Skocz do zawartości

FW190 z torpedą 1/72 Revella


czsochaj

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to początek mojej zabawy z modelami plastykowymi. Na tym modelu uczyłem się nowych, nieznanych mi technik. Miałem trudności nawet z prawidłowym doborem farb. Przez przypadek doczytałem gdzieś, że RLM76 pod koniec wojny był zbliżony do Angielskiego SKY. Jak wyszło, oceńcie Sami.

 

37c18462af121a5fm.jpg 8ef136234367b4eam.jpg cf9e07f1ec945f10m.jpg 34c53b23cc35beaam.jpg a639622934581600m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RLM 76 był kolorem jasnoszaro - błękitnym , natomiast brytyjski Sky ( type S ) był raczej odcieniem błękitu , ewentualnie określanym sporadycznie jako błękitno - szary ( z tym że z tą szarością bardzo bym uważał ). Wydaje mi się , że Ty na swoim modelu zastosowałeś raczej Duck Egg Blue ( czyli zieleń kaczego jaja ) - Humbrol 90 ,gdy tymczasem brytyjski Sky to raczej Humbrol 23 ,ale jest on zbyt błękitny jak na RLM 76. Jeśli chodzi o RLM 76 to polecam Pactrę A 93 - RLM 76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sniper według tabel, to można zastosować oba Humbrole. Znam twoje modele i wiem że też masz kłopoty z kolorami. Karaś nie jest w kolorze polskigo khaki a P-47 ma dziwny oliwe drab. A jeśli chodzi o ten model, to stwierdziłeś, że nie było FW-190 z torpedą i to jeszcz w tym malowaniu. Pod koniec wojny Niemcy mieli kłopoty ze wszelkimi materiałami, z dodatkami do farb również. Kolor ten wziął się z tego, że dodawano tylko 30% pigmentu zamiast 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo dobrze, trenuj, ćwicz i pytaj ... ale przed zrobieniem czegoś.

Sniper bardzo dobrze wyjaśnił "SUBTELNĄ" różnicę między RLM 76 a SKY ...

 

Trening czyni MISTRZA ... to moja dewiza, którą pewnie już większość z tego forum zna. Będę ją powtarzał do znudzenia, bo w kilku przypadkach zdała egzamin i jest jak najbardziej trafna.

Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.

S. - Krystian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subtelna różnica między RLM 76 a 90 HUMBROLA polega na szarości błękitu. Jak napisałem pod koniec wojny Niemcy mieli kłopoty z materiałami strategicznymi, nawet z pigmentami. Ze snajperem nie będę dyskutował, bo jak zobaczył ten model, to stwierdził, że nie było takiego samolotu. A jak on maluje to można zobaczyć na przykładzie jego ME-210. Więc drogi Sagitariusie sam widziałem Bf-109G malowanego 90 HUMBROLA o czym wspominałwm Majkowi. Powiem Ci, że Artek Domański też był zaskoczony tym samolotem. P.S.Wesołych Świąt i smacznego jajka, oraz wesołego Śmigusa Dyngusa!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Sniper bardzo dobrze wyjaśnił "SUBTELNĄ" różnicę między RLM 76 a SKY ...

 

 

Niestety, ale nie wyjaśnił ...

 

RLM 76 stosowany pod koniec wojny to tak zwany green-blue RLM 76, z modelarskiego punktu widzenia można go uzyskać albo stosując RLM 76 złamany Sky Type "S" lub stosując tylko Sky Type "S". A generalnie to jeśli budujemy FW 190 z końca wojny, to farby potrafiły mieć kilka odcieni. Jeżeli ktoś chce poczytać choćby o malowaniu FW 190 D, to polecam dwutomową publikację JaPo dotyczącą tego zagadnienia.

 

Zatem taka rada na przyszłość, lepiej poczytać dobrze literaturę, zanim się zawyrokuje, że odcień jest błędny. Pamiętajmy więc, że w końcowym okresie wojny były generalnie dwa odcienie RLM 76, błękitno szary i błękitno zielony.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model ale mam problemy z ogladaniem obrazkow :(. Zawsze mnie ciekawily malowania niemieckich samolotow. Musze przyznac ze jeszcze nie czuje sie na silach zeby zabrac sie za niemieckiego Me czy FW.Jestem pewny ze po takim treningu nie bedziesz sie bal zadnego malowania .

Ja juz wyjalem Me109E3 ale mam mieszane uczucia co do rozpoczecia pracy

Pozdrawiam

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, model super, a określenie odcienia RLM 76 z końca wojny to troche wróżenie z fusów, bo kołopy logistyczne końca wojny zrobiły swoje ilości pigmentu wahały się znacznie, trzeba by sklejać tylko dokładnie udokumentowane egzemplaże, ale i z tym może być kłopot.

Jak dla mnie odcień jak najbardziej prawidłowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
RLM 76 był kolorem jasnoszaro - błękitnym , natomiast brytyjski Sky ( type S ) był raczej odcieniem błękitu , ewentualnie określanym sporadycznie jako błękitno - szary ( z tym że z tą szarością bardzo bym uważał ). Wydaje mi się , że Ty na swoim modelu zastosowałeś raczej Duck Egg Blue ( czyli zieleń kaczego jaja ) - Humbrol 90 ,gdy tymczasem brytyjski Sky to raczej Humbrol 23 ,ale jest on zbyt błękitny jak na RLM 76. Jeśli chodzi o RLM 76 to polecam Pactrę A 93 - RLM 76

 

mylisz sie. sky to humbrol 90 (beige green), a rlm 76 to blekitny, co potwierdzily tabele farb humbrol, model master oraz zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz sie. sky to humbrol 90 (beige green), a rlm 76 to blekitny, co potwierdzily tabele farb humbrol, model master oraz zdjecia

 

no i widzisz tak to jest jak się opierasz tylko na tabelach... otóż Ty jesteś w błędzie a Sniper ma akurat rację, popatrz na zdjęcia, popatrz na tabele innych producentów co oni proponują jako RLM76, a żeby całkowicie zachwiać twoją jak widze dużą wiarę w tabele porównaj sobie prawdziwe kolory farb które owe tabele podają jako odpowiedniki... przykład - Revellowski 9 Antracyt (który jak wiadomo do końca czarny nie jest, ot taki czarno-szary, przyjemny kolor) a Humbrolowski normalny czarny satynowy, innym przykładem jest bodajże R45 i H86 oba oliwkowe a w rzeczywistości zdecydowanie różne... i podobnie jest z RLM 76, MM podaje 2 rodzaje w akrylach - jeden szaro błękitny (z naciskiem na szaro) drugi szary, z kolei Vallejo proponuje coś co można nazwać szaro burym, bez grama błękitu... dawny Aeromaster był ewidentnie szary, Pactra, która mi najbardziej podchodzi, jest jak popielaty z nutką błękitu...

 

tabele tabelami, może się takie podejście wielu nie spodoba ale bierz pod uwagę iż tabele nie są tylko po to aby modelarz miał pewność co jest czego odpowiednikiem, przecież komercyjnie patrząc taki Humbroll ma w tym interes abyś kupując model Revella dobrał odpowiedniki barw z jego palety, i niestety czasem kosztem dokładności tego doboru (o czym sam się wielokrotnie przekonałem),

 

jak byś wszedł w odpowiedniki barw RLM 74 i 74, albo co lepsze RLM-81 -82 -83 to ciekawe co byś powiedział na podstawie tabel...

 

odgrzewanie wątku i dyskusja od nowa o kolorach nie ma większego sensu, sam fakt oświetlenia już w dużym stopniu wpływa na postrzeganie koloru, farby płowiały, zmieniały się (pomijając już kwestię że nie wszyscy widzimy kolory dokładnie tak samo...)

lepiej jest zorientować się możliwie dokładnie w sprawie wykonywanego egzemplarza... (a pod koniec wojny jak dobrze poszukasz to znajdziesz że RLM 76 bywał zbliżony do RLM84 z racji wspomnianych braków surowcowych... i pod tym względem zważywszy na fakt że autor foki raczej początkuje, a właściwie początkował - należą się słowa uznania że się wgłębił w temat historii tej barwy)

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Che,che, temat trąci myszką i to bardzo. Jak napisałem w pierwszym poście, to coś niecoś poczytałem na temat późnowojennego RLM76. Różnice w odcieniu tej barwy brały się z trudnościami i brakami jak każdy wie. Doskonale i krótko to wyjaśnił MarcinC. Natomiast Snajper nie znając tematu i używając tylko dwóch rodzai farb (znam gościa osobiście, należeliśmy do tego samego klubu) stwierdził że nie tak ten model powinien być pomalowany. Decydując się na Humbrolla90 nie miałem innej alternatywy, uznałem że to będzie najlepiej oddający kolor ten RLM. Autor artykułu który czytałem, budował model Bf-109G14 i on także użył Humbrolla 90. Ot i wszystko, proponuje zamknąć temat bo nie ma co rozwodzić się nad tym które farbki są najbardziej zbliżone do oryginałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.