiamm,

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

górny pokład tego piętrka to faktycznie mała zagadka np. Boris Chilkin nie ma takich załamań od rufy tylko praktycznie pokrywa się on z dolnym pokładem

natomiast Vladimir Kolechitskij od strony prawej burty tylną krawędź tego (górnego) pokładu nie ma prostopadłej do osi okrętu ale lekko pod kątem i byłbym skłonny podejrzewać o to Dniestr

jeszcze jedna zagwozdka widoczna na fotce jaką wkleiłeś - czy między dźwigiem a lewą burtą jest "dziura" w końcu po coś tam jest reling...

 

ale zasuwasz a u mnie zastój

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super okonku

Jedna sprawa - w rzucie z gory nadbudowka siega od sterburty do bakburty - co jak mi sie wydaje widac dokladnie na ostatniej fotce Dniestra (tej ze strzalkami) ktora wstawiles. Twoja nadbudowka wydaje sie byc taka jakas waska - chyba ze to fotki skracaja Konkretnie chodzi mi o "pieterko" w rzucie z gory

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedrek tez dolukalem sie tych roznic ale na Dniestrze jest chyba prosto

 

5513a3f273ab35f1.jpg

 

Ta dziura wyglada mi na basen i nie chcialem jej wycinac tylko przykryc pokrowcem, ktory pewnie nakladany jest na widoczny stelaz

 

0e3c14adc90444ed.jpg

 

Po przestudiowaniu paru fotek dolukalem sie tych zaglebien wiec jedna nadbudowka poszla do poprawy. Przy okazji dodalem mala kabine na koncu pokladu:

 

b0c088cf4ce99280.jpg

96f2d397692c8dca.jpg

ee1834d6597578df.jpg

 

Jak widac jedna sciana nie wyszla tak jak miala i basen zawisnie chyba w powietrzu. Juz dalej bez okazywania na orginale kolejne pieterko z jego pokladem:

 

83b1914ab190dbce.jpg

 

Tu juz przymiarka i calosc na kadlubie. Ostatnia fotka powinna byc odpowiedzia na pytanie Pawla. Normalnie jest OK ale mam male obawy co do tylnej czesci czy aby po dodaniu bocznych scian na calosc nie pojawi sie problem z przejsciem w burty kadluba

 

ce3d87a29a18082d.jpg

5baeddbf86a7ee39.jpg

086bf49465c3db67.jpg

 

PS. Tempo jest spokojne. Godzinka do 1,5-ej dziennie

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedrek tez dolukalem sie tych roznic ale na Dniestrze jest chyba prosto

nie mam 100% pewności, ale bez planu/zdjęcia z góry to nie ma co tego roztrząsać

Ta dziura wyglada mi na basen

takie same mam skojarzenie, tylko co to za basen?

Po przestudiowaniu paru fotek dolukalem sie tych zaglebien wiec jedna nadbudowka poszla do poprawy. Przy okazji dodalem mala kabine na koncu pokladu

a tu moje niedopatrzenie, nie zauważyłem, że Twoja nadbudówka jest taka długa, założyłem iż te małe nadbudóweczki dopiero dorobisz tak jak tą od rufy

Jak widac jedna sciana nie wyszla tak jak miala i basen zawisnie chyba w powietrzu

chyba są za krótkie, z lewej nawis górnego pokładu jakby leciutko zbyt duży

Juz dalej bez okazywania na orginale kolejne pieterko z jego pokladem

znów wyjdę na marudę ten nowy górny pokład wygąda, że ma dwa załamania a nie jedno jak u Ciebie po skosie, zwróć uwagę iż w połowie ściany nadbudówki zaczyna się malutki okap, który się powiększa aż do skosu, który zrobiłeś;

ponadto tylna krawędź nie jest linią prostą a ma dwa występy w miejscu trapów na niższy pokład (widać na foto, które wklejasz ze strzałkami)

Normalnie jest OK ale mam male obawy co do tylnej czesci czy aby po dodaniu bocznych scian na calosc nie pojawi sie problem z przejsciem w burty kadluba

znając Ciebie dasz sobie radę choć trudny projekt sobie wybrałeś, mimo marudzenia cały czas jestem pełen podziwu

 

Jędrek

ps.

PS. Tempo jest spokojne. Godzinka do 1,5-ej dziennie

ostatnio chciałbym choć tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewien, ale ten niby basen wygląda mi na otwór naprawczy. Pracuję w fabryce i przy jakiś większych urządzeniach mamy w podłodze otwór naprawczy do wciągania cięższych elementów na wyższe poziomy. Obok stoi dźwig, więc może to być to. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia jakiegoś większego urządzenia to otwiera się pokrywy zakrywające otwór wielkości podobnej jak ten "basen". Wtedy dźwig stojący obok wciąga elementy na górne poziomy i nie trzeba wtedy wnosić tego po schodach. Jednak tutaj znajduje się to zaraz przy krawędzi, więc to raczej nie będzie potrzebne. A może ma to związek z wyciągarkami widocznymi na fotce?

 

03b9aff3c7f3b6eem.jpg fbbe3d06cc30ac8bm.jpg

 

Druga rzecz kierująca na nie basen to odległości od krawędzi. Na pierwszej fotce widać odległość od krawędzi a na drugiej teoretycznie tą samą odległość. Jeżeli byłby to basen to musiałby mieć "wannę" a na drugim zdjęciu nic nie wystaje z sufitu. Dlatego myślę, że to jednak jakiś otwór naprawczy, który został zakryty dla bezpieczeństwa.

 

Pozdrawiam

Samik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłby to basen to musiałby mieć "wannę" a na drugim zdjęciu nic nie wystaje z sufitu.

 

Samik Twoja teoria luku naprawczego bardzo mi sie podoba i jest nawet sensowna. Jest to w koncu statek zaopatrzeniowy wiec i pewnie jakies warsztaty na nim maja ale zeby w tym miejscu ? Nadal przystaje przy basenie kapielowym co jest normalka na statkach odbywajacych dlugie rejsy. Wanna nie musi wystawac z sufitu bo jest schowana za sciana dlatego tez napisalem, ze u mnie pewnie zawisnie w powietrzu ze wzgledu na zle wykonanie pokladu ponizej. Dzwig w tym miejscu jest pewnie potrzebny do obslugi owych wyciagarek przewodow tankujacych oraz duzej motorowki roboczej widocznej na innych fotkach wlasnie obok niego.

 

45443089553cc184.jpg

 

znów wyjdę na marudę ten nowy górny pokład wygąda, że ma dwa załamania a nie jedno jak u Ciebie po skosie, zwróć uwagę iż w połowie ściany nadbudówki zaczyna się malutki okap, który się powiększa aż do skosu, który zrobiłeś;

 

Znowu przegapilem i dziekuje za zwrocenie na to uwagi. Nie ma bata i trza to pozniej poprawic tzn. postaram sie. Bardzo wazny element tego pokladu, ktory zmieni jego wyglad.

 

ponadto tylna krawędź nie jest linią prostą a ma dwa występy w miejscu trapów na niższy pokład (widać na foto, które wklejasz ze strzałkami)

 

Tego sie juz dopatrzylem wczesniej i zapomnialem dopisac w poprzednim poscie, ze potem poprawie co juz mialo miejsce. Troche dzisiaj popracowalem ale mam zla wiadomosc : porobilem pare fotek w czasie owych prac i przez pomylke wykasowal je z kamery jeden z moich kochanych szkodnikow zanim wpisalem je na komputer. Duze SORRY w imieniu szkodnika no i moim. No nic musza wystarczyc fotki koncowe. Wspomniane skosy pod trapami zostaly wykonane a calosc zostala oklejona 0,25-ka dla uzyskania gladzi.

 

4b13bbcf22a1c928.jpg

13a5de859a683def.jpg

a119e415bcf959a4.jpg

 

Male widoczek na luzne spasowanie z kadlubem oraz na caly model:

 

91e98141c92ccfff.jpg

ac1545c989df33bc.jpg

 

Pozostalo jeszcze wiele problemow do rozwiazania w tym rejonie np. podpory pierwszego pokladu laczace go z kadlubem. Przyznam sie, ze byly juz gotowe jako czesc okleiny ale byly zbyt elastyczne do dalszej obrobki. Jest tez maly problem z szerokoscia obu elementow w tym miejscu i pewnie bede musial zmienic cos z kadlubem ale to sie jeszcze zobaczy. Moze wymysle cos innego. Widok na caly model cos mi mowi, ze nadbudowka bedzie proporcjonalnie za duza. Moze to tylko zludzenie

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz apetyczniej całość wygląda

Widok na caly model cos mi mowi, ze nadbudowka bedzie proporcjonalnie za duza. Moze to tylko zludzenie

myślę, że złudzenie

poczekałbym z montażem do pokładu do czasu wykonania następnego pięterka, występ na przedniej ścianie nadbudówki pewnie będzie wymagał podklejenia od spodu

 

już czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki relacji

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

występ na przedniej ścianie nadbudówki pewnie będzie wymagał podklejenia od spodu

 

A to dlaczego

Jedziemy dalej. Przybyly Jedrusiowe okapy, poprawione sciany pod basenem oraz otwor na drugi trap. Nie lukajcie na te dziwne malunki bo to tylko moje pomoce w czasie dalszych prac.

 

d5a5001d2338bdd2.jpg

ffb9d1fbcd442bd4.jpg

 

Rozpoczely sie tez wstepne prace nad kolejnym pieterkiem czyli sterowka. Sposob wykonania taki sam jak wczesniej czyli torcik z 0,75-ek oklejony 0,25-kami

 

43eda1854fec0715.jpg

7108816660bab9ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

występ na przedniej ścianie nadbudówki pewnie będzie wymagał podklejenia od spodu

A to dlaczego

zapomniałem, że nadbudówki robisz lite z 0,75-tek

 

z malunkami wygląda jeszcze lepiej, górne pięterko też cymesik

zastanawiam się czy to takie złudzenie, że przednia ściana tego pięterka powinna w części być nachylona pod kątem podobnie do mostków innych statków/okrętów (tak jakbyś odwrócił nadbudówkę to byłoby akurat)... ale to może być tylko złudzenie

 

Jędrek

zasuwasz aż miło patrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy to takie złudzenie, że przednia ściana tego pięterka powinna w części być nachylona pod kątem podobnie do mostków innych statków/okrętów

 

Znowu dajesz mi robote

 

9f7f916417dd7578.jpg

 

Jak widac jest skos ale czy to zrobie. Musze przemyslec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamilknąć?

 

Bron Boze

 

tej fotki nie mam!

nie musisz tego robić, 700-tka pozwala na uproszczenia

 

Juz podsylam a prace ruszyly dalej w kierunku poprawek. Co z tego wyjdzie to nie mam pojecia. Nie wiem nawet czy jezeli uda mi sie wykonac ten skosik czy bedzie widoczny bo to jakies 2 mm w wysokosci

 

PS. Jedrus z gory zaznaczam co widac na ostatniej fotce, ze ujemnego skosu glownej sciany na przodzie nie bede robil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

No to jestem po poprawce sterowki. Oj dala mi w kosc. Udalo sie zrobic te skosy ale czy dobrze to zobaczymy dopiero po malowaniu. Tak za ciosem dorobilem z kliszy fotograficznej wiatrochron na przodzie ( nie wszystkie okrety tego typu go maja ), ktory posiada nawet zeberka z cienkich patyczkow. Przybyl tez sztywny reling na gorze wraz z jego ozebrowaniem ale juz z plytek tak jak wczesniej na pokladzie dziobowym.

 

4f0569ec426c8631.jpg

4fc88ea52d56a382.jpg

40b34fc641018980.jpg

 

Stan nadbudowki na dzisiaj z kolejnymi pieterkami oraz podstawa komina. Polaczenie wiatrochronu pomalowane juz na bialo pedzelkiem aby sprawdzic spasowanie.

 

9fb4a8f4baf310d6.jpg

98252e9f51f608a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.