Skocz do zawartości

Niezrealizowane projekty polskiego przemysłu lotniczego.


qalimar

Rekomendowane odpowiedzi

Ale przyszło nam wyrabiać SM-1... Nie sądzę, by była to samodzielna decyzja naszych władz?

 

Obecnie kontrahenci używają innych sposobów lobbowania niż wtedy, ale ogólnie sprowadza się do tego samego.

Jeśli chodzi o presję producentów czy władz "sojuszników" to pewnie wygląda podobnie, ale przez ile lat i w jakiej ilości w NASZYCH zakładach w kraju produkowalismy SM-1 i jego nastepców, tłukliśmy na potęgę AN-2 , budowalismy AN-28 .Dodać do tego silniki lotnicze itd .A co teraz robimy już nie w Naszych zakładach ? Smiechu warte, przemysł lotniczy sprowadzono do poziomu chałupnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi o presję producentów czy władz "sojuszników" to pewnie wygląda podobnie, ale przez ile lat i w jakiej ilości w NASZYCH zakładach w kraju produkowalismy SM-1 i jego nastepców, tłukliśmy na potęgę AN-2 , budowalismy AN-28 .Dodać do tego silniki lotnicze itd .A co teraz robimy już nie w Naszych zakładach ? Smiechu warte, przemysł lotniczy sprowadzono do poziomu chałupnictwa.

 

Wychodzi na to, że wielki brat ze wschodu był dla nas bardziej łaskawy niż ten zza oceanu ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za łaskawość z jednej i z drugiej strony, gdy tak czy inaczej polskie konstrukcje są brutalnie zastępowane "lepszym" towarem? To ja dziękuję za taką łaskawość ;)

 

Nieodparcie taka sytuacja koajrzy mi się z kobiecym argumentem na kłótnie "ja wiem lepiej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że wielki brat ze wschodu był dla nas bardziej łaskawy niż ten zza oceanu ;P

A do tej pory myślałeś ,że było inaczej Z jednego G.... wdepnęliśmy w drugie G.... z różnicą,że możesz sobie na ulicy pokrzyczeć jak to Ci jest źle bo przemysł lotniczy w Polsce dogorywa do tego stopnia,że musimy od Korei kupić szkoleniowe samoloty co dodatkowo mają robić za pełnobojowe samoloty jak w krajach ubogich.Ale nie bójcie się jakby co to sojusznicy z NATO nas obronią Więc nie potrzebny nam przemysł lotniczy.A ma ktoś jeszcze jakiś ciekawy rysunek czy grafik tych polskich koszmarków z desek kreślarskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie dyskutuje z Wami, z częścią sie zgadzam, z częścią nie. I tak sobie myślę, że ta dyskusja w tym konkretnym przypadku ma sens modelarski - bynajmniej dla mnie. Za kilka dni ruszam z warsztatem w [11.11] a poza tym otwieram warszat jednej z najwiekszych porażek lotniczych naszej IIIRP - i ta właśnie decyzja jest pokłosiem tejże dyskusji.

 

Prośba jeszcez jedna do wszystkich (jednak nie mogłem sie powstrzymać) wiecej merytoryki mniej pustych słówek. Ten temat , nawet jak budzi emocje ma przybliżać niezrealizowane projekty polskiego przemysłu.

 

Co mi przychodzi do głowy to W3-long... doszedł do poziomu makiety która gnije przy pzlach. Czy aby takie makiety , protoypy nie powinny miec swego miejsca w jakims hangarze, muzeum itd? w szanujacych się krajach sa takie instytucje, nie koniecznie musimy czekać za kolejną prywatną fundacją która raczy coś uratować. Przecież chyba jakiś procent z ministerstwa kultury i dziedzictwa marodowego należy się na taki cel...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naszych prototypów smigłowców - BŻ-1 Gil stoi w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, ładnie odrestaurowany. BŻ-4 bodaj zalega w hangarze Ilotu w stanie pożal się Boże, a szkoda.

 

 

Jeśli chodzi o prototyupy Sokołów - są w Świdniku, jeden służy do prób WN i SO na stamowisku naziemnym, drugi dumnie zalega pod płotem.

 

A co do Sokoła Long - mam numer Modelarza z kilkoma rysunkami. Jeśli jesteś zainteresowany odezwij sie na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Sokoła Long - mam numer Modelarza z kilkoma rysunkami. Jeśli jesteś zainteresowany odezwij sie na PW.

Zrób skany i wrzuć tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak pieniędzy na kontynuacje projektu, brak pieniędzy w wojsku, brak zapotrzebowania (wg decydentów), chęć wprowadzenia UH-60? wybierz sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko zrobiłem zdjęcie. Rys z "Modelarza" nr 8/97.

 

sokollong.jpg

 

 

Temat, wbrew pozorm, nie umarł do końca, pytanie tylko, czy coś tym razem z niego wyniknie. Chodzi mianowicie o projekt SW-5 i modernizacnę W-3 pod nazwą Sokół 2

 

http://atplatoon.w.interia.pl/w3sokol2.html

 

http://aeronet.pl/pazdziernik_2008/22_5_PZL_Aeronet_Aviation-Valley.pdf

 

w tym pdf'ie jest m. in. rysunek tej niwej piasty WN, o której pisałem wcześniej.

 

 

 

i-i09-09-011sokol-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naszych prototypów smigłowców - BŻ-1 Gil stoi w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, ładnie odrestaurowany. BŻ-4 bodaj zalega w hangarze Ilotu w stanie pożal się Boże, a szkoda

 

Gwoli ścisłości, BŻ-4 również stoi w MLP w Krakowie. Ma być restaurowany. Poa tym jest też JK-1 Trzmiel ale to inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzmiela i Gila widziałem i prezentują się naprawdę świetnie. Z Żukiem przynaję, nie jestem na bieżąco. Świetna wiadomość z jego odrestaurowywaniem.

 

Z tym że zanim Żuk trafi na stół operacyjny to trochę jeszcze zejdzie. Jego obecny stan pozostawia nieco do życzenia ale jest prezentowany na wystawie pt "Swego nie znacie..." razem z innymi zabytkami jak np Levavasseur Antoinette , Etrich Taube czy Wagner Eule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy krakowskim muzeum - do kiedy będzie mozna zobaczyć F-105?

w każdej chwili, kadłub tu, skrzydła tam kiedy będzie można zobaczyć w jednym kawałku - ojj nie prędko, ma być doprowadzony do stanu "reprezenatywnego" Kutyny, a to oznacza b. duzo czasu i naszego czekania ...

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Numer 5/6 '10 "Aeroplanu" jest w całości poświęcony samolotowi I-22 Iryda. Obszerny artykuł, sporo ciekawych i unikatowych zdjęć.

 

(mam nadzieję, że administracja nie uzna tego wpsiu za spam. sam kupiłem go dziś, a myślę, że dla zainteresowanych konstrukcją news będzie użyteczny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

troche o Skorpionie:

http://wiadomosci.onet.pl/wideo/unikatowa-konstrukcja-polskiego-mysliwca,8635410,1,klip.html#

reportaż dosyć tendencyjny, jak dla mnie typowy dziennikarz co 5 min sie doktoryzuje i już specjalista żeby w temacie żeby rzucić kilka sensacji do kamery, ale jak się wyłączy głos to można zobaczyć troche ciekawych ujęć Skorpiona i nie tylko.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.