Skocz do zawartości

"Plastyk" dla sentymentalistów: IŁ-2m3, Jak-1M, P-


drabik

Rekomendowane odpowiedzi

Czapla w oryginale miała zielone tworzywo, Łoś jasno niebieskie, Ił-2 białe, RWD-5- też niebieskie, dopiero później białe.

 

Pytam, bo ostatni raz widziałem te części u mnie w jakimś pudle koło 1988 roku, a to już trochę czasu. Wiem tylko, że jeden z modeli miał białe części... chociaż powinienem je mieć jeszcze w pudle z jakimś śmigłowcem Mi... będąc na święta u rodziców poszukam "skarbów"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapla w oryginale miała zielone tworzywo, Łoś jasno niebieskie, Ił-2 białe, RWD-5- też niebieskie, dopiero później białe.

moja nie była zielona,iła miałem niebieskiego a rwd biały.może chodziło o to która partia do jakiego miasta trafiła akurat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastyk był we wszystkich kolorach tęczy. Mam cztery zestawy RWD 5 - biały, zielony, brązowy i szary.

 

Tak, jak podeszło. Czaple na początku były zielone w rożnych odcieniach, niektóre prawie czarne. Trafiła mi się też błękitna i biała.

Z jakami było tak samo. Pierwszy biały, a potem zielone i błękitne.

Nie było wszystkich kolorów tęczy, ale czerwone RWD-8 się zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastyk był we wszystkich kolorach tęczy. Mam cztery zestawy RWD 5 - biały, zielony, brązowy i szary.

 

Tak, jak podeszło. Czaple na początku były zielone w rożnych odcieniach, niektóre prawie czarne. Trafiła mi się też błękitna i biała.

Z jakami było tak samo. Pierwszy biały, a potem zielone i błękitne.

Nie było wszystkich kolorów tęczy, ale czerwone RWD-8 się zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kryzysowych latach 80-ych wtryskiwali takie tworzywo, jakie dostali z przydzialu. Czasem bylo w ogole wielobarwne, ze zmielonych resztek, ale pierwsze serie byly faktycznie w takich barwach:

Czapla w oryginale miała zielone tworzywo, Łoś jasno niebieskie, Ił-2 białe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by się pokusić o projekt grupowy związany z naszą rodzimą wytwórnią,i jej osiągnięciami w dziedzinie modeli,miało by to również wymiar dydaktyczny,bo poza ZTS Plastyk również inna firma prowadzi dość ofensywną sprzedaż leciwych już zestawów,co w połączeniu z niską ich ceną powoduje,iż to właśnie po nie sięga wielu początkujących modelarzy.Ps. sam też zaczynałem od zestawów ZTS,pierwszy był Jak-1M sklejony w wieku siedmiu lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, wspomnienia Co ciekawe, pierwszego Jakowlewa miałem w kolorze chemicznogroszkowozielonym [nazwa chyba dość dokładnie oddaje niezapomniany kolor wyprasek ] , natomiast drugi, kupiony parę miesięcy później, był dowodem na zapatrzenie się panów z "plastyka " na modele matchboxa , słynne "2colours" Większość wyprasek bladozielona, pół skrzydła jadowicie żółte Jak jakiś grzebyk z kiosku ruchu...

To były czasy! Nawet po te nieciekawe Jaki stałem z dziadkiem w kolejce na warszawskim placu Szembeka Jak udało się na wakacjach kupić Ławoczkina i Letova Kovozavodów, to poczułem się , jakbym do raju trafił

 

Co do RWD5- ArmiA, jak odnajdę swojego, to masz w prezencie do kolekcji, jest dla odmiany żółtawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

To ja może wywołam "zgorszenie" faktem, że wszystkie modele przez Was wspominane kupowałem w "białej wersji" - zarówno w latach 80-tych Łosia (pierwszy model - Łoś w czarno-białym pudełku ze zbliżeniem na kabinę obserwatora na wierzchu - bodajże rok 1985...), jak i później RWD 5bis, Czaplę, Jaka 1, kilka "Garbatych"...

Również kupiony po kilku latach kolejny Łoś był z białego plastiku.

 

A tym wrażeniom, jakie tym zakupom i późniejszemu klejeniu towarzyszyły - dziś już nic nie dorówna...

 

pozdrawiam,

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drabik Twoje modele są za bardzo dopracowane

Sentymentalnie by było jakbyś zrobił je bez malowania i nałożył kalkomanie, albo pomalował plakatówkami....

Jak na fotce zapożyczonej z sąsiedniego tematu:

v2010112819134374967471.jpg

Łoj wspomnienia... wspomnienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.