Skocz do zawartości

Prince of Wales 1:300


okram12

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A więc tak. Deski na planki pokładowe robiłem z forniru bukowego grubości 0,6 mm. Wymiary desek znalazłem tylko w jednym ze źródeł więc nie mam potwierdzenia, że faktycznie takie były. U mnie wymiary to długość 25 mm i szerokość od 0,5 do 1 mm tutaj trochę źle zadziałał szablon do cięcia więc różnie z ta grubością. Fornir najpierw trzeba zmoczyć żeby się lepiej ciął i nie kruszył ani siepał )) I tak właśnie zrobiłem deseczki jak to się koledzy śmieją wykałaczki i okleiłem pokład. Teraz czekam na trawione relingi żeby wkleić je między deski a ten stalowy pasek nad burtami okalający pokład. Takie wklejenie zaoszczędzi mi wiercenia otworków )), a nie będzie odbiegać mocno od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie było aż takiego dużego kłopotu. Zresztą i tak papierem ściernym oszlifowałem przed nadaniem koloru i lakieru.

Oto mała aktualizacja.

Śruby zrobione i pomalowane. Nie jestem pewny koloru, kształtu do końca też nie. Robiłem na podstawie GPM. Oraz praktycznie cały pokład. Zostały tylko brzegi, ale najpierw chce zamontować słupki relingu by potem docisnąć je deseczkami by były bardziej stabilne.

Mały zaczątek nadbudówki też się pojawił ))

 

p1080894.th.jpgp1080905t.th.jpgp1080915d.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dobra Panowie i Panie dwa pytania i proszę o pomoc

Pytanie 1:

Ponawiam Kto wie jakie cyfry były malowane pod otworami od kotwic i w jakiej kolejności. Na powiększeniu na zdjęciach nie potrafię dojść. I czy PoW miał malowane takie cyfry rzymskie.

 

Pytanie 2: Co myślicie na temat koloru pokładu. Czy zostawić tak jak jest czy może dążyć do tego tutaj pod linkiem. Są tam zdjęcia pokładu tekowego. Trochę pachnie ten kolor machoniem i nie wiem czy robić taki.

link do tamtego forum i zdjęć.

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=31&t=14180&start=15

 

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie katapulty

Ma może ktoś dokładniejsze rysunki lub zdjęcia tego elementu.

 

Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo pracowalem z drewnem tekowym i po konserwacji dedykowanym do niego olejem ( lub po 1 sezonie na dworze) mialo wlasnie taki ciemny, pomaranczowo - brazowy kolor. Moim zdaniem jest dobrze. Ew. idz do jakiegos budowlanego i zobacz, jaki kolor ma bejca theakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak sądzisz może podać jakiś przykład. Ja podałem przykłady gdzie widać że jest ciemny
Duzo pracowalem z drewnem tekowym i po konserwacji dedykowanym do niego olejem ( lub po 1 sezonie na dworze) mialo wlasnie taki ciemny, pomaranczowo - brazowy kolor. Moim zdaniem jest dobrze. Ew. idz do jakiegos budowlanego i zobacz, jaki kolor ma bejca theakowa.

Nie mogę tego poprzeć przykładami, po prostu wyrwałem się z suboiektywnymi odczuciami, za co proszę o wyrozumiałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... od dłuższego czasu zaglądam do tego wątku i miotają mną mieszane uczucia odnośnie tego pokładu... Samo deskowanie jest bardzo dobre i sam w najbliższym czasie będę sobie takie robił z racji nad moim małym zboczeniem jakim są pokłady . Co do koloru to WarkaBear ma rację - wszelkie bejce, politury, lakiery etc. + warunki atmosferyczne zmieniają (przyciemniają) drewno ale jest zasadnicza różnica pomiędzy drewnem które możemy zobaczyć w hipermarkecie budowlanym czy też tym które stanowi część domku a tym które znajduje się na na okrętach jako pokład. Drewno na okrętach ma bardzo specyficzny kolor - w większości przypadków jego kolor nie zmierza w kierunku koloru brązowego (co widzimy tutaj) lecz w kierunku beżu czy wręcz szarości. Wpływ na taki stan rzeczy na pewno mają dosyć specyficzne warunki w jakich operują okręty - praktycznie wieczne słońce, woda i co chyba najważniejsze - sól (co ta potrafi robić z kolorami to chyba każdy kto pasjonuje się okrętami wie doskonale) - pominę już czynniki marginalne jakimi jest szorowanie ich przez załogę etc. . Do tego pokłady są całkowicie (i do bólu) matowe. Tutaj troszkę pokład (jego kolor) przypomina mi właśnie takie drewienko z hipermarketu. Do tego gdzieniegdzie deseczki kolorystycznie zlewają się w jeden kolor i tworzą się takie ciemniejsze i jaśniejsze "plamy" przez co wszystko to sprawia wrażenie że pokład był świeżo lakierowany i jest w skali. Na poparcie tego co mówię wrzucę pierwszą lepszą fotkę jaką mam tutaj pod ręką:

New_Jersey_125.jpg

 

To zdjęcie jest oczywiście tylko poglądowe (mam tego więcej i jest tego w necie pełno). Ogólnie bardzo mi się ten pokład podoba ale to jeszcze nie to...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokladnie tak, jak napisal Piter. Drewno tekowe to b. specyficzny gatunek. Jest odporne na wilgoc i na robactwo, a po wyschnieciu prawie nie zmienia objetosci. Dlatego stosowano je do wykonczenia pokladow. Jaki ma kolor, najlepiej pokaze na przykladzie zbudowanego przezemnie patio. Belki sa klejone z klepek teakowych, jeszcze niczym nie zabezpieczone:

 

90fa1f8e075bce6cm.jpg 40159599d3c6d4a4m.jpg

 

To krzeslo bylo zabezpieczone olejem teakowym i stalo juz ponad 2 lata na dworze. Taboret przez ten czas byl wystawiony na bezposrednie dzialanie warunkow atmosferycznych (niczym nie konserwowany), widac jak drewno zmienilo kolor:

 

c68ab5beb91bcf69.jpg 4f07ebf00b3d925f.jpg

 

 

Trzeba wziac pod uwage, ze Anglicy z dostepem do tego drewna nie mieli najmniejszego problemu, wiec z pewnoscia uzywali go nagminnie na swoich okretach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace powoli do przodu. Może ktoś z Was posiada dokładniejsze rysunki katapulty zamocowanej na tych okrętach, a oznaczonej D III H.

 

Nie wiem czy po poprawkach, których dokonałem po Waszych fotkach wygląda to lepiej sami oceńcie.

 

Co do cyferek to znam mniej więcej kolejność tylko nie wiem czy warto je robić.

 

Co do budowy to:

- zamontowałem słupki od relingu na okręcie

- ukończyłem pokład. Układanie, lakierowanie, wtarcie pigmentów, lakierowanie, Wash, lakierowanie mat.

- zrobiłem napis na burcie. Może trochę za bardzo wystaje, ale mierząc go w rzeczywistości wychodzi mi jakieś 7 cm więc może i tyle odstawał ))

- zabieram się teraz za elementy pokładu ))

 

Oto parę fotek:

 

p1080951l.th.jpgp1080953t.th.jpgp1080965.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że prace idą do przodu - na razie jet jak najbardziej ok, nawet pokład "ujdzie"

Co do dławic wałów śrubowych - niestety też nie jestem przekonany czy dobry kolor - ale zdjęcie, które podesłałem nie oddaje do końca, którego użyć. Przyjmijmy więc, że jest ok i idźmy do przodu

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykańczam pierwszy segment nadbudówki dziobowej i mam do Was pytanie jak to wygląda. Głównie chodzi o te "klamki" bo fachowo nie wiem jak to nazwać. Drzwi też wydają mi się trochę za grube (zrobiłem z hipsu 0,5 mm) korciło mnie by zastosować tutaj elementy fototrawione, ale musiałbym najpierw je zaprojektować a potem albo samemu wytrawić albo szukać firmy, która to robi. Wracają do klamek na jednej stronie dałem je w dowolnym ułożeniu fotka 1 i czy taka wariacja jest wiarygodna czy może jak po drugiej stronie klamki ułożone ładnie na drzwiach i obok nich pozostałe dwie fotki.

 

To na tyle zabieram się do pracy.

 

oto foteczki:

 

p1080986r.th.jpgp1080988.th.jpgp1080990i.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie by zastosować tutaj elementy fototrawione, ale musiałbym najpierw je zaprojektować a potem albo samemu wytrawić albo szukać firmy, która to robi.

 

Masę roboty musiałeś włożyć w te drzwiczki ale lepszym pomysłem jest chyba trawienie. Przy grubości 0,5 mm którą stosowałeś w oryginale drzwi miałyby grubość 17,5 cm. Przy trawionkach zachowasz poza tym 100% powtarzalność i per saldo zaoszczędzisz czasu.

 

Ja własnie borykam się z problemem znalezienia firmy, która z plików graficznych wytrawila by blaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mała aktualizacja tematu ))

W następnych elementach włazy będę robił z cieńszego hipsu 0,25 bo ten wydaje się za gruby.

Na pierwszym zdjęciu przedstawiam dwa okręty )) Czyli mój PoW i KGV szkielet. Poprzedni kadłub niestety uległ zniszczeniu i kolega robi od nowa ((

W miarę możliwości czasowych skaczę od jednego elementu do drugiego by coś zawsze zrobić )) Teraz kotwice na warsztacie i inne elementy wyposażenia dziobu.

Mam do Was pytanie odnośnie hangaru dla wodnosamolotów, czy był na całej długości nadbudówki czy też tylko do pewnej części, może wie ktoś jak było faktycznie lub posiada jakieś materiały. Chciałbym zrobić je otwarte.

 

Oto parę fotek:

 

p1090004q.th.jpgp1090003e.th.jpgp1090001e.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po analizie kadłuba ze zdjęciami postanowiłem go trochę przerobić. Na pierwszy ogień poszły bulaje. Podczas budowy chciałem je ponawiercać większym wiertłem, ale takowego nie posiadałem. Teraz zakupiłem odpowiednie wiertło i poprawiłem bulaje. Następny pod młotek poszedł pokład. Jego kolorystyka ciągle nie jest taka jak bym chciał (( no ale już jest lepiej jeszcze jeden szlif i tak zostanie. Mam nadzieję, że nadam mu taki lekko siwy odcień. Po paru sugestiach zerwałem także włazy i wykonałem je z cieńszego materiału. Teraz jeszcze rygle i będzie ok.

Oto fotki nowe bulaje i pokład:

p1090063l.th.jpgpokadypor.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Malujesz pędzlem czy aero? Faktycznie pokład nie prezentuje się najlepiej. Proponuję psiknąc kilka warstw delikatnie jakiegoś brązu ale nie tak, żeby pokryć nowym kolorem to co jest ale żeby nałożyć jedynie filtr. Potem kolejna warstwa, i w razie potrzeby następnie - w ten sposób złagodzisz nieco ten wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.